Android Telefonların Gidişatı

android-telefon-alinir-mi

Android çıktı çıkalı her firma yılda en az 10 telefon modelini çıkardığını görmekteyiz. Bu telefonların işletim sistemi haliyle aynı ama kapasiteleri değişmekte. Düşük, orta ve yüksek bütçeli olarak belli bir sistem içerisinde kendi aralarında yarışıp duruyorlar. Özellikle de Samsung bunların elebaşını çekiyor.
Android nedir diye kısaca açıklamak gerekirse Linux çekirdeğini kullanan bir işletim sistemi. Windows kullanıpta Linux Mint veya Ubuntu gibi dağıtımları beğenmeyenler Andoid sayesinde belkide Linux’u sever oldular.

Konumuza dönecek olursak Android telefonlar abartılı bir derecede sürekli olarak piyasaya sürülmekte. Google aslında Nexus için ürettiği Android in kullanım hakkını açık tuttuğu için firmalarda buna çörekleniyor ve Android fırtınasından nemalanmaya çalışıyor. Ancak ne yazık ki şunu belirtmekte fayda var Nexus’un haricindeki Android telefonların neredeyse hiçbiri stabil değil. Olmasını da beklememek gerek çünkü, Google Nexus için ayarladığı Android’i dağıttığı zaman firmalar Nexus a uygun olan işletim sistemini kendi telefonlarına göre programlamaya çalışmaktalar. Bunu büyük firmalar güzelce başarabilmekte ancak stabil olma durumu burada bitmiyor. Android uygulamaları programlayanlar sanal Android de uygulamayı programladıkları ve çalıştırdıklarında Nexus a göre yapmaktalar. Yani sonradan değiştirilmiş olan Android cihazlara göre minicik mide bulandırıcı uyumsuzluklarda buradan kaynaklanmakta. Bu yüzden Nexus haricinde stabil olanı bulmak zor.
Ayrıca Android telefonlarda anlayamadığım bir durum söz konusu. Windows da olduğu gibi telefo lar kullanım süresine göre belli bir süre sonra yavaşlamaya, donmaya kısacası sapıtmaya başlıyor. Bunun olmasın aslında Linux a aykurı gibi. Çünkü yıllar geçse bile Linux dağıtımlarında genel olarak bir yavaşlam söz konusu olmuyor. Ancak Android cihazlarda kayıt dosya tutmasına bağlı olarak donmalar görülebilmekte. Bunun tek çözümü de telefonu fabrika ayarlarına döndürmek gibi gözüküyor. Android canınızı sıkmaya başladıysa alternatiflere göz atmanızı öneririm.