7 Adımda Amerikaya Turist Vizesi Alıyoruz

Amerika vize alması en zor iki ülkeden biri. Diğeri ise İngiltere. Bu iki ülkeden vize almak deveye hendek atlatmaktan daha zor. Fakat turist vizesi almak o kadar da zor değil. Şimdi sizlere Amerika’dan nasıl vize alınır adım adım anlatacağız.

1- Öncelikle Pasaport

Pasaportunuzda işlem yapılabilmesi için en az iki sayfa boşluk bulunmalı. Aynı zamanda veriliş tarihi 10 yılı geçmiş olmamalıdır.

2- Online Başvuru

Amerikan hükümeti başvuru görüşmesinden önce bilgilerinize ulaşmak istiyor. Bu yüzden online başvuru sistemi yapmışlar. Bu sistemin adı Ds-160. Başvuru yapmak isteyenler için https://ceac.state.gov/genniv/ adresini ziyaret etmelisiniz.

Bilgilerinizin doğru olduğundan emin olun , eksik bilgi var mı yok mu defalarca kontrol edin. Aynı zamanda vize görüşmesinden azami 3 gün önce bu formu doldurmanız gerekmekte bu detayı da atlamayın. Bu arada formun İngilizce olması gözünüzü korkutmasın https://eniyitercume.com/ingilizce-tercume/ sayfasından çeviri hizmeti alabilirsiniz.

3- Biometrik Fotoğraf

Biometrik fotoğraf çektirmeyi unutmayın elinizde 10-15 tane olsun ne olur ne olmaz. Vize görüşmelerinde fotoğraflarınız istenecek bu detayı atlamak olmaz.

4- Vize Görüşmesi İçin Randevu

Telefonla veya internet üzerinden randevu almanız mümkün.

5- Gerekli Belgeler

Turist olarak başvuracağınız için sizden seyahatinize dair belgeler istenecektir. Uçak biletiniz, gidiş dönüş süreniz, hangi otelde kalacağınıza dair belgeleri eksiksiz bir şekilde götürmeniz gerekmektedir. Turist vizesinin adı B2 dir bu vizeyi almak diğer vizeleri almaktan daha kolaydır fakat siz yinede gittiğinizde geri döneceğinize dair güveni vermek zorundasınız. Yani tapu senetleriniz, nufus cüzdanınız, sigorta kayıtlarınız, banka hesap dökümlerinizin gibi belgeleri yanınızda götürmeniz gerekmektedir. Belgelerinizin noter onaylı tercümesi istenirse www.eniyitercume.com adresinden noter onaylı tercüme işlemlerinizi halledebilirsiniz.

Yani maddi durumunuzun iyi olması gerekmektedir. Eğer öğrenci iseniz masraflarınızı karşılayan kişilerin tüm masraflarınızı karşıladığına dair bir dilekçe sunması gerekmektedir.

6- Başvuru Ücreti

Vize başvurusuna gitmeden önce başvuru ücretini yatırmanız gerekmektedir. B2 Vizesinin başvuru ücreti 160 Amerikan Dolarıdır. Vize almaya hak kazanmasanız dahi bu ücreti geri alamazsınız.

7- Vize Görüşmesi

Görüşmede tüm evraklarınızın eksiksiz olması gerekmekte aksi taktirde kabul edilmeyeceksiniz. Aynı zamanda görüşme esnasında güler yüzlü olmanız gerekir. Memurlar ile tartışmaya girmeyin. Ne deniliyorsa onu yapın. Çok bilmişlik taslamayın. Mülakat esnasında kendinize güvendiğinizi belli edin ve sağa sola bakmayın yani şüpheli gibi gözükmeyin. Kılık kıyafetiniz düzgün olsun özellikle erkekler saç sakal tıraşına dikkat etmelidir.

Başarılar

Siz elinizden geleni yaptınız turist olarak gideceğiniz için mülakatta bir aksilik çıkmamışsa vizeniz verilecektir. Şimdiden iyi şanslar.

Kaydet

Kaydet

Kaydet