Bilim-Kurgu Severlere Netflix’den Yeni Dizi %3

Yayınladığı dizi ve filmleri hızlıca artan ve ülkemizde de Netflix Türkiye adıyla yayına giren Netflix Brezilya yapımı yep yeni bir bilim-kurgu tadında dizinin 1. sezonunu tamamladı. Netflix ilk kez farklı bir dilde yani Brezilya’nın dili olan Portekizce ile ilk kez bir dizi yayınladı.

Televizyon çağına ayrı bir boyut getiren Netflix hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. Amerika Birleşik Devletleri haricinde bir çok ülkeye açılmış durumda. Bu ülkelerden biri de Türkiye. Netflix Türkiye de yayına başladığı ilk zamanlarda Türkçe dublaj ve Türkçe altyazı seçenekleri sunmuyordu. Ama artık Türkçe dublajın yanı sıra Türkçe altyazı ile hizmet veriyor. Bunun haricinde Netflix Türkiye pazarına ilk girdiğinde Euro bazında üyelik satarken (fiyatları pahalıydı) artık Türk Lirası cinsinden seçenek sunuyor ve fiyatları da gayet makul seviyede. Artık Netflix kendi dizi ve filmlerini de yayınlayarak izleyici kitlesini yükseltmeye ve var olan kitlesini sevindirmeye devam ediyor. Son dizi projelerinden biri ise yankı uyaracak cinsten.

Son yıllarda distopik geleceği anlatan Açlık Oyunları serisi, Uyumsuz serisi ve Snowpiercer gibi filmler oldukça ilgi çekmişti. Bunu da göz önünde bulundurduklarını varsayarsak Netflix %3 adlı diziyi yayınlamaya koyulmuş olabilir. %3 dizisi Brezilya yapımı olduğu için Portekizce dilinde yayınlanıyor.

Dizinin konusuna bakacak olursak %3 yine distopik bir dünya da toplum ikiye bölünmüş durumda. Denizin ortasında bir adada modern ve bilimin çok gelişmiş olduğu elit kesim yer alıyor. Karada ise açlığın sefaletin yaşandığı, suç oranının hayli yüksek olduğu bir kesim var. Ancak her sene karada yaşayan ve 20 yaşına gelmiş olan gençlere bir seferlik elit kesime geçmeleri için şans verilmektedir. Adaylar türlü seçmelerden geçecektir. Ancak bu çok zordur. Çünkü sade ve sadece katılan adayların %3’ü elit bölgeye geçmeye hak kazanacaktır.

Pedro Aguilera tarafından yaratılan dizinin yönetmenliğini Oscar adayı City of God filminin görüntü yönetmenliğini yapan Cesar Charlone  üstleniyor. Yapımcılığını Boutique Films için Tiago Mello‘nun üstlendiği dizinin oyuncu kadrosunda Joao Miguel (Ezequiel), Bianca Comparator (Michele Santana), Michel Gomes (Fernando Carvalho), Rodolfo Valente (Rafael Moreira), Vaneza Oliveira (Joana Coelho) gibi Brezilyalı isimler yer alıyor.

25 Kasımda yayınlanmaya başlayan ve 1. sezonunu 8 bölümle tamamlayan %3 2. sezonda baya ses getirecek gibi görünüyor. Daha önce de belirttiğimiz gibi Portekizce olarak yayınlanan %3 dizisi aynı zamanda Netflix üzerinde İngilizce seslendirme seçeneği sunuyor. Altyazı seçenekleri olarak Portekizce, İngilizce ve Türkçe altyazı seçenekleri sunuyor.