5 Adımda Android Telefonlarda Güvenlik

android-guvenlik Artık pek çoğumuzun akıllı telefonu var. Akıllı telefonlara akıllı dense de maalesef pek akıllı değiller. Gerek şarj konusunda olsun gerek güvenlik konusunda. Android Linux çekirden oluşturulmuş bir mobil işletim sistemidir. Linux da güvenlik çok iyidir fakar Android de güvenliğin düşük olmasının temel sebebi bizlerin kaşınıyor olması diyebiliriz aslında.

Android telefonları Hale Nasıl Getirebiliriz?

1) Cihazı yeni aldınız diyelim. Google Play den uygulama indiriyorsunuz durmadan. İşte bunu yapmayın. Google Play de var olan her uygulama ne yazık ki sağlıklı değil. Güvendiğiniz uygulamaları yükleyin. Zaten uygulamaları yüklerken uygulamaya verdiğiniz yetkileri görebiliyorsunuz. Şüphelendiğinizde hemen durdurun. Google, Google Play de ki bu gidişata dur demek için bir kaç adım attı ama zamanla oturacaktır.

2) Çok sıkışıyorum özgür olmak istiyorum diyorsunuz ve Root işlemi yapmak istiyorsunuz. Root yani kök bir tür yönetici hakkını elinize almaktır. Bunu açtığınız zaman zararlı yazılıma maruz kaldığınızda yönetici hakı tanımış olursunuz. Kısaca sınırsız yetki. Eğer ileri düzeyde bir kullanıcı değilseniz Root yetkisini almayın.

3) Cihazınıza bir Anti-virüs uygulaması yükleyin. Örneğin tavsiyem Avast’tir. Ücretsiz sürümünü kullanmanız yeterli gelir.

4) Oyun oynamak istiyorsunuz ama oyunlar ücretli. İnternetten .apk ve data dosyaları indiriyor ve yüklüyorsunuz. İşte bu da sakıncalı bir durumdur. Çoğu insanın bu tür uygulamalara zaafı olduğunu bilenler kötü yazılımları bu dosyaların içerisine ekleyebiliyor. Sizler de bunları isteyerek hevesli bir şekilde alıyor kuruyorsunuz. Google Play den bunları satın alarak kullanmanız daha iyi olacaktır. Hem insanların emeklerini de hiçe saymamış olursunuz.

5) Cihazınızdan engellenmiş sitelere girmek için DNS ve VPN kullanırken kesinlikle bilmediğiniz uygulama ve DNS adreslerini kullanmayın. Güvenilir herkes tarafından kullanılmış olanları tercih edin.

Tüm bunları yaptığınızda telefonunuza dışarıdan özellikle de uzaktan bir müdahale ya da zarar gelme durumu söz konusu olmayacaktır. Her zaman bilinçli olarak telefonunuzu kullanmaya çalışmanızı öneririm.

Oturanbilge.com