Bir Lüksün Doğuşu Rolex

Rolex ilk olarak 1905 yılında Hans Wilsdorf tarafından kurulmuştur. 1910 yılında mekanizma hareketlerinin kalitesine odaklandı. Kronometrik hassasiyete yönelik aralıksız araştırmalar hızla başarıyı getirdi. 1910 yılında Bienne şehrinde ki resmi saat değerlendirme merkezi tarafından verilen İsviçre kronometrik hassasiyet sertifikasını alan dünyada ki ilk kol saati bir Rolex’ti.

1914 yani 4 yıl sonra Büyük Britanya’da bulunan Kew Rasathanesi Rolex Kol Saatlerini, o tarihe kadar deniz kronometrelerine has bir derece olan “A” sınıfı hassasiyet belgesiyle ödüllendirdi. Bundan böyle, Rolex Kol Saati hassasiyet ifadesiyle eş anlamlı olarak anılacaktı.

Bir saatin su geçirmez olduğunu iddia etmek mümkündür. Ancak bunu ispat etmek tamamen farklıdır. 1927 yılında, Mercedes Gleitze isimli genç bir İngiliz Yüzücü, kolunda bir Rolex Oyster modeliyle Manş Denizini geçti. 10 Saatten uzun süren bu denemenin sonunda, saat mükemmel bir şekilde çalışır durumdaydı.

Everest Dağı’nın zirvesine yapılan ilk keşif gezisinde Rolex Oyster model saatler kullanıldı. Ekip üyeleri saatlerin performansından gayet memnun kaldı. Rolex için bu durum Oyster modelinin teknik performansını farklı arenalarda test etmek, modelin ince ayarlarını yapmak ve modeli vitrine çıkarmak üzere müthiş bir fırsattı. Spor dünyası, havacılık dünyası, motor yarışları ve keşif gezileri, saatlerin sayısız teknik özellikleri için canlı birer laboratuar oluşturuyordu.

1945 yılı, kadran üzerindeki bir pencereden tarihi gösteren ilk otomatik kurmalı kronometresi olan Datejust modelinin doğuşuna sahne olmuştur. Büyük üne sahip olan Datejust modeli, bir Rolex olduğunun hemen anlaşılmasını sağlayan bu model için özel olarak tasarlanmıştır ve Oyster koleksiyonunun temel direğidir. İlk olarak erkekler için tasarlanan koleksiyon, ilerleyen yıllarda kadınlara yönelik farklı modellerde sunmuştur.

1992 Rolex Yacht Master’ın Doğumu !

1992 yılı Oyster Perpetual Yacht-Master modelinin doğumunu müjdeledi. Oyster ailesinin bu yeni üyesi, Rolex ve yelkencilik dünyası arasındaki bağları güçlendirdi.

2012 Rolex Sky-Dweller !

Rolex, dünya gezginlerine yönelik yepyeni bir inovasyonu tanıttı. Teknolojik bir başyapıt niteliğinde ki Oyster Perpetual Sky Dweller modeli, 42mm’lik çarpıcı kasasında, kullanımı kolay ve okunması sezgisel çift zaman diliminin yanı sıra, adını Saros döngüsü olarak bilinen astronomik olgudan almıştır. kaynak için tıklayın

Kaydet