Bosna’da Savaş Çanları

arnavutluk_bosna_karadag_kosova_makedonya_sirbistan_savas

Geçmişte saltanatlıklar ve kraliyetlerin yani ailelerin arasındaki çıkar savaşları günümüzde, devletlerin arasındaki çıkar kavgalarına dönüşmüş durumda. Ancak ailelerden söz edilmemesi onların da çıkar amaçlı iş görmedikleri anlamına gelmiyor. Geçmişte saltanatlık ve kraliyet ailesi olarak kendi çıkarlarını koruyan aileler gibi günümüzde de kendi çıkarları doğrultusunda hareket eden aileler mevcut. Ama bu aileler eski dönemdeki gibi perde önünde değil, perdenin arkasında yer alıyor. Kısaca kendilerinden bahsedecek olursak, realizmin etkisi ile 2. Dünya Savaşının patlak vermesi ve savaş sonrasında bir daha dünya savaşı yaşanmaması adına ortaya sürdükleri neo-liberalizm akımı ile devletleri arka plana itip şirket imparatorlukları oluşturdular. Yani kurulan düzenin büyük bir kısmı kendilerinin eseridir diyebiliriz. Dünya da yer alan savaşlar, çatışma ortamları, terör örgütleri ve terör saldırıları, ülkelerin devlet mekanizmaları ve küresel sermaye şirketlerinin arasında geçen bir tür post modern harp diyebiliriz. Ancak şunu da bir not olarak eklesek yersiz olmaz, küresel sermaye şirketleri tek bir yapı değil çoklu yapıdır. Kimi zaman yapılan ya da yapılacak olan operasyonlarda müttefik iken kimi zaman da ise birbirlerine operasyon yapabilmektedir.

Dünyanın bugün ki hali ortadadır. Suriye, Afrika’nın bir çok bölgesi, Ukrayna şiddetli bölgesel çatışmalara sahne olurken dünyanın herhangi bir ülkesi de terör saldırılarına maruz kalmaktadır. Bu saldırılar nedensiz ve boş yere olmamaktadır. Bazen bir ülkenin hükümetinin uyguladığı yeni politika birinin işine gelmediği zaman el çektirmek adına terör saldırısı düzenleyebilir ya da bir ülke enerji üzerinde yer alıyorsa o ülkede, o ülkenin insanları kullanılarak ya da o ülkenin insanlarına yardımcı eğitmenler gönderilerek yetiştirilmekte ve yapay bir terör örgütü oluşturulabilmektedir. Örnek verilecek olursa Irak’ta Saddam döneminin sonrasında ABD’nin sert tutumu yüzünden binlerce hatta milyonlarca Irak’lı acı çekmiştir ve yara almıştır. Bu insanlara bir süre sonra birileri gönderiliyor ve içlerindeki kinden yararlanılarak bir terör örgütü inşaa edilmekte. Kısacası bir bölge ile uğraşılacaksa o bölgenin insanının psikolojik durumu, kültürü ve düşünce yapılarını ölçüp tartıp bu sonuca göre harekete geçiliyor ve plan uygulanıyor. Aslında bu sisteme şapka çıkartılabilir.

Konumuz olan Bosna-Hersek meselesine dönecek olursak, Bosna-Hersek 90’lı yıllarda herkesin bildiği gibi derin acılar yaşamış ülkelerden biri. Yugoslavya’nın parçalanmasından sonra ortaya çıkan devletçikler üzerinden yıllarca oyunlar oynandı durdu. Yine önümüzdeki günler için de durum farklı görünmüyor. 20 Eylül 2016’da çıkan haberlere göre Bosna-Hersek’in AB üyeliğine başvuru talebi kabul edilmiş durumda. Bu sadece bir göz kırpma diyebiliriz. Daha uzun bir müzakere dönemi olacaktır. Buna da oyalama demek daha doğrudur. Benzer durum Ukrayna için de geçerliydi. Ukrayna örneğini vermek önemli çünkü benzer durumlar Ukrayna’da da acı bir şekilde görüldü.

Rusya’nın Enerji Kontrolü ve Güney Akım

Bilindiği gibi Rusya büyük bir coğrafyaya yayılmış bir ülke. Büyük bir coğrafyaya yayılmış olmasının bir önemi aslında yok ancak bulunduğu coğrafyanın yer altında enerji bol miktarda bulunmakta. Ancak önemli olan bu enerjiyi kullanmanın haricinde satışını yapabilmektir. Rusya’da bunun için Güney Akım hattı olarak Ukrayna üzerinden geçirerek Balkanlara ve Avrupaya dağıtımını sağlayacaktır. Ancak Ukrayna’da Soros destekli turuncu devrim adıyla anılan seçim sonrasında turuncular Rusya ile iyi geçinmek yerine AB ve küresel sermaye şirketleri ittifakı ile ters gitmeye başlamıştır. Bunun sonucunda da Güney Akım Projesi’nin güvensiz ortamda olduğunu göstermek adına Ukrayna’da bir iç savaş başlatılmıştır.

Bunun üzerine Rusya Karadenizin altında geçireceğini ve Türkiye’ye ulaştırıp, Türkiye üzerinden Yunanistan’a oradan da Balkanlar ve Avrupa’ya değitımının yapacağının teklifini Türkiye’ye sunmuş ve Türkiye olumlu cevaplamış ve proje Türk Akımı Projesi olarak adlandırılmıştır.

Türk Akımı Projesi Haritası
Türk Akımı Projesi Haritası

Türkiye çıkarları gereği bunu olumlu cevaplamanın ardından sık sık terör saldırılarının hedefi olmuş ve Rus uçağının düşürülmesi, Rus ilişkilerinin kesilmesine kadar gitmiştir. Yakın bir zamanda Rusya ile ilişkilerin eskisi gibi normale dönmesinin ardından bir kaç gün sonrasında Atatürk Havalimanı’na kanlı bir terör saldırısı gerçekleştirilmiş ve ardından da küresel sermayenin uluslararsı bir projesi olan FETÖ devreye sokularak başarısız bir darbe girişimi yapılmıştır. Tüm bunlar sonrasında Ekim 2016 içerisinde Türk Akımı projesi için imzaların atacağı söylenmektedir. Proje Karadeniz altından Trakya’ya ulaşacak ve Yunanistan üzerine Balkanlara oradan da Avrupa’ya.

Enerji Hattındaki Bosna-Hersek’in Durumu

Hattın Türkiye’ye ulaştırılması durumunda Yunanistan ve sonrasında Balkan ülkelerine dağıtımının yapılacağı yer eski Yugoslavya bölgesini içermektedir. Burada Bosna-Hersek ile Sırbistan’ın suyunun kaynatılması bu projenin önünü kesmektedir. Bugün (04.10.2016) Hürriyet yazarı Verda Özer’in “Her an Bosna Savaşı Çıkabilir” adlı yazısını bir tehtid veya uyarı olarak algılamak doğru olacaktır. Bosna ile Sırbistan’ın savaşı bölgenin güvensiz bölge olmasından başka bir anlam içermeyecektir.

Olası Bosna Savaşında Türkiye’de Yapılacak Propagandalar

Bosnalı gazeteci-yazar Mirnes Kovac Verda Özer ile olan konuşmasında “Bosna için arkamızda güçlü bir Türkiye desteğinin olması çok önemli” sözlerini söylemiş. Yine yapılan konuşma da Sırp tarafını aynı din ve mezhepten olan Sırpları Rusların desteklediği konusu yer alıyor. Yani olası bir Bosna savaşında karşımıza çıkacak propagandaları şimdiden görebilmemiz mümkün. Örnek verecek olursak: “Türkiye din kardeşi olan Boşnak kardeşlerine sahip çıkmalıdır.” “Rus destekli Sırplar Müslüman Boşnaklara kıyım yapıyor.”. Kısacası bölgede savaş çıkarttıktan sonra yine Türkiye ile Rusya’nın arasındaki Türk Akımı Projesini bozmak için bu propagandaları kullanmaları yüksek ihtimal. Önümüzdeki günler de Bosna-Hersek ve Balkan ülkelerindeki gelişmeler hakkında bol bol çarpıtılmış haberleri göreceğimiz kesin gibi gözüküyor. Çıkacak olan haberleri tersten okumanız en doğrusu olacaktır.