Amerika da çalışmak

bulunduğumuz günün türkiye şartlarında ekonomik olarak geleceğe umutla bakamayan nice türk genci geleceğini daha refah yaşam ve ekonomik şartı olan amerika gibi gelişmiş ülkelerde denemektedir. umut yolculuğuna en kolay çıkma yolu 2 vize türünden geçmektedir. dil okuluna giden öğrencilere verilen f1 öğrenci vizesi ve turist vizesi.

amerika’da f1 vizesine sahip olan öğrenciler gerek f1 gerekse j1(üni değişim programı) vizesine sahip olurlarsa olsunlar legal olarak amerkia sınırlarında çalışmak istediklerinde 9 aydan önce çalışamazlar. ve bunun yanında haftada en az 20 saat full time okula gitme zorunlulukları vardır. bunu yanında part time bir şekilde kampüs içinde ki kafetarya, kütüphane, ofis içi gibi işlerde part time çalışmaktadırlar ama hak verirsiniz ki bunun getirisi de aylık hayatınızı devam ettirecek toplam maliyetin ancak 4’te 1’ini karşılar. hal böyle olunca olay ister istemez illegal bir hal alıyor.

salma hayek’in de bir zamanlar amerika’ya kaçak gelerek kaçak çalıştığını ve başkan obama’nın halası zeituni onyango’da kaçak olarak kaldığını biliyor muydunuz? veya pulitzer ödüllü gazeteci jose antonio vargas’ta kaçakmış zamanında.

benzin istasyonunda pompacılık, pizzacıda dağıtımcılık veya mcdonalds gibi yerlede patates soymak muhtemel kaçak işlerden. bunların ortalama saati 5 dolardan başlıyor ve 8 dolar arasında değişiyor.

eyaletler arası pansiyonlarda oda temizliği ve tuvalet temizliği için de ucuz çalıştırılacak amerikalı olmayan elemanlara çok ihtiyaç olduğundan bu işleri de ortalama olarak saati 8$dan yapabilirsiniz. new york’ta sokakta durup gelen geçene kartpostal veya incik boncuk bile satarak para kazanabilirsiniz. siz yeter ki amerikaya gidin ve para kazanmayı amaçlayın. çünkü amerika en boktan işlerini kaçaklara bilerek bırakıyor ve kapital düzenini bu sayede geliştiriyor.

yani toparlayacak olursak amerikaya herhangi bir vizeyle gitmeyi başarabilenler ve orada yardım edecek bir kaç türk bulabilirlerse kaçak çalışabilirler. amerikan hükümeti belki kaçak çalışmayı önlemek adına çok katı ama kapağı atanlara da pek karışmıyor. çünkü herşeyden önce ucuz paraya işçilik yapacaklara çok ihtiyacı var. çünkü elin amerikan veletleri pek öyle saati 7.5 dolara öyle işlerde çalışmıyor. adamlarda mecburen göz yumuyor . hatta rivayete göre gidip göçmenlik bürosuna ben kaçağım atın beni deseniz sana federal büroya git diyorlar federal büro da eğer suça karışmayıp sicilin temizse pek takmıyor. sokakta da polisin sana id sorma yetkisi özel terör alarmları dışında yok.