Bir Seboreik Dermatit (Egzama) Öyküsü – OturanBilge – Güncel Blog Sitesi

Bir Seboreik Dermatit (Egzama) Öyküsü

Seboreik Dermatit Tedavisi 2018

Seboreik dermatit tedavisini tamamen bulduk diyebiliriz. Bu yazıyı yazalı 8 yılı geçiyor. Eski yazı hala aşağıda duruyor ve okursanız göreceksiniz ki sizlere uygulanmış tedavi yöntemlerinin aynısı bana da uygulandı ve sonuç olarak, o tedavi yöntemleri ile hastalık hiçbir şekilde geçmedi.

Hastalık durumuma gelecek olursak, artık seboreik dermatit rahatsızlığım yok. Neden ve nasıl yok bunları kısaca uzatmadan madde madde sıralayarak anlatacağım. Uygulama yaptığınız takdirde sizin de iyileşmemeniz kaçınılmaz.

Seboreik dermatit (egzama) veya diğer tüm egzama türleri için tedavi yolu aynı gibi diyebiliriz. Bilmeniz gereken en önemli konu, bu hastalık deri hastalığından  ziyade bir iç hastalık olduğunu bilmeniz. Hatta merkez noktası, bağırsak florasının bozukluğu. Kısacası gerekenler şunlar,

1) 3 beyazdan uzak durmalısınız. Bunların en başında şeker gelmekte. Şekerin her türlüsünden uzak durmanızı tavsiye ederim. Eğer ki yüksek derecede kalori harcayarak spor vs. yapmıyorsanız meyve dahi az tüketin.

2) Probiyotik beslenmeye özen gösterin. Bunun için Probiyotik konusuna göz geçirebilirsiniz.

En İyi Probiyotik Ürünü

3) Uyku düzeni önemli bir husus. Beyinde yer alan epifiz bezi gece 23-03 saatlerinde melatonin hormonu salgılamaktadır. Bu saatlerde uyuyor olmanız size iyi gelecektir.

4) Rafineri olan her türlü besinden uzak durmalısınız.

5) Alkol ve sigaradan kaçınmalısınız.

Kısacası bağırsak floranızı sağlıklı bir hale getirmeniz bu hastalıktan kurtulmanız anlamına gelmektedir.


Seboreik Dermatit Candida Mantarı (23 Mart 2014)

Yorumlardan yazıyordum bazı güncel olayları ama yorumlar 1000 e yaklaştığı için herkes okuyamıyor ve yararlı olmuyor. Bu yüzden gelişmeler oldukça yazı üzerinden güncellemeler yapacağım.

Yorumlarda da bahsettiğimiz gibi en son Prozinc yeşil kahverengi ve mor kutu olanlarını kullanıp denedik ama 1 2 aylık kullanımdan sonra o da çare etmemeye başladı. Son 1 yıldır Vichy Dercos (Yağlı saçlar için) olan şampuanı kullanıyorum ve saçlarda seboreik dermatitten eser yok.

Vichy Dercos resmi:
Seboreik dermatit (egzama) için Vichy Derviş şampuan

Fakat özellikle sakal dipleri, burun çevresi ve kaş diplerindeki kabuklanmalar devam ediyor. En can sıkıcı nokta bu. Ayrıca yüzde sivilcelenmeler de cabası. Artık doktor gitmeden tetradox antibiyotik alıp kendime tedavi uyguluyorum ama tabi bu da geçici çözümler.

Son zamanlarda saçma sapan alerjiler de gözükmeye başladı. Bazı kozmetik ürünlere ya da ilaçlara (özellikle aspirin türevleri). Bunları kullandığımda yada bana değdiğinde; dudaklarda, gözde, kol, el, ayak yada bacaklarda şişmeler (ödem), kaşıntı, kızarıklık meydana geliyor. İlk yaşadığımda doktora gittim ve avil ampül verildi şişlikler 1 günde indi. Herediter anjioödem olabilir diye doktora gittim, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa da yapılan deri ve kan alerji testlerine girdim hepsi negatif çıktı. Şimdilerde alerjiler sıklıkla görülmeye başladı. Cebimde avil ya da taveglyl tablet olmadan dolaşmıyorum. Bunları yazdım çünkü seboreik dermatit yaşayanlarda belli süre sonra alerjik reaksiyonlar görülmeye başlayacağını öğrendiğim için yazıyorum.

Seboreik Dermatit ve Candida Mantarı

Bunları yazdığım için ümitsizliğe kapılmayı belkide tümünün çözümünü bulabiliriz. Geçenlerde bir izleti izledim. İzleti şeker tüketimini çok yapanlar hakkındaydı. Zehir sayılabilecek şekerlerin bağışıklık sistemimiz de %70 bağırsaklarımız etkili durumda ve bağırsaklarımızın %20 si kötü %80 i iyi bakteri ve mantarlardan oluşuyor. Bu denge bozulduğunda bağışıklık sistemimiz bozuluyor ve bu tarz hastalıklar boy gösteriyor. Buna neden olan şeyin baş aktörünün adı: Candida mantarları. Daha önce zafer adlı bir arkadaşımız aşağıda yorumda bu mantardan bahsetmiş. Ve bu mantardan kurtulmak için gerekenleri de bahsetmiş. (Arkadaşımızın yazısını bulmak için ctrl+f yaparak Candida mantar diye arama yapın)

Özellikle çocukluktan beri çok fazla şeker kullanan, tatlı yiyen, kola, gazoz vb tatlı içecekler içen, çok fazla fast food alışkanlığı olanlar varsa yorumlarında yazabilirlerse sevinirim. Bu seboreik dermatit hastalığını yaşayanların ortak bir noktasını bu şekilde bulabiliriz. Çözümü de hep beraber bulabiliriz.

Ben şu anda (bu konuda çok ümitliyim) seboreik dermatit ve alerji yaşayan hastaların bağırsaklarındaki bakteri ve mantarların oranlarının bozuk olduğunu düşünmekteyim. Yani Probiyotik hap, toz takviyesi almalıyız. Ya da doğal yöntemlerle probiyotik besinler içecekler tüketmeliyiz. Araştırdığım kadarıyla probiyotik ürünlerden bazıları: kımız, kefir, boza, şalgam, lahana turşusu…

Candida adlı mantar ve şekerli türdeki besinlerin vücuda zararlarını öğrenmek için alttaki izletiyi kesinlikle izlemelisiniz:


Seboreik Dermatit Nasıl Başladı? (18 Kasım 2010)

Bu hastalığı yaşayan birçok arkadaşımız var ve bende 8 yıldır bu illetle yaşıyorum.Ne yazık ki kesin kökten halledebilecek bir tedavisi yok.Tehlikesi olmayan bir hastalıktır ama insanı psikolojik yönden olumsuz yönden çok kötü etkilemektedir. Çekmeyen de bilmez.Anca durdurmak için bazı losyon, krem vb. ilaçlar  mevcuttur.Kendi deneyimlerimi bu yazımda sizlerle paylaşacağım. İnternette araştırdığınızda bazı fotoğrafları görüp korkmayınız gerekli ilaçları kullandıktan sonra hafifler hatta durma noktasına gelir.Belli bir süre sonra tekrar edecektir.Birçok hastalığa çare bulundu bi buna bulunamadı.Kimi karaciğerden kimi virüs yada bakteri diyor.Virüs yada bakteri olsa başkasına da bulaşırdı herhalde ama bulaşıcı bir hastalıkta değil.Kimi stresten kimiside alerjik bir durum diyor.Her kafadan bir ses…

Bilmeyenler diyecek ki bu ne lan ölümcül bir hastalık mı?Değil tabi ki.Bir tür deri hastalığı, egzama türü.Gıcık bir tür hemde.Özellikle kafadaki kepeklenme olarak görülür ve kepeklenme ile karıştırılır.Halbuki kepekler daha ufakken bu hastalıktan olanların saçında iri kabuklanmalar olur.Sadece saçta mı olur? Tabi ki hayır vücudun başka yerlerinde de bulunabilmektedir.Kişiden kişiye göre farklılıklar göstermektedir.Kimilerinde sadece saçta iken kimilerinde sakal dipleri kaş diplerinde olur.Kimilerinde burun kenarlarında kimilerinin ellerinde kimilerinin göğüs bölgesinde bulunur.Vücudun çeşitli bölgelerinde çıkmaktadır.Saçında olup burun çevresinde de olabilir.

Seboreik Dermatit Sürekli Tekrar Eder

Seboreik dermatit ne zaman başlayacağı bölgede önce bir kızarıklık başlar daha sonra bu kızarıklık kabuklanmaya başlar.Pul pul dökülmeye başlar kızarık olan bölge.Ayrıca sinir edici kaşınmada beraberinde geliverir.Özellikle yaz aylarında durum sinir bozucu olur.Terledikçe daha çok kaşınırsınız.Hastalık sürekli görülmeyebilir kimi zaman aşırı şekilde görülürken bazen durma noktasına gelebilir.

Hastalığımın ilk yıllarında doktora gittiğimde bana allerjin var demişti.Neye dediğimde toza kuma vs. diye bir saçma cevap verdi. Ketoral şampuan, M-Furo losyon ve ismini tam hatırlamadığım bir losyon daha vermişti.Tabi ki işe yaradı kullandığım sürece hastalıktan eser olmadı ama kesince 1 hafta dolmadan tekrar kabuklanmaların başladığını gördüm.Bu ilaçların çözüm olmadığını görünce kullanmayı kestim.Zaten uzun süreli kullanımdan sonra sanki bağışıklık kazanmış gibi kullansanız bile ilaç bir işe yaramamaya başlıyor.

 

Seboreik Dermatit’in En İyi Şampuanı Blue Cap

Gıcık eden kaşınmalar yüzünden tekrar doktora gidelim kararı almıştık ve dedemin eski bir ahbabı olan Cildiyeci Kolsuz Agop olarak tanınan Prof. Dr. Agop Kotoğyan gittim.Oda Blue Cap Krem ve Blue Cap Şampuan verdi.

Şampuann pek bir işe yaradığını söyleyemem ama kremi mucizevi bir ilaç gibidir. İlk ay şampuanını almıştım ama baktım pek yararı yok bende bıraktım almayı sadece krem yeterli geliyordu.Saçımın haricinde burnumun kenarında da çıkıyordu ufacık bir sürüşten sonra hemen geçiriyordu.1-2 yıl kadarda blue cap i kullandıktan sonra fiyatının 60TL gibi bir fiyatta olduğu için (2006 yılında bu fiyattaydı şimdi nedir fiyatı bilmiyorum.) artık bıkkınlık geldi ve onuda almayı bıraktım.Zaten üniversiteye gittiğim bölgede bu şampuanda bulmak zor idi İstanbul’dan da getirmeye gerek duymuyordum. Çünkü o sene bulduğum bir şampuan hastalığı durdurma noktasına getirmişti.2006/2007 yıllarında özellikle hiper marketlerde kolay bulunan bir şampuan olan Clear Men Active Sport (Mavi mentollü olan) kullanmaya başlamıştım.Hastalığı tek başına yok etmişti sağ olsun.Hatta o zamanlar bunun etkisini görünce Clear a teşekkür maili atmıştım ve şampuan formüllerini değiştirmemelerini rica ettim.

Blue Cap Alternatifi Clear Men Active Sport

Daha sonraları internette bazı forumlarda bu hastalıkla yaşayan diğer arkadaşlarla konuştuğumuzda onlarında Clear Sport u kullandıklarında iyileştiğini öğrendim.Onlarda Clear a benzer mailler yollamışlar.Fakat ne olduysa 2008 yılında Clear formülünü değiştirdi ve seboreik dermatit’e çare olan bu şampuan bir b.ka yaramaz oldu. Heralde soyguncu ilaç şirketleri Clear ı sopaladı.Siz ne dersiniz bu işe? Şimdilerde Clear Cool Sport olarak satılıyor hala bu ürün.Hala bu şampuanı alıyorum kullanıyorum fakat bir işe yaramıyor o yüzden çözüm buldum diye sevinen arkadaşlar heveslenmesin.Ama bir kullanın belki sizlerde bir işe yarar.

Ara ara ufak tefek losyonlar alıp denemeler yaptım uzun süreli kullanımlarda gene bağışıklık kazanıyormuş gibi ilaçlar bir işe yaramamaya başladı kendi kendime çabaladım.Yok elma sirkeleri, halis zeytin yağları, zeytinyağı sabunları, karışık tüm yağların bulunduğu formüller, normal kremler vs vs. derken kafam oldu nükleer deney sahası gibi.İnanın bit koysanız koymanızla ölmesi 5 dk. sürerdi.

Seboreik Dermatit Yeni Tedavi Arayışı

Hastalığımın 7. yılının şerefine bir başka dr. ye gittim. O da 2 hap (1 tanesi antibiyotik Tetradox).Konazol şampuan, Psovate losyon ve kendinizi kimyager zannettiren Benzamycin jel verdi.Özellikle benzamycin süper bir ilaç gerçekten hem surat hemde vücudunuza sürüyorsunuz 1 tane bile sivilce bırakmıyor seboreik dermatit bulunan derinizi pürüssüz doğal görünümünde ve kaşıntısız hale getiriyor ve pırıl pırıl parlatıyor. Birde dolu şeyi yasakladı kuru yemişten tutun, baharatlar, kızartmalar, turşu vs. Tedavim 2 ay sürüyordu ki verdiği hap olan Tetradox kusturmaya başlayınca tedaviyi bıraktım!  Tam bir karaciğer, bağırsak ve mide düşmanı Tetradox verirlerse de kullanmayın derim.

Şimdilerde sadece psovate losyon kullanıyorum.Biliyorum kortizonlu ama başka çarem de yok.

Fungoral, Konazol, Ketoral vb. bunların hepsi ticari amaçla çıkarılan şampuanlardır kullanmamanızı tavsiye ederim bir işe yaramamaktadır.

Bugün bir araştırma yaptığımda Headn’ Shoulders ın Seboreik Dermatit ler için çıkartmış olduğu bir şampuan olduğunu gördüm.Ama yurt dışında satışa sunulmuş.

Neutrogena T/Gel diye bir ürün var onuda önerenler var.Büyüğü 28 TL küçüğü 19 TL civarında.

 

1.296 thoughts on “Bir Seboreik Dermatit (Egzama) Öyküsü

 1. bu şampuan olayını çok söylediler ama bendede saçlı deri egzaması vardı bana doktorum kendi verdiği şampuanlar dışında hiç bir şampuan kullanma dedi bence bu konuda bir hurafe var biz bu hurafelerle uğraşırken öte yandan Amerika da bir tv kanalında tesadüfen denk geldim bunun tedavisini bulan bir kadın meşhur olmuştu eğer biraz ingilizceniz iyi ise bi sişteyi kontrol edin bence

  http://www.yourgreatadvice.net/Beat-Eczema

  1. Doktorunuzun bahsettiği şampuanlar ketoral fungoral vb. tipi şampuanlardır heralde?Hepsi aynı formülde ticari amaçlı ürünler “bence”.Zaten Türkiye de Prof. doktorlar ilaç firmalarının kölesidir gibilerinden bir laf etmişti çokta doğru.Adamlar bir losyon bir krem üretmiş sürüyorsun anında geçiriyor hemde birkaç saat içinde ama kesin tedaviye götürmüyor burda bir saçmalık var.

   Verdiğiniz site ve bahsettiğiniz olayı araştıracağım.Teşekkürler.

   Umarım bu hastalıkta olan arkadaşları sağlıklarına kavuşturmak için bir yöntem buluruz…

   1. MerhBa ben 12 yildir bunla ugrasiyorum belki cozum vardir diye arada sirada web ten kontrol ediyorum ama bisey yok bende tgel kullaniyorum ve tM 10 yil dir. Gecenlerde ustunu ilk defA okudum uzun aradan sonra diyorki uzun sure kullanmayin ama ben 12 yildir duzenli kullaniyorum zarari oldumu bilmiyorum ama tabiki tamemen yine gecmiyorneden bence ayda 1 boya yaptiriyorum ve sac serumu kulaniyorum cunku bu samouan sacimi saman gibi yapiyor cok kurutiuor ondan ama baskasampuanla bir kere yikasamsacimi aninda yara oluyor kuafordeki sampuanla tabi iyiwles ezi hafta aliyor sampuani ok de tgel ama oda saman gibi sayipor sizin kullandiginizsac kremi var mi yada onerebile eginiz .. Cok tsk. Sizede gecmis olsu bende cok sey denedim ama tgel en iyi si :kissing:

    1. Merhaba geçmiş olsun.Açıkçası ben bu hastalığı kökünden tedavi edebileceklerine inanıyorum fakat hasta sayısının çokluğu kullanılan ilaçlar göz önüne alındığında muazzam bir ekonomik gelir sağlıyor ilaç firmalarına.Bu yüzden de böyle kısa süreli tedavi edici ilaçları sunuyorlar.Krem olarak bluecap i öneririm.Hem kokusu iyidir hemde yumuşak yapar.Herhangi bir şampuan kullanıp saç diplerinize çok az miktarlarda sürmeniz yeterli gelir.
     Bende 2 haftadan fazla kullanmayın dediği halde Psovat ve MFuro türünden losyonlar kullanıyorum (sadece duş sonrası).

     Hastalığı en aza indirmek yada kısa süreliğine yok etmek için en kolay çözüm; normal şampuan kullanılabilir (Clear activesport mentollü) ve duştan sonra 1 kere Bluecap sürmek yeterli geliyor.Sabah akşam sürmeye gerek yok.Bluecap bazı şehirlerde zor bulunabiliyor onun yerine Psovat yada Mfuro losyonuda söylediğim yöntem ile kullanabilirsiniz…

  2. Marketten alacağınız herhangi bir şampuana kepeğe karşı etkili olanlar dahil…yaklaşık 330cc
   BİR YEMEK KAŞIĞI ARDIÇ KATRANI
   BİR KUTU ASPİRİN TOZ HALİNE GETİRİLEREK ERİYEBİLECEĞİ KADAR ELMA SİRKESİ
   Ardıç katranı,Aspirinli elma sirkesi karışımı,şampuanın üst kısmından bir miktar başka bir kaba boşaltılır.Şampuanın üzerine karışım eklenerek iyice çalkalanır.Kullanırken her defasında çalkalanır.Ardıç Katranı direk sorunlu yüzeye sürülebilir ve streçle kapatılır.Mantar için yapılan diyetler okunarak uygulanır.Özellikle şeker ve stresten uzak durulur.

 2. hocam selamlar, ben de aynı dertten müzdaribim özellikle de saçlı deride, ketoral, konazol hepsini denedim ama kısa süreli fayda sağlıyor ve bunları 1 aydan fazla kullanmak istemiyorum, özellikle saçı dökmeyecek ve seboreik dermatite iyi gelecek bir şampuan var mı? bioxcin yağlı saçlar için veya bu hastalık için çıkmış olan salicade şampuan nasıl gelir? şu anda revigen şampuan kullanıyorum ama saçları acayip sertleştiriyor, şu anda ne kullanıyorsunuz? iyi geliyor mu? tavsiyeniz nedir?

 3. Selam Hasan,

  9 yıla yakın ben bu hastalıkla yaşıyorum.Hiçbir şampuanla çözüm görmedim.Denemediğim şampuan vs. kalmamıştır.Ketoral Konazol vb. hiçbir işe yaramamakta zaten.Yukardaki yazım da bahsettiğim gibi, bir aralar Clear ın Activesport (mavi mentollü) işe yarıyordu sıfıra indirmişti, hatta birçok forum sitesindeki arkadaşlarda da aynı şekilde yarra sağlamışlardı ama adamlar ne hikmetse formülünü değiştirdiler şampuanlarının.Oysa ki o kadar da seboreik dermatitliler olarak mailler atmıştık hem teşekkür hem de formülü değiştirmemeleri konusunda!Açıkçası bu beni şüpheye düşürüyor.İlaç firmaları ve şampuan vb tüketim mallarının sahipleri tek ve dünya sermayesinin büyük kısmını elinde tutan şirketler, insanların üzerin de sürekli kendilerinde bir zarara yol açacak şeyler kullandırıp aynı zaman da sürekli ilaç almalarını sağlamak…Seboreik Dermatit in geçmişini de bilmiyorum tabi nedir ne değildir ama bilene de pek rastlamadım.Sanki son 20 yıl da çıkmış bir hastalık gibi birşey.

  Sana önereceğim herhangi bir şampuanı kullanman bu hangisini kulllanırsan kullan sadece iyi durula saçlarını.Duştan sonra ya Psovat, M-Furo vb. ilaçları saçına 1 kere az miktarda sürebilirsin.Sbah akşam sürün der doktorlar ama ben hiç bunu uygulamadım.Duştan sonra 1 kere sürmen yeterli geliyor.Hem 1 ay da 1 kutu gitmiş oluyor.Bunları 1 aydan fazla kullanmayın derler ama kullanmak durumun da kalıyoruz ne yazık ki…Buna alternatif olarak yine duştan sonra saçın da kullanabileceğin ve sürekli kullanabileceğin bir krem türü var o da Blue Cap…Fiyatı biraz kabarıktır SGK bunu üstlenmiyor.Sprey şampuanıda var ama onları almak gereksiz sadece kremini kullanman yeterlidir.Duştan çıktıktan sonra 1 kere sürmen yeterli.Hafta da 3 ten fazla duş almamak gerek bu arada…

  Önerebileceklerim şuan da bu kadar.Yeni bulduğum bir saç kremi var onu deneyeceğim önümüzdeki hafta işe yararsa bu siteden açıklarım…

 4. son 2 haftadır bu seboreik dermatit hastalığından tamamen kurtuldum umarım bir daha ortaya çıkmaz, bana göre bunun en büyük sebeplerinden biri düzensiz yaşamak yani her gece 00:00 – 02:00 arasında yatardım, bir süredir 22:30 – 23:00 arası yatıyorum en geç de 00:00′yi geçmeyecek şekilde yatmaya özen gösteriyorum, 20 gündür medobiocomplex-e vitamini kullanıyorum oldukça işe yaradığını söyleyebilirim, kullandığım şampuan revigen, şimdilik bir problem gözükmüyor ama ne yapıp edin uykunuza özen gösterin ve vücudunuzun ihtiyaç duyduğu vitaminleri de alın…

 5. yaklaşık 4 5 yıldır ben de egzema ile mücadele ediyorum. final haftasına girdiğim bu hafta egzema kaşıntı acısı müthiş derecede arttı. bu yüzden internetten doğal tedavisi var mıdır diye araştırmak istedim sonuç olarak bu site gözüme çarptı. yaklaşık 1 hafta önce gittiğim doktor saçım için elocon + fungoral verdi. kaşıntım var deyince crebros, kaş bölgesi için hipokort, burun ve deri için de hametan verdi. ama hiçbir işe yaramadılar sadece elocon saçıma iyi geldi saç bölgesinde kepeklenme kalmadı ama burun ve kaş çevresinde ki egzema arttı ilaçlar sadece yumuşattı geçmedi.

  1. Berkay Bey bu kadar fazla ilaç yüklenmenize gerek yok.Biliyorsunuz ki alacağınız ilaçların ilerde size zararları olacaktır.Kullandıklarınızın epey fazla olmuş.Size de Cihan Bey e önerdiğim tedaviyi öneriyorum 9 yıldır seboreik dermatitle uğraşan biri olarak.

   Duştan çıktınız diyelim (Şampuan olarak Clear sportactive mavi mentollü kullanmanızı tavsiye ederim). Psovat losyonu az miktarda hastalıklı olan bölgelere sürünüz. (Ben saç harici burun üstünde sakallarda da kullanıyorum çabucak iyileştiriyor.İyileştikten soınra uzun süre sürmenize gerek yok) Duştan sonra 1 kere sürdükten sonra 2. bir duşa kadar sürmeyiniz.Haftada 3 den fazla dul almayınız.Psovat losyon bulamazsanız M-Furo alabilirsiniz.Ama en iyisi şuan Psovat losyondur.Psovat haricinde fiyatı baya yüksek olan BlueCap krem ide kullanabilirsiniz.Onu da yukarda anlattığım şekilde kullanabilirsiniz.Geçmiş olsun…

 6. Arkadaşlar ben de bıktım bu dertten. 4-5 senedir var bende. kaç kere doktora gittim sizin de kullandığınız şampuan ve kremlerden verdiler. bir süre kullanınca geçiyor sonra tekrarlıyor zaten dediğiniz gibi bağışıklık mı kazanıyor nedir uzun süre kullansam da faydaları olmuyor. sizden ricam herhangi bir tedavi yöntemi ama kökten çözüm olan bir yöntem bulursanız paylaşın lütfen…

  bir de banyo yağı kullanın diyen bazı siteler var. bu banyo yağı ne ki deneyeniniz var mı.

  1. Cihan Bey, şuan için kökten çözüm gibi bir tedavi söz konusu değil ne yazıkki.Banyo yağını duymadım hiç açıkçası bilmiyorum bi işe yarıyacağınıda sanmıyorum…Geçici ve sürekli kullanımda bu hastalığı kontrol altına alabileceğiniz bir tedavi yöntemi sunim size:

   Duştan çıktınız diyelim (Şampuan olarak Clear sportactive mavi mentollü kullanmanızı tavsiye ederim). Psovat losyonu az miktarda hastalıklı olan bölgelere sürünüz. (Ben saç harici burun üstünde sakallarda da kullanıyorum çabucak iyileştiriyor.İyileştikten soınra uzun süre sürmenize gerek yok) Duştan sonra 1 kere sürdükten sonra 2. bir duşa kadar sürmeyiniz.Haftada 3 den fazla dul almayınız.Psovat losyon bulamazsanız M-Furo alabilirsiniz.Ama en iyisi şuan Psovat losyondur.Psovat haricinde fiyatı baya yüksek olan BlueCap krem ide kullanabilirsiniz.Onu da yukarda anlattığım şekilde kullanabilirsiniz.Geçmiş olsun…

 7. arkadaşlar bugün şampuanımı değiştirdim revigen kullanıyordum ama zamanla saçı ve deriyi aşırı yağlı yapmaya başladı şimdi aldığım şampuan seboreik dermatitler için yeni formülle geliştirilmiş salicade şampuan, bugün kullandım saçları çok kolay taranır yaptı öncekinde yağdan yapış yapış olduğu için iyi taranmıyordu, ama bugün ilk gün bakalım kullandıkça nasıl olacak, gelişmeleri yazıcam burayı takip edin.

  1. Olayın şampuanlarla çözüleceğine pek inanmıyorum ama denemek gerek rabiki.İlk kez duydum salicade şampuanı…Gelişmeleri bekliyorum

 8. bende aynı sorundan muzdaribim yaklasık 8 yıldır ancak bende sac derisinde kızarıklık ve kasıntının yanında bolca akne(beyaz sivilce) de var ve bazen gögüs ve sırttada kızarıklık ve kasıntı oluyo su an yok..2 kere doktora gittim ikiside stresten oldugunu söylediler 1i hap sedolin ve bi krem verdi digeri hap konazol ve clamini t losyon verdi sadece ilk doktorun verdigi hapın(ismini bilmiyorum) faydasını gördüm 2 günde hcbisey kalmadı hapı bırakınca tekrar aynı devam etti..2 gün önce eczanede sac analizi yaptırdım salicade ve tetradox tavsiye etti ümit fakirin ekmegi aldık bakalım ayrıca dökülme ve kepek icin pro zinc verdi

  1. Bahsedilen şeylerin birçoğunu kullandım.Açıkçası ilaçları bıraktığınızda sorun devam edecek.Akne sorunu bende de vardı.Akneli bölgeleri sabunla sabah akşam yıkayınız patlatmayınız elinizle oynamayınız.Sivex losyon sabah akşamada benyzamicin öneririm.

 9. arkadaşlar herkese merhaba, şuan delirmek üzereyim. 25 yaşındayım. yaklaşık 3 yıldır belli periyotlarla ( özellikle kış aylarında) seboreik dermatitim ortaya çıkıyor. benim yüz bölgesinde kızarıklık olarak doktorlara gittim ilaçlar kullandım. gerek kortizonlu kremler gerek antibiyotik haplar.. evet hepsinin o anlık faydalarını gördüm. aradan 1 1,5 ay geçiyordu tekrarlar gibi oluyordu. çok şiddetli olmasada. bu 3 yıl boyunca yüzüme ne dokunuyorum ne insanlarla yakın temas halinde oluyorum nede yüzümü yıkadığımda kurularken bile ratatça silemiyorum. güneşe çıkmıyorum. evde yada ofisteyken sıcak tetikler diye elimde sürekli bir kağıt yada karton yüzüme hava yapmaya çalışıyorum. bu kadar dikkat etmeme rağmen o kızarıklıkların olması beni çileden çıkarıyor. haftosunu tüm gün evdeydim. c.tesi akşamı anladım yine kızarıklık olacağını. son kullandığım ilaçları sürmeye başladım. bu sabah aynaya baktığımda ağlamak üzereydim. kızarıklıklar artmıştı. hadi dedim sabah yeni uyandım belki ondandır. hazrılandım servise bindim ve arkadaşlarımın yüzüme tuhaf bakmaları ve aaa ne oldu h.sonu çok mu güneşte kaldın demeleriyle, ofise gelir gelmez ilk işimin istanbulda iyi bir doktor araştırmak olduğunu anladım. evet arkadaşlar biraz fazla uzattım sanırım ama inanın çok bunaldım. bana fikir konusunda yardımcı olabilrseniz çok sevinirim. herkese sağlıklı günler..

  1. Tuğçe Hanım merhabalar,

   Yaşadıklarınızı çok iyi anlıyorum.Bayan olmanız sebebiyle bu durumu takıntı haline getirdiğinizi anlıyorum…

   Yazımı ve diğer arkadaşlara yaptığım yorumları dikkatli bir şekilde okumanızı öneririm…

   Yukardaki arkadaşlara önerdiğim yöntemi size de öneriyorum:
   Duştan çıktınız diyelim (Şampuan olarak Clear sportactive mavi mentollü kullanmanızı tavsiye ederim.Herhangi bir normal şampuan da kullanmanız yeterli.Eczanelerde satılan lampuanlara gerek yok ketoral konozal fungoral vs.). Psovat losyonu az miktarda (parmağınıza 1 damla dökün) kızarmış yada kabuklanmış olan bölgelere sürünüz. (Ben saç harici burun üstünde, sakallarda da, kaşlar da kullanıyorum çabucak iyileştiriyor.) Duştan sonra 1 kere sürdükten sonra 2. bir duşa kadar sürmeyiniz.Haftada 3 den fazla duş almayınız.Psovat losyon bulamazsanız M-Furo
   dermatove vs. alabilirsiniz.Ama en iyisi şuan Psovat losyondur.

   Psovat haricinde fiyatı baya yüksek olan BlueCap kremi de kullanabilirsiniz.Onu da yukarda anlattığım şekilde kullanabilirsiniz.BlueCap güzel kokulu bir kremdir.Anında gerçiriyor gibi.Bildiğim kadarıyla içerisinde kortizon da yok gerçi kullandığımız losyonlarda kortizonlar çok az seviyede.Az bölgeye de sürüyoruz ve dediğim gibi haftada 3 kere duştan sonraları sürmeniz yeterli olacağı için bu kortizonun size bir zararı olmayacaktır.Kortizonlu kremler kullanmanıza gerek yok suratınızı domates gibi yapar.

   Tuğçe Hanım takıntı yapıp sinirlerinizi bozup stres yapmayınız.Siz bunu yaptıkça daha da artacaktır.Bu söylediklerimi yaparsanız ve kendinizi iyileştiğinize dair telkinlerde bulunursanız 2 3 güne hiçbirşeyiniz kalmayacaktır.Güneş altında durmamanız çok iyi güneşten uzak durunuz güneşe çıkacaksanız da koruyucu kremler sürüp çıkınız.Sıcak tetiklemez kağıtla üzünüze yelpaze yapmanız birşeyi değiştirmeyecektir, stres yaptıkça tetiklenen birşey bu.Dediklerimi uygularsanız (Ben uzun süredir yapıyorum bu söylediklerimi neredeyse hiçbir sorunum yok) ve gelişmeleri burdan aktarırsanız sevinirim ve yardımcı olmaya çalışırım.Geçmiş olsun…

    1. Bayan olmanız sebebiyle takıntı yapıyorsunuz ama yersiz =) Kendinize telkinlerde bulunarak dediklerimi yaparsanız sorunlarınız kalkacaktır.Bu arada söylemeyi unutmuşum seboreik dermatitli kısımlerinize kesinlikle herhangi bir nemlendirici krem vb. türden şeyler sürmeyiniz hiçbir zaman sürdükten 2 3 gün sonra kızarıklıklar kabuklanmalar görülebilir…

     1. 🙂 takıntı yapmamayı deneyeceğim öyleyse
      son olarak nemlendirici sürmeyin demişsiniz ama sürmeden olmuyor. temizlediğim zaman geriliyor ve kuruyor. haliyle gerek duyuyorum.

     2. Onun yerine bluecap krem alıp az miktarda suratınıza sürebilirsiniz.Normal kremler daha fazlalaştırıyor.

      Burda inceleyebilirsiniz: http://www.bakimstore.com/vucut-bakimi/cilt-hastaliklari-urunleri/blue-cap-krem.htm

      Vücutta suratta ve saçta kullanabilirsiniz.

      Verdiğim sitede yorumlar kısmındaki Deniz Mert adlı kişinin yazdığı bizler için önemli: SEBOREİK EGZAMAYI GEÇİREN KORTİZONSUZ BİR MUCİZE GERÇEKDEN BİR MUCİZE.KİM BULDUYSA ALLAH BİN KERE RAZI OLSUN HAYATIMI SAĞLIĞIMI GERİ VERDİ 1 KERE KULLANDIM DAHA AMA HAYATIMDA HİÇ BU KADAR İYİ RAHAT KAŞINTISIZ YANMA HİSSİ OLMADAN YAŞIYORUM 1 KERE SÜRMEYLE DÜN GECE SÜRDÜM DAHA 1 KERE İNANIRMISINIZ YA 🙂

      Kullanımlar da günde 2 kere der ama gerek bile yoktur günde 1 kere sürmeniz yeterli.Şampuanını kullanmanız gereksizdir hiçbir yararı olmaz.Sürekli kullanım gerekir…Tek kötü noktası fiyatının pahalı olması…

 10. Önce bu yazı için Atu adlı arkadaşıma teşekkür ediyorum . Bende seboreik dermatit hastasıyım ve bayadır bununla mücadele ediyor ve aynı sizin gibi değişik ilaçlar deniyorum ve kobaya döndüm . Doktora gittiğim zamanlarda doktorun vermiş olduğu ilaçlar pek bir etki göstermedi açıkçası . Bir sürü değişik ilaç kullandım losyondan , şampuana veya antibiyotiklere kadar .

  Öncelikle psikolojik olarak bununla yaşamaya alışmak lazım ve olumlu düşünmek gerekiyor . Gerçekten yediğimize ve içtiğimize de dikkat etmemiz lazım yediklerimiz direk tetikleme yapıyor hastalık üzerinde .

  Ben de genelde saç diplerimde çok görülüyordu ve artık bıkmıştım . Bir gün bir alışveriş merkezindeki bir eczanede saç dipleri için tarama yapıyorlardı ve ona katıldım . Ordaki eczacılardan biri bana yeni çıkmış olan bir şampuanı önerdi . Adı ProZinc yeşil olandan . Aldım ve 2 aydır bunu kullanıyorum ve ben böyle bişi görmedim . resmen daha 2.haftada saçlarımda hiç bişi ve derimde ne pullanma ne kaşınma ne kızarıklık kaldı . Bana gerçekten çok büyük faydası oldu bu şampuanın . Kesinlikle bu hastalıktan muzdarip olan arkadaşlara ve ilaç denemekten bıkmış olanlara bir deneyin derim . Fiyatı 20 TL civarında gayette büyük şişesi var baya gidiyor bir kaç çeşidi var ama benim kullandığım dışı yeşil olan ProZinc’ten .

  Hepinize geçmiş olsun .

 11. arkadaşlar geçtiğimiz günlerde yazmıştım bende dertli bir şekilde 🙂 merak eden olursa diye bilgilendirme yapmak istedim. kendi haline bırakmaya çalıştım ama baş edemedim. haftasonu doktoru arayıp durumu anlattım. şuanki dönemlerin bu seboreik dermatitlerin artabileceğini iletti. ve eskiden kullanmış oldğum kremi 4 gün kullanmamı önerdi. sabah akşam kullandım. hafif kortizonlu bi krem. pek kullanmaktan yana değildim ama başka türlü geçmiyordu. maşallah diyim şimdilik sonuç iyi.
  bunların hepsi bi yana gerçekten dkkat ettim ki sıkıntıya, strese bağlı olarak şiddetlenip sönüyor. baştan pek inandırıcı gelmemişti bana böyle dediklerinde 🙂 ama yaşadığım için eminim :)) herkese stressiz bi yaşam diliyorum..

  1. Tuğçe Hanım,

   Novorsky adlı arkadaş bir şampuan önerdi ProZinc (yeşil kutulu) denemenizi öneririz.Seboreikli olan surat bölgesinde de 5 dk. köpürtüp bekletmenizi öneriyor.

 12. merhaba,
  kac senedir dermatitim var ve kaç senedir netten ara ara araştırıp duruyorum bu konuyu bilmiyorum ama kesinlikle ilk defa moralim bozulmadan hatta eglenerek okudum bu konuyu :cheerful:
  bende hem s.dermatit hem de roza var. 3 yıl önce cildimin iyice yağlanmaya başlamasını farketmemle şikayetlerim arttı. hatta tuğçe hanımın dediği gibi bahar aylarında yuzum iyice kızarmaya baslıyor ama kışın nispeten daha rahat oluyorum.
  her neyse internette yaptıgım uzun araştırmalar sonucu (ve yukarda bahsettiginiz tum kortizonlu ilacları, antibiyotikleri kullandıktan sonra) cok dusuk dozda roaccutane kullanmaya karar verdim. daha once de doktorlar onermisti ama 40 mg/gün olarak veriyorlardı. zaten cildim hassas oldugundan korkuyordum. buldugum bir kac yabancı kaynaklı yazıya istinaden gunde 2-2,5 mg’a denk gelecek (50kg cekiyorum ve her 5 gunde bir adet 10mglık roaccutane kullanacağım) şekilde doktorumla da konustuktan sonra tabi kullanmaya karar verdim. bu sekilde sadece vücuttaki yağlanmayı dengeliyor. hala işe yaramayan bi sekilde tetradox kullanıyorum onun bitmesini bekliyorum. hemen de baslamak istemiyorum once vücut bir kendine gelsin diye. bu süre icinde de kesinlikle blue cap denemek istiyorum!
  gelecek ay da yurtdisindan bir akrabam geliyor ona da murat bey’in bahsetmis oldugu kitaptan aldırmayı dusunuyorum ise yaramasa bile en azından dengeli beslenirim 🙂
  ben kesinlikle bu sacma sapan basit ama bilerek çözümü bulunmayan hastalıkcığın stresten kaynaklandığına inanıyorum. şahsen mutlu mesut geçirdiğim üniversite yıllarımda hiç böyle bir derdim yoktu.
  denemelerim işe yararsa buraya yazarım.
  hepimize vicdanlı bir ilaç şirketi diliyorum!! :tongue:

  1. Güzel yorumunuz için teşekkür ederim Nilüfer Hanım…Roaccutane bildiğim tehlikeli bir ilaç gerçi düşük dozda kullanıyormuşsunuz ama sonuçta o kimyasalları alıyorsunuz 🙁

   1. Mrb sitede baktım ama göremedim iletişim adresi bir şey danışmak istiyorum Seboreik Dermatit im var:’( bir mail adresi almam mümkün mü :cwy:

 13. bu deri hastalığından bir çok kişi şikayetçi amaaaaaaaaaaaaaaa :dizzy: dr.larımzda pek itinalı degil . neden oldugununu bıle çoğu kişi bilmiyor.!!! aa saçımda kabuk var diyor millet heee ok. dur sana ilaç yazayım bir şeyin kalmaz 😀 bunun daha içerikli olması temenlımızle tsşlerrr( saç uzmanı nukhet 😀

 14. Merhaba ben de doktara gittim seboreik dermatit dedi..Benim saçım uzun kaşıntı hemen hemen hiç yok yara da yok ancak dökülen tellerin başı sarı iltihap gibi..Ve bu yüzden saç dökülmem arttı.
  Banyodan sonra kafa derime baktığımda adeta puam desenli oluyorum.Saçım siyah ve bissürü beyaz irin gibi kepekler…Normal şampuan kullanamıyorum,saçımı yumuşak yapan her şey aşırı döküyor anlamadım bu işi..

  Ketoral var kullandım ara verdim bir süre sonra etki etmiyor çünkü..Bioxcin KEPEKLİ SAÇLAR İÇİN olanını aldım kullandığımda gözlemlerimi yazacağım..

  PROZİNC in mor ve yeşil rengi de iyi geliyor duydum bir de sebore için olan kahverengisi var fiyatı gayet makul kullanan var mı acaba??

  1. Geçmiş olsun…Mail atmışsınız size karşılık maili attım…Mailde de belirttiğim gibi Bioxcin gibi ürünleri deneyenler çok vardı ama bir işe yaramıyor ne yazıkki.Prozinc kullanmadıgım için birşey diyemem fakat, şampuanlar tek başına yetersiz diyebilirim (prozinc kullanmadığım içi onu katmıyorum buna) Herhangi bir şamğuan kulanıp Bluecap krem kullanırsanız sıfıra iner hastalığınız.Haftada 3 den fazla yıkanmamaya çalışın.Duştan sonra 1 kere bluecap sürmeniz yeterlidir…

   1. çok tşk ederim ancak bayanlarda solisyon krem kullanmak çok zor oluyor çünkü saç diplerimden çok saçları yiyor buna para yetişmez o yüzden..Doktor bana 3 tane denemelik blue cap şampuan verdi hiç köpürmüyor bu ve 70 tl bi öğrenci için çok ama çok fazla fiyatı..umarım bu dertten kurtulabilirim kepek şampuanı yeni çıktı içinde antifugal çinko falan varmış fayda görmezsem yazacağım prozinc belki deneyebilirim.Paralı olduğum dönemde de kremi almayı düşünüyorum:) Çok tşk ederim

    1. Şampuanı bir işe yaramıyor bluecap in ne yazıkki…Kremi çok sürmenize gerek yok zaten.Az miktarda sürmeniz yaterli o kendi dağılıyor.

 15. arkadaşlar prozinc şampuanından bahsetmişler ama aynı firma seboreik dermatit için salicade şampuan çıkardı, yukarıda bahsetmiştim, şampuanı bitirdim, bu hastalıkla mücadele edenler için mutlaka yardımcı olacaktır ama saç dökülme sorununuz da varsa bu tek başına yeterli olmayabilir. ama saçı derinizi çok iyi temizliyor…

 16. benim dökülme sorunum da oluyor bioxcin alma sebebim buydu sonuç alamazsam o şampuanı da deneyebilirim. Bir de çok iyi bir eczacı denemem için numune DERMOSKİN SEBOREİK DERMATİT ŞAMPUANI diye bir şey verdi bunu kullanan var mı

  1. slm… bahsettiğiniz şampuanı deneyip uzun süreli faydasını gördünüzmü ? bende bu hastalıkla yeni tanışmış birisi olarak 3.önce dr.yazdı bu şampuanı kullanıyorum ve şikayetlerim çok yoğun kepeklenmeydi benim korkum yüze inmesi ve bu şampuanın yanı sırada nerisona c krem, advantan s çözelti verdi dr.şu anda bunları kullanıyorum belki bende de yıllardır bu hastalık vardı ama farkına varmıyodun normal kepeklenme sanıyordum…hepinize acil şifalar diliyorum…

 17. Çok önemli!

  Merhabalar arkadaşlar, 27 yaşındayım ve yaklaşık 10 yıldır da sebore rahatsızlığım var.
  Bu olayı kökten çözdüğümü iddaa eceğim, lakin kendi cildim adıma çünkü herkesin vucut yapısı farklı biliyorsunuz ki.

  Yüzdeki kızarıklıklar için onca deneme yanılmadan sonra; Ketoral krem (kortizonsoz ve ucuz) kullanıyorum ve çok memnunum.
  Saç derimdeki kızarıklar pullanmalar için yıllarca SELSUN BLUE kullandım bu şampuanın üstüne hiç birşey söylenemez! O kadar çok doktora gittim ve şampuanlar verdiki, sizlerin yukarıda yazılarınızı okurken sanırım hepinizin şampuanlarından kullandım ben…. En sonunda 7 YILDIR SELSUN BLUE ile bu işi bitirdim.
  FAKAT KÖTÜ BİR HABERİM VAR,
  Selsun Blue artık Türkiyede satılmıyor. Amerikan malı bir şampuan ve Türkiyede yıllarca Selsun Blue olarak satıldıktan sonra 2011 senesinde üretim durdu. İmkanı olan arkadaşlarıma tavsiye değil! KESİNLİKLE YAPMALARINI SÖYLEYECEĞİM ŞEY SELSUN BLUE ALSINLAR. İNTERNETTEN bakın arkadaşlar, lütfen rica ediyorum….
  Pek çok üründe yok ilk 2 kullanım yok 3 kullanım 2. haftadan itibaren v.s. bunlar tamamen satış politikası…. benyıllarca kullandım Selsun Blue ve SİZLERE samimiyetle söylüyorum ilk Kullandığım gün saçımda kepek kalmamıştı, İlk kullanımda başlıyor işe yaramaya…ekşi sözlükte efsanedir bakınız 🙂 ama malesef Selsunu Bitirdiler… Ulaşabilen Alsın….

  Saygılarımla… (üzüldüm şuan- hüzünlendim dostlar Selsuna 🙂 )

 18. en etkili seboreik dermatit şampuanı olarak konazol’u görüyorum, ama medikal şampuan olduğu için uzun süre kullanmamalı, hastalık geçene kadar kullanmak mantıklı, ileride yine ortaya çıkarsa bi daha kullanılır…

 19. atu kardesim gercekten cok güzel eglenceli ve istifadeli oldu bu yazı tesekürler..
  12 haziran tarihinde atmıstım ilk mesajımı yaklasık 5 haftadır sali cade i kullanıyorum ayrıca pro zinc pembe(pro zinc sacları güclendirme icin) ..2 yıkama sali cade 1 yıkama pro zinc 5 er dakka bekleterek kullandım

  kullanmaya basladıgım ilk hafta sacımda hicbisey kalmadı ne kasıntı ne akne inanılmaz rahatladım galiba gececek dedim kendi kendime (ilk 10 gün tetradox hapda kullandım) bu 2 hafta böyle gitti daha sonra evdeki ciddi elektrik probleminden dolayı 10 gün kadar soguk suyla dus aldım ve bu esnada sali cade yi tek yıkama ve fazla bekletemeden kullandım (üsüdügüm icin :biggrin: ) bu sebepten mi yoksa hap bittigi icin mi bilmiyorum tekrar cıktı ve yaklasık 2 haftadır aynı sekilde kullanmama ragmen hicbi etkisi yok bilmiyorum ama sanırım tetradoxun etkisiydi ilk baslardaki rahatlama atu kardeste oldugu gibi bende ters bi etkisi olmadı hapın..sunuda ekleyeyim benim kasıntı ve kızarıklık da var ama benim asıl derdim sac derimdeki akneler eczanedeki analiz yapan sahıs bana sali cade yi aknelerden dolayı verdi.

  herkese Allah sifa versin

  1. Bugün siparişi vardim yarın elimde olacak benimde Prozinc Şampuan (yeşil olan)… Tetradox akne için özelliklede bakteriyel tarzda çıkan akneler için kullanıma uygun ama aknesi olmayıp seboreik i olanada yazıyormuş bazı doktorlar ilginç doğrusu…Sivilce çıkıyordu ufak ve tek bölgede hergün yeni 1 tane hepsini kurutmuştum bi kaç hafta evel 1 gece Nutella denen güzel tatlı ama şeytanımsı çikolata kavanozunu yarıya indirircesine yiyince karaciğerin içine ettik ona paralel suratımda sivilceler çıkmaya başladı…Aman nutelladan uzak durun =) Suratım da başladı kızarıklıklar sürüyorum psovate bu sefer 2 gün sonra bölgede sivilceler çıkıyor.Şaştım kaldım şu sıralar napıcağımı ama ümidi yitirmedim =) Sivex losyon var iyiki hemen söndürüyor iyileştiriyor. Bu arada yaz geldi herkes denize gidiyordur yada güneş altında kalıyordur…Aman ha güneşten uzak durun.!

   1. merhaba yaklaşık 6 yıldır bu hastalıkla uğraşan biri olarak söyleyebilirim ki, güneşten her hangi bir ters etkisini görmedim sizin bünyenize göre değişebiliyor demekki. diyeceğim o ki özellıkle kimyon baharat gibi şeyler hastalığın nüksettiğini anladım. konazol şampuan iyi gelirken artık ona’da bünye alıştığı için bi fayda göremiyorum mesela advantan losyon krem, bende işe yaramıyordu Fucicort krem ise etkisi çok iyi gösteriyor tabi kremi kestikten bi süre sonra tekrar aynı sorun var.

    burun çevresi bıyıklarda, kaşlarda çene kısmında ve saçlarımda bu illeten muzdaribim.:(

 20. ATU kardeş bu hasta ilgili bizi bilgilendirdigin için tşk ederim. bende yaklaşık 15 yıldır çekiyorum. umarım Prozinc Şampuan sana iyi gelir.. benim saclı deride cıkıyor her gün banyo yapmak bıktım. losyon yada ferahlatıcı hangi şampoanı önerirsin. herkese acil şifalar diliyorum… :getlost:

  1. Prozinc iyi gibi şuan (yeşil olan) kullanıyorum gayet iyi geliyor tavsiye ederim sanada Kadri.Bunun haricinde Clear sport un mentollüsü var.Losyon olarak Psovat çok iyi.Kortizonlu istemem diyorsan anında tedavi ve kortizonsuz bluecap krem öneririm.Hergün banyo yapmanda iyi değil haftada 3 kere yapman iyi olur (en azından saçlarını yıkama) Geçmiş olsun…

 21. arkadaşlar yazılanların hepsini okudum ve birşey dikkatimi çekti herkes bu hastalığı dıştan sürülen krem ve losyonlarla tedavi etmeye çalışıyor fakat bnce bu hastalığın sebebi içte yatıyor.bn 11 yıldır bu hastalıkla uğraşan biri olarak bu hastalığın bağırsak mantarlarından kaynaklandığını düşünüyorum.bnce bu hastalık bağırsak mantarlarının yok edilmesiyle ortadan kalkabilir.fakat bu da zaman alan bşir işlem tabiki.ben bunu bizzat test ettim.özellikle tatlı tükettiğinizde bağırsak mantartları artar ve buda sdli yerlerde kaşıntı ve kızarıklığa neden olur.ben yaklaşık 2 aydır düzenli (hergün deil tabiki) mantar hapı kullanıyorum ve tatlı ve hamur işlerinden uzak duruyorum.hastaslık 2 aydır neredeyse yok bende.ama en az 6 ay falan uygulamak lazım.bide bir bilgi dilinizin üzerinde hiç geçmeyen bir beyaz tabaka varsa bu bağırsağınızda yoğun mantar olduğunu gösteriyor.bnce dıştan bu hastalığa çözüm aramak gereksiz gibi.

  1. Evet doğru söylüyorsunuz zaten dıştan tedavi ile tamamiyle geçmesi olanaksız gibi.Bağırsak mantarlarını ilkkez duyuyorum bakteri olsa tamam ama…Konuyu biraz araştırayım…

   1. bncede biraz araştırın derim bnce doğrudan alakası var çünkü ben şu an bağırsak mantarına yönelik bir tedavi uyguluyorum ve krem losyın vb. kullanmamama rağmen 1-1.5 aydır bnde sd belirtisi yok şu an çok şükür.sd ile mantar ilişkisi hakkında bilimsel makaleleri bile okudum baya araştırdım bende ve gerçekten deneyerek ve görerek bağlantılı olduğunun farkına vardım.

 22. Bende yeni yeni seborik egzamayla tanışıyorum.hastalık 2 haftalık bende şu anda.yazıları dikkatlice okudum.sizden ricam şu anda sonuç aldığınız ürünleri ve yöntemleri tekrar yazmanız.nelerı yıyıp yemıyeceğimiz hakında ilaçlar hakında bilgisi olan lutfen yazsın..şimdiden teşekkur ederım…

  1. Yukardaki arkadaşlara önerdiğim yöntemi size de öneriyorum:
   Duştan çıktınız diyelim (Şampuan olarak Clear sportactive mavi mentollü kullanmanızı tavsiye ederim.Herhangi bir normal şampuan da kullanmanız yeterli.Eczanelerde satılan lampuanlara gerek yok ketoral konozal fungoral vs.). Psovat losyonu az miktarda (parmağınıza 1 damla dökün) kızarmış yada kabuklanmış olan bölgelere sürünüz. (Ben saç harici burun üstünde, sakallarda da, kaşlar da kullanıyorum çabucak iyileştiriyor.) Duştan sonra 1 kere sürdükten sonra 2. bir duşa kadar sürmeyiniz.Haftada 3 den fazla duş almayınız.Psovat losyon bulamazsanız M-Furo
   dermatove vs. alabilirsiniz.Ama en iyisi şuan Psovat losyondur.

   Psovat haricinde fiyatı baya yüksek olan BlueCap kremi de kullanabilirsiniz.Onu da yukarda anlattığım şekilde kullanabilirsiniz.BlueCap güzel kokulu bir kremdir.Anında gerçiriyor gibi.Bildiğim kadarıyla içerisinde kortizon da yok gerçi kullandığımız losyonlarda kortizonlar çok az seviyede.Az bölgeye de sürüyoruz ve dediğim gibi haftada 3 kere duştan sonraları sürmeniz yeterli olacağı için bu kortizonun size bir zararı olmayacaktır.Kortizonlu kremler kullanmanıza gerek yok suratınızı domates gibi yapar.

 23. 13 yıldır bu dertle başetmeye çalışıyorum denemediğimz şampuan,losyon,krem hiçbişey kalmadı.türkiyenin heryerinde seboreik egzema için doktorlar gittim ama yok geçmiyo azalmıyoda bende bıraktım artık bütün saç diplerimi sardı elimi kafamdan alamıyorum her dakika kaşınıyorum kaşıntıdan ölcem nerdeyse bide kız olduğum için saçlarımda uzun dahada zorlaşıyo ama kısa oluncada yara görünür die korkuyorum yaraya alıştım zaten tek alışamadığım kaşıntışı napcağmı bilmiyorum lütfen yardım edin bana kaşıntıyı azaltcak olan herşeye razıyım.. hatta şunuda söyliyeym bi doktor kaşıntı azalır belki die kafamın gibine kortizon iğnesi vurdu ayda bi defa olmak üzüre 4 kez vurdu o ble biraz olsun azaltmadı iğneyle beraber kortizonlu sabun şampuan onlarıda kullandım belki hepsi olunca azalır biraz diye yok azalmıyo:( ama sizin dediğinz bluecup ı kullanmadım ilk kez duydum hatta onun bi faydası olabilirmi acaba yardım edebilirmsnz bana 🙁

  1. Bluecap kremi kullanın geçirir ama devamlı kullanmalısınız duştan sonra 1 kere sürmek yeterlidir.Ama pahalıdır ne yazıkki…Geçmiş olsun =(

  2. vichy yeşil kapak , saçların durumuna göre yağlı ya da kuru saçlar için olanı var , mucize gibi , bunu cok sık kullanmayın , aşırı yağlanma yapıyor , hafta da bir kez bununla yıkayın diğer zamanlarda bebek şampuanı ile yıkayın saçlarınızı

  1. Kullanmadım bilgim yok fakat Prozinc (yeşil olan) kullanıyorum 2 haftadır gayet iyi geçiriyor.2 gün yıkanmazsanız yada şampuanı bırakırsanız aynen devam eder.Gerçi neyi kullanırsanız kullanın ara verdiğinizde yada bıraktığınızda seboreik dermatit aynen devam eder.Yukarda ihsn nin dediği gibi çözüm ancak içten tedavidir.O da bulunmadıkça biz bu çileyi çekeriz ölene dek… :cwy:

 24. slm arkadaşlar ilaçını gezmeyin şimdilik o hastalık bende de var tek çaresi iyeceklerinize dikkat edin bu hastalığı azdıracak iyecekler var onlardan uzak durun çıkmaz insanın suya ihtiyacı olduğu gibi onunda ihtiyacı olan bazı iyeceeklerdir örnekler 1 dolma 2 sarma 3 döner 4kızarmış yemekler özellikle baharattan uzak durun hele karabiber ve yemek yerken az iyin yemegi kesin sıcak yemeyin kesin

  zamanım yok daha sonra devamını yazarım

 25. malesef kafamda seboreik dermatit tekrar azdı, kafam konazola dirençli hale geldi ve tedeaviye cevap vermiyor, salicade’i kafada problem yokken almıştım bu yüzden işe yarıyomu bilmiyorum ama tekrar azınca bugün eczaneden NEUTROGENA T/GEL ŞAMPUAN aldım, ilk kez bu gece kullanıcam sonuçları yazarım, içinde (SLES) olmasa daha iyi olurdu ama olsun bakalım…

  1. Geçmiş olsun…Ben Prozinc (yeşil olan) kullanıyorum 2 haftadır gayet iyi durumdayım.Yüzümde olsa bile yüzüme sürüyorum köpürtüyorum 5 10 dk bekletiyorum yıkıyorum geçiyor yavaştan…

    1. Biliyorum çeşitlerini zaten aldığımda kutu içinde ürünleri tanıtan broşür çıkıyor.Şuanki kullandığımdan da memnunum aslında bir problem yok birde işin garip tarafı suratıma sürüp 5 10 dk beklettiğim de varsa sivilcem onuda patlatıp yok ediyor…

     1. güzel etki ettiğine sevindim umarım böyle devam eder, ben de dediğim gibi gece tgel’i kullandım, şimdi sahurda yazıyorum bu yorumu, normalde kafam kabuklu hafif de yara gibi kızarıklarla kalkardım ama tgel ilk kullanımda bıçak gibi kesti kabukları, saçlı deriyi pürüzsüz yaptı, umarım kafam konazolda olduğu gibi tgel’e de dirençli hale gelmez en azından uzun süre dirençli hale gelmesin çünkü içinde ketakonazol olmadığı halde müthiş etki yaptı, yabancılar bu işi biliyor gerçekten…

 26. atu kardeş…bende de sd var ve biraz karışık benimki…saç diplerimde….saç diplerimdeki kızarıklık hiç geçmiyo….artık doktorlardan değil senden medet bekliyorum:))) ilk doktor m-furo ve ketoral verdi….ilk sürdüğümde tamamen geçirdi ve saçlı derim harika oldu..ama hevesim kursağımda kaldı:((sadece 1 gün sonra tekrar geldi kırmızılıklar:((sonra ise hafifletmesine rağmen kırmızılıkları geçirmedi…sonraki doktor advantan s diye bi losyon verdi..oda hafifletiyo kaşıntıyı durduruyo ama geçirmiyo kırmızılıkları..:((saçlarımı geri tarayamıyorum bu yüzden:((şimdi sorularımı sormaya başlayayım….(bu arada bu hastalık saç ekiminden sonra çıktı bende 3 yıl önce)
  1- blue cap krem diyosun ama ilacın satıldığı sitede saç için şampuan ve sprey diyo…kremi vücut için diyo…ben saçlarım için sprey ve şampuan mı yoksa sadece kremi mi almalıyım???
  2- bu kızarıklıklar blue cap i kullanırsam tahminen ne kadar sürede geçer çünkü galiba ben hastalığı biraz ağır geçiriyorum neden dersen …ben günde 2 defa sürüyorum advantan ı ve buna rağmen 3-4 saat sonra kızarıklıklar artıyo bende:((1 haftadır kullanmama rağmen hastalığığn seyrinde azalma pek olmadı:(( kısacası bu blue cap işe yaradı demem için ne kadar kullanmam lazım???
  3- birde yukarıdaki yazında Benzamycin jel-psovat ve blue cap ten bahsetmişsin en iyiler olarak…bu yazdıklarından en iyisi hangisi sence??ha bide şampuan olarak galiba prozinc demişsin…

  şimdi bana ne yapmam gerektiğini yazarmısın lütfen…dedim ya ..artık doktorlara değil bu hastalıktan müzdarip olanlara güveniyorum:)) benim kafamda öle büyük kepekler pullanmalar falan yok ama saç derim pembeleşmiş ve beyazlamıyo hiç 3 yıldır..doktora daha 1 ay önce gittim…saç ekimim 3 yıl önce oldu ve geçer diye bekledim..bilmiyodum sd olduğunu…bu 3 yıl içinde deri pembemsi bir renge döndü…asla beyaz eski rengine dönmedi..bende bu sene 1 ay önce doktora gittim ve bana sd olmuşsun dedi…gerisi malum..yukarıda yazdığım gibi….şimdi bana önerebileceğin en iyi tedavi hangisi…yardımcı olursan ÇOK ama ÇOK minnettar kalırım…

  1. Bilseydim dermatolog olurdum :biggrin:

   Soruları cevapliyim

   1) Saç için alacaksan kremi alman yeterli. (Kremi surat yada göğüste varsa oralarda da kullanabilirsin) Diğerlerine gerek yok…

   2) Bende sürdükten birkaç saat sonra geçiriyordu, 1 günü geçmez geçirmesi. Mucizevi ilaç bu olsa gerek. Gerçi fiyattan belli ediyor durumunu.

   3)Şimdi Benzamycin jel sivilce sorunu olanlar için (yüzde yada vücutta) önerdim. Psovat ı da eğerki bluecap e bütçesi yetmeyecek olan varsa yada almak istemeyen alternatif olarak önerdim ama psovat ın m-fura dan farkı yoktur ama m-fura ve onun türündeki losyonlardan daha iyidir (ortizonu yüksek heralde) Bu arada bluecap te kortizon yoktur. Diğer m-furo yada psovat gibi losyonlarda ilk sürüldüğünde kızartıp sonra geçirmesinin nedeni kortizon. Bide alkolümsü birşey var sanırım içlerinde yakıyor biraz…Bunların hiçbirini kullanmıyor ve sabırlıysan prozinc i tavsiye ederim…Bluecap yada psovatı kullanacaksan prozinc gereksiz.Bluecap ile psovatı kullanırken herkesin kullandığı şampuanları kullanabilirsin…Tavsiyem Clear ın Activesport nanelisi :biggrin:

   1. yöntem Bluecap i kullanacaksanız fiyatı benim için sorun değil diyorsanız normal şampuan kullanın sonrasında az miktarda bluecap sürün… Bunu devamlı yapmak şart… (Banyo yu haftada 3 kere gün aşırı yapmanız daha iyidir) Yemeklerde bol acılı baharatlı yememeye bakın…

   2. yöntem Normal şampuan kullanabilirsiniz yine birde psovat alırsınız 9TL ye sadece duştan sonra 1 kere sürmeniz yeterlidir. İlk 1 haftada hafif pullanma yada kızarıklık olabilir ama 1 haftayı aştıktan sonra tamamiyle yok olur (tabi duştan sonra sürmek şartıyla) Gene bluecap te ki gibi haftada 3 ü geçmeden gün aşırı yıkanmanız yeterli…

   (Medikal şampuan önermiyorum afedersiniz ama bi b.ka yaradıklarını hiç görmedim)

   3. yöntem Prozinc alırsınız (ben yeşil tercih ediyorum) yıkanırken kafanızda 5dk 10 dk arası bir sürede bekletirsiniz (tek sürme yeter fazlası zarardır) durularsınız… 1 haftaya geçirir. Gün aşırı yıkanma yeterlidir. Zaten 2 gün yıkanmazsanız kaşıntılar başlar… Prozinc ile diğer ürünlerden (psovat yada bluecap ) kullanim mi derseniz tavsiye etmem…

   Önerebileceklerim şuanda bu kadar 🙁

 27. aklıma yeni sorular geldi:)))atu kardeş..bu önerdiğin kremleri losyonları duştan sonra diyon ya…kafama takıldı….duştan sonra saçlı deri nemliyken mi yoksa tamamen kuruduktan sonra mı sürmeliyim bu ilaçları???bide benim yüzüm,kaşlarım ve kulaklarım acayip kızarıyo ama kendimi bildim bileli bu durum böyle ama saçlı deride saç ekiminden sonra yani 3 yıl önce çıktı…buralar için de bu blue cap krem yararlımıdır acaba?ve son olarak bu blue cap i ömür boyu kullansak (tabi yararlı olursa:)))yararlı oldu da ömür boyu kullanmaya kaldı :)) ) bi sıkıntı olur mu??bu blue cap en etkili olan mı acaba ya??bi de t-gel diye bişi diyolar..oda çok iyi diyolar ama sen ne dersen onları kullancam!!!!lütfen cevap yazzzzzz!!!!!!!

  1. Kurusun yada nemli olsun o fark etmez :biggrin: Ben nemli hallediyordum daha fazla kolay yayılıyor az kullanmış oluyorsun 😆

   Bluecap i nerde kabuklanma varsa kullanabilirsin… T-Gel denemedim fikrim yok

   Bluecap yararlımıdır konusunda da şunu diyebilirim; Ben doğal olmayan hertürlü şeye karşıyım… Yaşadığımız dünya da üretilen her ilacın bir etkisi var. Bir ilaç üretilirken vücutta farklı bir yerde hasar olması için üretilir bu da tabi ilaç sektöründen para kazananlara yarıyor. Adamlar bunu zaten bilerek yapıyor… Şimdi uzatırsam konuyu Rockefeller den girip illüminati den çıkarım 10 sayfa yazarım o yüzden uzatmamak en iyisi 😆

 28. kısacası en iyisi blue cap krem diyosun dimi yoksa ben mi yanlış anladım???ama blue cap kullanımında saç için sprey kullanın diyolar!!neyse fark etmez kremini alıp bi kullanayım bakalım…burdan da haber veririm sizlere sonuç hakkında…tşk atu kardeş….

  1. Sprey hiç kullanmadım birşey diyemem ama Kolsuz Agop (Prof. Dr. Agop Kotoğyan) bana kremini vermişti…Umarım yardımcı olmuşuzdur…Geçmiş olsun…

 29. inşallah faydası olur da sana bol bol dua ederim atu kardeş!!ama faydası olsun olmasın genede Allah senden razı olsun vakit ayırıp derdimize ortak olduğun için….çok teşekkür ederim…

 30. arkadaşlar yıllardır bu hastalıkla uğraşıyorum.gitmediğim doktor kalmadı.her türlü şampuanı ilacı kremi kullandım.ve bu hastalığın tüm safhalarını yaşadım.inanın sırf size yarımcı olmak için üye oldum ki benim gibi sizde zaman kaybetmeyin.zaman kaybettikçe saçlarınız dökülüyor bir yandan.

  birinci kural paraya acımayacaksınız.kafa derisi ve yüz olarak iki kısıma ayırırsak;

  şampuan olarak bu hastalığın tedavisinde sadece iki şampuan var.

  1)Neutrogena – T Gel (230 ml si 25 tl)
  2)Sebclair (100 ml si 29 tl)

  lütfen diğerlerini bırakalım artık.diğerlerinin ketoral dışında bu hastalıkla alakası bile yok.ketoralde az etkili.bu iki şampuan sadece bu hastalık için yapılmıştır.

  yüz için ise hastalığın ilerleme derecesine göre farklı tedaviler uygulanıyor.5 farklı dermatologa gittim hemen hemen hepsi aynı ilaçları söyledi.

  öncelikle m-furo losyon hepinizde bir tane olmalı fiyatı çok ucuz.bu losyon gündelik kullanım için değil.içinde kortizon var.zaten sürdüğünüz anda yanıcak suratınız ve 1 saat içinde geçicek kızarıklıklar.uhu gibi kokar.ilk hafta hergün sonraki hafta haftada 3 sonraki hafta 2 sonraki hafta kesilmelidir.sadece tekrarlarsa o bölgeye sürülmelidir.hiçbir yanetkisi yoktur gözünüze kaçırmayın yeter.

  hasatlık daha ileri seviyedeyse yani kafanızdaki kızarıklıklar suluysa hatta kanlıysa o zaman tehlike fazla demektir.bu durumda kafanızı kazıtmanız ve dermovate adı verilen deri pomadını kafanıza 1 ay kadar uygulamanız gerekir.bu kremde kortizon içerir.kortionlu ilaçlar çok tesirlidir fakat uzun süre kullanılmamaldır.

  ayrıca kesinlikle ama kesinlikle one a day tarzı bir multivitamin ve bemiks b vitamini hatta çinko hapı da almanız lehinize olur.

  unutmayın bu hastalık karaciğer hastalığı.ve tedavisi yok.sadece durdurabilirsiniz geçici olarak

  kahve,sigara,çikolata,çerezler azaltılmalı.bunlar hastalığı tetikler.ayrıca aşırı stres.

  yaz bitti ne yazıkki.hastalık yazın olmaz sadece kışın ve sonbaharda olur.
  umarım sizde benim gibi hastalığı kontrolünüze biran önce alırsınız.

  yanlış yazanları gördüm yukarda ve sırf cevap vermek için üye oldum.kolay gelsin herkese.

  (wishdropper isimli üyeden alıntı)

  1. noder yazın için teşekkürler… Yanlış bilgiler demişsin hangi bilgiler onlar belirtseydin iyi olurdu…
   M-Furo demişsin sadece M-Furo yok M-Furo nun eşitinde en az 5 losyon var. Hepsini deneyen biri olarak en iyisinin Psovat olduğunu söyleyebilirim…

   Yazın olmaz diye yanlış bir tabirin var ama benim 4 mevsim boyunca mevcut.Birçok kişinin de durumu bu şekilde…Bazı mevsimler azalabiliyor evet ama yok olmuyor tamamen.

   Karaciğer hastalığı demen çok yanlış bir tespit çünkü uzmanları bile bilmemekte neden kaynaklandığını… Stres, karaciğer, bağırsak, allerji bunlar arasında gidip geliyor.

   Kimlerin neleri yanlış söylediğini açıklarsan sevinirim…

   Geçmiş olsun…

 31. Herkese merhaba,

  Bende tecrübelerimi paylaşayım, belki fayda sağlayacağım kişiler olabilir. Bende de seboreik dermatit var. Geçen sene dermatalog bir prof. dr’a muayne oldum. Yağlı ciltlerde sık görülen, stresin ve kış aylarının azdırdığı bir rahatsızlık olduğunu söyleyip roaccutane yazdı. İlacı kullandığım sürede cildimdeki yağlanma ve buna bağlı rahatsızlık gitti, ilacı bıraktığımda ise herşey malesef eskiye döndü! Bende 2. doza geçmedim. Herneyse benim saçımda çok etkili değil ama yinede dökülme yaptı. Yüzümde de burun kenarlarında zaman zaman kızarıklık oluyor. Yüz için birçok şey denedikten sonra elma sirkesine geçtim. derhal etki gösterdi. Sabah ve akşam pamukla sürüyorum, oluşmuş kızarıklığı birkaç günde yok ediyor. Herkesin vucüdu değişik ama kesinlikle tavsiye ederim. Hatta yurt dışında saç için duş losyanı gibi ürünleri varmış.

 32. slm atu kardeş daha öncede yazmıştı.pronzic üreten firma bu hastalık için SALİ CADE diye şampuan cıkarmış. Acaba bu şamyuanla ilgili bir bilgin varmı. yazarsan sevinirim.. ben hala baş edemedim ve saclı derim cok yaglı kaşınıyor. herkese açil şifalar diliyorum..

  1. Esenlikler Kadri,

   Salicade de zaten Prozinc e ait bir şampuan. Ben hiç kullanmadım fakat yukardaki yorumları okursan kullanan arkadaşlar var ama sonuç bırakınca tekrar nüksetmesi…

   Ben Prozinc yeşil olanı kullanıyorum gün aşırı yıkanıyorum gayet iyi geliyor. Başkada birşey kullanmıyorum…

   Saçın yağlı olduğunu söylüyorsun yağlı saçlar için Prozinc e set yapmışlar bir sitede umarım işine yarar: http://www.hepsikampanyada.com/main/prozinc_yagli_saclar_icin_set-pmu3352.html

 33. seboreik için biotini de eksik etmeyin:

  SORU: Seboreik sorunum var, almam gereken günlük biotin miktarı ne olmalı?

  CEVAP: Seboreik dermatitis’de günlük toplam doz 15mg biotin tablet’dir. Her öğünden evvel 5mg biotin alınmalıdır. 30 gün kullandıktan sonra, öğlen alınan doz kaldırılıp, sabah 5mg- akşam 5mg alınmalı, 10 gün bu şekilde devam edilmelidir.

  1. Siz hiç denediniz mi?Seboreik dermatit rahatsızlığınız var mı?Açıklayıcı anlatımı yapsaydınız daha iyi olurdu…Neden sonuç vs.

   Biotinin ne olduğu bilmeyen birçok insan var.Nedir ne değildir neye yarar diye soranlar olabilir…

   1. bende kullandığım sürece bu sorun kalmıyor, bıraktıktan 1 – 2 ay kadar da meydana gelmiyordu, biotinle ilgili netten derlediğim bilgileri buraya yapıştırıyorum şimdi…

    2 ay biotin kullanımından sonra şunu gözlemlemlemeye basladım. her yıkasımda sactaki kepeklenme ve kabuk kalıntılarının azaldgında hatta bir süre sonra tertemiz bir saç derisine ulastıgımı gördüm.şampunın etkili oldgunu düşünrken aslında biotinin saçlı derideki doku bozulmasını düzeltgini ve onardgını gördüm.internette yaptgım arastrmalardada seboreik dermatit tedavisinde biotinin cok önemli bir yer teskil ettgini özelikle saçlı deride oluşan zamansız hücre atımlarını normal düzeye cekip yavslamasına ve kepek birikimini aza indirdigini anlamış oldum.yaglanma azalmadı ama kabuklanma ve kepekten eser kalmadı.kısaca şampuanlarla vakit harcamayın.normal bir kepek şampuanıyla biotin tedavisini beraber tamamladgnzda kısa süre içince cözüme kavuscagnzı göreceksnz.ztn biotin zararlı bir vitamin degil.5mg bile kullanıldgında her hangi bir toksik etki yok.

    Biotin Nedir? Biotine vitamin H de denilir. Esasinda B grubuna ait olan vitamin olarak kabul edilmektedir.
    Biotin vitamini saç sağlığı ve tırnaklar için yararlı olması nedeniyle günümüzde birçok kozmetik güzellik ürünlerinin içinde yer almaktadır.

    Kullanildigi yerler;

    Egzama, dermatit seklindeki cilt problemleri, Saç dökülmesine engel olmak, beyazlamasini geciktirmek için.

    Biotin saç sağlığı için önemli bir vitamindir. Saç dökülmesini önleyici ve saçların beyazlaşmasını yavaşlatıcı özelliktedir.
    Tırnakların dayanıklılığını artırır.

    Biotinin eksiklik belirtileri genel olarak şöyle belirtilebilir;
    Saç dökülmesi. Biotin eksikliği saçın aşırı yağlanmasına ve kepeğe yol açar.
    Dermatit
    İştahsızlık
    Bulantı
    Anemi
    Yorgunluk
    Depresyon

    Yapılan çalışmalarda biotin eksikliğinin saçlı deride seboreik dermatite neden olduğu görülmüştür. Seboreik dermatit ölü derinin pul pul kalkması ile kepek oluşumu ve saçın aşırı yağlanmasıyla karakterizedir. Bu durumu genellikle saç kaybı takip eder.

    Biotin Yan Etkileri Var mıdır? Toksik etkisi olmadığından fazla oranda alımlarında bile güvenilir olduğu kabul edilmektedir.

    1. Açıklama için teşekkürler.Seboreik Dermatitli arkadaşlarımız için geçici gidermede alternatif yollardan biri daha…

 34. atu kardeş…bu blue cap bende pek işe yaramadı …3 gün kullandım ama kırmızılıklar hafiflemesine rağmen geçmedi tamamen…m-furo yu ilk kullandığımda süper olmuştu ama 2.gün gene gelmişti kızarıklıklar…galiba benim bu kızarıklıklar kronik hale geldi geçmiyo…dün gece bir de tgel kullandım ama sabah daha kızarık bi şekilde kalktım…ben umudumu kestim…ömür boyu kırmızı bi kafayla dolaşacaqm galiba…bu gece bir de psovat kullancam bakalım…sonuçları yazarım ama benim umudum kalmadı:((yukarıda bi arkadaş pomat uygulaması falan yazmış..bu konu hakkında bilgin varmı??benim tek derdim kızarıklıklar…bende öyle kepek,kabuklanma falan yok ama kahrolası kızarıklık hiç geçmiyo bende ama galiba artık alışmam gerekiyo:((((

  1. Vücudun hemen düzene girmeye bilir.Bol sürmemen gerekir hafif sürmen yeterli.Bir de şu bir gerçek ne kadar kafayı takarsan o kadar kötü olur.İlk önce psikolojik olarak tedavi şart iyileşeceğine yönelik.Güneşten de uzak durmanız gerekir.Kızarıklık gene iyi kepek kabuklanma olsa psikolojik olarak direkt çöküyorsunuz.Yediğiniz şeylerede dikkat ediniz alkol kullanıyorsanız mayasız yada az mayalılar, baharatsız yicekler (özellikle karabiber), kafeinli içecekler vs. kullanmaktan kaçının..Dediğim gibi güneş ten de kaçının hatta kaçın 🙂

 35. ya psikolojik tedavi zor çünkü dedim ya saç ekiminden sonra oldu bu dert bende ve ne bileyim bu blue cap ten çok umutluydum ama olmadı:((m-furo yu ilk sürdüğümde kafa derim bembeyaz olmuştu ve nasıl mutlu olmuştum anlatamam ama 2.gün tekrar eski haline dönünce şok olmuştum:((ya ben bu hastalığımın S.D olduğundan da tam emin değilim..2 doktora gittim…egzamalaşmış dedi ama bende ne kabuk ne pullanma nede kepek var…acaba diyorum saç ekiminden dolayı vücudun verdiği bi tepkimi acaba..çünkü baya deforme olmuş ekim yeri…saçlar kalın ekilmiş ve dipleri sivilceli gibi(saç ekimi sadece ön çizgiye yapıldı)…offfff offfffff!!!!bu kızarıklık çok canımı sıkıyo yaa…daha etkili bi tedavi yok mu bu kırmızılıklar için acaba???

  1. Yukarı da sebbor adlı arkadaşın önerdiği biotin i kullandınız mı? Genelde saç ekiminden sonra kullanılması öneriliyormuş?

  2. ilginçtir ama bende de saç ekiminden sonra başladı bu illet. Allah başka dertler vermesin. herkes gibi bir çok şampuan krem kullandım bende. en çok clear for men (mentollü) den fayda gördüm saçım için. şimdi ise sali cade şampuan ve prozing woman kullanıcam. bakalım nolucak. clear formen olayı istese çözer gibi geliyor bana. (ama izin vermezler!) ilginçtir birde norvec bayraklı notrogine gibi bi isme sahip krem sürdüm ve anında geçirmişti. marketten 8 tl ye aldıgını söylemişlerdi. denemelere herkes benim gbi devam edicek sanırsam hep. umarım bizden biri bunun çözümünü bulur vede paylaşır. hikayelerin hepsi aynı. Acil şifalar herkese.

 36. 3 aydır günde 2 mg tablet şeklinde kullanıyorum…ben pek biotinin bu tedavide etkili olduğunu düşünmüyorum..o saçları güçlendirmek için kullanılıo…bu pomad tedavisi hakında bilgin varmı??

  1. Pomad tedavisi hakkında bir bilgim yok ve hatta inanmıyorum çözüm olacağına yukarıda ihsn adlı arkadaşın dediği gibi içten gelen bir rahatsızlık olduğunu düşünüyorum.Dıştan tedavilerin hepsi geçici olacaktır.

   ihsn adlı arkadaşın dediği gibi maya mantarları buna sebep veriyor olabilir.Dildeki beyazlıklar ve maya mantarları ile alakalı ufak bir yazı:
   Sabahları dil üzerinde beyaz bir tabaka görülmesi gayet normaldir ve paniğe gerek yoktur, çünkü gece vücudun kendi hücrelri veya yabancı maddeler dil üzerinde toplanır.Fakat bu beyaz tabaka sürekli çoğalıyorsa o zaman maya mantarı var demektir.Maya mantarları mide ve bağırsaklara yerleşir, bağışıklık sitemi güçlü ise bu mantarı yokeder.Fakat bazı kimyasal ilçalar özeliklede antibiyotikler sindirim sistemindeki faydalı bakterilerin azalıp zararlı bakteri ve mantarların çoğalmasına sebep olur.Mantar tatlı yiyecek ve içeceklerle normalden 200 kat hızla çoğalır.Bu nedenle bağırsakalrında mantar olanların kesinlikle tatlı yememeleri ve hamurlu yiyecekleri azaltmaları gerekir.Eğer yanlış beslenilirse zamanla bağışıklık sisitemi mantarları yenemez ve mantarlar toksik maddeler üreterek bir çok hastalığı tetiklerler.

   Bence bizlerin bu hastalığa yakalanmasının temel nedeni maya mantarları.ihsn arkadaşın maya mantarları için kullandığı ilaç ve hastalığın hiç görülmemesi hedefi göstermekte.Tabi tedaviyi uzman bir doktor kontrolünde yapmalısınız…

 37. atu kardeş…bu blue cap kremin yada spreyin kaç günde hastalığı geçici olarakta olsa geçirmesi beklenir???yani şu an pek işe yaramıyo diyebilirim ama sadece 2 gün düzenli kullandım sonra baktım işe yaramıyo kestim….sence blue cap e devam edeyimi 1 hafta kadar falan ne dersin??

  1. 1-2 hafta boyunca düzenli şekilde kullanmanı öneririm.Bir de takmamaya çalış…İşe yaramazsa Prozinc i denemeni tavsiye edeceğim…

 38. arkadaşlar benim kafamdada sarı pullanma gibi bir şey var..çok şükür şimdilik sivilce ya da kaşıntım yok..ancak dökülme oluyor..doktorlar seboreik dermatit demişti..

  Buraya daha öncede yazdım.. Ketoral güzel lakin bir süre sonra etki etmiyor ayrıca kafa derisine zararlıymış..

  Bioblas dökülmeyi engelleiyor lakin çok kurutuyor saçım uzun

  biomeen kulladım güzel gibi ama genede kurutuyor..

  şu anda NİVAL sarımsak-ısırgan özlü kullanıyorum diğer şampuanlara oranla memnun kaldım…kepeği biraz daha azalttı dökülmeyi de..ancak daha çabuk yağlanıyor..

  şimdi prozinc salcade yani seboreik dermatit için olanla prozinc woman sipariş ettim denicem..ayrıca saçımın hava alması için küt gibi bir şey yapmayı düşünüyorum..sıkıntı çeken bayan arkadaşlar için tekrar tecrübemi yazıcam..

  Erkek arkadaşlara da NİVAL ısırgan sarımsak öneririm bazılarınıza iyi gelebilir..

  1. merhaba dökülmemi önleme konusunda neredeyse kullanmadığım ürün kalmamıştı ve hiç bir üründen bu kadar olumlu etki görmemiştim. benim saç derimde kuruma vs. de yapmadı. Tavsiye üzerine Biomen kullandım ve gerçekten süper etkili.

 39. Bluecap bu illat için Çok etkili bir krem ancak hemen hemen aynı etkiyi görebileceğiniz Bluecap ile aynı katagoride olan ve daha ucuz bir alternatif olarak SEBCLAIR kremini kullanabilirsiniz. iki kremde kortizonsuzdur fakan kesin çözüm getirmez sadece düzenli kullanılması durumunda hastalığın Lüx etmesini engeller.. Kafadaki pullanma ve kepeğe karşı ise Konazol şampuanı öneririm. Yıllardan beri bu hastalıkla mücadele ediyorum ancak yatıştırmak için bana bu iki yol çok iyi geliyor… Allah cümlemize şifa versin… 🙁

 40. Valla bütün yorumlarınızı okudum teşekkür ederim herkese. Bende kendimi bildim bileli bu dert ketoral, prednol kdem ve Nizoral şampuan kullanıyordum doktor tavsiyesiyle kullandığım sürece iyi geldi sadece tam olarakta denmez. şimdileri vucudumun bazı yerlerinde aşırı derecede kaşınmalar oluyor ve kaşıdıkça yara oluyor acaba bu farklı bir rahatsızlıkmıdır yoksa aynı sebep ekzema ilerlemesi felan mı..

  1. Bu illet hastalığın sonuçlarıdır farklı yerlerde kaşıntılar.Özellikle göğüs, sırt vs. de de kaşıntı yapar terlediğinizde…

 41. merhaba atu elma sirkesi hakkında ne biliyorsn kesin çözüm kökten çözüm diyenlr olmş bana hç mantıklı gelmio ama içten glen bi hastalık olduğu kanıtlanmış sdnin dıstan tedaviyle hemde tamamen geçmesi mnatıksz gldi bide zz diye bi kremle beraber kullanınca kesin diyorlar bu konuda çk iddalı 2,
  3 kşi gördüm fikirlerini alabilirmiyim teşekkürler

  1. Saçmalık diyorum açık ve net kısaca tabirle söylenirse =) Hata elma sirkesi diyenler karaciğer ile alaklı diye bahsediyorlar ama alakasız yok bilimsel bir yanıda yok…Evet içten gelen bir hastalık hatta bağırsaklardaki mantarlarla alakalı olduğunu düşünüyorum kendi kendimi kopay olarak kullanıp testler yapıyorum diyebilirim…Mantarı arttırıcı şekerli şeyler fazla yiyince yada mayalı şeyler içince artıyor azaltınca azalıyor.Ve ben çocukluğumdan beri çok tatlı tüketen bir insanım üniversite hayatımda gittiğim bölgede doğru dürüst tatlıcı ve tatlı yemiyordum mayalı içecekler tüketmiyordum hastalık yok gibiydi çok az görülüyordu. Yukarıda ihsn adlı arkadaşın yorumunu okumanızı tavsiye ederim… Bu arada elma sirkesinin bu mantarları yok edici özelliği varsa ki ben sanmıyorum sonuçta sirkede fermanteli daha da kötü yapar helede kesin geçireceğine inanmıyorum..Kendim denedim elma sirkesini 2 gün domates gibi dolandım.Düzgün bir doktora gidip bağırsaktaki mantarlarla alaklaı ne yapılabilir gibilerinden bir testlere girmek gerekir dr. kontrolünde gerekirse mantar hapları kullanmak gerekir diye düşünüyorum…

 42. atu tamamiyle hislerime tercüman olmuşsun 🙂 aynn snn gbi düsünüyorum ama kafamda soru işareti kalmasın diye sordum yinde elma sirkesi konusunda bn anlamıyorm nası böyle şeyler yazıyorlar yok 2 ayda tamamen bitçekmiş bilmemne neyi değiştiriyoda yok ediyosa artk:biggrin: mantarla ilgili yazdıklarnn altına ise imzamı atarım dıştan tedaviyle sadece geçici çözm olcağını artk herkesin anlaması lazım bn dışarıdan her türlü tedaviyi bıraktım herbalistlerin kürleri fln varmış mantarı yok ediyor hormonları dengeleyerek sdyi çözüyor diyorlar ama onlarada pek güvenmiyorum açkçası 🙂

  1. Kürle mantar yok etmek 🙂 Hormanla alakamız yok bildiğim kadarıyla…Sadece çoğalan mantara bağışıklık sistememiz engelleyememe durumu söz konusu…Bağışıklık sistemi ile hormonların bir alakası varsa bilemem tıp okumadım 🙁 Ama olacağınıda sanmıyorum. Açıkçası kür ilede olacağını sanmıyorum…Bu kür ün bir tanıtımı yada tanıtıldığı site var mı inceleyebileyim? 🙂

   1. atu yalan olmasın bnde tam bilmiyorumda ibrahim saraçoğlumuydu neydi adamın adı onun kürleriymiş işte valla incelemeye değmez snnde dediğin gbi saçmalık ya 🙂 bi işe yarasa şimdiye kadar çktan ortaya çkmıştı bu atu valla bn mantar dısında hiçbirşeye yoğunlaşmıycam suana kadar herkes herseyi denemiş zaten hastalığmz ortak sonuçta birisi bile bulsaydı kesin tedaviyi işimizi bitirmiştik çoktan onn içn bnce biz mantar yoğunlasalım 🙂

    1. Oho kişiselse o kür diğer Prof. yada Dr. lar gibi bilimden ziyade tüccarlığa soyunmuş bir kişinin girişimlerinden başka birşey değildir o 🙂 Ben inanıyorumki bu hastalığın ten sebebi mantar…

 43. ……. EGZAMA HASTALARI İÇİN…….

  1) SOLGAR MİLK THİSTLE KULLANIN(BU İLAÇ KARACİĞERİ DÜZENLİYOR MERYEM ANA DİKENİNDEN YAPILIYOR A,D,E,K VİTAMİNLERİ VAR. TAM BİR BESİN KAYNAĞI EGZAMA ŞİKAYETLERİNİN HEPSİNİ KÖKTEN HALLEDEBİLECEK İLAÇTIR.) YADA MEDOBICOMPLEX KULLANIN(BU İLAÇTA GIDA TAKVIYESIDIR.BU ILAÇTA ÇİNKO DA DAHİL OLMAK ÜZERE BİR SÜRÜ VİTAMİN VAR. AMA ÖNCEKI KADAR ETKILI DEĞİL AMA ETKİSİ VAR ÇOK FAZLA.)İKİSİDE KULLANAILABILIR AMA İLKİ DAHA ETKİLİ.HASTALIĞI BUTUN BELIRTILERIYLE TEDAVI EDIYOR.

  2) YEDİĞİNİZ İÇTİĞİNİZE DİKKAT EDİN;DOMATES,YUMURTA,ASİTLİ İÇECEKLER(KOLA,FANTA), ÇAY(ÇAY HİÇ KULLANMAMAYA ÇALIŞIN BAZEN BIR BARDAK FAZLASI YOK), FAST FOOD YİYECEKLER,TURŞU,ÖZELİKLE DE DIŞARDAN HAZIR YİYECEK YEMEYİN.

  3.UYKU DUZENİ VE DÜZENLİ HAYAT ÇOK ÖNEMLİ ,STRES YAPMAMAYA ÇALIŞIN,GEZİN EĞLENİN KENDİNİZE ZAMAN AYIRIN,KAPLICA VE DENİZE GİDİN.KAPLICA VE DENIZIN ÇOK FAYDASI VAR.

  NOT:….KARDEŞLERİM ! BU HASTALIK KREMLERLE ŞAMPUANLARLA İYİLEŞMEZ SADECE KISA BİR SÜRELİĞİNE KAYBOLUR.ÇÜNKÜ HASTALIĞIN GELDİĞİ YER KARACİĞERDİR(VUCUDUN HER BOLGESINDE OLDUĞU İÇİN)KARACİĞERİ DÜZENLEYEN, GIDA EKSİKLİĞİNİ GİDEREN İLAÇLAR HAP TÜRÜNDE ALINMALIDIR.ALTINI ÇİZEREK SÖYLÜYORUM KREM VE ŞAMPUANLAR İŞİ EKONOMİK SEKTÖRE DÖNÜŞTÜRMEK İÇİNDİR.ALMAYIN PARALARINIZI HARCAMAYIN.GIDA TAKVIYESI İLAÇLARI ALIN…SAÇINIZA HİÇ BİR ŞEY SÜRMEYİN AŞIRI KAŞINTILAR YARALARI OLANLAR BİLMELİKİ ONU KULLANDIĞI İLAÇLARLA YAPTI.
  İNŞANLAH FAYDALI OLUR BU YAZI.HERKEZE GEÇMİŞ OLSUN……….

  1. Güzel düşünmüşsünüz ama karaciğer kaynaklı olduğuna nerden vardınız? Siz yukarda anlattıklarınızı uyguladınız mı hastalığınızın durumu nedir? Detaylı bilgiler alabilirsek seviniriz…

 44. merhaba atu bikaç şey sorcam sana mantar kremi kullandınmı hiç ve bu kremlerde kortizon falan varmı yok diye biliyorum ama emin olmmak için sordum 🙂

  1. Esenlikler selesym

   Mantar kremiyle olacak bişi değilki bu zaten =) Ama normalde mantar kreminden bahsediyorsan daha önce kullanmıştım genelinde kortizon mevcuttur…Zaten seboreik dermatitte kullanılan kremler kullanılıyor tedavilerinde…Ama bizim konumuz bağırsaklardaki mantarlar…

 45. bence doğan bey doğru söylüyor. faydası yok. en son PROZİNC de denedim bi faydası olmadı.nasıl olacak bi işin sonu bakalım.

  1. Bağırsak mantarları konusunu okudunuz mu? Evet Prozinc i denerken yemeye içmeye dikkat etmezsek hiçbir işe yaramıyor kendim üzerinde test ettim =)

 46. atu blue cap zararlımı bn deniyeyim diyorumda maulm kış geldi bide steroid,kortizon var faln diyolr maddi olrk sorunum yok zararı yk diyosan alıcam kesin memnun kalırsam her ay alırm bide ekstradan yüzü koruyucu,yüzdeki alt deriyi kalınlaştıran yani soğukta fln kızarıklığı alan bi krem tavsiye edermsn bana bissürü krem buldm o tarz ama tabi denediysen öyle bi kremi daha güvenerek kullanırım son olrak da yüzü normal deri renginde tutan yani kızarmayı fln kamufule eden yüze deri rengi veren bi krem nası bulamıo bnlar ya yada varda bizmmi haberimiz yk teşekkürler şimdiden…

  1. Doğal olmayan her kimyasalın bir zararı vardır vücuda.Kortizonlu değil kortizon durumuna bakarsak =) Ayrıca hoş bir kokusu da vardır.Bluecap kremi suratında da kullanabilirsin.Diğer kremler kabuklanma yada kızarıklık yapabilir.Bu yöntemler sadece geçici yöntemler zaten biliyorsun bu dediklerinin türünde de ürünler çıkarırlar zaten merak etme maksat sürekli bir ilaç alımı olsun şirketleri paraya doysun taki emellerine ulaşıncaya kadar…

 47. Arkadaşlar ben burda ki yorumları okuyarak Neutrogena-T Gel şampuan ve Psovat losyon aldım duşta ve duştan sonra 1 aydır kullanıyorum ve 10 yıldır uğraştığım bu egzama hastalığından, bu ilaçları kullandığım ilk günden beri çok şükür kurtuldum hiç bir ilaç tedavisi bu kadar etkili olmadı bende.! günlük saç yıkamamda Clear men Active sport kullanıyorum onunda çok etkisi var duşta vucuda da uygulanabilir. Başta ATU olmak üzere bütün herkese ÇOOOOOOK Teşekkür ediyorum Allah razı olsun bütün paylaşımlarınız için… Denemenizi tavsiye ederim farkı göreceksiniz

  1. Geçmiş olsun yardımcı olabildiysem ne mutlu bana ama kesin tedaviyi bulana kadar uğraşmalıyız bunların hepsi geçici tedavi yöntemleri ne yazık ki.

 48. Arkadaşlar bende bacaklarımda ve kollarımda kaşıntı var bununla ilgili bir öneriniz varmı.

  1. Bilemiyorum tam fakat sd den değildir herhalde? Alerjik olabilir. Onun içinde haplar var ama kullanmanızı tavsiye etmem

 49. Arkadaşlar bende seboreik dermatit hastasıyım, 20 yaşımdan beri bu hastalıkla yaşıyorum. Bir kaç kere doktora gittim, kortizon içerikli kremler verdiler, kullandığım sürece geçiyordu, kestikten sonra tekrarlıyordu.
  Hamileliğim süresince medikal şampuan kullanmadım sonrasında da normal şampuanla devam ettim ancak son zamanlarda kabuklanmalar ve dökülme çok arttı. Bir yakınımın tavsiyesiyle 2 haftadır neutregene T-gel şampuan kullanıyorum, ancak kullandıktan sonra müthiş baş ağrısı çekiyorum. başağrısı yaklaşık 2 gün sürüyor. Şampuandan mı kaynaklanıyor acaba. Birde prozinc yeşil deneyeyim diyorum..

  1. Geçmiş olsunYukardaki tüm yazıları okumanız yararınıza olacaktır. Prozinc i denerken başınızda 5-10dk kadar bekletin. Yedikleriniz içtiklerinize göre de durum değişiyor. Çok şekerli, baharatlı, acılı ve mayalı içecekler tercih etmeyin. Alkol alıyorsanız mayalı yerine mayasız alkolleri tercih ediniz.Bol su tüketiniz. Kızartma ve çerez az tüketiniz. İçtiğiniz çayı şekersiz tüketmeye bakınız. Kahve vb. kafeinli içeceklerden uzak durunuz tüketeceksenizde ayda 4 5 kere olursa sizin yararınıza… Bunları uygularsanız yok olmaya başladığını görürsünüz. Sabrlı olmalısınız. Tekrar geçmiş olsun.

   Ben işe yarayabilecek tedavi yöntemlerini anlatacak 1 yazı daha hazırlayacağım burası epey bi doldu karışıklık yaratabilir =)

 50. arkadaşlar tekrar merhaba, yazın tekrar paylaşmıştım burada sıkıntılarımı. yine bazı şeyler paylaşmak istiyorum. ilaçlar geçici bir süre işe yarıyor. yiyeceklere bağlıyordum ancak özellikle şu son 1 aydır ne fastfood ne yağlı, baharatlı, acılı, ekşili.. vs. yiyecekler nede asitli içecekler tüketiyordum. kendi düşünceme göre tetikleyen tek şey srtes. ne zamanki bir olaya çok üzülsem yada çok fazla kafamı taksam hemen kızarmaya kabuklanmaya başlıyorum. o kızarıklıklar olunca bende takıntı haline gelitor sürekli elimde ayna hasta insanlar gibi bakıyorum. ne kadar kızarmış neresi nolmuş diye. 🙁 we yine anladımki baktıkçada artıyo. bunların hepsi tamamen psikolojik bununda farkındayım. ve yine üzülerek söylüyorum ki kortizonlu kremimi kullanmaya başladım. istemeyerekte olsa. eski doktorum acil durumlarda en fazla 3 gün kullanabilrsin demişti. çok ince bir tabaka halinde sadece problemli bölgelere uyguluyorum. kremi sürmekte psikolojik bişey. kendimi öyle avutuyorum işte 🙂 peki bunu yani kafaya takmamayı başarabilen birileri var mı?

  1. Ben takmıyorum 😆 Yapısal olarak takık biri değilim birde bayan olmadığım için daha rahatım heralde :biggrin: Ben takmadıkça o da olmuyor. Stresten olduğunu sanmıyorum bu işin =) Olsa vize ve final sınavlarımda olurdu. Şehirdışın da okurken sadece sağlıklı besinler alıyordum kola vb. şeyleri 6 ay tüketmedim sadece su ayran 6 ay böyle yaşamıştım bluecap te kullanıyordum az miktarda saçımda ve hiç yok gibiydi… Daha öncede yazdığım gibi bu hastalık bağırsak mantarlarından oluşabilir… Uzmanlara görünmek gerek

 51. slm arkadaşlar bende askerden geldim saçım dökülüyor diye herşeyi kullandım dökülme dursun diye o sebepden bu hastalık meydana çıktı inanmayacaksınız aksine yaglı saçlarım ve 4.5sene bu hastalıkla ugraşıyorum kaşımakdan hem kırmızılaştı saç derisi hemde dökülmeyen saçı tırmıklayarak seyrekleştirdim ne yaziki şuan bıoderme şampuanı kullanıyorum birde codermo losyon şampuanı 4.5gün oldu aksine daha kepekleşme oldu losyon rahatlatıyo ama şampuan işini çözemiyoruz zetion kullanıom arada 1kere kullandım sonra kullanmadım yaa bana yardımcı olun kelleşiyorum yavaş yavaş kırmızılıklar görüncek diye görsel açıdan vaciha olabilir atu arkadaşım sana sesleniyorum sanal doktorumuz:) he sakaldada az bişe çıktı nohut kadar ilerlermi????????

  1. Esenlikler,
   Sanal Doktor da olduk :biggrin:

   Yağlı saçlarda görülüyor hastalık zaten. Yağlı saça sahip olanların saçları erken dökülür diye bir olay vardır zaten sd li olmakla alakası yok. Birgün her yağlı saçın saçı dökülecektir :devil:

   Neyse sakalda az miktarda görüldüyse evet ilerleyen dönemlerde sakal diplerinde de oluşmaya başlaya bilir. Benim eskiden sadece saçımdaydı sonra sakal dipleri sonra burun çevresindeydi. Forumlarda okuyodum göğüs ortasında madalyon gibi oluyor diye ama hiç önemsemezdim bende olmaz diye bu sene 1 tane nohuut kadar çıktı daha sonraların onun bi yanında daha nohut kadar çıktı… Korkutmim ama ilerleyen aylarda yayılabilir ama öyle genel şekilde yayılmaz tüm surada… Belli noktalarda olur çene kısmı favorilerin alt kısımları kaş dipleri burun çevresi… Pek korkulacak sıkıntıya girilecek bir konu da değil bu onu da belirti… Sürersin psovat losyon 1 damla 1 günde geçer. M-Furo losyon değil de kremi de öneririm… Bunları sürekli kullanmayın bu arada kortizonludurlar. Çktığında çok azcık sürün sonrada takıntı yapıp aynalara geçti mi acep diye bakmayın o geçer siz takmayın :biggrin: Yada yukarda anlattığım gibi Prozinc i kullanabilirsiniz…

   Umarım yardımım dokunur geçmiş olsun…

   Tüm arkadaşlara sesleniyorum ;

   Bu hastalık öyle kafaya takılacak bir hastalık değil Tanrı beterinden korusun… Ya Herediter Anjioödem gibi çaresiz çözümü olmayan her an ölüm korkusuyla yaşayabileceğiniz bir hastalığınız olsaydı? Bi de kalıtsal bir rahatsızlık olduğu için acaba benim çektiklerimi çocuğumda çeker mi korkusuyla yaşasaydınız ne olacaktı… O yüzden takmayan bu tür şeyleri…Tam tedavimiz olmasa bile en azından krem losyonlarımız vs. var…

   Herkese geçmiş olsun tekrardan :happy:

 52. yorumları okudum prozinc’den herkes memnun bu şampuanları kullanırken ne kadar zamanda belirtilerini görebiliyoruz mesala 3.4gündür şampuanı kullanmaya başladım hala aynı degişen bişey yok zetiona ne diyorsun atu????

  1. 1 haftada anca görmüştüm ben faydasını… Zetiona yı duymuştum ama kullanmadım, tek başına yeterli değil diye biliyorum…Kişiden kişiyede değişir tabi bu tedavilerin sonuçları…

 53. 1- benim muayne olduğum uludağ tıp fak. de bir dermatalog Prof. seboreik dermatitin yiyecek tüketim alışkanlıklarıyla ilgili saptanmış bir ilişkisi olmadığını söylemişti ama bence asıl neden olmasa da süreçte etkisi olabilir gibi geliyor.

  2- benim burnumun kenarlarında hafif kızarıklık oluyor. elma sirkesini sabah akşam sürüyorum kesiyor. herkeste aynı sonucu verir mi bilemem ama kızarıklığın en azgın halinde bile düzenli olarak sabak akşam üç pamukla sürdüğümde 3 içinde yok ediyor. ama tamamen ortadan kalkmıyor. tekrar çıkma belirtisi verdiğinde elma sirkesine başlıyorum kızarıklık büyümeden gidiyor.

 54. hızlı yazarken hatalı cümleler kurmuşşum, pardon. 3 günde yok ediyor demek istemiştim…

 55. Neutrogena-T Gel şampuan arkadaşlar çok etkili bu şampuan ısrarla tavsiye ederim fiyatı da çok uygun.:) :silly:

 56. Selamlar,

  Ben de yaklaşık dört yıldır uğraşıyorum bu illetle. zetion, nizoral, ketoral, konazol ve benzeri hastane gibi kokan, pembe renkli şampuanların çoğunu denedim. kısa süre etkili üstüne saçı da bayağı zayıflatıyor. şu an ismini hatırlayamadığım genel de pahalı, medikal diye sadece eczanelerde satılan kozmetik ürünlerini de denedim. çoğu sadece parfümü ve rengi değiştirilmiş, herhangi bir marketten alacağınız şampuandan farksız, sıfır etki. aynı şekilde sirke, zeytin yağı, ısırgan otu gibi alternatif tıbba da el attım. tahmin edebileceğiniz gibi sonuç olumsuz.
  losyon olarak satılan envai çeşit ürünü denedim. bi süre etkili daha sonra bağışıklık kazandığından yararsız.
  en son blue cap sprey ve şampuanda kaldım. şampuanın çok etkisi olduğunu söyleyemeyeceğim ancak bıraktığımda egzamada artış gözlemlediğimden sürekli kullanıyorum. sprey ise mucize gibi. kullanıldığından itibaren saçtaki tüm kepeği söküp atıyor. ancak iki üç günden fazla kullanıldığında sivilceye hatta kıl kökü iltihabına sebep oluyor. o yüzden onu da ayda bir iki kullanabiliyorum.

  Atu bey, saçlarımızı haftada en çok üç kez yıkamamız gerektiğini söylemişsiniz. lakin ben yıkamaya bir gün ara verdiğimde yoğun kaşıntı, yağlanma ve kötü bir koku oluşuyor.
  aslında haklısınız tabii, çünkü dermatologlarda egzamanın suyu çok sevdiğine dikkat çekmişler.

  ve şahsen yiyeceklerin sb’e olumsuz bir etkisi olduğunu düşünmüyorum. kola, çikolata, kahve tetikleyici olabiliyorsa yediğimiz sebze ve meyvelerin çoğu da buna neden olabilir. artık ilaçlar, aşılar ve suni gübreler nedeniyle bütün doğal, sağlıklı diye adlandırdığımız gıdaların %99’u kimyasala bulanmış durumda.
  ancak yine de kişiden kişiye bu farklılık gösteriyor olabilir.

  bu yorumu yazma sebebim ise bağırsak mantarı. hakkında hiç bir bilgim olmamasına rağmen tabir-i caizse kafama yattı bu durum. ben “laktoz intöleransı”ndan muzdaribim. bu rahatsızlık bağırsakların süt içersindeki laktoz’u (süt şekerini) sindirememesinden kaynaklanıyor. ve diyare (ishal) olarak kendini gösteriyor. dondurma, çikolata, pasta vb sütten imal edilen gıdalarda da aynı etkiye sahip. belki laktoz’u sindirememe durumu, bağırsak mantarının tetiklemesinden ileri geliyordur. (emin değilim) bu intölerans toplumda çok bilinmiyor. belki sizlerde bu ve benzeri rahatsızlıklardan şikayetçisinizdir?

  kesin bir çözümü olduğuna inanıyorum. ancak malum ticaret, insan sağlığından çok daha önemli. :angry:

  1. Dediklerinizin birçoğuna katılıyorum…

   Orada bahsettiğim yiyeceklerin tüketiminin az yapılmasını söylememin nedeni bağırsak mantarlarının çoğalmasını azaltmaktır..Acı ekşi birçok egzama türünde tetikleyici unsurdur belki etkisi olabilir bunlarında diye söyledim.

   Bluecap yada medikal losyonların kullanımından sonra kıl kökü iltahabı sivilceye neden olduğu doğrudur. Yukarı tükersem bıyık aşağı tükürsem sakal misali 🙁 O yüzden orta yolu bulmak zor olabiliyor…

   Bu ticareti oluşumu oluşturanlar insanları insan değil köle olarak gördüğünden ötürü sağlık konusunu pek umursamazlar…

 57. atu kardeşim tekrar yazmışdım konazol şampuan kullanıyorum işe yarıyo gibi ama bir dönem sonra losyona gerek duyuyorsunuz ataga geçiyo birde ben bu şampuanı kullanmaya başladıgımdan beri yüzüm kırmızılaşıyor öle soyulma falan olmuyor bildigin kızarıyorum hemde çok ilaçın etkisimi yoksa saçdaki egzamaların yüze ters etkisimi yaww süt beyazdım çilekli süt oldum yaa yiycem kafayı arkadaşlarda bahsetmiş yüzüm kızarıyo diye dedigim gibi kapuklanma falan yok ölee yiycem kafayı yaaa kız arkadaşımın yanına gidemiorum yaaa off :dizzy:

 58. Konazal vs. gereksizdir… Bu zamana kadar f aydasını görüyor olman bile şaşırtıcı… Büyük ihtimal sd den dir yüz kızaraklığı… Özellikle sakal dipleri yüzün T bölgesi civarında kızarma olur. Bende de genelde kızarıklık olur 3 gün devam eder sonra kabuklanma başlar…Psovar losyon yada M furo krem sürdünüz mü çok az miktarda geçiyor 1 2 gün içinde…

  Kız arkadaşın konusunda da şunu söyleyeyim kız arkadaşının duruma olumsuz bakacağına sanmam hatta ilgili bile olabilir. Olmuyorsa zaten bu sana bir sinyaldir onun sana olan bakışına dair. :biggrin: .Dert edilecek şeyler değil bunlar…

 59. selam atu mezoterapi için ne diyosun yöntem hakkında tekrarlıyomuş sd ama en azından tekrarlayana kadar ki etkisi nasıl acaba tamamen mi yok ediyo yoksa yine korumak gerekiyomu cildi güneşten fln bn pek bişey değişimyo diye duydum yine krem fln kullandırıolarms ama snn de düşünceni merak ettim teşekkürler

  1. Esenlikler selesym,

   Kortizonlu yada kortizonsuz kremler de nasıl geçiyor sonra tekrar ediyorsa mezoterapi de de aynı şey olacaktır…

 60. atu bişey sorcam sana clear man kullanmısın zamanında yüzündeki sd yi de geçiriomuydu sampuan yoksa saçtakini mi geçiriyodu sadece bide aynı formülde bi şampuan bulabilirmiyiz şimdi

  1. Herşekilde geçiriyordu yüzdekini bile.Artık fomülünde ne varsa…Ama birileri ilaç satışları düşünce heralde sopaladı bunları değişti formülü.Aynı formülde şampuan bulmak zor ama Prozinc yada Selicade aynı işi görür kanımca…

 61. atu kardeşim kızarıyor ama kabuklanma yok arada normale dönüyorum arada pançar gibi oluyorum yni bildigimiz kepek gibi gözle görünen bişey yok ilaç yapabilirmi ????yoksa sd. kızarıklıkladamı alakalı

  1. Eğer surata kortizonlu bi krem sürüyorsan normaldir. Kortizon adamı domates gibi yapar.Nerelerde oluyor o kızarıklık tüm suratta değildir heralde.

 62. krem falan hiç kullanmadımm dove sabunla yıkıyorum yüzümü knozal şampuan kullandım uzun zmaandır sonraları kızarmaya başladım terledigimde sinirlendigimde yüzümün t bölgesi sakal altlarında ben bişey anlamadım kabuklanma olmuyor acaba şampuanmı yapıo bni yoksa????vchıy kepege karşı etkili olanını aşaga yukarı 1haftadan fazla kullandım etkili olmadı ama 6hafta yazıor diyorumki tekrar onumu kullansam sık sık degiştirmekte iyi degill ztn bu hastalıga saçım dökülüyo diye çeşitli şampuanları kullanmakla yakalandım hastaneye gidicemmm birde usturaya vursak kafayı hava falan alır cilt biraz rahatlarmı etkisi olurmu ??

  1. Kesinlikle suratınızı sabunla yıkamayın. Ne zaman yıkasam benimde kızarmaya başlar X Y yada Z markası farketmez sabun olması yeterlidir.Ben suratımı bile Prozinc ile yıkıyorum ve işe yarıyor… Dove diğer sabunlara nazaran daha iyidir bide diğer sabunlardan kulllansaydın o zaman daha kötü olurdun… Kullanacaksanız Prozinc alın kullanın derim… Hastaneye gitseniz bile yukarda bahsettiğimiz ilaçların aynısını verecek doktorunuz ve bu hastalık hakkında varsa bilgisi bunla yaşamaya alışın diyecektir 🙁 Saç kısaltmanın hiçbir yararı olmuyor ne yazıkki.Ben 2 sene 1 2 ye vurup dolaştım bi yararını görmedim sadece kafanızında kızarıklığını ortaya çıkarırsınız o kadar..

 63. atu sebclairi kullanıom kullanmadıysan bi dene çok yararlı bi krem fiyatını yüksek bulanlar var ama bnce iyi 30 liraydı galiba ama hem iyi geliyo hemde rahat rahat en az 2 ay gider bn 2 hftadır kullanıom daha hiç azalmadı tüp nerdeyse bnm yüzümde esd pek yok ama kış olduğu için dışarı çıkarken soğuktnda koruyan bi krem aynı zamanda

  1. Duymuştum çok kez ama kullanmadım.Fiyatı Bluecap e göre baya ucuz.Prozinc kullandığım için 3 aydır pek sd yok suratımda yada saçımda =) Aklımda bulunsun bu kremde teşekkürler.

 64. herkese merhabalar…
  bende yıllardır yağlanan,kepeklenen saçlarla mücadele içindeydim. en ucuz market ürünlerinden tutun en pahalı salon ürünlerine kadar denemediğim şampuan kalmadı. son yıllarda saç dökülmesi ve saçlarda incelme başlayınca 1-2 kez dermatoloğa gittim. baştan savma yağ karışımları,vitaminler verip gönderdiler. taki internette araştırmaya başlayıncaya kadar sd hastası olduğumu bilmiyordum:) forumlardaki tüm yorumları okudum ve anladımki herkes deneme yanılma yoluyla kendi kendisinin doktoru olmuş:)
  benim sorunum sadece saçlı deride ve kaşlarda olduğu için yüz için ne yapılabilir bilmiyorum. ama saçlı derideki şikayetler için bir kaç önerim olacak. prozinc şampuandan bahsedilmiş zaten bende onu kullanıyorum ve çok memnunum. ilk kullanımdan itibaren kaşıntıyı ve kepeklenmeyi kesti fakat yağlanmaya çare olamadı ne yazıkki. birde okuduklarımdan anladığım kadarıyla bu hastalığa sebep olan mantar saçın yağıyla besleniyor ve ürüyor yayılıyor. bu nedenle saçın yağlanmasına hiç fırsat vermeden gün aşırı yıkamak gerek. kullandığınız yastık kılıfını bile her gece değiştirin. birde sonuç aldığınız bir ürün şampuan yada kreme direnç göstermeye başlıyor bu hastalık. yani aynı ürünü kullanmak uzun vadede işe yaramıyor. bunun için size iyi gelen bir kaç ürünü dönüşümlü kullanıp şaşırtmaca yapmak gerekiyor.
  son olarak bu hastalığın sedef, egzama gibi bağışıklık sisteminin yanlış çalışması sonucu olduğunu düşünüyorum ondandır ki vitamin kullanmaya başlayan insanlar şikayetlerinin hafiflediğini yazmışlar. şimdi bende bir vitamin ve saçımdaki yağlanma için prozincle dönüşümlü kullanabileceğim saçı yağdan arındıran ama sd yi alevlendirmeyen bir ürün arıyorum.fikri olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.
  herkese geçmişler olsun…

  1. Esenlikler Yasemin Hanım,

   Geçmiş olsun.Prozinc i hem saçta hemde suratınızda kullanmanızı öneririm…Şu ana kadar bağışıklık kazanmış değil. Aslında artık bağışıklık kazandığına da pek inanmıyorum. İlacı yada şampuanı kullanırken bizlerin bu hastalığı azdırıcı birşeyler yaptığımız için ilacı yada şampuanı kullanırken bile yeniden ortaya çıkıyor olmasının nedeni budur diye düşünüyorum. Mantarın bu yağlarla beslendiği gibi birşeyin söz konusu olduğuna inanamam çünkü böyle birşey varsa saç diplerindeki derilerimiz değil mantarlardır. Bu tür mantarlar farklıdır. Bizim bahsettiğimiz bağırsaklarda bulunan mantarlardır. Bu mantarların fazlalığı da bağışıklık sistemini bozuyor…Prozinc den başka birşey kullanmamanızı ve gün aşırı olarak duş almanızı öneririm..

 65. arkadaşlar bir tanıdığımda bu sayfadaki benzeri sorunu yaşayan sorunlar vardı,seboteit dermatit diyorlamış hep,karaciğerine baktırmış hepatit c çıkmış sorun karaciğerden kaynaklanıyormuş yani,bence sizde kontrol ettirin.

  1. 2 3 senede 1 detaylı kontroller yaptırıyorum doktorum sağolsun tüm testleri yaptırıyor. Hepsi negatif çıktı bu zamana kadar. 8 yıldır bu hastalık var. Olsa Hepatit C çıkardı. Tanıdığınızın ki tesadüf olmuş. Seboteit değilde Seboreik demek istediniz heralde bu arada? Ayrıca ben SD nin karaciğer ile bağlantısı olduğunu sanmıyorum. Uzmanlarada güvenmiyorum bu konuda araştırma yapan :biggrin:

 66. atu soru sormuştum ama cvplamayı unuttun sanırım vchıy kepege karşı etkili şampuanı 10gün kadar kullandım knozal şampuandanmıdır bilemem ama yüzüm kızarıyo demişdim ya diyorumki vchıy’emi dönsem daha dogrusu maaşım yattıgında prozıc alıcamam bırakıyımmı diyorum knozalı ?? prozınc’ın çeşitleri varmı yni hangisini kullanmaktasınızz?

  1. Pardon…Knozal benim bildiğim diğer ketoral vb. şampuanlardan farksız SD ye pek yararı olmayan şampuanlar…Yüzünü yıkarken dove vb. sabun kullanıyorsan kızarıklığa o neden oluyordur.Saçındaki SD ye hangisi iyi geliyorsa o şampuanı kullanmanı öneririm.Umarım şimdi yardımcı olabilmişimdir? :getlost:

 67. tekrardan selamlar

  önceki yorumumdan sonra hastaneye gidip bazı testler yaptırdım. bağırsak mantarı sonucu negatif. yani sebep o değil. en azından bende.
  ve cildiyeye de uğrayıp “rutin” bir kontrolden geçtim. doktor, saçlarıma bakıp egzamalı bölgeyi göremediğini, benim göstermemi istedi. :biggrin: (o an anladım içimdeki mucize arayışı burada son bulmayacak.) genelde bir kaşıntı ve kepeklenme olduğunu söyledikten sonra bir zahmet inceleyip gördü. kortizonsuz bir iki ilaç, şampuan istedim ve geçiştirildim.saltar isimli jelimsi bir losyon (katran içeriyor) ve sedolin diye bir şampuan yazdı. şampuanı henüz kullanmadım ancak 2 günlük kullanımda saltar yüzümde sivilce istilasına neden oldu + kaşıntı ise hala devam ediyor.

  saçları kazıtmak malesef çare değil. 2 yıldır 3, 4 ayda bir ustura deyiyor kafa derime. ama sadece ilaçlardan uzaklaşmak için.

  sormak istediğim bir şey var, aranızda DEFNE SABUNU kullanan oldu mu? “gerçek” defne sabunu (ilk marka http://www.hataydefnesabunu.com diğeri http://www.antakyadefnesabunu.com) cilde iyi geliyormuş. egzamayı, sedef ya da mantarı iyileştirir mi bilemeyeceğim ancak son çare bunu da denemek istiyorum. ama deneyeniniz varsa ve memnun kalmadıysanız bilmek isterim.

  teşekkürler.

 68. SEBORIK……

  SEBORİK DERMATİT, HASTALIĞININ KARACİĞERDEN GELDİĞİNE DAİR BİR ÇOK BİLİMSEL MAKALE VAR.ANLATTIKLARIMIN HEPSINI UYGULADIM, HALA DEVAM EDİYORUM.SAÇTAKI KAŞINTI VE DÖKÜLMEYE ÇOK İYİ GELDİ AYRICA KIZARIKLIKLAR VE KAŞINTI ÇOK AZ KALDI..ŞU ANDA DURUMUM ŞÜKÜRLER OLSUNKI IYI.
  BEN SİZE KENDIM DENEYIP TECRUBE ETTİKLERİMİ ÖNERİYORUM.UYGULAYIN PİŞMAN OLMAZSINIZ…

  1). SAÇIINDA KAŞINTISI OLANLAR: MEDOBİCOMPLEX KULLANMALI İÇERİĞİNE ARAŞTIRABİLİRSİNİZ GIDA TAKVIYESİDİR,İÇİNDE KARACİĞERİN İHTİYACI OLAN ÇİNKOYU BARINDIRIYOR DAHA BIR ÇOK SAÇ BESLEYICI, CANLANDIRICI, DERİYİ İYİLEŞTİREN VITAMINLER VAR TAMAMEN DOĞAL YAPAY MADDE YOK!!

  SAÇA ASLA LOSYON FALAN KULLANMAYIN! BAĞIMLI HALE GETIRIR VE İYİLEŞTİRMEZ, İYİLEŞENDE YOK ZATEN! SADECE GEÇİÇİ BİR RAHATLAMA VERİYOR. İYİLEŞTİRSE İLAÇ SEKTÖRÜNÜN ANLAMI KALMAZ. ADAMLARIN DERDI HASTALIK İYİLEŞTİRMEK DEĞİL PARA KAZANMAK….

  2).SOLGAR MİLK THİSTLE:BU İLAÇ KARACİĞERDEKİ ZARARLI BAKTERILERI TEMIZLIYOR.KARACİĞERDE DETOKS ETKİSİ YAPIYOR.MERYEM ANA DIKENI TOHUMUNDAN IBARETTIR YAPAY HERHANGI BIR MADDE YOKTUR İSTEYEN ARAŞTIRABİLİR.

  3).VUCUDUNUN BİR ÇOK YERİNDE KAŞINTI OLANLAR: AIRUS KAŞINTI HAPI KULLANMALIDIR.KAŞINTIYA BİREBIRDIR

  4).UYKUNUZA DIKKAT EDIN UYKU DUZENINI SAĞLAYIN EN GEÇ 11 DE YATMAYA ÇALIŞIN..EGZAMA HASTALIĞINDA UYKU ÇOK ONEMLI..

  NOT:YUKARDA YAZDIKLARIM BU HASTALIKTAN KURTULMUŞ OLAN KIŞILERIN TECRUBELERINDEN VE UYGULAMALARINDANDIR.BUNLARA DIKKAT EDERSENIZ İLAÇLARI KULLANIRSANIZ ALLAHIN IZNİYLE HİÇ BİR ŞEYİNİZ KALMAYACAKTIR

  **KARDEŞLERİM,BENİM HERHANGİ MADDİ ÇIKARIM YADA BEKLENTİM YOKTUR.SADECE BU HASTALIKTAN ÇOK ÇEKTİĞİM İÇİN HERKEZIN BU HASTALIKTAN KURTULMASINI ISTİYORUM.
  DENEYIN, 1 AYA YAKIN KULANIN FAYDASINI GÖRECEKSİNİZ. KULLANDIKTAN SONRA HASTALIKLA ILGILI GELIŞMELERI PAYLAŞIRSINIZ…
  ALLAH (C.C)HERKEZE ŞİFA VERSİN….:))

 69. Selamlar, 2011 agustos ayindan itibaren kafa derimde yukaridaki sikayetlere benzer problemler olmaya basladi ama bende dogan arkadasim gibi düsünüyorum bunun karacigerden geldigini saniyorum vucudumda özellikle sirt ve karin bölgemde dayanilmaz kasintilar vardi (kendim allerjik astim hastasiyim) egzama hastaligimla ilgili 6 yil önce düzenli olarak kan bagisi yapmaya basladim tamami ile tesadüftü 3-4 ayda yaklasik bir ünite (400GR) kan veriyorum ve kasintilarim gecti hic melhem kullanmiyorum daha önceden özellikle iki kürek kemigimim üzerini kasiyarak kabuk baglamasina neden olmustum su anda yerini bile unuttum su an kafa derimde problem ama en kisa zamanda doktora gidip kara cigerim icin gerekli tetkikleri yaptiracagim kendim faydasini gördügüm icin paylasmak istedim en azindan kaninizi temizler zindelesirsiniz hic bir zarari olmaz Allah tüm hastalara sifa versin.

  1. Sizin seboreik dermatit olduğunuz konusunda şüpheliyim. Farklı bir egzama türü var olabilir ama seboreik olduğunuzu sanmıyorum. Doktora gittiniz mi ne teşhisi koymuştu?

 70. doktorun teshisi ekzama ama bendeki egzama allerjik astimla beraber olusan türden (bende bahar alerjisi ile beraber olusan ve sonucunda astima dönusen nefes darligi var) belkide haklisiniz farkli bir tür olabilir ama kan verme olayindan cok fayda gördügüm icin genelde vücut kasintisi olan arkadaslara yardimim olabilir diye yazmayi uygun gördüm.

  1. Anladım teşekkürler.Geçmiş olsun.Yanlış hatırlamıyorsam sizin rahatsızlığınıza allerjik rinit diyolardı.Mevsimsel astım.Once air diye bir ilaç var onu dayar dururlar genelde.Size de vermişlerdir heralde?

   Seboreik dermatit genelde saç diplerinde başlıyor kaşınma ve sonra kabuklanma olarak görülüyor.

   Ben karaciğer rahatsızlığı olarak görmüyorum görememde zaten uzmanlarında kesin bir teşhisi yok bildiğim kadarıyla. Karaciğerden kaynaklansa alkol alanlarda daha çok yorduğu için karaciğerini daha çok görülmesi gerekirdi diye düşünüyorum. Çok alkol alan biri olarak benim diğer içmeyenlerden fazla olması gerekirdi ama yok benden kötü olanlar var…

 71. mrb arkadaşlar.daha önceki yazımda da belirtmiştim.bu hastalık krem losyon vs. ile geçmez.çünkü içten geliyor.ykarda mantarlardan bahsetmiştim burada yazımı genişleteyim.bu hastalık komplex bir hastalık.kiminde karaciğerden kiminde sindirim sist. bozukluğundan kiminde sinir sisteminden kaynaklanır.sind. sist. ve karaciğer bir bütündür.çünkü sindirimde görev alan safrayı karaciğer salgılar.makine gibi düşünün.örneğin beyaz dil pası sadece mantara deil düzenli sindirim sist. bozukluğuna işarettir.yani vücuttaki bir sist. bozukluğu tetikliyor bu hastalığı.o yüzden komplex ve kronik.zaten sindirim de sorun varsa karaciğerde de büyük ihtimal vardır.ama drlar uğraşmamak ve başuından savmak için deri hastalığı deyip ve 1 2 krem verip geçiştiriyorlar.
  şimdi diyebilirsiniz normal insanlarda da bu hastalıklar var niye sd olmuyor.çünkü bizim cildimizin yağlı olması bunu tetikliyor. mesela benim babamın cildi benden yağlı ama onda böyle bir sorun yok.durup dururken deri niye iltihaplansın.mutlaka birşey tetikliyor bunu.vüzut tepkisini cilt yoluyla veriyor.
  kısacası krem losyon bunlar boş şeyler.2 3 günlük geçici çözümler.boş yere uğraşmayın.sorunun kaynağına inin.çok klasik bir sözü söyleyeyim burada cuk oturacak çünkü.sivrisineklerle uğraşmayaın bataklığı kurutun 🙂

  1. Tedavi için ne tür doktora gitemiz gerektiğini şikayetleri nasıl belirtip doktoru bilgilendirmemiz gerektiğini yazarsanız sevinirim =)

 72. arkadaşlar ben suyla sütü karıştırıp sd li ve kızarık yere sürüyorum üstünede nemlendirici herhangi bi krem sebclair tarzı olabililr mesela sürüyorum geçirmesede kamufle ediyo yüzü isterseniz bi deneyin bu yöntemi

 73. atu bey,
  1 yıldır süren konuyu detaylarıyla yazıp her kullanıcının birbirinin aynı sorularına sabırla yanıt vermenizi takdirle karşılıyorum, hiçbir doktor bu kadar sabırla 2 cümle bile etmiyor malesef.
  aynı sorunu 10 yılı aşkın bür süredir yaşıyorum ve herkes gibi piyasada önerilen tüm ilaç, şampuan, bitki vs herşeyi kullandım, hiçbiri birkaç günlük çözümden öteye geçmedi,
  şu an internet üzerinden Amerika’dan sipariş ettiğim Selsun Blue şampuanı kullanıyorum son 1 yıldır,
  en azından kullandığım sürece -belki de hala bağışıklık kazanmadığından- devamlı faydasını gördüğüm tek şampuandır,
  bu şampuanın içeriğine eşdeğer başka marka ürünler de etkili olabilir,
  önemli olan içeriğidir ki ürünün içeriğinde selenyum sulfat varmış öğrendiğim kadarıyla, bu madde sorunu çözüyormuş denildiğine göre,
  eczanelerdeki diğer ürünler (konazol vb) birkaç kullanımdan sonra bağışıklık kazanıp fayda göstermiyordu,
  ancak bu şampuanda öyle birşey olmadı,
  sadece fazlasıyla saç dökülmesi yaptığını farkediyorum,
  SD hastalığı zaten saç dökülmesini artırıyor,
  buna karşı kullanılan şampuan ve losyonlar da dökülmeyi artırıyor gördüğüm kadarıyla,
  bunu için de Bioxin ilaç ve diğer multivitaminlerle, doğal besinlerle, spor, düzenli, sağlıklı, sakin bir yaşam ile, stressiz olmuyorsa arada bir pasiflora ile :)) (bitkisel ve yan etkisiz olduğu için)
  azaltmaya ve ilerlemesini önlemeye destek sağlamaya kendimde tanık olmuş durumdayım.
  her ne kadar gıda tüketimiyle ilgisi tespit edilememiş olsa da stresli yaşam ve zararlı (tuzlu, yağlı, baharatlı, fast food) gıdaları fazla tükettiğimde SD nin ve dökülmenin arttığını farkediyorum.
  ayrıca bol SU içmenin de kan dolaşımı ve vücuttaki nem dengesinin sağlanması için çok faydası olduğunu farkediyorum cilt kuruluğu ve kaşınma için yardımcı oluyor.
  Sonuç olarak muhakkak içeriden doğru beslenme ve dışarıdan önleyici-azaltıcı önlemlerle sıfıra indirilebilir,
  buna rağmen doktorların bana da dediği gibi tamamen bulunmuş bir çözümü yok,
  ben bunu söyleyen doktorlara -kanser mi bu çaresi yok?- demiştim ama buna da cvp vermedi..
  en azından tedavi sürecinde rahatlıyorsunuz.
  Bunlara ek olarak bağırsaklardaki bir problem yol açıyor mu bilmiyorum ama ben bu sorun (SD) başladığından beri (10 senedir) eş zamanlı olarak bağırsak tembelliği de yaşıyorum ve buna da dikkat ediyorum. İlgisi var mı bilemiyorum.
  Selsun blue şampuanı tavsiye ederim.
  Türkiyede hangi nedenle olduğunu bilmiyorum ama ithalatı ve üretimi durdurulduğundan ben Amerikadan getirtiyorum.
  Herkese geçmiş olsun…

  1. Geçmiş olsun bihter Hanım,

   Detaylı yazınız için çok teşekkürler.

   Söylediklerinizin neredeyse hepsine katılıyorum. Selsun Blue adlı ürünü bir arkadaşımız daha önermişti, selenyum sulfat Prozinc in yeşil olanında da mevcuttu yanlış hatırlamıyorsam…Bol su içmeyi bende öneriyorum…

   Bağırsak tembelliğinin bir alakası var mıdır ne yazık ki fikrim yok.

 74. Bu arada bende aynı dertle boğuşuyorum, atu arkadaşımızın önerdiği blue cap krem’i araştırırken amerikada içerisinde steroid(kortizon) bulunduğu için yasaklandığını gördüm.

  Oct 2000 update: The FDA found steroids in Blue-Cap, and has banned the product from import

  http://pinch.com/skin/pshame/bluecap-warning.html

  bu krem kortizonlu sanırım, steroid kullanmak istemeyen ve kullanmayı düşünenler buna dikkat etsin.

  1. Bu haberi 2006 da duymuştum hatta yasaklandığını vs. ama dah asonra asılsız bir idda olduğunu da duydum. Zaten ilaç kullanılmasına karşı olan biriyim ama alternatif olarak bu ürünü öneriyorum…

 75. Merhabaa 🙁

  Benim de saç dökülmesi problemim war ,bununla beraber Sizin de bahsettiğiniz gibi kabuk kabuk derim dökülüyor.Ama doktoruma her gittiğimde sadece konazol werdi buzamana kadar. Bende 2, 3 kez kullanıp bıraktım.Aslında bende cok ilerlemiş bişey olduugunu sanmıyodum.Dün Bi eczanede sac analizi testine katıldım.Sac dökülmem için 3 kutu Bioxcin serum kullandıgımı, we yaklasık 3 yıldır sampuanımında bioxin oldugunu söyledim.Bayan baktı sac diplerime,Bioxin işe yaramamıs görünüyor,sac kökleriniz tıkalı dedi. we bana Salicade adlı ürünü bioxinle beraber kullanmamı önerdi.Böylece sac diplerim temizlenip gözenekler acılırmıs doğrumu ?Sizce ne yapmalıyım.Kel kalmaktan korkuyorum 🙁 🙁

 76. Esenlikler

  Geçmiş olsun. Bildiğim kadarıyla bir bayanın kel kalması epey zordur. Saç kökleri erkeklerden çok daha derindedir. Seboreik dermatit varsa sizde yaşadıklarınız normaldir.Yukarıdaki yazılan çözümleri deneyebilirsiniz…Selicade pek işe yaramıyor yani bende yaramadı yok olmuş olan Sebreik dermatit imi yeniden alevlendirdi. Aynı firmanın ürünü Prozinc yeşil kutulu olanı tavsiye ederim…

 77. atu bey öncelikle konu için sonra tüm katılımcılarla tek tek ilgilenip uzun uzun bıkmadan cevap verdiğiniz için hem tebrik ediyorum hemde teşekkür hayran kaldım. ben konuyu ikizim için araştırdım oda yaklaşık 10 senedir bu sorunla yaşıyor ancak son zamanlarda vücuduna atladığı için üzüntüm iki kat arttı ona bir sürpriz yapabilir miyim ki diye araştırmak istedim ve açıkçası yazınız gerçekten beni çok umutlandırdı daha önce hiç tamamen yok olma seviyesine gelmemişti ama umarım önerdiğiniz ilaçlar ve şampuanlar sayesinde kardeşime birazda olsa faydam olacaktır çok teşekkür ederim.. başarılarınızın devamını dilerim ve bütün arkadaşlara acil şifalar…

  1. Teşekkür ederim Mehtap Hanım…Öncelikli tavsiyem umudu kesmemesi.2. si sürekli kendini iyi telkinler de bulunması olacaktır.Geçeceğine dair olumlu bakış açısından sonra ilaçlarıda yada söylediğimiz yöntemleri uygularsa rahatlayacaktır.Bu hastalıkla yaşamaya alışıyorsunuz zaten bir süre sonra…Geçmiş olsun…

 78. Merhaba yine ben 🙁

  Dediğiniz prozinc in yesil olanının sampuan oldugunu,bioxin kullandığım için gerek olmadıgını söyledi.Önce salicade le yıkayıp 3 dk beklet yıka,sonrada bioxinninle normal deki gibi yıka dedi.Sac diplerimi temizleyip gözenekleri acarmıs,yani yeni sac larım cıkarmıs 🙁 Of cok mutsuzum sac dökülmesi olan bir tek benim sanki öyle hissediyorum :(:(

  1. Doktorlar zaten söylüyor sürekli birşeyler ben şunu gördüm bunca yılda bu hastalığı en iyi yaşayan bilir. Doktorların bu hastalık hakkında pek birşey bilmediğini düşünüyorum.Sürekli medikal şampuanlar ketoral konozal vb. yazar dururlar şampuan olarak ama birgün olsun ne bana nede seboreik dermatit rahatsızlığı yaşayan üzerinde olumlu etki yarattığını gördüm.Hiçbir işe yaramıyor…

   Gerçi gittiğiniz yer eczaneymiş ticari amaçlı olarak 2 şer 3 er şampuan satmaya çalışacaktır elbette.Umarım dediği gibi size bi yararı olur.Yaramazsa da moralinizi sakın bozmayın yazdığım yöntemleri deneyin…Saç dökülmesi konusuna ise hiç takılmayın siz taktıkça dökülecektir.Stres yaptıkça dahada dökülür.Rahat olun…

   1. Merhaba, bende 8 yıldır bu hastalıkla uğrasıyorum, gitmediğim doktor kalmadı istanbulda sizin solemiş oldugunuz tum ilacları bırebır bende kullandım biliorum( ketoral nizoral sedolin kodolin neutragen t-gel ducray mfuro advantan fucıcort ) ve hepsi haftalık düzelmeler sağladı bende sacımda kaşlarımda burun kenarlarında kulak içlerinde war ve ben sürekli onlarla oynuyorum artık takntı haline geldi bunlar yetmezmiş gibi cildimide bozdu ergenlikte olmayan sivilceler simdi var, bi bayan olarak artık inanın cok rahatsız edıyor ve ben napmam gerektiğini bilmiıorum sizin fikrinizi almak istedim acaba agop katogyan’a mı gitsem cunku artık hiçbir yolum kalmadı ve bu rahatsızlık benim yaşam kalitemi, ozguvenimi sınırlandırıyor:(

    1. Geçmiş olsun Burçak Hanım,

     Seboreik dermatit ile beraber sivilce görülmesi çok rahatsız edici ediyor bunu bende çekiyorum…Sivilce tedavisi için ilaç kullanınca SD azıyor, SD ilacı kullanınca sivilceler çoğalıyor alşağı tükürsem sakal yukarı tükürsem bıyık misali… SD için yukarda anlattığım yöntemleri uygulayınız…Sivilce için ise aslında çözüm biraz basit… Ben de de var sivilce problemi… Çözüm olarak şu: kuruyemiş hiç yemeyiniz, cips vb. çok yağlı şeyler yemeyiniz, kızartmalardan uzak durunuz, dışarda fast food tarzı yemeklerde de bol yağ bulunur bunlardan da uzak durunuz, kısacası yağı tümüyle bırakırsanız 1 ay sonra sivilce görülmez.Sivilceli bölgeleri bahsettiğim Prozinc (Yeşil olan) şampuanla yıkıyorum ben =) Suratıma sürüyorum sivilceli ve SD li bölgelere 10 dk. bekletiyorum. Sivilceleri kendi patlattığı ve kuruttuğu bile oluyor…Sivilcelerinize dokunmayınız dokundukça yayılacaktır…Ve son olarakta tavsiyem kesinlikle bu tür olayları kafanıza takmamaya çalışınız siz takmadıkça onlar da yok olacktır :biggrin:

  1. Kişi deneyimlerini anlatmış işe yarıyorsa denemekte fayda var. Bu arada ben eczanelerdeki saç testi vb. şeylere inanmıyorum hepsi pazarlama amaçlı yapılan faaliyetlerdir… (Ön lisansını pazarlama yöneticiliği bitirmiş olarak söyleyebilirim net bir şekilde)

 79. Merhaba
  Öncelikle Harika bir konu olmuş yorumlarda çok güzel , lakin tamamını okuyamadım. Ben de sivilceden yana dertliyim . 🙁 Henüz bir Cildiye Doktoruna görünmesemde en kısa zamanda kesinlikle gideceğim.
  18 Yaşına Gireceğim Yakında Cildimin yağlı olmasından kaynaklandıgını düşünüyorum sivilcelerin. Cleocin-T Losyon Kullanıyorum ama pek bir faydasını göremiyorum.

  Bana Önerebileceğiniz Çözümleriniz Varmı ?

  1. Esenlikler,

   Geçmiş olsun… Ben işin uzmanı değilim ama deneyimlerimi anlatayım…Yaşınız 17-18 ise sivilceleriniz varsa bu doğal bir durumdur yaşınıza göre.Bunu önlemeye çalışmak sizin için iyi olmayacaktır.Doktora kittiğinizde size vereceği ilaçlar yani kimyasallar ileride vücudunuzda farklı rahatsızlıklara yok açacak niteliktedir.

   Size tavsiyem sabah öğle akşam sivilceli bölgelerinizi bol sabunlayıp yıkamanız.Sivilcelere dokunup patlatmayanız bunu yaptıkça sivilceleriniz 1 iken olur 5… Kuruyemiş hiç yemeyiniz, cips vb. çok yağlı şeyler yemeyiniz, kızartmalardan uzak durunuz, dışarda fast food tarzı yemeklerde de bol yağ bulunur bunlardan da uzak durunuz, kısacası yağı tümüyle bırakırsanız 1 ay sonra sivilceler yok olmaya başlayacaktır…

   1. Hocam çok teşekkür ederim cevap verdiğiniz icin.
    Bahsini ettiklerinize olabildigince dikkat etmeye calısıyorum. Sabah 1 aksam 1 gece de 1 olmak üzere ArkoNem Mevyeli Bakım Sabunu
    Bknz : http://gss.gs/mJ
    yüzümün tamamına yediriyorum 5 dakika beklettikten sonra yıkıyorum ama bunun da pek işe yaradığını söyleyemem malesef.
    Sizin Tavsiye edebileceğiniz sabun vs. varmı ?

    1. Dove kullanıp iyi olduğunu söyleyen arkadaşlarım vardı…Seboreik dermatitli biri olarak normal sabunları suratıma süremediğim için pek sabunları bilmiyorum 🙁 Yediklere dikkat edip bol yıkama yaparsan geçer.Bunların haricinde sivilceli bölgelere sürmek üzere sabah ve gece olarak sivex losyon sürebilirsin.Sivex i sürünce sivilce üzerine sivilce hızlı bir şekilde patlayacakmış gibi şişer. Bilmiyorum ama heralde sivex içteki tüm yağı dışarı çıakrtıyor böylelikle kurutmuş oluyor dibi…

 80. atu bey, yazdıgım nota cevap vermedınız sızce napmalıyım geri donerseniz cok sevınırım.

  1. Kusura bakmayın 4 5 ündür netten uzaktım.. Yukarda cevapladım. Geçmiş olsun. Gelişmeleri bekliyorum :cheerful:

 81. :blush: bende bu rahatsızlığı çekenlerdenim 🙁 emzirme sürecinde olduğum içinde hiçbirşeyi gönül rahatlığıyla kullanamıyorum.kullanabilirsin dedikleri halde.yazılarınızı okudum çok güzel bir sayfa olmuş!!!prozinc yeşilden bugün sipariş verdim en azından saçımda bari işe yarar inşallah 🙁 benimde alın,burun,saç,sırt bölgemde yaygın.liseden beri var bu hastalık.neler yememek gerekiyor?doktora çok gittim stres kaynaklı vb.dediler.

  1. Geçmiş olsun, emzirme sürecinde olduğunuz için epey zor sizin için…Prozinc i sabırlı bir şekilde kullanırsanız eminim iyileşme olacaktır… Normal çay içmemeye çalışınız bitki çaylarını kullanınız. Baharatlı, turşu, kızarma vb. yani sağlıksız beslenme denilen şeyleri tüketmezseniz iyileşme görülecektir (1 ay da anca iyileşme görülür)

 82. çok teşekkür ederim 🙂 gerçektende zor oluyor sabırlı bir şekilde kullanacağım.haftada 3 defa dimi?saçlarım uzun benim 1-2 defa köpürtsem mi?normal çayı çok tüketiyorum 🙁 ofis çalışanı olunca çay neskafe bol bol :(( inşallah sonuç alırım sizi 1 ay sonra haberdar ederim.tekrar böyle bir site kurduğunuz ve detaylı bilgilerle yardımcı olduğunuz için çok teşekkürler…

  1. Haftada 3 den fazla kullanmamaya dikkat edin. 1-2 defa köpürtebilirsiniz..İlk köpürtüşünüzde 10dk kadar saçınızda bekletmenizi öneririm…Normal çay yerine ıhlamur yada bitki çaylarını tüketmenizi tavsiye ederim… Kafeinli içecekler kahve kola vb. uzak durursanız iyileşme göreceksinizdir… Yardımcı olabiliyorsam ne mutlu bana…

 83. Öncelikle cevapladıgınız için cok teşekkür ederim Atu bey, bu ne kadar yaygın bir rahatsızlıkmış toplumda yorumları okudukca anladım. aynen dediğiniz gibi SD azalınca sivilceler artıyor SD artınca sıvılceler azalıyor, artık bana SD için kullandıgım hiçbir krem de fayda etmemeye başladı saçlar ayrı costu yüzüm ayrı ve ben herşeyi kullanmayı tamamen bıraktım, pazartesi bi doktora daha gidicem ama hiç umudum yok sizce napmalıyım

  1. Doktorun dolu kimyasallar vereceği bir kesin…Onun yerine sabredip Prozinc Yeşil olanını kullanmanızı tavsiye ederim…10 dk bekleterek haftada 3 kere moralinizide yüksek tutarak kullanın işinize yarayacaktır.

 84. öncelikle hepinize çok geçmiş olsun ben bu hastalığı 12 yıldır çekiyorum yukarıda belirtilen ilaçların hepsini kullandım sonuç hep aynı tabiki.geçenlerde eczacının tavsiyesi olan Saltar losyon isimli bi ilaç gördüm fakat kullanmadım içinde katranda varmış bir miktar bu ilaç seboreik dermatit ilaçlarının en etkilisiymiş eczacının dediğine göre bu ilacı bilen araştıran varsa sevinirim herkeze Allah bol şifalar versin inşallah…

  1. Selamlar. Saltar Losyon 30g %2 salisilik asit %0,833 Katran. iki kez kullanabildim. yani tam olarak işe yarayıp yaramadığını bilemiyorum. başlar başlamaz bırakma sebebim, yüzüm kıpkırmızı oldu ve tabii yoğun sivilce. gerçi herkes de aynı etkiyi gösterir mi bilemem, belki siz de işe yarar!

   tam olarak sıvı değil. daha yoğun bir kıvama sahip.

   prospektüsünden direk aktarıyorum.

   yan etkiler:
   ürünün bileşimindeki herhangi bir maddeye karşı hassasiyet oluştuğunda kullanıma ara verilmeli.
   bileşiminde alkol olduğundan hafif geçici yanma, kızartı ve deride kuruluğa neden olabilir.
   Alerjik ve irritatif kontakt dermatite neden olabilir.
   follikülit yapabilir.
   fotosensitiviteye neden olabilir.
   deri, saç ve giyisilerde boyama yapabilir.

   kullanım şekli:
   ciltte, günde 1 ila 2 kez ince bir tabaka halinde uygulanır.

   saçlı deride, saçlar ıslatılıp, bir miktar losyonla uygulanır.5 dakika sonra yıkanır. (doktor önerisi de şart)

   geçmiş olsun.

 85. arkadaşlar ya bu prozinc yeşili kuru saçlar için mi bizimki yağlı egzama değilmi anlayamadım ben pek:S saç analizi yaptırdım ama eczanede değil çıkarı olmayan bi yerde yaptırdım ürün satmıyordu…

  Saç diplerim tıkalı böyle kabul kabuk sarımsı saç deri bölge bölge atmış.. Kadın saç derindeki yağın yeterince temizlenmemesi ve daha hızlı şekilde kendini atmasından kaynaklanıyor dedi..Stres baş unsurmuş..bıktım ya kullanmadığım şampuan kalmadı:S

  1. Esenlikler,

   Fikrim yok kuru saçlar için evet ama bana da bazı arkadaşlar gibi epey iyi geldi…Seboreik dermatit için olan Prozinc yani kahverengiyi denedim o bir işe yaramadı mesela…Prozinc yeşil i deneyin sabredin 1 2 haftaya geçiriyor.Başınızda 10 dk. bekletmeyi unutmayın

 86. arkadaşlar bir de t gel isimli şampuan nasıl iyi mi? benim saç derim hafif yağlı saçım kuru..Saçımı çok sertleştirmeyen bi şampuan istiyorum çünkü uzun ve sertleşince inanılmaz kötü oluyor..Diplerdeki pul pul kepek de saçımı daha fazla döküyor delircem artık :SS

 87. Atu konu için teşekkür ederim şahsım adına.uzun zamandır saçımda kepek var sanıyordum.Ancak kaşlarımda ve burun kenarlarında hafif kabuklanma olunca bunun başka bir rahatsızlık olduğunu anladım ve biraz araştırmayla SD ye ulaştım.İş yeri hekimi kortizonlu bir krem ve losyon verdi ama fazla işe yaramadı diyebilirim.Geçiyor tekrar başlıyor.:).Tüm yazıları okudum.Prozinc almaya karar verdim.Birde clear şampuan.Bakalım ne olacak yazarım.Tüm yazılarınız ve emeğiniz için teşekkür ederim.

 88. şimdilik çok yardımcı oldunuz çok teşekkürler kesinlikle size katılıyorum hepimize doktorlar tarafından birçok krem,şampuan,losyon,jel vb. ürünler verilmiş ve bu ürünleri kullanmayan bilmez gerçektende hepimiz kullandığımız ürünlerin memnunluğunu yada memnuniyetsizliğini yazarak birbirimize yardımcı oluyoruz.Atu bey size tekrar çok teşekkür ederim prozinc gelir gelmez kullanmaya başlayacağım ve sonuç inşallah benim içinde iyi olur 🙂 kafeinli içeceklere gelincede olabildiğince azaltmak en aza indirmek hatta hiç içmemeye çalışacağım…iyi günler , tekrar görüşmek üzere…

 89. atu teşekkür ederim..ben prozinc yeşil olanı da deneyeceğim benim saç derim yağlı ama bakalım belki işe yarar dediğin gibi:)

  şu anda vichy seboreik dermatit ve dökülmeye karşı olanı kullanıyorum..Aslına bakarsanız güzel bir şampuan gibi..banyodan sonra saçımın hava aldığını hissediyorum lakin 200 ml i 32 lira ve diğerleri gibi dökülmeyi engellemedi bu da.. aklımda 3 şampuan var

  ilk olarak PROZİNC YEŞİL i deniyeceğim

  2)KLORANE diye bir markanın yağlı kepek için 22 tl ye şampuanı var ve iyi olduğu söyleniyor..

  3) Elidor un açık yeşil inden memnun olan fazla bunlar işe yaramazsa bir de bunu deneyebilirim

  düşüncelerimi ara ara paylaşacağım arkadaşlar,maddi sıkıntısı olmaz diyenlere vichy i ve NİVAL in ISIRGAN SARIMSAK şampuanını öneririm

 90. atu bey selamlar benim saç hem yagli hemde dökülüyor,bioxin sampun kullaniyorum suan,prozinc dökülmeye ve yaglanmayada iyi geliyormu.birde yüze sürersek yüzdeki seboreik ede iyi gelirmi bioxinle dönüsümlü kullanabilirmiyim.

  1. Esenlikler kadir Bey,

   Benimde saçlar yağlı ama prozinc yeşil kullanıyorum sd yok saçta suratta…Suratada sürüyorum orayıda geçiriyor.Gerçi suratta olduğu zaman çok olmuşsa Mfuro krem sürüyorum çok minik 1 kere geçiriyor 2 güne…Ama prozinc kullanırken de görülmüyor zaten…Saç dökülmem eskisi kadar yok.Prozinc ten midir fikrim yok…

 91. ayrica atu bey birde strese girince vücudumda asiri kasinti oluyor bunun için ne yapabilirim simdiden tesekkürler

  1. Stres, aşırı terleme, aşırı utanma gibi durumlarda sırtınız vs. kaşınıyordur heralde değil mi? Alerji ilaçları var kaşıntı önleyici onlar engeller ama almanızı önermem… Bunun haricinde stres azaltmak rahatlamanız için kafeinli normal çay gibi içecekler yerine rahatlatıcı bitki çaylarına yönelmenizi öneririm.

 92. Seboreik dermatitli saç derisi ve tecrübelerim.

  Yaklaşık 3 yıldır başımda tac olarak bellediğim bu melun hastalık ilk başlarda kendini saç yağlanması olarak tanıtsa da zamanla kafa derisinde oluşan bölgesel kızarıklıklar ve sürekli kaşınma hissi insanı çileden çıkaracak noktaya getiriyor. Öyle ki bir anda bakıyorsunuz on parmağınızla birden kafanıza girişmişsiniz.

  Kepek ve yağlı saç karışımının ne menem bir şey olduğunu da ancak yaşayan bilir. Her gün aşırı yağlanma yüzünden kafanıza bir bardak sıvı yağ boşaltmış gibi gezmenin ne berbat bir şey olduğunu da. Saçlarınızı yıkarsınız birkaç saat rahat edersiniz, ardından başlar lanet kaşıntı. Bitlendim mi lan acaba diye bile düşünürsünüz.

  Aklınıza düşer doktora gidersiniz. Hastalığınızın adı başlıktaki gibi konunca tedavide hemen arkasından gelecek sanırsınız. Tıbbi şampuanlar vız gelir tırıs gider. Anlarsınız ki doktordan fayda yok. İnternette tavsiye edilen bütün şampuanları tek tek denersiniz. Hatta bitkisel yağları. Siz tek tek denemeyin diye hepsini ve etkilerini tek tek yazıyorum.

  Nizoral, Ketoral, Konazol hepsi aynı halt. Hastalık üzerine etkileri yok denecek kadar az.

  Pirdolin : Sözde çareymiş, hiçbir faydasını görmedim. Kaşıntı aynen devam etti. 18 liraydı sanırım.
  Kadolin: Birkaç saatlik bir rahatlık ardından kaşıntılı saatlere günlere dönüş.10 lira.

  Procade: Kahverengi olanında ardıç katranı var iyi geleceği iddia ediliyor. Tamamen boş bir iddia. Hiçbir faydasını görmedim. Kaşıntı aynen devam etti. Gitti 20 lira.

  Ducray Kelual DS : Yanında günlük kullanım için bir Ducray şampuanla birlikte 60 lira verdim. Haram zıkkım olsun. Bana bu ilacı tavsiye eden eczacının da aynı hastalığa tutulmasını temenni ediyorum.
  Phyto Phytocyane Şampuan: Hastalığımı tarif ettiğim eczanedeki güzellik uzmanının tavsiye ettiği teneke kutu içindeki sulu şampuan. Bu hastalığa tutulan ne bulsa sarılıyor. Yazık oldu 32 liraya. Sonuç yine hüsran.
  NEUTREGENA T-GEL Terapötik Şampuan: Seboreiklilerin can dostu.Hastalığımın duraklama dönemine girdiği ilk an. 3 gün boyunca saçını yıkamadan durabilmek kaşıntı olmadan 2 tam gün geçirebilmek nedir bilemezsiniz siz faniler. Allah bu şampuanı yapandan piyasaya sürenden satandan razı olsun. 2 ay boyunca saçlarda tam konfor ve sürüş keyfi. Kızarıklıklarda gözle görülür azalma.Fakat o da ne lanet hastalık bir süre sonra şampuana bana mısın demiyor. Tam şampuan bitmeye ramak kalmıştı, gidiyim yenisini alıyım diyordum; saç derim gerek yok usta bunu da çözdük bana başka şampuanlarla gel demeye başladı. Kaşıntı full aksiyonla geri döndü. Öfffffffff . Her şeye baştan başla.
  Capila Kükürtlü Sabun: Bu hastalığa sabun iyi gelmez diyorlar. Olsun desinler bakalım internette araştırdım biri kullanmış iyi demiş, birde biz deneyelim. Hımmm saçları sertleştiriyor ama kaşıntı azaldı mı ne? Aaa kızarıklık ta kalmamış hacı saçlarda. İyi geliyor yahu. İki gün oldu kaşıntı yok. İyi o zaman.
  22 gün sonra : Sabun bitiyor yenisini alayım, bir 20 gün daha : : Ya noldu ki bu saçlara yine yağlanma başladı gibi.

  Velhasılı kelam: t-gel ve capila sabunu dönüşümlü kullanarak kafamı rahat ettiriyorum. Kaşıntı ve yağlanma biraz başlayınca ötekine başlıyorum. Hayat böyle mi geçecek bilmiyorum ama kaşınmadığım sürece yağlanmayı fazla takmamaya çalışıyorum.
  Kafam rahatsa keyfim yerinde.
  En dip not: 15-20 gün kadar çinko hapı almıştım sabunu kullandığım sıralarda.

  1. 😆 Gülerek okudum… Aynen durum budur kafan Nevada Çölü gibi deneylere maruz kalmış her seboreik dermatitli gibi… Procade adı değişti işe yaramıyo diye heralde ellerinde kalmasın diye selicade ye çevirdiler adını kokusu bana barbekü sosunu andırıyor. Hiçbir işede yaramıyor ama Prozinc yeşil olan tavsiye ederim t Gel gibi 2 gün boyunca kafan rahat oluyor sonrası malum gün aşırı yıkanmak en güzeli… Ben 2 3 aydır kullanıyorum sd görülmedi henüz..

 93. atu bey size doktora gideceğimden bahsetmiştim bu hafta gittim özel bir hastahande muayene oldum bildğim şeylerin harici hiçbirsey söylemedi pahalı ilaçlar ve dermocozmatiklerden başka… ama çaresiz aldım hepsini çünkü gerçekten kontrolden çıktı ağız cevreme kadar indi 🙁 yanlız elidel denilen bir kremim var işe yarıcak gibi ve phsıogel sampuana başlıcam sizce işe yarıcak mı? yada istanbulda onerebılcegınız doktor var mı? simdiden tesekkurler..

  1. Doktorun hangisine giderseniz gidin aynı ilaçları yazacaklar (ya da ona eşit olanlar) bu bi gerçektir. Doktorlar kendilerine giden ilaç firmalarına göre ilaç yazar zaten 😆 Öncelikle sizi çok paniklemiş ve bu durumu fazla kafaya takan biri olarak gördüm yanlış mıyım? Doğruysam sakinleşmenizi ve bu durumu kafanıza takmamanızı öneririm…

   Onca şeyi almak yerine size Prozinc yeşil olandan alın.Saçınıza ve suratınıza sürüp 5 10 dk arasında bekletin. (Bazen hafif yanma yapabiliyor) İlk kullandığınız 2 3 gün hatta 1 hafta kızarıklık ve sonrasında kabuklanma görülebilir 2. haftaya girişte iyileşme olduğunu göreceksiniz… Bunun haricinde Mfuro kremi alın (dikkat kortizonludur) çok çok çok minik bir şekilde kırmızı mercimek kadar ufak bir parça parmak ucunuza koyun ve kızarıklık olan yerleri suratınıza sürün 1 kere sürmeniz yeterli bir daha sürmenüze gerek yok 4 5 güne geçiri. Önce kızartır 1 2 gün sonra kabuklaştırır. Bu böyle 1 2 kere tekrar eder ve son bulur.Çok ufak miktarda ve 1 kere kullandığınız için bir zararı olacağını düşünmüyorum…

   Ben bu şekilde geçirdim…Şu sd yok bende… (Benim göğüs ortamda da çıkmıştı yuvarlak şekilde 1 kere sürünce geçti)

 94. prozinc aldım bugün atu mor olanından yaglı saçlar için sen yeşilini kullanıyorsun galiba moru sence oda tepkisini gösterirmi sence birde saçlarım dökülüyor minoxin kullanmaya başladım egzemaya ters tepki verirmi ????????yüzüm kızarıyodu ama kabuklanma yok yüzümede sürüyorum sonra duruluyorum kendi has renkime dönmek istiyorum artıkkk bunaldım iyiceeee eski fotolarıma bakıp kafayı yiyorummmm bu nedir yaaa

 95. Ben yeşil kullanıyorum evet mor hakkında bir bilgim yok malesef kullanmadım hiç..Umarım yararlı olur o olmasa bile yararlı yeşili kullanmanızı tavsiye ederim.Ben yeşili suratımda da kullanıyorum kızarıklık oluyor 3 4 gün sonra geçiyor.minoxin için bir şey söyleyemem bilgim yok ama tek bir şampuan kullanmak en iyisidir diye düşünüyorum

 96. selamlar atu bey prozinc sampuanin içerigi nedir,bitkiselmidir,herhangi bir yan etkisi varmidir sitesinde gördügüm kadariyla içerigini okuyamadim.herhangi yikayici bir sabunla kullanmayin diyor, bioxinle dönüsümlü kullansam zarari olurmu.Siz yüze sürünce 1 haftaya kadar kizariklik yapabilir demissiniz bende yüzde pek kizariklik yok ama kaslarda, sakallarda, kirpik diplerinde kepeklenme var cilt ve saç yagli kullanabilirmiyim bu sampuani sizce,siz haftada kaç kez uyguluyosunuz.kafayi yemek ûzereydimde yeni yeni rahatlaya çalisïyorum az bi saçim kaldi onlari korumaya çalisiyorum ama bu hastalik disardan yasamayanlara basit gibi gözüksede benden aldiklari çoktur çekenler bilir sinir sistemim alt üst oldu bundan sonra daha rahat takilmaya,sinirlenmemeye çaliscam iyi geliyor herkeze Allah tan acil sifalar.

  1. İçeriği hakkında pek bilgim yok bitkisel olduğunu da sanmıyorum.Bence sadece bunu kullansanız daha iyi.Kutu içeriğinde haftada 3 den fazla kullanmayın yazar…Ben 2 günde 1 yıkıyorum yetiyor.Kızarıklığınız yoksa kızartmaz sanıyorum…Sakal kaş vs ye sürüp 5 10 dk arası bekletip yıkarsanız iyileşme başlayacaktır.Göze kaçırmayınız.Benmde cildim yağlıdır saçlarımda öyle Prozinc yeşil kuru saçlar için ama ben kullanıyorum gayet başarılı…

 97. vichy dercos yeşil etiketi olan şampuandan kullanıyorum 2. kullanımdan sonra kepeklenme tamamen kayboldu.daha önce clear ve çeşitli şampuanlar kullandım(tgel,prozinc hariç) yanlız sakal,burun,alın bölgesindeki pul pul kabuklanma ve hafif kızarıklık için herhangi bir çözüm bulamadım.acaba bluecap krem iyi gelirmi.ayrıca yıllarca kullandığım kortizonlu krem ve losyonların şuanda yan etkilerini görmekteyim.bu ilaçları kullanmayı bırakınca hastalık çok daha kötü bir şekilde geri geliyor aman dikkat.bluecap yüzdeki pullanma ve kızarıklıklarda ne kadar etkilidir.yardımlarınız için teşekkür ederim

  1. Geçmiş olsun…

   Prozinc (yeşil olan) son derece başarılı bu hastalıkta.Ben surat içinde kullanıyorum sd yok şuan bende…Hemen bu mesajların üzerindeki 4 5 mesajımı okursanız yardımcı olacaktır… Bluecap krem in de fazlasıyla yararını görürsünüz… Mucizevi bir ilaç gibidir anında geçirebiliyor…

 98. sevgili atu öncelikler yorumların için teşekkür ediyorum
  prozinc(yeşil olan) yarın alıcam sen bu tgel i kullandınmı,birde bluecap kremin içeriğinin gizlendiği ve içinde bir miktar kortizon ihtiva ettiğine yönelik söylentiler var.bu hastalıktan kalıcı olarak kurtulmanın cildin yapısının güçlendirilmesiyle olacağını düşünüyorum.onun için cildin yapısını güçlendiren
  doğal formülleri arkadaşların buraya yazmasını istiyorum.bide bu elma sirkesi hakkında ne düşünüyorsunuz ben 1 hafta uyguladım ama cildim aşırı kızardığı için bıraktım(1 e 1 suyla karıştırdım).

  1. Tgel kullanmadım ama iyi olduğunu söyleyen çok kişi var 1 ay kadar iyi götürüyor sonra tekrar oluşuyor diyorlar. luecap için öyle bir söylenti vardı evet ama fikrim yok zaten duşran sonra 1 kere sürün yeterli bir daha sürmeyin içinde kortizon olsada sürekli kullanmadıktan sonra pek bişi olmayacağını sanıyorum.Hastalığımızın kökten çözüm yolu yok şimdilik bence var da yok maksat ilaç vb. satışı fazla olsun…

   Doğal yol olarak ben her şeyi denemişimdir yüzlerce yağ ve yağ karışımlarından tutun bitkilerin sularına kadar her şeyi…Hepsi başarısızdı ne yazık ki.. Elma sirkesi durumu bence hikayedir başka bir şey değildir denedim domates gibi oluyorsunuz başka işe de yaramıyor.En azından bende yaramadı denemek isteyen denesin ama sonra çok kötü oldum demesin :pouty:

 99. arkadaşlar şimdi beni çok iyi dinleyin.ben tam 5 sene bu hastalığı araştırmaktayım, gözlerim bozuldu neredeyse.aklınıza gelebilecek her alanda araştırdım.tıp,herbalistler,kimyasallaribitkiseller,kremler,iğneler.hastalığın diğer hastalıklarla bağlantıları vss………..bu hastalığı o sürdüğünüz kremler falan dahada arttırıyor. yok kortizinonlu kortizonsuz vs.. bütün kozmetik ürünler ticari amaçlıdır ve ilklerde hafifletsede ilerde dahada arttırır. seboreik dermatiti.seboreik dermatitin başlıca nedeni bağırsaklarınıza yerleşmiş zararlı mantarlar ve karaciğerinizin yağlanmasıdır. malessia furfur adındaki bu mantar bağırsaklarınıza zamk gibi yapışır ve karaciğeriniz zararlı toksitleri arıtamadığı ve zayıfladığı için burun,kaş ve saçınızdan tepkime olarak dışarı salar.yani kabuklanma yapar.size tavsiyelerim
  1-) şeker içeren besinler malessia furfuru besler ve çoğaltır. şekerden uzak durun.
  2-)gluten içeren besinler(un,çavdar,buğday,arpa) dan yapılmış besinler maya mantarlarını çoğaltır.uzak durun bu besinlerden.çölyak hastaları bunları yemiyor mesela çünkü bağırsakları bu besinlerdeki protein cinsine tepki gösteriyor.
  3-)yağlı,tuzlu,acılı,baharatlı,salçalı hiçbirşeyi tüketmeyin.

  uzak duracağınız besinleri şöyle sıralayayım. her türlü çerez,domates,yumurta sarısı,salça,acılılar,patates cipsleri,peynir, kırmızı et,beyaz prinç,her türlü tatlı,makarna,kafeinli içecekler, hazır meyve suları,kola-fanta,sakatatlar,salam,sosis,sucuk vs……
  uzak duracaksınız. vücudunuzda ki malessia furfur mantarı kuruduğunda bu hastalık tamamen geçer.doktorlar kronik deyip geçiyor.nemalandıkları kozmetik şirketler para kazansın diye.çeken bilir bu hastalığı umarım yardımcı olmuşumdur.pek nete giremeyorum ama girdikçe yazacam yardımcı olmaya çalışacam. şimdi ne yicez ozaman falan yazacaksınız biliyorum. sebze ağırlıklı besleneceksiniz. bol sebze tüketeceksiniz.sebze yemekleri.balık yiyebilirsiniz,abartıa kaçmadan tavuk yiyebilirsiniz.meyveleri de ölçülü yiyin.eğer bu hastalıktan köklü kurtulmak istiyorsanız bunları yapacaksınız.daha yazacağım çok şey var, girdikçe yazarım.hoşçakalın.

 100. ben de vichy i kullanıyorum evet kepeklerin büyük çoğunluğu gidiyor saçtaki yağ da gidiyor kafa derimi çok kurutuyor hatta 4 gün saçım yağlanmadı bile diyebilirim..Ama bu iyi bir şey değil bence…prozinc in yeşili alcam aynı zamanda ozon-ax kepek fırçası diye bir şey sipariş ettim fiyatı uygun.. en azından denemek istiyorum bakarsınız işe yarar arkadaşlar:))

 101. Değerli SD’li dostlar
  Ben de sizler gibi yaklaşık 10 yıldır SD rahatsızlığı olan bi araştırmacıyım,araştırmacıyım diyorum çünkü tedavi için yapmadığım şey kalmadı…
  Ben sizlere şunu kullandım,bunu kullandım diye sayıp başınızı şişirmicem ama tedavi için son noktaya gelen arkadaşlar son çare olarak ta roaccutane tedavisi düşünüyolar ama sakın denemesinler,çünkü bana SD hastalığı bu ilacı kullanmamla birlikte başladı..
  Ben liseye başladığımda bebek gibi bi cildim vardı,ama ergenlik dönemi nedeniyle aşırı sivilce yayıldı yüzüme,doktora gittim ve bu ilacı verdi kullandım 6 ay kadar,6 ayın sonunda sivilceden eser kalmadı ama SD birden bire ortaya çıktı,o yüzden sakın kullanmayın derim,hem çok riskli ve tehlikeli bi ilaç,hormonlarınıza kadar etkilemediği hiç bi yer yok,özellikle karaciğeri…
  Ben sizlere tedavi olarak demeyim de SD’nin şiddetini azaltan kendime uyguladığım prosedürleri yazmak istiyorum:1.lazer yaptırdım(detaylarını bilmiyorum ama gerçekten kaşınan kızaran domates yüzünü ileri derecede yatıştırıyo normal rengine dönüştürüyo)2.şiddetlendiğinde betnovate C krem(bıçak gibi kesiyo,kortizonlu fakat haftada 2 defa gece yatmadan bolca sürün ve 15 gün rahat edin),şampuan olarak ta 5 yıldır yani lazerden bu yana prozinc kepeğe karşı kullanıyorum…genel olarak böle ama detaylar çoook tabiii..kesinlikle 2günü geçirmedn duş almalısınız çünkü bu hastalık sürekli temizlik istiyo,cildinizin göznekleri hemen SD yağları ile doluyo ve cilt nefes alamayınca rahatsızlık hemen ortaya çıkıyo..

  1. Yorum için teşekkürler.Geçmiş olsun

   Roaccutane denen ilacı kimselere bende tavsiye etmem aman uzak durun!

   Lazer yaptırsanız da yaptırmasanız da prozinc kepeğe karşı (yeşil olan) kullanınca geçiriyor. Dediğiniz gibi 2 gün ü geçirdiniz mi tekrar başlıyor…

 102. merhaba atu bey ben de seboreik dermatit hastasıyım 6 ay boyunca zoretanin tedavisi gördüm bunun yanında “momecon losyon” ” klindan ampul” prednol-a kullandım. tedavi biteli 18 ay kadar oldu ve bende sd hastalıgı geri döndü aynı belirtiler basladı saclı derideki iltihaplı sulu akıntılar tekrar basladı.. şişlide nuran atmanoğlu diye bir profesörün sac derisine iğnelerle yani mezoterapi yöntemiyle hastaların cok uzun süre rahat ettiklerini öğrendim tamamen bu hastalıktan kurtulanlar da varmıs netten arastırısanız sevinirim.gerci siz muhakkak duymussunuzdur bu yöntemi nuran atmanoğluna mezoterapi yaptıran var mı seboreik dermatitle ilgili.. selamlar herkese

  1. Esenlikler,

   Şimdi ne söylesem bilemiyorum 🙁

   Mezoterapi yi daha öncede duymuştum forumlarda vs. okumuştum…Az önce gen ebaktım değişen birşey yok…Kimi 5 6 ay boyunca görülmüyor kimi 2 yıl kimi 5 6 yıl kimi 2 ay diyo kimide hiç işe yaramıyor demiş.

   Zaten Nuran Hanım da bakın sd li bir hastaya ne demiş; Seboreik dermatit tarif ediyorsunuz. Ben bu durumlarda belirtiler içine özel iğneler yapıyorum ( bir veya en fazla iki seans) hastalar uzun süre çok rahat ediyorlar. Daha fazla bilgi için beni cepten arayabilirsiniz. Sağlıklar. Prof. Dr. Nuran Atmanoğlu ( Cildiye Mütehassısı)

   “hastalar uzun süre çok rahat ediyorlar” kesin bir tedavi değil yani bir süre ne kadar kişiye göre değişir artık…

 103. vichy yeşil olan ve prozinc yeşil kutu olan şampuan karşılaştırmasında kesinlikle prozinc öneriyorum.ikiside denenmiştir.yüzü pulpul olarak kepeklenen arkadaşlarada papatya yağı ve sebamedin kuru ciltler için olan vücüt losyonunu kullanmalarını tavsiye ediyorum.arkadaşlar kortizonlu tüm ilaçlardan uzak durun iş işten geçmeden, lazer tedavilerinde bilgileri olan arkadaşların paylaşımlarını bekliyorum

  1. bide bu rahatsızlıkları yaşayan arkadaşlar kışın acaba günde ne kadar su tüketiyor paylaşırsanız sevinirim. benim günde yarım litre civarı

 104. ben günde 1,5 litre en az içiyorumdur.. arkadaşlar dermo kozmetik firmasında çalışan bir arkadaşla görüştüm..

  vichy nin maliyeti 8 lira gibi bir rakam ve yurt dışında 15 euro ise burda da aynı para yani 2 katı bize geçirmekteler..

  Kellual DS ve avanue gibi bir isim daha söyledi bu şampuanlar çok iyimiş lakin inanılmaz pahalı ki piyasada oyunların döndüğünü söyledi..Benim tavsiyem almamanız yönünde..

  ayrıca yememe içmeme dikkat eden biri değilim bu hastalığında daha çok stresle alakası olduğunu düşünüyorum..yüzdeki kepeklenme için papatya sabunu iyi mi kullanan başka varmı bir de daha çabuk yağlandırmaz mı arkadaşlar??

 105. evet prof. nuran atmanoğlu mezoretapi yönteminin kesin bir tedavi oldugunu söylememiş farkındayım ama bünyeye göre bu hastalıktan 2-3 sene de olsa bes altı ay kadar da olsa kurtulmak güzel birşey şahsen ben seboreik dermatit hastası olan biri olarak düşünüyorum mezoterapi yöntemini..2 sene de olsa olsa rahat bir dönem gecirebiliriz :ermm:

  yani her 2 senede bir mezoterapi yaptırsak gene rahat bir yaşam sürebiliriz demek istediğim bu.. asıl bayramı bu hastalıktan tamamen kurtuldugumuz zaman yaşayacagız ama yine de herkese iyi bayramlar.. şu anda seboreik dermatitim azdı ve ben bayram günü dısarı cıkmaya hatta traş olmaya utanıyorum yaralar ortaya cıkacak diye sac trası bile olmadım berbere adım atmak istemiyorum :unsure:

  1. Eğer 2 sene geçirebilecekse evet denemeye değer ama 2 sene değilde 6 ay geçirecekse değmez…Ben prozinc kullandığımdan beri sd yok…

 106. Atu bey sizin yasınız kaç yani kaç senedir bu hastalık vardı sizde gercekten bu hastalığı yasayanlara verdiğiniz cevaplar bu hastalık hakında oldukca fikir sahibi oldugunuzu gösteriyor ben 6 ay zoretanin tedavisi gördüm roaccutane ile eşdeger isotrein içeren bir ilaç yani bunun yanında klindan momecon losyon prednol-a gibi kortizonlu krem kullandım 2 sene gecti aradan ve seb.dermatit tekrar basladı..ne kadardır pro zinc şamp kullanıyorsunuz ve ne kadardır bir şikayetiniz yok

  1. Yaş 23 neredeyse 8 – 9 yıldır var ondan çok içli dışlı oldum bu hastalıkla…Bahsettiğiniz ilaçlar çok tehlikeli bugün bi tesiri olmasa gibi görünsede ilerleyen yaşlarınızda farklı hastalıklara yol açabilecek türdeler 🙁 Temmuz sonunda kullanmaya başladım 3 aydan fazladır kullanıyorum hem suratımda hem saçımda gayet başarılı… Bu arada Prozinc yeşil olanı kullanıyorum… Kahverengisi sd ler için ama bir işe yaramıyor…

 107. ben 28 yasındayım yaklasık bende de on yıldan fazla oldu bu hastalık lisedeyken hiç birşeyim yoktu lise bittikten sonra adete ben de bittim bu hastalık cıktı cunku.. mezoterapi yaptırmayı düşünüyorum nura atmanoğlundan randevu alıp.. ama ne kadar sürede rahat ederim bilemiyorum.. forumlarda nuran atmanoğluna mezoterapi yaptıran diyarbakırdan istanbula ucakla gelen bir hastadan bahsedenler de vardı diyarbakırdan gelmeden önce randevu almıs aldıktan sonra istanbula ucakla gelmiş ve mezoterapi yaptırmıs ve tamamen kurtulduıgunu yazmıslar.. ben bu hastalıktan tamamen kurtulmasam da mezoterapi düşünüyorum .. bu kadar sd hastası oldugunu görmek de hem üzdü hem derdimden anlayan birilerini buldugum için beni sevindirdi acıkcası allah hepimize şifa versin.. siz hastalıkla ilgili yeni gelişmeleri cok takip ediyorsunuz anlasılan ben de edebildiğim kadarıyla tedavi yöntemlerini okuyorum.. iyi akşamlar

  1. Evet hatırlıyorum ama diyarbakır değil urfalı diye hatırlıyorum onu :getlost: Hatta uçak biletlerimle beraber 1000TL ye mal oldu bana demişti çocuk…O yazıyı okuyalı olmuştur 1 2 yıl heralde. Pek inanmamıştım açıkçası…

 108. arkadaşlar şimdi beni çok iyi dinleyin.ben tam 5 sene bu hastalığı araştırmaktayım, gözlerim bozuldu neredeyse.aklınıza gelebilecek her alanda araştırdım.tıp,herbalistler,kimyasallaribitkiseller,kremler,iğneler.hastalığın diğer hastalıklarla bağlantıları vss………..bu hastalığı o sürdüğünüz kremler falan dahada arttırıyor. yok kortizinonlu kortizonsuz vs.. bütün kozmetik ürünler ticari amaçlıdır ve ilklerde hafifletsede ilerde dahada arttırır. seboreik dermatiti.seboreik dermatitin başlıca nedeni bağırsaklarınıza yerleşmiş zararlı mantarlar ve karaciğerinizin yağlanmasıdır. malessia furfur adındaki bu mantar bağırsaklarınıza zamk gibi yapışır ve karaciğeriniz zararlı toksitleri arıtamadığı ve zayıfladığı için burun,kaş ve saçınızdan tepkime olarak dışarı salar.yani kabuklanma yapar.size tavsiyelerim
  1-) şeker içeren besinler malessia furfuru besler ve çoğaltır. şekerden uzak durun.
  2-)gluten içeren besinler(un,çavdar,buğday,arpa) dan yapılmış besinler maya mantarlarını çoğaltır.uzak durun bu besinlerden.çölyak hastaları bunları yemiyor mesela çünkü bağırsakları bu besinlerdeki protein cinsine tepki gösteriyor.
  3-)yağlı,tuzlu,acılı,baharatlı,salçalı hiçbirşeyi tüketmeyin.

  uzak duracağınız besinleri şöyle sıralayayım. her türlü çerez,domates,yumurta sarısı,salça,acılılar,patates cipsleri,peynir, kırmızı et,beyaz prinç,her türlü tatlı,makarna,kafeinli içecekler, hazır meyve suları,kola-fanta,sakatatlar,salam,sosis,sucuk vs……
  uzak duracaksınız. vücudunuzda ki malessia furfur mantarı kuruduğunda bu hastalık tamamen geçer.doktorlar kronik deyip geçiyor.nemalandıkları kozmetik şirketler para kazansın diye.çeken bilir bu hastalığı umarım yardımcı olmuşumdur.pek nete giremeyorum ama girdikçe yazacam yardımcı olmaya çalışacam. şimdi ne yicez ozaman falan yazacaksınız biliyorum. sebze ağırlıklı besleneceksiniz. bol sebze tüketeceksiniz.sebze yemekleri.balık yiyebilirsiniz,abartıa kaçmadan tavuk yiyebilirsiniz.meyveleri de ölçülü yiyin.eğer bu hastalıktan köklü kurtulmak istiyorsanız bunları yapacaksınız.daha yazacağım çok şey var, girdikçe yazarım.hoşçakalın.

 109. Arkadaşlar ben internette araştırarak,mutlaka sizlerin de gördüğü hiemalis diye bi ilaç(kapsül) tanıtımı gördüm çok iddalı konuşuyolar,hatta memnun kalmazsanız parayı geri veriyolarmış,ben bi denesemmi diyorum..ya da kullanan varmı hiç bi yorum paylaşsa bizlere çok memnun olurum…tekrar herkese geçmiş olsun..

 110. Bahsettiğiniz ürün biraz bana satış amaçlı çıkarılmış bir ürün gibi geldi…

  İÇERİK:
  1 – Asplenium Ceterach
  Altın Otu
  2 – Salvia Officinalis
  Ada Çayı
  3 – Equisetum Arvense
  At Kuyruğu
  4 – Pulmonaria officinalis
  Ciğer Otu
  5 – Silybum Marianum
  Deve Dikeni
  6 – Hydroxyl Propyl Methyl Cellulouse

  Bunları aktardan alır karıştırır çay yapıp içeriz günde 3 er kere aynı şey :biggrin:

 111. atu bey benim burun çevrem fotoğraftaki buruna benziyor. fakat biraz daha iyi durumda. yaklaşık 2 senedir burun çevremde oluşmaya başladı.kafamda ise pul pul kepek sorunu uzun yıllardır var. sorum şu benzamycin jeli sadece kullansam ilk aşamada doğrumu olur öneriniz nedir

  1. Cemal Bey,

   Benzamycin i kesinlikle seboreik dermatit tedavisinde kullanmayınız. Sivilce için bir ilaçtır o… Daha kötü duruma getirebilir SD nizi…

   Sizin için şunu öneririm burun çevresi için hemen çözüm için, M-furo krem alın çok minik parmağınıza koyun kırmızı mercimek kadar burun çevrenizdeki yerlere sürün 1 kere duştan sonra sonra bir daha kullanmayın kortizon içerdiği için az miktarda 1 kere kullanmanız yeterli 5 6 güne geçirir…

   Bunun haricinde üstteki yorumlarda yazdığım prozinc (yeşil olan) kullanırsanız geçecektir.

  2. cemal bey merhaba benmde soyulmalar var başka kulanan var mı bilmiyorum ama ben dermatop krem kullanıyorum faydalı ama süreklilik istiyor ne çare 🙁

 112. Ama atu kardeşim dediğin gibi aktardan alınır,fakat onlardan ne kadar ne oranda karıştıracaksın bi de,adamlar çook iddialı konuşuyolar,para iadesi falan diyolar çare olmazsa…neyse acaba bi kullananın ağzından bişeler duysak daha iyi olacak ama bakalım…

  1. Çay yapacağımız için bir oran farketmez bitki tedavisi sonuçta :cheerful: Forumlarda kullananıpta yazanları hiç görmedim… Siz denemeyi düşünüyor musunuz?

 113. merhaba arkadaşlr mezoterpi hakkında bilgilendirmek istedim sizi bildiğim kadarıyla mezoterapiden sonra da tamamen eski haline dönmüyosun ama çok kızarıklık varsa onu baya azaltıyomuş ayrıca yine krem fakan kullnıp cidinize dikkat ediyorsunuz ve atununde dediği gibi her an yeniden çıkabiliyor sd sonuçta kortizonlu iğne çok farklı bişey beklemeyin yani…

 114. Arkadaşlar seboreik dermatit hastalığımın olduğunu az önce fark ettim uzun zamandır bu kaşıntıyla cebelleşiyrdum ama clear men şampuanını farkında olmadan keşfetmişim ve uzun zamandır kullanıyormuşum 😀 ama şu an nasıl bi kaşıntı var anlatamam. yazmyacaktım ama tarihe bakınca ana sayfada bile son yorumun bu konu ile ilgili olduğunu gördüm tarih güncel bi tarih ve sonbahardayız yani havlar soğuyor , çoğu kişi buraya benim gibi uğramış niye herkesin hastalığının azma zmanı kış geliyor. Arkadaşlar bir şey keşfettim kaşımayın. kaşıdıkça azan bir hastalık bu , o kaşıntı var ya bilirsinzi o duyguyu onun acısını çekin ve ellerinize hakim olun kaşımayın. son olarak elecon losyon kafama sürmüştüm iki saat sonra dışarı çıktım hava soğuktu biraz dışarıda dolaştıktan sonra eve geldim ,hiç bişy yoktu sabaha bi uyandım ki kafam komple kabuklanmış elecon losyon kullanmadan önce yoktu. galiba ilaçlar iyice azdırıyor diyenler doğru söylüyor. bunun çözümü sağlam bir diyet ile olacak öyle gözüküyor. şimdlik diyete girdim. bende işe yararsa bilgilerimi paylaşırım. Atu bey size de çok çok teşekkür ederim. bilginizi deneyimlerinizi paylaşmışsınız. Allah size ve buraya benim gibi düşen herkese acil şifalar versin

  1. Clear men eskiden iyiydi…O formülü bozdular 5 sene evvel…Yukarıda yorumlarda anlattığım tedaviyi yöntemlerini denerseniz iyileşme gösterecektir…

 115. Benimde eşimin yüzünde var.Yalnız bu şampuanların genel içeriği zinc proteini yani çinko esaslı.Örneğin Syoss kepekli saçlar için olan üründe aynı.Blue Cap yine güçlendirilmiş çinko içeriğinden bahsediyor.Wikipediada tedavi türleri ve bu egzama ile ilgili bilgiler mevcut.Ayrıca bu mantar türünden de bahsediyor.
  Fatoterapi yaptıran varsa görüşlerini yazarsa faydalı olacaktır
  http://en.wikipedia.org/wiki/Seborrhoeic_dermatitis

 116. Selamlar.Daha önce yazmıştım prozinc kullanmaya başladım şimdilik iyi gidiyor.Kepeklenme kalmadı.Yıkarken alnıma kaşlarımada sürüp bekliyorum oradaki döküntülerde kayboldu diyebilirim.Haftada 3 kez yıkıyorım.Bakalım devam eden günlerde ne olucak.Birde ara yıkamalar için clear men aldım ama çok bir şey anlayamadım.İçeriği headnshoulders ile aynı aşağı yukarı.Bilgi vermeye devam edicem.Sevgiyle kalın…

  1. Clear ı artık kullanmanızı önermem… 5 yıl önceki formülleri iyiydi bilerek bozdular bana kalırsa… Sadece prozinc ile gidin derim…

 117. herşeye rağmen nuran atmanoğlundan randevu alıp seboreik dermatit için mezoterapi yapmayı düşünüyorum baş derisine uyguladığı iğnelerde az miktarda kortizon varmıs kendi de belirtiyor zaten.. ama 2 seneye kadar bu rahatsızlıktan uzaklasabiliyormussunuz..

 118. Atu kardeşim size bi ilaçtan bahsetmiştim(hiemalis),siz de bana kullanmayı düşünüyomusunuz demişsin,evet kullanmayı düşünüyorum,hatta az önce sipariş verdim,ben kullandıktan sonra gelişmeleri yazarım,umarım çare olur da herkes bu dertten kurtulur,denemediğimiz bişe kalmadı bi de bunu deneyelim bakalım :blush:

 119. sevgili Atu, yukarıda blue cap krem de çinko içeriği falan var demişlerdi ben de evde bi yüz temizleme jeli vardı üzerinde daha önce çinko yazısı falan görmüştüm. bi deneyeyim dedim yüzümde elmacık kemiklerimde var o seborait dermatit kızarıklıkları oralara sürdüm. yüzümü yıkadığımda kızarıklıklar gitti. nasıl sevindim bilemezsiniz hemen burada paylaşmak istedim ucuzda bir şey yan etkisi yok normal yüz yıkama jeli 13 tl civarı bişy garnier in 3 ü bir arada ürünü buradan blueekap kremın pahalılığından yakınan kardeşlerim varsa bunu da bi denesinler,deneyin belki bana iyi geldiği gibi sizlere de iyi gelir. kullandığım ürünün aynısını arattım sağda ön izleme var oradan yanlışını almayın diye aynısını buldum link burda. içeriğinde de çinkodan peeling den bişylerden bahsediyor.http://www.eczanemizde.com/?urun-4443-Garnier-3-in-1-Saf-&-Temiz-3-u-1-Arada-Temizleme-Peeling-Maske.html

  not Atu acaba bunu saçlarıma sürsem bi sorun olur mu?

  1. Çözüm oluyorsa gerçekten çok iyi bir haber bu… Çinko eksikliği mi var acaba bizlerde =) Çinko losyonu falan vardı sanırım eczanelerde genelde vücuttaki sivilceleri yok etmek için verirlerdi.Acaba onu sd de kullansak işe yararmı… Onu da denemeli =)

   Saçınızda sd li bir alana deneme amaçlı kullanıp deneyin derim…Sonucu bildirirsiniz…

   Bu arada ne kadar sürede geçiriyor ?

 120. prozinc kullanmayi düsünüyorumda yalniz saçlarimi günlük yikamak zorundayim haftada 3 gün prozinc kullanim süresi aralarda diger sampuani kullansam bir zarari olurmu acaba?

  1. Belki etkisini yitirtir diye demiştim…Birde sd de çok yıkanmak iyi değil pek…Gün aşırı daha iyi olacaktır.Olmadı prozinc i kullanın azcık dökersiniz hemen durularsınız bekletmeden…

 121. atu bey teşekkürler.gerçekten m-furo çok işime yaradı. 2 senedir boşuna beklemişim. allah herkese sağlık versin. şu stresi azaltırsak hepimiz iyi olacağız galiba.

 122. Sevgili Atu , ne kadar sürede geçiriyor diye sormuşsunuz.söz konusu garinerin üzerinde maske olarak kullanıldığını da yazıyor. bir sonraki denemem de seboreli derime sürüp maske gibi beklettim 5 dk falan. sonra yıkadım. cildimi tamamen temizlediğimde kızarıklıklar gitmişti. ben komple çinko ile alakalı olduğunu düşünmüyorum; çünkü bu jeli nasıl yapmışlarsa özelliklerinde değişik şeyler var buyrun bakın burada özelliğinde ne yazmış :

  Temizleyici: Çinko minerali ve bakterilere karşı etken madde içeren formülü ile cildi derinlemesine temizlerken sebum (yağ) fazlasını dengeler.
  – Peeling: Gözenekleri açarak siyah noktaların oluşumu önlemeye yardımcı olur.
  – Maske: İçeriğindeki beyaz kil ile cildi matlaştırır ve dengeler. Cildiniz uzun süre mat ve temiz kalır.

  BURADA BAKTERİLERE KARŞI SAVAŞTIĞINI SÖYLÜYOR, BEYAZ KİL SAYESİNDE CİLDİ MATLAŞTIRDIĞI FALAN DİYOR. VALLA TAVSİYE EDİYORUM 13 TL DEN Bİ’ŞY KAYBETMEZSİNİZ DİYORUM EĞER SİZDE DE İŞE YARARSA 80 TL LİK PAHALI KREMLERDEN KURTULDUK DEMEKTİR YENİ BİR ŞEY KEŞFETMİŞ OLABİLİRİZ 😀 TÜP TE 150 ML BAYAĞI UZUN KULLANILIR DİYE DÜŞÜNÜYORUM. saçlarıma da uygulamaya korktum çünkü jelin içinde sert sert bişyler var bilmyiorum onlar ne.

  saç derimdeki kepeklenmeyi durdurdum şu an yeniden bişyler olmasından korktum onun için deneyemedim garnieri saçımda. şimdi de sivilceler çıktı saç derimde anlamadım ne oluyor antibiyotik kullancam bakalım yararı olacak mı. ( bu arada saçları kazıyınca kaşıntı da geçti, sebo kızarıkıkları ve kepeklenme sıfıra indi) şu an sadece sivilce var ona da ne yapacam hiç bilmyiorum.

  ek olarak sarı kantaron diye bir çayın strese ve psikolojik bozukluklara iyi geldiği söylendi. onun yanında yara iyileştirici özelliği de varmış. 4 tl ye onun çayını da aldım. daha 1 saat önce içtim, amacım stresi yok ederek bu seboyu sonlandırmak . bakalım nasıl etkisi var onu da burada paylaşırım.

  1. Güzel haberler vermişsiniz…Benim zaten şuan bir problemim yok sıfıra inmiş durumda sd…Prozinc sağ olsun ama kızarıklıklardan yakınan devam eden arkadaşlar için bu yazdıklarınız epey yararlı tabi benim içinde ekstradan bir tedavi yöntemi =) Teşekkürler.

 123. ben teşekkür ederim. sevgili atu bu sivex losyonu saç derimdeki sivilcelere sürsem bi sorun olur mu daha önce siz denediniz mi? ya da saç derisindeki sivilceler için ne yapsam acaba? elecon losyondan sonra oldu 🙁 birini hallediyoruz biri başlyor 😀 bu nasıl bir şey böyle senin de tabirinle kafam nükleer deney sahasına dönüyor yavaş yavaş 😀

  1. Kafadaki sivilceler gözükmüyor nasıl olsa dicem ama saçlar kısaltıldı heralde? Sivex saça olmaz :sideways: Prozinc kullanıyor olsanız sivilceleride kurutur yok ederdi.. :ermm:

 124. merhaba atu merhaba arkadaşlar uzun zamandır yazmıyorum çünkü hiç sd sorunum kalmadı gibi bişey arkadaşlar size bikaç tavsiyem olcak bi kere sebclair inanılmaz yararlı bi krem ve yeni bişey deniyom son zamnlarda onuda bi sitede okumuştım bepanthen krem ve süt sürüyorum yüzüme çk iyi geliyo bu süt işi nası yaygın değil onu zaten hiç anlamadım millet neler neler sürüyo yüzüne süt çok etkili bi yöntem bnce kesin deneyin derim amaa bepanthen kremle sürün sütü çk az miktarda yüzünüze sorada sebclair sürün biraz ve sonçları yazın altı üstü süt zaten cildide güzelleştirir hem ciddiye alın bu yöntemi lütfen

  1. Esenlikler selesym her geçen gün birçok kişiden iyileşme yorumları geliyor seviniyorum :biggrin: Umarım hepimiz bu hastalıktan kökten kurtuluruz… Süt demişsiniz de ne sütü günlük mü pastörize mi :tongue: Şaka bi yana süt sürmek sivilce sorunu yaşayan arkadaşlarda problem açabilir sonuçta süt yağlı…

  2. selesym Sebclair bende yan etki yaratmıştı acillik olmuştum bildiğin hastaneye gittim acil ağzımı açamıyorum diye 😀 gittim ağzım burun kenarlarım yüzümde bir yanma etkisi yarattı sonrası direk acile yol aldım yani süt ama bazı seboreiklilere iyi gelmiyor nekadar sd’li varsada önermiyorum

 125. Arkadalar biktimmmm ya.bende zamab zAman cikiyodu ve sacim dokuluyodu gectigi zaman sacim yine ciknaya baslardi.su an kasinti dokulme ve buyuk kepeklenme var ne yapacam ya cildiracagim ya

  1. Yukardaki yorumları okusanız çok faydası dokunacaktır…Bunun haricinde Prozinc adlı şampuanın yeşilinden alın yukardaki yorumlarda bahsettiğim şekilde yıkanın geçer gider :sideways:

 126. Sevgili Atu, prozinc alacam ben de. peki bir yan etkisi olur mu, ben her gün saçlarımı yıkıyorum yıkamazsam kaşınma oluyor, prozincle saçlarımı her gün yıkasam nasıl olur, sen prozincle kaç günde bir yıkıyorsun? her gün yıkamayı denedin mi hiç? şimdiden teşekkür ederim. bu arada sivexi de çaresizlikten kafama sürdüm sabah kalktım biraz sönmüştü sivilceler. senin o sözün aklıma her geldiğinde gülüyorum ya, kafam yavaş yavaş nükleer deney sahasına dönüyor 😀 😆

  1. Ben pek bir yan etki yaşamadım herhangi bir probleme de neden olmadı…Gün aşırı yıkanıyorum…Hergün yıkarsan ne olur?Hiçbir fikrim yok.Her şeyin fazlası zarardır sözünü söyleyebilirim bu konuda sana ancak 😆 Hepimizin kafası nükleer deney sahasına döndü zaten yıllardır, bit atsak kafaya 1 gün anca yaşar hayvancağız 😆

 127. Arkadaşlar bu hastalığa karşı deneyimlerime ve araştırmalarıma göre cilde sürmek için Zinc pyrithione ( çinko prition) iyi geliyor. 🙂
  Prozinc tede var bu proteinden.Bu bileşimle ilgili wikipedia çevirisi

  Medical kullanım

  ”Çinko piritionkullanıldığında tedavisinde kullanımı için en iyi bilinen kepek ve seboreik dermatit . Aynı zamanda antibakteriyel özelliklere sahiptir ve pek çok karşı etkili olduğu patojenler streptokok ve stafilokok sınıf. Diğer tıbbi uygulamalar tedavisi sedef hastalığı , egzama , saçkıran , mantar , atlet ayağı , kuru cilt , atopik dermatit , tinea ve vitiligo .

  Çinko piritionkullanıldığında kepek için bir tedavi olarak Amerika Birleşik Devletleri over-the-counter topikal kullanım için onaylanmıştır . Bu aktif madde gibi birkaç kepek önleyici şampuanlarda Head & Shoulders . Ancak, endüstriyel formları ve güçlü, bu kişi ya da yutma zararlı olabilir.”

  http://en.wikipedia.org/wiki/Zinc_pyrithione

  Yeni aldığımız Blue Cap kremde de bu çinko pirition denen maddenin güçlendirilmiş hali.Özellikle kepek şampuanları ve Seboreik dermatitte kullanılan bir aktif madde.

  Bu hastalığı çok ağır geçirmeyenler kortizonlu kremler yerine bu aktif maddenin olduğu ürünleri kullansınlar.Blue Cap krem yüz için kortizonlu kremden daha iyi sonuç verdi, yalnız biraz pahalı bir ürün.Prozinctende memnunuz

 128. arkadaşlar bu dert bende de var bende sizin gibi çok araştırdım ama çare bulamadım çaresi var ama elimzide değil stres tetikleyen en önemli etken bence yiyecekler giyecekler falan filan yaptığım araştırmaya göre yaş 30 u geçtimi hastalık kendiliğinden gidiyormuş:))iyi tarafından bakın hiç değilse kurtuluyorsunuz belli bir yaştan sonra saç derimde baya vardı ama recojs hindistan cevizli şampuan kullandım kepek falan kalmadı iyi geldi saçıma belki siç tipime iyi gelmiştir herkese acil şifalar dilerim

 129. atu kardeşim valla çok yararlı ya öle deme gerçkten sorun yaşayanlar bi denesin süt sonuçta denemekten zarr gelmz yani sebclair süt bepanthen kombinasyonu bi deneyin bide deneyin arkadaşlar elinzden geldiğince deneyin uğraşın kendi üzerinizde illaki sze yararlı glcek kombinasyonu bulursunuz

 130. ya ben yeşili 3 tür kullanıyorum ama bana niye fayda etmedi??? hemde saçımı daha fazla döküyor anlamadım ben bu işi.. bu hap falan alan arkadaşım sonucu bizle paylaşır mısın merakla bekliyorummmmm..prozinc yeşil ile yıkadıktan sonra saçımı kurutuyorum sonra böle hafif yanma oluyor kafamda normal mi bu?

  1. Bir an da geçmiyor…1 2 haftada anca geçiriyor…Saç dökme konusunu bilemem… Saçımı hayatımda hiç kurutmadığım için yanma konusunu bilemiyorum…

 131. Atu bey, yorumunuz için cok tesekkur edrım oncelılke, fakat sizinle birsey paylaşmak istedim iki haftadır kullandıgım elidel ve hexacorton denilen kremler yüzümdeki sd i tamamen ortadan kaldırdı diyebilirim ayrıca phisogel denilen sampuan da saç derimi rahatlattı, (haftada 3 gün sedolin de kullanıyorum)biliyorum bu durumun sadece bir dönem için oldugunu ama malum bizim bu rahatsızlıgımızın kesin bir çözümü yok o yüzden bu tür geçici dönemlerle tatmin olmamız gerekiyor :D. Size bir sorum daha olucak bu SD saçların dökülmesine de sebep oluyor değil mi? ben saçlarımdaki devamlı devam eden dökülmenin bu yüzden olabilcegini hiç düşünmemiştim…

  1. Bahsettiğiniz ilaçları vs. sürekli kullanamazsınız dah adoğrusu kullanmayınız birçoğu zararlı kimyasallar içeriyor zaten uzun süreli kullanımlar için değildirler.Aslında saç dökülmesine sd den çok kullandığımız kimyasallar neden oluyor bu unuttuğumuz bir gerçek…

 132. bu hastalığın 30 yasında sonra kendiliğinden gectiğini duydum demişsiniz ama ben öyle birşey rastalamadım:) eğer 30 yasından sonra kendiliğinden gecicekse 2 sene sonra kurtulucam demektir.pek inandırıcı gelmiyor ama herseyden medet ummaya basladık

  1. 35 yaşında olupta hastalığı devam edenler var :ermm: Yukarda yazan arkadaş şaka oarak yazmış heralde :happy:

 133. atu sizin hastalıgınız şu an sıfıra inmiş anlaşılan bu durumu tamamen pro zince mi borclusunuz yoksa pro zincle beraber kullandıgınız bi krem losyon vs var mı? aynı zamanda..ne kadardır pro zinc kullanıyorsunuz ve ne zamandır bir sorun gözlenmiyor sizin sac derisinde?

  1. Evet sıfıra inmiş durumda ne kaşında ne kabuklanma ne kızarıklık var… Prozinc e borçluyum…Eğer ki 2 yada 3 gün yıkanmama durumu yaşarsanız hastalık ortaya çıkabiliyor.Bazen suratımda oluşuyorburun kenarında prozincle 1 haftada geçirmek yerine pirinç tanesi kadar M-Furo krem sürüyorum 1 kere bir daha da dokunmuyorum o bölgeye…Kendiliğinden geçiyor…Temmuz sonunda Prozinc e başladım (Yeşil kutulu) 1-2 haftada geçirdi o zamandan beri problem yok.

 134. haklısınız ama maksimum sure sd siz kalabilmek için mecbur gibiyiz bu tür ilaçlara… peki atu bey sizin nasıl sıfıra indi sd yukarıda sıfırlandı demiştiniz sanırım

  1. Hep bahsettiğim Prozinc (Yeşil kutu olan) kullanarak sıfıra indi…Bi üst mesajda da ayrıntılı yazdım :sideways:

 135. Arkadaşlar ben yaklaşık 5 yıl çektim bu hastalığı şimdi hemen hemen hiç problemim kalmadı. Saçlarında sorun olanlar Neutrogena T-Gel kullanabilir onun işe yaramadığı yerde Türkiye’de satılmayan Head&Shoulders ın lacivert kutulu olan seboreic ile alakası bir şampuanı var onu kullanabilir. Deri de olan kabuklanma da ise çözüm Advantan diye bir merhem. 2-3 günde etkisini gösteriyor en az 1 ay rahat ediyorusunuz.

  1. Evet Cem Bey çok farklı fiyatlar var nedense ama en uygununu eczaneonline denen sitede bldum ordan temin ediyorum…Temmuz sonu aldığımda 1 kutu almıştım 13 yada 15 gibi bişeydi 3 ay kadar gitti bu 1 kutu bana. Eczaneonline de 3 lü set var 2 yeşil 1 kahverengi olan.Onu tavsiye ederim…En son ondan aldım bende…

 136. arkadaşlar bende atunun tavsiyesi ile prozinc e başladım.bendede sd sorunu sıfıra indi diyebilirim 2 haftadan beri kullanıyorum.süper bişey inşallah formülasyon değişmez.

  1. Geçmiş olsun.Sevindim iyileşmenize :sideways: 2 3 gün yıkanmamanızda hastalık görülebilir ama endişe etmeyin düzenli kullanımda geçecektir…

 137. sevgili atu, ben de prozinc aldım 2 gün oldu şu an etkisini görmek zor, yalnız prozincin içinden çıkan bir broşür gördüm. orada kahverengi olan vardı oun üzerine de seboreit dermatitler için yazmıştı. yalnız bu seborait dermatit için özel üretilenin içeriğinde , zinch prition yani çinko protin yoktu, sizce neden? bize zinch protein iyi geliyorsa seboreit dermatit için üretilende neden yok bu madde. belki de biz seborait dermatit değilizdir? ya da o kahverengi şampuanı kullanrısak daha iyi gelecektir. kahverengi şampuanı hiç kullandınız mı? yorumlarınızı alabilir miyim. :ermm:

  1. Ali Bey, kahverengi olanı denemiştim sonuç hüsran, hiçbir işe yaramıyor kokusuda kötü, seboreik dermatitliler için diyor ama hikaye… Memnun olan kimse de duymadım bence adamlar tedaviyi bize iyi gelen maddelerin neler olduğunu iyi bilmiyor :sideways: Yukarıda yorumları yapan arkadaşlardan biri de bunu kullanmıştı ama işe yaramadığını yazmıştı… Prozinc Yeşil olanı kullanıyorsanız 2 gün tedavi için erken baya. En az 1 2 hafta sürdüğü oluyor…

  2. sakın ha. boşa para vermiş olursun. ben aldım 3-5 kez kullanabildim. kutu oldugu gibi duruyor. İsteyene gönderebilirim.

 138. Neutrogena T/Gel namıma koydu arkadaşlar kükürtmü var kömürmü var ne varsa artık böyle kafanızı birisi tutuyor sanki sonra 10 krş büyüklüğünde kafa derisi soyduruyor 😀 Kullanıldı Görüldü İşe Yaramaz,Tavsiye edilmez ! Tırş

  Sebclair Kesinlikle önerilmez,Acile koştum çok ciddiyim neutrogenadan önce
  kullanmıştım hastanelik olmuştu yüzüm,Kullanıldı Görüldü İşe Yaramaz,Tavsiye edilmez ! Tırş Ama PROZINC’i bi deniyecem sağolasın ATU bakalım artık..

  Atu hocam ilaç bumudur ?
  http://www.ilacrehberi.com/cgi-bin/vademecum.asp

  1. Prozinc te benzer şeyler yaşamazsınız :sideways: Yani ben yaşamadım en azından…

   Bahsettiğiniz ilaç nedir acaba?

 139. atu bey merhaba ben prozicin mor kutusunu aldım kepek yok oldu kabuklanma tekrarlanmıyor ama saç derisi kalınlaştıgı için peton gibi duruyo yumuşak degil eski haline dönecegini sanmıyorum ama kafamın hertarafında var önceden belli yerlerdeydi çogaldı sanırım yüzümde kızarıklıklar başladı sakal diplerinde kepeklenme birde saman nezlesi ile astım hastalıgına yakalanıyormuş bu hastalıgın sonuçu sizce aslı varmıdır ?ayrıca yukarda bir hap linki var yüzdeyüz sonuç veriyo yazıyor biraz baktım siz ne dersiniz??

  1. Mor kullandığınızdan dolayı kurutmuştur saç derinizi ondan bu hale gelmiştir heralde…Bilemiyeceğim moru kullanmadım etkisi nedir ne değildir fikrim yok…

   Sakal dipleri vs. nerenizde varsa oralarda da kullanın şampuanı geçirir.Tabi mor buralarda etkili olur mu bilmiyorum…

   Saman nezlesi yada astımın bu hastalıkla ne alakası varmış tamamen uydurma…Yukardaki hap linki youmlarda bir arkadaş mı vermiş yoksa reklam olarak mı çıkmış…%100 sonuç veriyor vb. ifadeler genel de pazarlama mantığıdır bi işe yaramaz kanımca…

 140. http://skinzinc.com/ burayı inceleyin çinkonun kullanım alanlarına yönelik.

  atu çinko tableti denedinmi hiç, kesin çözüm olabilir belki şampuan bu kadar etki ediyosa çözüm belki çinkodur.

  1. Skin Zinc e baktım hatta abd nin migrosu diyebileceğimiz Wallmart ta da satışına başlanmış fiyatı 28$… Bu da bağlantısı: http://bit.ly/vbQIeF

   Olabilir çinko tablet vs. denemedim hiç deneyen arkadaşlar yada deneyecekler var mı? Siz denemeyi düşünüyor musunuz Mehmet Bey?

 141. ATU KARDES Beni eklersen cok sevincemm acayip dertliyim bu konuda blue cap krem hakkında konusmak istiyorum *************** msn adresim

  1. Alper Bey güvenliğiniz ve bu siteye girenlerin güvenliği açısından e-posta adresinizi kaldırdım.Bu arada e-postanızı da aldım…

   Buradan iletişim kurarsanız daha iyi olacaktır. Buradaki arkadaşlar da yardımcı olmaya çalışacaktır bu hastalıkla olan deneyimlerinizi kullandığınız ilaçları tedavi yöntemlerinizi yazarsanız bizlere yararı olur…

 142. Atu benim saç derim önceden yağlıydı kepeki ilk yıkamada clear head shoulders geçiriyordu anında ama şimdi kafamda kullandığım abuk subuk bitkisel ürünler yağlar yüzünden aksine kuru birderim var. bu seferse kepek şampuanları etkilemiyor. neden acaba? senin saçların kuru mu yağlımı. benim şu an yağlı olsa kepeğim çözülcek gibi. çünkü piyasada her kepek şamp. yağlanma etkili . benim kafam ise beton dökülmüş gibi. ne tavsiye edersiniz?

  1. Tüm kullandığınız şeyleri bırakıp sadece Prozinc in Yeşil kutulu olanını kullanmanızı öneririm…Onu kullanırken gün aşırı yıkanın ve başka hiçbirşey kafanıza sürmeyin jöle vb. dahil…

 143. Atu bey pro zinc in haftada üçten fazla kullanılması sakıncalı değil mi? siz 3 ten fazla kullanıyorsunuz sanırım..

 144. m-furo losyonu sac derisine uyguluyor musnuz? aurıca bir soru daha= bu sitenin sahibi siz misiniz.. ya da sitede görevli falan?

  1. Prozinc kullandığımdan beri M-Furo losyon kullanmıyorum…Gerek yok Prozinc tek başına yeterli… Evet sitenin sahibiyim 🙂

 145. siz calısıyor musunuz? yani mesleğiniz nedir.. web tasarım falan mı?:)konumuz dısında bir soru oldu ama sürekli seb.dermatitten bahsetmek de bunaltıyor insanı

  1. Öğrenciyim.Web tasarımı da yapıyorum ayrıca iş olarak…Burada konu dışına çıkmasak pek iyi olmaz. İletişim bölümünden iletişim kurabilirsiniz… :sideways:

 146. Herkeze Selemlar.

  Bende bir kac öneride bulunmak istiyorum.

  1.Saclar 2 numara vurulur :)) (güldüğüme bakmayın gercekten işe yarıyor)

  2.Ketoral sac şampuanı

  Ketoral şampuanı parmaklaınızla sac diplerine iyice yedirin ve 5 dakika boyunca köpüklü olarak bekleyin
  (şampuani sac diplerine yedircem diye tırnaklayıp sac diplerine zarar vermeyin)
  iyice durulayın, ıslak ve nemli kalmıyacak şekilde kurulayın.

  Sakal tıraşı olunca dağa çok tahriş oluyor diye tıraş olmak istemeyen arkadaşlar dağa iyi sonuc almak icin muhakkak tıraş olmalısınız.
  tıraş sonrası kolonyağ kullanmayın yada benzeri birşey.

  3.Nerisona C krem

  Sadece ılık Su ile yüz bölgesi yıkanır,gene ıslak ve nemli kalmıycak şekilde kurulayın.eller yıkanır, kızarık yada kepekli bölgeye krem sürülür.
  kremi gece yatmadan 1 saat önce sürülürse cok dağa fazla etkisi oluyor.

  mevsim ne olursa olsun yaz kış fark etmez bu bölgeleri iyi kurulayın özen gösterin ve ıslam bırakmamaya calışın.
  kaşıntı varsa ellerinizle yada başka bir nesleyle kaşımayın.

  Bende işi yarıyor,inşallah sizlerede yarar.

  1. Kaç aydır deniyorsunuz bu formülü? Sizdeki rahatsızlık seboreik dermatit mi?

   Bayan arkadaşlarda mı 2 ye vuracak saçlarını :biggrin:

 147. Sevgili atu prozinc 3. günüm saçlarımı 4 kere yıkadım (biliyorum fazla yıkadım ama çok yağlanıyordu). şu an kafam çok rahat kaşıntı hiç yok. yıkamaya müteakipp 5-6 sat sonra yağlanma meydana geliyor , sanırım zmanla düzelir kaşıntıyı anında kesti şükür. yalnız bi sorun var kulaklarım da ve kaşlarımda hiç kabuklanma yoktu yıkarken şampuanın köpüğü kkulaklarıma değdiği için ve elimle kaçlarıma köpüğü sürdüğüm için galiba kulaklarımın üst kısmını tahriş etmiş olsa gerek orada kuru kabuklanmalar meydana geldi, demek ki o köpüğü sağlam deriye de sürmemek gerekiyor. artı prozinchi yüzümdeki seboreli yere sürdüm faydası hiç olmadı. daha önce bu sitede bahsettim garnierin o kremi daha iyi geliyor bunu da buradan yüz için herkse önerebilirm. Bir de buradan şampuanın kullanımı ile ilgili keşfettiğim bir şey var, şampuanla , ilk yıkamayı yapıp sonra saçımızı duruladığımızda kafdaki yağ ve ter gidip gözenekler açılıyor, sonrasında eğer bir kere daha yıkarsak o son yıkamada 5 dk beklersek işte o zaman zinch prition emilimi gerçekleşiyor ve işe yarıyor dyebilirim. yani bir kere yıkadığınızda o kadar etki göremeyebilirsiniz. iki kere yıkayın yani saçınızı bir oturumda iki kere.. Herkese Allah acil şifalar versin. Bu arda şeker kullanmayı da kestm onunda kaşıntının azalmasında etkisi olabilir.

  1. Bahsettiğiniz alanlarda kabuklanma oluyor normalde sd lilerde ama farkına varmış olmuyor.Ya da az miktarda vardır siz farkında değilsinizdir Prozinc var olanı kökten çözmüştür…Prozinc yüzde işe yarıyor ama uzun süre de geçiriyor saçtaki ile aynı sürede değil. 1 2 haftayı buluyor yüzdeki iyileşme…O yüzden yukarda bir yorumumda var surattaki tedavi için 1 kere çok minicik bir miktarda M-Furo krem sürün 1 kereliğine bir daha kullanmayın 3 4 güne geçiriyor…1-2 kere kabuklandırıyor sonra iyileşiyor.

 148. Evet bende 14 yıldır seboreik dermatit hastasıyım . uygulama daha yeni 15 gün oldu yüz bölgesi ve sac diplerimde kızarıklık ve kepeklenmede gözle görülür ölcüde düzelme oldu şuan kellem oldukca iyi :)) hergün bu şampuanla saclarımı yıkıyorum en az bir 15 gün dağa devam edicem yıkamaya umarım kalıcı bir cözüm olur yoksa şimdiden dazlak gezmeken sıkıldım :))

  1. SLM herkese acil şifalar arkadaslar.Ben 26 yasındayım. BNM HİKAYEM 24 yasındayken basladı. Bademcik ameliyatı oldum.Sonrasında babamın 30 yıldır dolapta hiç kullanmadıgı ve yıkanmayan bir atkısını rastgele taktım (haberimy yoktu tabi) Sonrasında gezerken fln bi kaşıntı basladı sakallıydımda.Hayatımda bölebirkasıntı görmemiştim. eve geldim traş oldum bi baktımki yüüzmün her yeri yara,bere ve sivilce dolu ve hertarafı kızarıklıklarla dolu.Hemen doktoras kostum.alerji dedi.Aerius ,fenistil jeller antibiyotikler fln kullandım. Fakat yüüzm eskisi hiç parlamadı.Sonra nerisona c kullandım , fucicort ‘ta kullandım.Bunlar kortizonluymuss önce pırıl pırıl oldu yüüzm sonrasında kırmızılastı ve sivilceleşti.Derken kayseirye profa gitim.BİODERMANIN nemlediricilerini temizleyici suyunu önerdi.Mecbur denedim. Sanki daha kötü yapıyordu.Anlıcanız hiç bi sonuc alamadım.su an yüüzm gene kasınıyo ve kızarık. özellikle trastan sonra ve banyodan sonra cok fena besbeliriyor, mahvoluyor yüüzm.24 saat devam ediyor. ATU KARDES bu blue cap isimli kremi gecen yıllar bi sitedeki feryatlarda görmüştüm o yüzden soryorum sana. anlatırsan sevinirm. ne kadar işe yarıyor yüzde denedin mi ne kadar denedin nerden bulabiilriim eczanelerde satılyıor mu?

   1. Esenlikler Alper Bey,

    Babanızın atkısına atmışsınız suçu ama onun suçu olmayabilir de…

    Doktorunuz seboreik dermatitli olduğunuzu mu söyledi size yoksa siz mi tahmin ediyorsunuz?

    Eğer seboreik dermatitliysen bluecap işine yarayacaktır ama sivilceleri yok etmez…Aksine belki sivilce yapabilir.Sivilce oluşması da birçok nedenden olabiliyor.En iyisi daha önce denemediğiniz bir dermatoloğa gitmeniz…

    Ben de de sivilce ve kaşıntı oluyordu seboreik dermatit yüzünden.Prozinc yeşil kutulusuratımı da onla yıkıyorum sivilceleri de söndürdü suratımdaki seboreik dermatit te yok oldu…

  2. Ketoral i heralde buraya yazanların hepsi kullanmıştır yada onun türevlerini. Herkes bilirki Ketoral 1 ay geçirir 2. aya hiçbir işe yaramaz 🙁 Umarım geçer ve kalıcı çözüm olur sizin için…Olmazsa Prozinc yeşil kutu tavsiyemdir..

 149. hipokort ve elidel kremde kullandım fakat yok arkadaslar hep geçici ve daha fena baslıyor.Kortizonluların cok zararlı oldunu bcok iyi anladımm. ne kadar zorbir hastalıkmıs seboreik dermatiti ya hayret ettim valla

 150. TİMUÇİN BEY ve ALİ GEÇGİLİ BEY siz hangisini kullandınız?siz de mi yeşil renkteki pro zinc kullandınız?

 151. 15 gün dağa deniycem kalıcı bir cözüm olmassa eğer tavsiyeniz üzere prozinc yeşil kutuyu denerim.Cem Bey ben henüz prozinc kullanmadım.

 152. Cem Bey, evet ben yeşili kullanıyorum 3 gün oldu. kaşıntıyı götürdü, yalnız çok çabuk yağlanma oluyor saçımda. o benle alakalı olabilir bu aralar kpss atamasını düşünüyorum diye stresteyim ondan olabilir. Size tavsiyem öncelikle 300 ml 20 tl prozinc yeşl alıp denemeniz ve bu süreç içinde de şeker, yağlı salçalı,domatesli baharatlı ve kuruyemişlrden sakınmanız. bakın burası çok önemli tekrar söylyüorum.
  300 ml 20 tl prozinc yeşl alıp denemeniz ve bu süreç içinde de şeker, yağlı salçalı,domatesli baharatlı ve kuruyemişlrden sakınmanız.

  bunları yapın önce bi kanınız temizlensin 😀 benim kafam seboreden önce full sivilce septi. deli olmuştumhayatımda öyle küçük küçük iltihaplı svilceleri hiç görmemiştim neyse ki kkurudular daha 3 gün önce bir ton sivilce vardı. kurumalarını prozince bağlıyorum. tavsiyem kullanmanız ve bişy daha öğrendim. KESİNLİKLE KAŞINSA BİLE ELLERİNİZLE KAŞIMAYIN. EL DEĞDİĞİNDE DAHA FAZLA BAKTERİ OLUŞUYOR GALİBA. DAHA DA ÇOĞALIYOR KAŞIMAK YOK UNUTMAYIN ELLE DOKUNMAK TA YOK. HİÇ BİR ŞEYLE DOKUNMAK KAŞIMAK YOK. YÜCE YARADAN ACİL ŞİFALAR VERSİN SİZE BİZE ,HEPİMİZE…

 153. Ben de bu sorunla buğuşurken buraya yazmak istedim. Aynı deri hastalığını çekiyorum ama verilen ürünler öyle bir oturdu ki ilk gidişimde birçok sorundan kurtuldum. Kullandığım ürünleri yazayım: aerius alerji hapı(kızarıklık aynen gidiyor, 10 gün içilmesi kafi), şampuanım pro zinc ve kızarıklık için dermotop merhem kullanıyorum. Cilt bakım ürünlerim ise; physiogelin yüz ve vücüdu…
  Açıkçası çok memnunum. Doktorum ise acıbadem acıbadem hastahanesinde bulunuyor. Tavsiye ederim oraya gidin sigortanız varsa. Egzemamı artıran uyku bandım oldu. Sakın ve sakın kullanmayın bunu! Haliniz yaman olur. Egzema krizine girdiğimde iğne yapılmıştı ve çok etkili eğer iğneden korkmuyor iseniz birebir çözüm bu.

  1. Geçmiş olsun Arzu Hanım…Şimdi bu yazıyı okuyunca acıbadem hastanesindeki o doktor prozinc i internetten bizlerden mi duydu diye gelmedi değil aklıma :biggrin: Prozinc hangi renk kullanıyorsunuz acaba?

 154. peki ben de pro zinc alıp deniycem..ben 6 ay zoretanin -prednol a momecon losyon klindan ampul kullandım.. 2 senedir hiç bir şikayetim olmadı.. ama şu aralar yine sac derisinde egzama kabuk kepek olusumu basladı sac derim kösele gibi.. moralim cok bozuk sac traşı olmaya utanıyorum inanın..sürekli gittiğim kuaförüm biliyor rahatsızlıgımı .. inşallah pro zinc yeşil çare olur bana da.. herkese teşekkürler.. geçmiş olsun hepimize

 155. Arkadaşlar prozinc de 4. günüm 6 yıkamam. dün çok iyiydi bu sabah yıkadığımda ,kafamda kabuklanma başladığını fark ettim.sizce neden olmuştur normalde kabuklanmanın olmaması lazımdı. Anlam veremedim. az önce nemlendirici krem sürdüm düzeldi ama prozincle neden öyle oldu anlamadım. Sizce çok mu yıkadım saçlarımı.? Atu sen prozincle iki kere mi yıkıyorsun, ben iki kere yıkdım diye mi kabuklanma oldlu sence?

 156. ATUU kardes napyosun bi cevap vermedin bana şu kremi bana bi anlatır mıısn

  bnm sadece yüüzmde var cok fena kırmızılık ve kasıntı var. özellikle banyodan ve trastan sonra mahvoluyo bidekabuklanma olyor. doktor seboreik dermatit dio. BLUE CAP KREMİ gecen yıl duymustum bi sitede okumustum. anatırsan sevinirim.

  1. Yukarıda yorumunuzun altında size cevabı yazdım. Bluecap sivilcelerinize iyi gelmez hatta fazlalaştırabilir…Prozinc (yeşil olan) kullanmanızın öneririm hem yüzde hem saçınızda…

 157. Atu bey pro zincle yıkadıgınızda gözlere veya herhangi bir yere temas etmemesi gerekiyor mu şampuanın? yıkama nasıl olmalı?

  1. Aman ha gözlere temastan kaçının 🙂 5 dk. bekletirsiniz seboreik dermatitli olan kısımlarda yada suratınızın kulak içi arkası ve saçınızda sonra bolca durulayın…

 158. peki teşekkürler sac derisinde kabuk kabuk yaralar giderek arttı.öyle birşey ki artık basım agrıyor bu sac derisindeki egzama yüzüncen.şimdi prozinc yeşil kutu almaya gidiyorum.. ve bu akşam banyoda ilk kez deniycem. inşallah bana da faydası olur.. teşekürler

  1. Türkiye de yok…Geleceğini de sanmıyorum… Wallmart ta bile yeni başlamış satışına… Kullanan var mıdır? Bence yoktur. Getirtmeyi düşünüyorum…

 159. bikac yıldır bu hastalıgın pençesindeyim.saclarımın tepe kısmını açtı bu hastalık.baştan önlem almadım ama saclar iyice seyrekleşince bunu araştırmaya koyuldum. önce bi eczanede sac analizi yaptırdım.Bu eczanelerde sac analizi yapan kadınlar tamamen anlaştıkları firmaların ürünlerini satma odaklı bilgi veriyorlar.cunku 3 ayrı eczaneye gittim 3 u de farkli sampuanlar önerdiler. ilk olarak DERMALOGİCA die 55 lira tutarında bi şampuan kullandım.KAdın o kadar övmesine rahgmen hic bir faydasını görmedim.Sonra ismi Seboroik dermatit fln filan olan bi sampuan önerildi onu kullandım.ilk kullanımlarda iyi gibi geldi ama sonradan sacımı cok yaglandırdı ve onu da biraktım.Şu an yine bi eczacı sac analisti kadının onerisi uzerine Salicade kullanmaya basladım.BAna salicade yanında Prozinc sampuanı da önermişti ama ben sadece Salicade aldım.2 haftadır kullanıyorum şu ana kadar 5 yıkama falan yapmişimdir.Hafif bi etkisi olduğunu söyleyebilirim ama aynada sac diplerime baktığımda hala pulları görebiliyorum.
  Şimdi Atu arkadaşın tavsiyesi üzerine Psovate losyonu deniycem.Bluecap krem cok pahali cunku.her ay ona 85 lira ayıracak kadar bütçem yok.Gelişmelerle yine bu blogda yorumlarımı paylasıcam.sizi takipliyorum.)

  1. Son yorumları okumanızda fayda var. Salicade kullandım fakat bir işe yaramıyor. Onun yerine Prozinc yeşil kutuluyu tek başına kullanmanı yeterli…

 160. salicade i ben de kullandım prozinc woman ile set halinde almıstım…bende bi işe yaramadım ayrıca saçı ınanılmaz sert yapıyor ve ve cok döktü kokusu da ayrı bir iğrenc onu kullanmayın bence…prozinc yeşil çoğu kişiye yaramıs ama sanırım bi bana yaramadı saç uzunluğu bence bu konuda etkili..deney sahası gibi oldum evim şampuan dolu millet dükkan açıcam yakında:D elma sirkesini şampuana kattım o da bi işe yaramadı kafam yandı durdu tavsiye etmiyorum denemeyin:D

  1. Prozinc yeşili saçınızda 5 10 dk. beklettiniz mi? Ne kadar süre kullandınız? Hepimizin kafası zaten nükleer araştırma deney sahası gibi oldu bit atsak yaşamaz. =) Sirke denenmez ya zaten kokusunda iş yok =)

 161. Atu bey son yorumlarda Salicade için negatif puan verilmiş ama ben yine de bitirene kadar devam edice.Ardından yeşil Prozinc sampuanı deniycem.ztn iki de aynı firmanın ürünleri diye biliyorum.
  Bi sorumda şu olucak.Bu şampuanlar ile iki defa mı yıkama yapmak gerekiyor saçı?ve saçta bekletmelimiyiz illa ki?

  1. Evet 2 side aynı firmanın ürünü ama formülleri farklı tabi ki…Ben tek yıkama yapıyorum.Başımda 5-10dk arasında bekletiyorum…

 162. prozinci kullanışımda 7. yıkamadayım. saçlarım dökülmeye başladı yeniden. ve saç derimi kupkuru yaptı anlam veremyirom :S ne yapsam bi fikri olan var mı? normal şampuanla yıkasam sanki daha iyi olacak gibi :S

 163. sevgili Atu, sence bu saç dökülmesine karşı şampuanların(prozinc, bioxin biolas vs vs gibi) bu tür şampuanların deri üzerinde etki prensibi, önce derideki saçları döküp , deriyi yenileyip( kepeklenme pullanma) yapıp sonra düzeltmek olabilir mi?

  Ben ne zmaan saç dökülmesine karşı bi şampuan kullansam direk saçlarım eskisinden daha da dökülmeye başlıyor ve saç derim eskisinden daha berbat şekilde pullanıyor sonrasında şampuanı kullanmayı bırakıyorum. Atu ve diğer arkdaşlar sizlerin yorumunu çok merak ediyorum. herkesten cevap bekliyorum 🙁

  1. Ali Bey şu bir kesindir bir insan bir şeye kafayı taktı mı o gerçekleşir durur. Ben çocukken midemin bulandığını söylerdim devamlı sürekli midem bulanırdı meğerse kusmaya karşı olan fobimden kaynaklıymış. Bunun gibi yüzlerce örnek var. Kafayı taktınız mı vücutta bir yere o öyle devam eder yara yoksa bile olur yani o derece. Saç dökülmenizdeki konuda bence böyle diye düşünüyorum.Döküleceği yoksa bile dökülüyordur yani 🙂 Bilirsiniz sinir stresten de saç dökülür bunun gibi yani… Ben de de dökülküyoru ama yeşil prozinc kullandığımdan beri böyle bir sorunum yok 4. hatta 5. ayıma gireceğim…Siz prozinc yeşil mi kullanıyorsunuz?

 164. Prozinc kullanıp da saçları dökülen baska kullanıcı war mı acaba.eger herkeste dökülme yapiosa ben Prozinc e hic baslamayın en iyisi

 165. Selamlar Atu. Uzun zamandır takip edemedim burayı. yukarıdaki yorumlarda doğan arkadaşımızın önerdiği medobiocomplex-e ve solgar’ın milk thistle’ını yaklaşık bir aydır kullanıyorum (her hangi bir artısı var mı söyleyemem. bitkisel takviyeden çok plasebo ilaçları gibi geldi bana) buna artı olarak bütün kozmetik şampuanları ve egzama şampuanlarını da bıraktım. yerine antakya defne sabunu’nu kullanıyorum. ilk bir hafta faciaydı. yoğun kepekli. yalnız sonradan yerini beyaz bir deriye bıraktı. tam olarak iyileştim mi? hayır. kaşıntıları azalttığını söyleyebilirim. en azından o kortizonlu şampuanların yaptığını yapabiliyor ve daha az kimyasal içerdiğinden eminim. gerçi iki üç gündür egzamada ve sivilcelerde bir artış var. iki adet gofret tüketmiştim belki ondandır. prozinc yeşil olanı. kullanmalı mıyım? alternatif olarak. henüz araştırmadım ama kortizonluysa kullanmayacağım. cildim tölerans gösteremiyor artık. bu arada bu zinc maddesinin saçı incelttiği ve zayıflattığı söyleniyor. en fazla 4 hafta kullanılması gerektiği yazıyor ne kadar doğrudur?

  ve son olarak “YORK TESTİ” ya da new york testi. yaptıranınız var mı? basit bi kan tahlili olarak görünsede, alerjiniz olan yiyecekleri tespit ediyorlarmış. nette ümit vadeden yazılar okudum. egzama ve sedef hastalığının iyileştiği şeklinde. (özelikle yorktest-tr sitesinde sizden gelenler kısmını okuyunuz)

  1. Esenlikler, Prozinc yeşil olan da yani kortizon olduğunu sanmıyorum olsa sivilceleri kurutmaz yok etmez yerine sivilcelendirir.Kortizonlu krem kullandığımda suratımda hep sivilce çıkardı..Zinc maddesinin saçı zayıflatıp incelttiğine inanmıyorum ben 4 aydır kullanıyorum saçlarım dökülürdü şimdi dökülme yok denecek kadar az normal dökülüyor.Zaten Prozinc yeşil kutuluda şu tabir var: “Kuru, dökülen, kırılan, yıpranmış ve zayıf saçlar için özel olarak formüle edilmiş medikal şampuan”

   Ben tüm kan alerji testlerinden geçtim sonuç negatif…Hiçbir yiyeceğe vs. ye alerjim yok…

 166. way arkadaş ankaradan samsuna düğüne gittiğimde akrabalarımın evinde kaldım. hea-an -shoulder- şampuanları vardı kullandım geldikten bir hafta snr bende de bu hastalık başladı demek ki adamlar önce yayıyolar hastalığı snradan da ilacını bulduk diye fahiş fiyatlarla satıyolar olacak iş mi be. 2 senedir kafam allak pullak geceleri yatamıyorum gitgide de arttı hastalık.Diğer arkadaşların da anlattıkları gibi çare bulamadım. . Ahan da yazıyorum bu işin sonu 10 sene sonra belli olur ama serefsizler mallarını satıp kaymağını yedikten sonra ne fayda. Keza kaymağını 5 kişi yer.Biri ilacı satar o saç döker git başka ilaç al saçın dökülmesin aldığın yenisi saçını yağlatır git yağlı saç için al ötekisi kepek yapar gene değiştir. Ki bu güne kadar da ilaç sektöründe türlü türlü hastalıklarda hep böyle olmadı mı ?Allah blalarını versin. siyasetçiler de akılları sıra zamanı geldiğinde rant sağlarlar işte. Off Off Allahım çaresizin hakkı ne zaman sorulacak?! inşallah bu yazım önümüzdeki 10 sene boyunca muhafaza edilir de belki gücü yeten namuslu biri görür hakkımızı savunur =)

 167. merhaba bendede vardı o hastalık medobiocomplex- k kullandım dökülen saçlarımın hepsi çıktı ayrıca clear man mavi top saç derisini nefes aldırıyor tertemiz şu an şükürler olsun.

 168. Atu kardeşim o adresi yanlış yollamışım Prozinc ilaç sitelerinde aratınca 2 şeklinde buluyorum
  *PROZINC Pro-Vitamin 250 ml’lik
  *PROZINC E-Vitaminli 150 ml Şampuan
  Bunlardan hangisi dediğiniz Prozinc yeşil kutulu şampuan ?

 169. atu ben beklettim ama yeşil işe yaramadı daha fazla döktü..saç dökülmesi de dipler tıkalı olduğu için oluyor biliyorum ama BİOMEN yeni bi seri çıkmış ben saç dökülmesi ve kepeğe karşı die kampanya vardı erkek şampuanı ama ben kuru saçlar için olan yeşil çaylı aldım diğerlerine oranla daha az dökmüştü ama saç uzun oldumu sert yapabiliyor..bence illede yeni bir şey denicem diyorsanız o seriye bakın bi..erkekler için bence iyi olur dökülmeyi de azaltacağını düşünüyorum..eczacı abla da ardıçlı ve çay ağaçlı şampuanları tercih et dermatite iyi gelir çok pahalı değil onlar dedi bunları kullanan var mı???

  sibelcim medobiocomplex- seboreik dermatiti azaltıyor mu ya bunu kullanan varmı ki başka?

  1. Ben Prozinc imden memnunum şu prozinc i öneren arkadaşa sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum… :biggrin:

   Alttaki ofof rumuzlu arkadaşın yazısını okumanızı şiddetle öneririm…

 170. Sağolasın atu..Arkadaşlar Cilt hastalıkları forumunda bir cilt doktoruna sorduğum soru şöyle idi cevabıda altta verilmiş; Yani bu hastalıkla cebelleşiyoruz bunu bilin..

  Merhaba Sayın hocam size genbisoru sormak istiyorum bu hastalığın bir çeşidinin stressden kaynaklandığını söyleyen birçok doktora gittim stressi vücudumdan atmak gibi saçma bir deyim söylediler,yani fıtratımız böyle kaldı ki stress sahibiyiz bunu bir antidepresan ile kontrol etmek günümüz teknolojisinde bu kadar zor olmasa gerek,ayrıca Aldığımız kortikosteroidli ilaçlar neredeyse birbirinin aynı bu hastalığın geçmeyeceği size öğretilmiş eyvAllah fakat Kanser gibi büyük devasa bir hastalığın çaresinin bulunup bu türlü öldürmeyen hastalığın çaresinin bulunmaması ayrı bi komik durum,Daha katı olmak gerekirse Ticari olarak İnsanların ölümüyle dünyanın ticari dengesinin bozulacağı korkusuyla Devasa hastalık Kansere çare bulup,Öldürmeyecek bir hastalık olan Seboreik dermatite neden çare bulunsun ki Müthiş bir gelir kaynağı pazar var öyle değil mi ? Yaklaşık 9 yaşımdan beri bu hastalığı çekiyorum
  ve şuan 20 yaşındayım Son 2 yılda çok güzel bilgiler topladım ve ayrıca bu bilgiler karşısında inanılmaz şaşkınım buna nasıl çare bulunmazın cevabını arıyorum
  Cilt Doktorlarının bildiği bir bilgi olabilir fakat 0’dan hiç doktorların söylemeden bu kanıya vardığım bilgi şöyle;
  Bu hastalığın sebebi vücudumdaki yağ bezelerinin yağ salgısını normal bir sağlıklı insandan kat kat daha fazla salgılamasından kaynaklandığını öğrendim.Yani Bu Yağ bezelerinin olduğu yerde noktada yağ salgısı fazla ise bir nevi iltihaplanma meydana geliyor ve seboriği ortaya çıkarıyor. Bukadar kısa özetlenebilen bir hastalığın yani yağ salgısını normal hale getirememede bir kasıt aramalımıyız,Aramamıza gerek yoksa Bunun artık bir tedavisinin kim tarafından geliştirileceğini sizden öğrenmek istiyorum.Çok şükür Yine hastalık diğer hastalıklara nazaran iyi,fakat insanı günbegün daha fazla daha fazla ve daha fazla sıkıntı strese sokuyor artık bir çaresini bulacak En azından Bu hastalığı detayları ile araştıran bir mekan bir isim söyleyin bize..

  Doktor beyin verdiği cevap;
  * bulduğunuz tesbit zaten tıp insanlarının da açıkladığı bir tesbit ama işte bu yağ artışının nedeni yok. tedavisi bulundu da açıklanmaz mı buna katılmam zor ama düşük bir olasılık belki?

  * seboreik dermatiti mevcut şikayete göre ki kişiden kişiye değişebiliyor, rutin kullanılan bazı günlük ürünlerin kullanımıyla en azından kontrol altında tutabiliyoruz..

  Her konuşma seboriği bitirmeye biraz daha yaklaştırıyor sanki yakın bı zamanda almanyadaki Doktor tanıdığımızada mail attım bakalım oda oradaki tedavi yöntemlerini soracak alman doktorlara bakalım onlar ne diyor yine buraya yazıcam Allah kolaylık versin…

  1. Gerçekten güzel sorular sormuşsunuz tebrik ve teşekkür ederim..

   Bu hastalıkta dehşet bir para var. Yüzlerce belki de binlerce ilaç krem losyon hap şampuan vb. üretiliyor satılıyor devamlı. Ve bu hastalık neredeyse 10 insanın 5 inde var gibi bir şey artık ne zaman otobüse binsem 50 kişiden 10 un da bu hastalığı görüyorum…

   Ayrıca Türkçe’yi güzel kullanmışsınız tebrik ederim.Doktor Bey sanki yabancı uyruklu biri gibi yazmış. Bu nasıl bir cümledir :biggrin: “tedavisi bulundu da açıklanmaz mı buna katılmam zor ama düşük bir olasılık belki?”. Doktorların da pek yapacağı bir şeyleri yok ilaç sektörü ne çıkarırsa doktor da onunla yetinir halde…Hepimizin eli kolu bağlı…Bekleyelim umut edelim de para manyağı para babaları paraya doysun bize uygun ilacı çıkarsın…

 171. yeni yorumları okudukça kafam daha bi kaşınmaya başladı.)

  FOlixir diye ürünleri pahalı olan ama saç dökülmelerine karşı nano teknoloji geliştirerek canlı saç hücrelerine pullu kabuklu saç derisinde bile ulaşabilceğini idda eden bir firmanın web sitesine girip kendilerine bu h astalık için özel formüle edilmiş bir ürün çıkarmalarını rica ettim.Çünkü ne kadar yorum okuduysam Biomen,Bioxcin fln hikaye.Herkes Folixir ürünlerinden son derece memnun.Belki de bizim sorunumuza da çare bulurlar. ihtimal %1 bile olsa ihtimaldir.)

 172. Arkadaşlar ben 8 sendir bu dertle uğraşıyorum bu zaman içerisinde 12 dermataolog değiştirdim saçlarım aşırı dökülüyordu ve saç derimde sivilceler mevcuttu özellikle ensemdekiler çıban gibiydi ne yaptıysam bir türlü onlardan kurtulamadım öncelikle kullandığım yöntemlerden bahsedeyim

  Dermovate losyon+sebophane şampuan+ beklazon= dermovatan tam sonuç alamayınca doktorum beklazon vermişti sürdüğümde saç derim kudurmuşçasına kaşıntı yapıyordu zaten 3-4 kullanım için demişti seboreik dermatit baya azaldı ama kesin sonuç yoktu. tedaviyi bırakınca eskjisi gibi geri geldi

  doktorlar tarafından yazılan eczanede yaptırılan solüsyonlar= kullanımda kısa süreli rahatlama ama hiçbiri kesin sonuç değil

  roaccutan= kullanılan sürede sonrası 1 ay boyunca yok olan problem 2. ayda geri geldi

  dermatolojik şampuanlar
  ketoral: ensedekiler hariç diğerleri üzerinde etkiliydi ama uzun süre kullanınca etkisi yok oldu
  nizoral: ketoralle aynı sonuç
  prozinc: ilk zamanlarda gayet 2. şişede etkisiz
  kükürtlü sabun: hiçbir şekilde etkisini görmedim
  selsun blue: diğer şampuanlara göre daha etkiliydi saç gözeneklerini açtığını hissediyorsunuz ama ensemdeki o inatçı sivilceleri sadece bira hafifletti bırakınca şampuanı herşey yine aynı

  medobiotin:4 kutu 5 mg kullandım uzun süre kullasnımda çözüm olabildiğini söylediler ama sonuç yine hüsran

  sarımsak yağı ve diğer yağlar: hepsi etkisiz
  çam terebentin esansı:artık canım o kadar yanmıştıki bu dertten direk saç derime uyguladım şampuanla da kullandım yine sonuç alamdım
  çay ağacı yağı: hem saç derisine masaj hemde şampuana katıp kullandım yine hüsran

  Artık bu kadar uygulama ve 8 sene süren mücadeleden bıktım her şeyi bıraktım zaten ilaçları da kullandığım sürece hiçbir işe yaramıyorlardı ve saç dökülmem felaket boyutlardaydı kesinlikle azalmıyordu daha sayısız ürün ve tarif uyguladım ama şimdilik aklıma gelenler bunlar. saçlarım o kadar yağlanıyordu ki 2 gün yıkamasam kaşıntıdan ölüyordum saçlar artık elime tutam tutam geliyordu hergün yıkamama rağmen doktorlar türlü testler yapıp ilaç verdiler dökülmede azalma yok
  en son genetik yapacak bişey yok dediler. bu sorun aynı zammanda annem ve teyzemde de vardı hepimizin o gür saçları 1/3 e indi resmen.

  gelelim asıl çözüme teyzem bundan 2 sene önce bir eczanenin ücretsiz yaptığı saç analizine girmiş bakan kişi saç gözeneklerinin tıkandığını bu yüzden döküldüğünü söylemiş ve vichy nin dökülmelere karşı olan kırmızı şampuanını vermiş teyzem 1 sene boyunca bu şampuanı düzenli kullandı saçlarındaçoğalma yoktu ama en güzel etkisi saçlarında artık sivilce de yoktu. tabi bundan bana bahsetmemişti teyzem saçındakileri sivilce sanıyormuş seboreik dermatitten haberi yoktu. banada onun için o zamanlar söylememişti. daha sonra annem taksimdeki ünlü eczaneye gitmiş ve saç dökülmesi için etkili bir ürün istemiş eczacı anneme vichynin kepek ve yağlanma sorunu için olan vichynin yeşil şampuanını ve rogan vermiş kullanın açılan yerler bir ayda dolacak demiş. Annem bu şampuandan 3 şişe kullandı ve onunda seboreik dermatiti yok olmuş. 5 ay önce ben artık iyice umudu kesmişken annem beni bundan haberdar etti teyzeme sordum sen bu markanın şampuanını kullanıyordun noldu dedim saçımdaki tüm sivilceler gitti dedi ve 1 senedir farklı farklı şampuanlar kullandığını geri gelmediğini söyledi. bende ilk başta kırmızı olanı almıştım saçlarımda dökülüyor diye sonra yeşil olanı kullanmaya başladım 1 şişe kırmızı 2 şişe yeşil olandan kullandım ensemdeki o inatçı sivilceler gitti yalnız üst kısımlarda 4-5 tane falan kalmıştı bu aradasaçımı kestirmeye gittiğimde kuaförüm hayret etmişti saçların çok güçlenmiş dedi.

  sorun iyice seyrekleştiği için saçderim gerçekten rahatlamış ve dökülmelerim azalmıştı. sonra saçlarım çok gek uzadığından bu arada sinamekili karışımı uyguladım ve saçımdaki o 4-5 tane kaldı diye bahsettiğim sivilcelerde tamamen yok oldu

  simdi şampuana hala devam ediyorum ne olur ne olmaz diye bu arada 1 hafta şampuanımı alamadığımdan evdeki hacişakir şampuanla saçımı yıkadım ve sivilceler gelmedi
  kızlar ben annem va teyzem bu sayede kurtulduk şuan saç derim gayet sağlıklı ve saçlarım hacimlendi artık eskisi gibi kesinlikle dökülmüyor. bu arada bu şampuanı kullanıpta böyle bir etki gören var mı diye nette araştırırken bir kızın daha bu şampuanla kurtulduğunu gördüm google vichy yeşil yazarsanız sizde görebilirsiniz

  ben kendi tecrübelerimi anlattım ve şuan gerçekten çok memnunun inşallah bu dertten rahatsız olan herkeste işe yarar

 173. klodamin sprey sürün sdli yere bnde bi sitede okumştm iltihabı hafifletiyomuş bn denedim boğaz spreyi normalde ama sd ye iyi gelio kulağa saçma gelsede gerçek denendi onaylandı

 174. atu merhaba sence sdnin karaciğerle bi ilgisi varmı hiç test falan yaptırdın mı veya yaptıran birisi biliyormusun yani öyle yorum falan okudun mu

 175. Sağolasın atu yani bu hastalık beni bilim adamı etti desem 🙂
  selesym ben atu kardeşimin yerine cevap vereyim,yağ,şeker ve diğer yediğimiz tatlı tuzlu yiyecekler karaciğerde metobolize olur ve vucudun yağ şeker dengesini sağlar yukarıda ”ofof” uzunca yazdığım yazıyı okursanız o karaciğerin yağ salgısını doğru yapamadığı bölümünü okuyacaksınız yani karaciğer birisi demiş ama kim demiş ben çok foruma katıldım okudum duydum fakat bu hastalığın ilacı emin olun Daha temiz hava bulunduğunuz ortamın stresinden gerçek anlamda uzak kalmak sizi eski siz yapacaktır bunun farkındayız şu egzoz kokulu şehirde aslında hastalığın sebebi de bakmayın diğerleri bahane..

  1. Misal ben 2 sene Balıkesir / Altınoluk / Burhaniye civarında yaşadım bu SD neredeyse yok gibi birşeydi…

 176. :getlost: ne acı benim durumumda ve daha kötü olanalr var ben valla tam ne zaman başladı bilmiyorum ama çok can sıkıcı
  sizde saçınızı ne kadar yıkarsanız yıkayın koku oluyor mu ?
  ben faydasını gördüğüm losyon ismini vermek istiyorum geçici ama iş görür”betnovate saç losyonu”azcık sürmenizle o bölgeyi topluyor ama az bi miktar satılıyo.m-furo oda benzer..
  arkadaşın dediği gibi karbonat bile sürdüm deney alanı gibi kafam yüzmde bu ara çıkmaya başladı kulak içimde var feci kaşınıyor yüzümde ki o soyulmalara da dermatop diye bi krem sürüyorum faydalı ama kesin çözüm değilçç
  karbonatlı suyu dneeyin ama 😀 bi parça sanki işe yaradı 😆
  keterol,konozol,nizorl hepsini kullandım 🙁

 177. hastalığın başındasınız galiba meerach hastalığın ilerleyen yıllarında koku duyuluyordu saçtan gelen fakat ilerki zamanlarda yok oldu zamanla yok olacaktır ama kulak içi için aynı şeyi söyleyemem kulak için kafaya verilmiş losyonlardan
  kulak karıştırma çubuğuna :)) bi kaç damla akıtın ve kulak içinde gezdirin kaşımamaya çalışın.. Çalıştıkça daha fazla kaşınacaktır yada kaşıyın :)))))
  koy verin gitsin belki unutursam oda beni unutur hesabı deneyin..

  1. oooof of dedirttin sağol :w00t:
   bende koku oluyor yaa işte en kötüsü o hmm ben şimdi 24 yaşındayım ve liseli yıllarımda başladı üniv.dönemimde azalmıştı ama tekrar arttı anlamıyorum cildiyeye gidiyorum derdimi anlatıyorum hangi ilaçlar diyorlar söylüyorum hooop aynını tekrar yazıyorlar bu nasıl iş yaa 🙁 kulak içine ben dermatop sürüyorum son dönemde 1 yıldır yada 2 yıldır burun kenarında ve göz çukuru kemiğinin altında
   sahi okutsak geçer mi :biggrin: deneyen oldu mu acaba :ninja:

 178. vichy iyi ama 200 ml i 32 lira ben şu anda biomen kullanıyorum fayda etmezse tekrar vichy e geri döncem başka çare yok..

  ozoderm diye bi şampuanın atopik egzamayı geçirdiği söyleniyor içinde selenyum da var kullanan var mı? google a ozoderm yazın gol şampuanın içeriğinde saç derisindeki mantarları öldürdüğü yazılmış..set fiyatı da bence çok uygun deneyen var mı bunu?

 179. http://bit.ly/u3521M

  bu adreste
  zoderm Gold Şampuan (Hair Grow) Saç Besleyici Şampuan

  Medikal şampuanlar ne durumlarda kullanılır? Medikal şampuanlar derideki pullanmayı gideren soyucu salisilik asit içerirler. Ayrıca saçlı deride kepeklenmeye neden olan “malassezia” adlı bir mantarın sayısını azaltmak amacıyla, selenyum sülfid, zink pirithion, ketokonazol, siklopiroks da ihtiva ederler. Bu şampuanlar kepek ve seboreik egzamada faydalıdır. Aynı zamanda saçlı derideki sedefi ve atopik egzamayı da tedavi ederler; fakat kömür katranı içeren şampuanlar bu durumlarda daha faydalıdır.
  Medikal şampuanlar normal şampuanlara göre saçta daha fazla tutulmalıdır. İdeal olarak banyoda iken önce saçı ıslatın; şampuanı uygulayın; masajla saç derisine yedirin; banyo yaparken saçı durulamadan 10 dakika şampuanla tutun ve sonra durulayın. Şampuanlanmanın arkasından nemlendirici kullanabilirsiniz.

  yazıyor millet bu şampuanı deneyen var mı dermatit e iyi geliyor demiş ve set fiyatı da bence gayet uygun ????

 180. Arkadaşlar beni burda artık herkes tanıdı. şuan prozinc kullanıyorum düzelmyordu seborait dermatittim. SON OLARAK ARAŞTIRMALARIMDA (İÇİNİ DOLDURMYCM) vitamin b ve multi vitamin ilacı kullanarak bu hastalığın belirtilerini azalttığımızı öğrendim denedim işe yaradı. APİKOBAL( b vitamini yoğun) 8 tl. Sypradyn( 11 tl multi vitamin bütün vitaminler ve mineraller hepsi var çino bile var içinde e vitamini de var cild için çok iyimyiş) arkadaşlar bu iki ilacı alın. bol su ile için böbreklere yük binmesin diye ilaç kullanırken bol su içilmeli. vitamin kullanın düzelecek. :biggrin: benim düzeldi habre vereyim dedim. UNUTMAYIN B VİTAMİNİNİ APİKOPAL İSİMLİ İLAÇTAN, DİĞER GEREKLİ VİTAMİNLERİDE SYPRADYNDEN ALYIORUZ.

  1. Supradyn dediğimiz şu kahverengi bonibonlara benzeyen değil mi :biggrin: Demir tadı vardır onda… APİKOBALı duymadım hiç.

   Ne kadar sürede kullandınız da geçti?

   Bunları kullanınca karaciğerimiz iflas etmesin sonra? 😆

  2. ali bey b vitamini ne yazık ki çok fena kilo aldırıyor ben iğnelerini vurduruyordum ayrıca multivitamini gebelik boyunca aldım ama hiiç bi etkileşme görmedim dediğiniz hap ve iğneyi aynı anda aldım 🙁 dilerim başka arkadaşlarda çözüm olur 🙁

 181. Ali geçgili hocam dediğinizi yapıcam inş işe yarar yani dediğiniz gibi vitamin yükleyerek vücudu aptal edebiliriz belki o zaman seboriği unutur vucut 😀
  deneyelim vitaminden zarar gelmez diyorum ben,
  Dediğiniz ilaçların tam ismi şunlarmıdır ;
  *APIKOBAL 30 KOMPRİME

  *3 adet supradyn var bunların hangisini kullanıyorsun ve şöyle söylenmiş
  Supradyn Pronatal, önerilen dozlarda kullanılmalıdır. Yüksek dozlarda alındığında hipervitaminoza yol açabilceği unutulmamalıdır. Başka vitamin ihtiva eden preparatlarla beraber doktora danışılmadan kullanılmamalıdır.
  *SUPRADYN 30 DRAJE
  *SUPRADYN PRONATAL bunlardan hangisini alalım hangi şekilde kullanalım..

 182. Arkadaşlar Karaciğere ve böbreklere yük binmesin diye, ben böyle içtim 5 günde düzeltti. bir gün sabah b vitamini. sonraki gün sabah sypradyn. sonraki gün sabah b vitamini, sonraki gün sabah sypradyn … diye içtim günde bir tane . çok iyi geldi ayrıca arkadaşlar bu vitaminler kendinizi güçlü hissetmenizi sağlıyor ve psikolojik olarak birden mutlu oluyorsunuz. stresi yok ediyor diyebilir. b vitaminin endikasyonlardında , stres, huzursuzluk, için de endike olduğu yazıyordu. Fazla yüklenmeden vitamin kullanırsak , vücuda güç veriyor ve kafadaki seboreli yeri daha çabuk iyileştiriyor olay böyle bir şeymiş. deneyin vitaminden zarar gelmez. Bu karaciğer iflas olayı da sadece vitaminler için geçerli değil bütün ilaçlar karaciğerde ayrıştırılıpp kana karıştığı için karaciğer aşırı çalışma ve ilaçların içindeki bazı yabancı maddelere karşı alt ast hasar enzimi üretiyormuş yani emin olun kullandığımı antibiyotikler soğuk algınlığı ilaçlarından çok çok daha hafiftir vitaminler. sevgili OFOF/ direk aldığım ilaçların linkini veriyorum.

  APIKOBAL 30 KOMPRİME === http://www.ilacrehberi.com/cgi-bin/vademecum.asp fotografı: http://www.farmacep.com/ilac/apikobal-30-komprime

  SUPRADYN 30 DRAJE : http://www.farmacep.com/ilac/supradyn-30-draje

  Arkadaşlar yan etkisi falan yok sadece fazla içmeyin. umarım herkese iyi gelir bana çok iyi geldi. ve kendimi çok mutlu hissediyorum.

 183. Tamamdır hocam görev başarılı ikisinide aldım bakalım Supradynle başladım
  içerisinde yok yok gerçekten içtikten hemen sonra mutlu oldum gibi bişi :))) Bakalım hayırlısı olsun yarın sabahda apıkoyu kullanıcam sizin yaptığınızı uyguluyacam inş bişiler olur..

 184. saclarim dokuluo diye dun internette dolasirken bu hastalikla ilgili bir seyler okudum tesadufen allahtan bende yok dedim..sonra kafamdaki asiri kasinmalar ve beyaz dokuntuler yuzunden ki ben bunlari kepek sanmistim bir dermatologa gittim..bana direkt seboreik dermatit dedi 🙁 sonra ben burnumun kenarindaki kasimdaki kizarikliklari da soyledim o da aynisiymis..bende cildim kuru nemsiz falan diye saniyordum..bi senedir boyleyim aslinda..ancan doktora gitmek icimden gelmedi..hastane ortamlarini pek sevmedigim icin..neyse doktor bugun bana belosalic losyon,m furo losyon bunlardan birini sabah digerini aksam kullanmami soyledi.suratimdakiler icin hipokort diye bir krem verdi..yuzundekiler gecince bunu birak dedi..aerius diye bir tablet verdi..sampuan olarak ta neutrogena t- jel verdi hep bunu kullan dedi..ha bide medobiocomplex-k kullan dedi 59 lira dermoskin after losyon kullan dedi 6 ay bu da 22 lira..tabi ben sadece ilaclarimi aldim..digerleri pahali geldi..sampuani alirmiyim bilmiorum..ben zaten organicum kullaniyorum bitkisel bir sampuan doktora soyledim oyle sampuanlar kullanmayin benim sana dedigim sampuani kullan dedi..ama bi yerde okudum t-jel i hastalik gectikten sonra birakin diyordu..kafam karisti acikcasi..saclarim dokuluyor..doktor bu saci dokmez dedi ama bence dokuyor..cunku dokulmeler sadece pullanmanin oldugu yerlerde var ve en kotusu bunlar on tarafta..bayanlar icin cok zor..daha da dokulcek diye korkuyorum..off cok uzattim biliyorum allah yardimcimiz olsun..

  bu arada aklima gelmisken son iki uc aydir gece 3-4 gibi yatiyorum..internetin basinda cokca vakit geciriyorum ve hergun tatli yiyiorum..arkadaslarinda dedigi gibi bence bunlar cok etkili hastaligin gecmemesinde..dikkat edelim..bugunden itibaren en gec 12 de yatiyorum..hadi hayirlisi :biggrin:

  1. Geçmiş olsun, size verilen ilaçların bir işe yaramıyacağını sadece geçici sürelik bir iyileşme göstereceğini ve onları fazla kullanmamanızı söylemekten üzüntü duyuyorum 🙁

   Son yorumları dikkatlice okursanız faydası olacaktır diye düşünüyorum…

   Tekrar geçmiş olsun

 185. Arkadaşlar yeni bilgiler ekliyorum
  Çinko ve B vitamini eksikliği öncelikle giderilmelidir.Daha öncede çinko prition etkisini yazmıştık.
  Yalnız Metronidazol Jellerin bu hastalıktaki başarısıyla ilgili bir link

  PDF Dosyası:
  http://bit.ly/rsHZpm

  Şunuda belirteyim kesinlikle kortizonlu krem kullanmayın, o an iyileştiriyor ancak hastalığın derecesini ilerleten bir özelliğe sahip

  Şu an eşimde Rozase hastalığı var.Seboreik dermatit ile benzeyen özelliklere sahip.Bu konuda fayda sağlayan ürünlerde birbirine benziyor.

  Metronidazol Jel ile çok iyi sonuçlar alındığına dair bilgiler var

  Peynir, yoğurt, vanilya, portakal suyu, ciğer, avakado, ıspanak, bakla, mayalı gıdalar yenmeden önce aspirin içilmesi faydalıdır.

  Azelaik asitte kızarıklığa çok iyi gelen bir tür

  Kızarıklık azaltıcı bazı kozmetik ürünleri

  Silymarin (devedikeni ekstresi)

  · Prickly pear (hint inciri)

  · Aloe vera

  · Bisobolol

  · Allantoin (karakafesotu ekstresi)

  · Panthenol (papatya ekstresi)

  · Witch hazel (güvercin ağacı)

  · Tea tree oil (çay ağacı yağı)

  · Evening primrose oil (akşam çuha çiçeği)

  · Ginkgo biloba

  · Gren tea ( yeşil çay)

  · Saw palmetto (cüce palmiye)

  · St John’s wort (sarı kantaron)

  · Licorice extract (meyan kökü ekstresi)

  · Feverfew (Gümüşdüğme)

  Çinko ve B6 vitamini hapı, metronidazol jel ve azelaik asit;

  Bu konulara yoğunlaşalım

 186. gülcüm ben seni çok iyi anlayabiliyorum 4 tane dermatoloğa gittim..bi bayan için sd erkekten çok daha zor denemediğim şampuan da kalmadı şu anda vichy i kullanıyorum…32 lira ve bana 2 hafta falan gidiyor:) aylık 50 60 ı zaten artık gözden atıcam yeterki dökülmesin öbür türlü yeni şampuan yeni doktor yeni ilaç vb zaten para gidiyor..t gel den memnun olan çok ama o sürekli kullanılcak bi şampuan değil diye biliyorum ben..bence detayını öğren onun.

  arkadaşlar bu ilaçlar kilo aldırıyor b vitamini falan kesin aldırıyor mu erkek değiliz bizim bünye direk alır valla:D

  1. başak ne yazık ki aldırıyor ben kullanıpta almayanı bilmiyorume erkeklerde aynı şey pek geçerli olmuyor ama bizde ne yazık ki 54 kilodan 1 ayda 60a çıktım sen düşün feci iştah yapıyor kilo aldrma sebebi bu bunu frenlersen sorun kalmaz 😉 birde kilo almaya meyilliysen yoksa yine sıkıntı değil. 😆

 187. millet enginar+deve dikeni hapı aldım yararını gören çokmuş…ayrıca ginseng li şampuan aldım begenmezsem 2 hafta kullan iade alcam dedı ıade garantısı varmıs..umarım memnun kalırım sonuçları yazıcammmm bu arada vichy bitti yenisini de almadım tavsıye de etmıormm hem pahalı hem de kafamı kazık gibi yapıyor kepekler gidiyor lakin başka sorun geliyor..

  1. selamlar. bende kullanıyorum deve dikeni hapını (solgar milk thistle) son 4 tane kaldı. günde kaç adet alıyorsunuz? bir de kaç ay kullanmak gerekiyormuş?

   bu arada, belki biliyorsunuzdur, kullandığınız şampuanın etkisinin geçmemesini istiyorsanız bir alternatif şampuan alın ve dönüşümlü kullanın.

   uzun süredir egzama ve diğer şampuanları kullanmamıştım. çok fazla kimyasal içermeyen bir sabun kullanıyordum. egzamanın şiddetlendiği, kaşıntının arttığı zaman yani şu günlerde “sedolin”le yıkıyorum. şimdilik kontrol altında gibi. umarım bu şekilde yok olur. 🙁
   tabii herkeste işe yarayacak diye bir durum yok.

 188. Ali Geçgili hocam durum aynı değişen birşey yok sadece prozinc şampuanı artı olarak kullanıyorum vitaminlerin yanında Prozinc ilk kullandığım için etkili bakalım diğer kullanışta ne diyecek kafam ayrıca prozinc yüze hiç iyi gelmiyor 😀 şampuanlı elinizi yüzünüze sürmeyi denemeyin banyo yaparken..
  ATU hocam bugune kadar %0,1 gramda yada 0,2 gramda yüz kremleri kullandım senın şuan kullandığın yüz kremi varmı ne kullanıyım ben evdeyim bu sıralar yüzüme hiç bişi sürmüyorum ?? Şuan kullandığın SD kremi nedir ? etkilimidir ?

  1. Sadece butrun ve çevresinde olursa kızarıklık sürüyorum 1 kere çok az miktarda m furo kremden geçiriyor 1 haftaya kadar.1 kere sürmek de yeterli oluyor çok az miktarda. Prozinc de aslında işe yarar ama iyileştirme süresi uzun sürüyor sabırlı ve dikkatli kullanmak gerek..

 189. Sevgili Of Of, ben prozinci ilk kullandığımda acayip kepeklemenme yaptı deli olacaktım neredeyse hiç bi ie yaramadı sandım. sonra gördüm ki çok fazla yıkayınca daha fazla kepeklenme oluyor. prozincin kaşıntığı geçiridği aşikar. o halde prozinci öyle kullanmalıyız ki saç derisini tahriş etmemeliyiz dinlenmesine izin vermeliyiz şimdi iki günde bir kullanıyorum çok iyi geldi. yanında kullandığım vitaminler de tahminime göre cildin iyileşmesine yarımcı oluyor. vitaminleri kullanmaa devam edin. prozinci de iki günde bir kullanıın. çok kaşıntı olursa mecburen az miktarda sürerek yıkayın ve bekleme yapmadan durulayın. bu arada benimde cildime iyi gelmemişti kulak kenarlarımı ve boyunmda kepeklenme hiç yokken oraları catlatıp kepeklenme başlatmıştı o kısımlara da az bişy vazelin sürdüm düzeldi. tahminime gere çok fazla yıkamadan oluyor o . bir de prozinci bir kere yıkıyıp köpüğü bekletmenden yıkamayı deneyin. ben de köpüğü bekletip iki kere yıkadığımdan sa kötüpü bekletmenden direk hızlı yıkama daha iyi sonuç verdi. tahminime göre her kişide farklı farklı etkisi var. kendinize göre olanı keşfetmeniz gerekiyor. Allahım acil şifalar versin. ben yine araştırmadayım. yeni şeyler bulursa burada paylaşacam

 190. Ali hocam yanlış yazdım yanlış okudunuz heralde şöyle demek istemiştim aldığım supradyn ve apikobal vitaminlerini aldım kullandığımın 3.günümdeyim gözle görülür bir iyileşme sağlamadı demek istemiştim tekrardan özür dilerim..

  1. ofof o vitminler hemen etki etmiyor 3 ayda deolama yapıyor.bana doktor öyle demişti hemen etki bekleme demişti istersen sende öyle dene.

 191. lapitak!
  ilk egzama’m ellerimde, parmaklarımın arasında çıkmıştı. bembeyaz,kuru, çatlayan ve ardından kanayarak devam eden… soluğu cildiyede aldım. tanıyı koydu, bir merhem, ph dengeli sabunlardan ve lapitak isimli nemlendiriciyi yazdı. ilacı fazla kaşıntı yaptığından çok kısa bir süre kullanmıştım ki doktorumunda dediği buydu. ve bunun sonrasında sadece ellerimi yıkadıktan sonra lapitakla nemlendirmek oldu. hala kış başlarında parmak aralarım kurumaya başlar. lapitakla nemlendiririm. el ve ayak ve sporcular için vs çeşitleri var. yanlış olmasın fiyatı da uygun 5 6 tl civarı. 60ml tüpte ve az bir miktar kullanmanız yeterli olacaktır. ( saçtaki seboreik dermatit için kesinlikle çözüm değil ! ve belki cildin herhangi bir yerindeki ilerlemiş durumlar içinde uygun değildir, yanlış yönlendirmek istemem, cildiyenize danışın.:))
  ve ve ve neutrogena kullanmayın. norveçli balıkçı yalanları, krem tamamı ile sizi kendine bağımlı hale getiriyor, kullandıkça kurutuyor, sürekli kullanma zorunluluğu hissediyorsunuz. ve ticaret kazanıyor.

  yardımı olur diye yazmak istedim.
  Atu, sayfanı yazılarımla istila ediyorum. töleransından dolayı çok teşekkürler.

  1. Rica ederim o nasıl söz bu sayfanın asıl amacı o zaten 🙂 Bu hastalık hakkında herkesin hikayesini, çözümlerini duymak isteriz…

 192. basakcimaldigin sampuanin ismi ne cunku ben daha bi sampuan almadim ve ne alcagima karar vermedim..organicumu kullaniorum memnunum ama tabi SD i gecirmio..yuzum gecmeye basladim ama saclardaki tam gaz dewam..saolsunlar beni hic yalniz birakmiolar 🙂 sende de dokulme oluyo mu..yoksa sadece bende mi oluo..cunku doktorum SD sac dokmez dedi.vala baska biir doktora mi gitsem diye dusunuorum..off

 193. Arkadaşlar Yabancı forumlardan bilgiler öğrendim;
  Bu ilaç tedavisinden farklı olarak birde Ultraviyole UV ışığıyla tedavi yönteminden bahsediliyor bu sitede http://www.skincarephysicians.com/eczemanet/phototherapy.html
  ”Fototerapi” Bilgiler ise şöyle;
  UVB tedavisinin iki türü vardır:

  Geniş bant (3-5 tedavileri haftada)
  Darbant (2-3 tedaviler haftada)
  Tedavisi sırasında, hastanın vücut, ya da sadece etkilenen cildi, UV ışınlarına maruz kalmaktadır. Koruyucu gözlükler gözü korumak için tedavi sırasında takılır.
  -Genişbant Broadband : Bu UVB tedavisi 80 yıldan fazla bir süredir, ve hala son derece etkilidir .
  -Darbant Narrowband : Genişbant yönteminden daha yenidir,Ancak tedaviden sonra şiddetli yanma ve cilt kanseri problemi oluşturmaktadır.Geniş banta göre dezavantajlı yöntemdir.

  Almanya’da yapılan bir çalışmada şiddetli atopik dermatit (SD) için fototerapinin etkileri araştırıldı.Bu araştırmada Fototerapi ile tedavi edilen Atopik dermatit hastalarının %80’i önemli gelişme gösterdi.

  Riskler:
  *Fototerapi egzama olan her hasta için uygun değildir.
  Bu tedavi güneş ışığı ya da güneş kaynaklı bir alerjik reaksiyon gösteren hastalar için tavsiye edilmez.
  –Dermatologlar hastanın yaşı, sağlık durumu, tıbbi geçmişi ve önceki tedavi öyküsünü gözden geçirerek Fototerapi olacağına karar verir.

  Şimdi ki sorumuz Fototerapi ile SD’yi tedavi edebilen dermatoloğu nereden bulacağımız ?

  1. merhaba, bilgi için teşekkürler. ancak “%80i önemli gelişme gösterdi” diyor. yani tam olarak iyileşemedi ve %20lik kesimde hiç bir etkisi olmadığı anlamına geliyor. ve bu tedavi daha kötü bir rahatsızlığa sebebiyet verirse (ki verdiğin sayfada ciltle birlikte vücuda da yanetkileri olduğu yazıyor) cevapları “riski biliyordunuz, bile bile geldiniz” olacaktır. tabi daha tıbbi terimlerle diyeceklerdir bunu. ayrıca yine verdiğin sayfaya göre “uv ışınları:
   “cilt kanserine yol açabilir”
   ve
   “cildin erken yaşlanmasına sebep olduğu kanıtlanmıştır” yazıyor.
   bence bu kadar riske değmez. satın aldığımız krem, losyon ve şampuanlardan farkı; daha pahalı ve yan etkilerinin daha büyük, fazla olmasıdır.

   son olarak bu yöntem aslında sarılık tedavisinde kullanılıyormuş.

 194. gülcüm ya ds dıe bı marka ama sevmedım ben bunu kazık gıbı yapıo daha da döktu gıdıp ıade vercem bıktım be:D

 195. Arkadaşlar ELIDEL KREM 30 GR’ı kullanan muhakkak vardır burada Elidel için neler söyleyebilirsiniz,Hiç kullanmadım çok krem denedim maalesef kremlerin içerisindeki kortizon nedeniyle yüz bağışıklık kazandı.Elidel kullanmadığım kremlerden fiyatı oldukça uçuk 62 TL görüyorum bu krem nedir ya ? 🙂 Atu hocam sen kullandın mı ?

 196. basak canim e hangi sampuani kullancaz biz simdi kel kalcaz bu gidisle :biggrin: neutrogena t jel alalim madem..bakalim nolcak 🙂

 197. canım ya bi arkadaş pavloderm ısırgan otlu dıye bı şampuan önermıs bayan sd i var onu hiç duymadım… ben ozonlu zeytınyaglı denıcem bıde denemedıgım bı o serı vardı küser sonra:D t gel çok sert yapıo dıolar benım saçım keçe gıbı oluo bu sefer daha çok dökuluyor ole olunca:D

  1. merhaba o öneren benim gül…sitesine girip numunesini isteyin isterseniz gerçi ilaç 10lira filan 500ml sanırım papatya da güzel kargosunu siz ödüyosunuz 3lira poşetlerde yolluyorlar bence ürünü almak daha mantıklı netice ısırgan otu zaten saç çıkarma rtkisi olan bi ürün..bence deneyin ben sanki fayda gördüm..pavloderm ısırgan şimdi de paptaya deniyorum kaşınmadan bi gün geçirmek güzel..
   adresinden bilgi alabilirsiniz.
   çocuk ürünleri üreten bi firma ..
   ben bi dönem bebk şampuanı kullandım maddesi azaltılmış diye ama 2.hafta hüsran 🙁

 198. selamlar Atu. prozinc yeşili bugün aldım. (yalnız S.D.artış gösterene kadar kullanmayı düşünmüyorum.) soruma gelecek olursak sen 4 aydır kullandığını söylemiştin. bu demek oluyor ki prozinc’e hiç bağışıklık kazanmadı bu rahatsızlık, öyle mi? ve saçlarına da abartılacak bir yanetkisi olmadı ?

  çok teşekkürler.

  1. Esenlikler Xalil, 4 ayı geçiyor neredeyse bağışıklık kazanma gibi bir durum yok çok şükür.Saçımda ne gözle görülür ne de elimde saçımı karıştırdığımda dökülen bir kabuk vs. de yok.2 günde 1 kullandığım sürece de olmuyor.2 günü geçti mi görünmeye başlıyor.Eskiden kafamda 5 10 dk bekletirdim ama onada gerek yokmuş 1 2 dk bekletiyorum masaj yaparak saçımda tutuyorum duruluyorum (1 kere yetiyor yıkamak).

   1. her gün yıkanmak zorundayım. çünkü 1 günlük arada ağır bir koku ve yoğun kaşıntı oluyor. günlük kullanımda tavsiye eder misin? yoksa 2.gün başka bir şampuan mı kullanayım? bazı sitelerde kesinlikle prozinc kullanımı sırasında başka bir şampuan kullanmayın yazıyor? ? ? ? ? ?

    çok çok teşekkürler Atu.