Android mi iOS mu?

android-mi-ios-mu Çoğu bilinçli akıllı telefon kullanıcısının aklındaki sorulardandır. Android mi yoksa iOS mu kullanmalıyım?

Özet bir şekilde size ikisinin arasındaki farklılıkları anlatmaya çalışacağım.

Android Linux çekirdeğinden yapılmış bir açık kaynak kodlu mobil işletim sistemidir.

iOS ise Unix kökenli kapalı kaynak kodlu bir mobil işletim sistemidir.

Sizin seçiminiz için önemli olan şu soruları sormanızdır.

1) Ben stabil bir telefon mu istiyorum? Yani uygulamalar telefon ile sorunsuz bir şekilde çalışabilsin.

2) Ben sürekli aynı görselleri kullanmak istiyor muyum? Sürekli aynı menü ve ikonlardan sıkılıyorsunuz zaman zaman değiştirme isteği duyabilirsiniz.

3) Ben kendi yazılımı mı yapmak isteyebilir miyim?

En temel olarak 3 soruyu ele aldım.

1. soruda stabil meselesinde herkes cihazının stabil olmasını ister. 3 yıldan fazla Android kullanıcısı olarak Android telefonlar ile yapılan uygulamaların stabil olmadığını gördüm. Stabil arıyorsanız Android maalesef değil sizin için en iyi seçim iOS.

2. sorunun cevabı eğer ki evet görünümü sık sık değiştirim. O zaman Android zaten bunun için var.

3. sorunun cevabı eğer kendi yazılımlarınızı yapıp kullanmayacaksınız Android’i boş verin.

Bunların haricinde bir çok soru sorulabilir. Bunlardan heralde en önemliside ücretli uygulamaları korsan şekilde kullanmak istiyor muyum olacaktır? Android marketinde ücretli olan uygulamaların büyük kısmını internette korsan olarak bulabiliyorsunuz. Ama bu büyük bir güvenlik sorunu oluşturuyor. Buna dikkat etmelisiniz. Bir çok korsan dağıtılan uygulamalar zararlı yazılımlar dolu. 10TL vermekten kaçmanız yüzlerce TL zarara uğratabilir sizi.

iOS da jailbreak denen olay yapılmadıkça ki bu yapılırsa bana göre cihaz stabilliği artık gidiyor, korsan şekilde yazılım yükleyemezsiniz.

Windows mobile ye zaten hiç değinmedim çünkü iOS ve Android ile yarışabilecek bir konumda değil henüz. Gelecek konusunda da kişisel olarak fikrim: umut yok.

Oturanbilge.com