Aşkın fırsat maliyeti

ideal eş sizce nedir? ideal eş sizce kimdir? aklınıza cevap olarak gelen ilk kriter ‘’güzellik’’ kavramı olsa gerek. ülkemiz bir isveç, estonya veya rusya değil. elf yapımız olmadığından dolayı daha nüfusun %80’nin sahip olmadığı bir kavramı ideal eş seçiminde kriter olarak benimsemek doğru olmuyor. bir başka bakış açısıyla beraber alnında izler olan, ergen sivilceli veya vücudunun belli bölgelerinde ne kadar yağ ve kas kütlesi olması gerektiğinin ölçütlerle belirlendiği ve bunun olmadığı kişiler ve 50-55 kilo dışında olan herkes ideal olmayan eş kavramına girmektedir.

aslında eş seçiminde aklımıza gelen ilk kriterin güzellik olması bilinçsizce yapılan bir seçimdir. erkek ‘’güzel’’ seçerken evrimsel biyolojik miras olarak ortalama üzerinde ki bir güzelliğe spermlerini bırakmak ister. kadının seçiminde ise erkeğin tersine en marjinal sperm ve olursa en kaslı, iri vücutlu ve uzun boylu kişilerin spermleriyle yumurtalarını döllemek ister.

en ünlü hollywood yıldızlarından tutun dağ köyünde ki bir insanın bile seçim yolları ve aşamaları bellidir. insanlar eşlerini yalnızca 3-5 veya 7-8 potansiyel partner arasından seçerler. dünyanın her yerinde böyledir. ama şimdi işin içine internet ve bilumum sosyal paylaşım siteleri ile hususi çöpçatanlık siteleri girdiğinde ağrının ilçesinde yaşayan biri litvanyanın sahil kasabasından bir eş bile bulabilir. işte önceden 6-7 potansiyel partner arasından seçim şansı şimdilerde 6-7 milyara çıkması kimse açısından iyi olmadı. hatta bunca potansiyelin her daim eliminiz altında bulunduğu sanrısı kalıcı ve uzun süreli ilişki kurmayı zorlaştırdı. işte tam bu noktada iktisatçıların korkulu rüyası fırsat maliyeti devreye girdi ve evrimleşerek ‘’aşkın fırsat maliyeti’’ oldu. ya sarışın değil de esmer bayanı eşim olarak seçersem acaba ne kaçırırım, kafam çok karışık diyerek düşünmek odaklanma sorunu yaratır ve bir ilişkiye başladığınızda aklınız kaçan fırsat maliyetini düşünürse olmaz…