Düğün Dernek

Bu film bana Mimar Sinan’nın çıraklık (Şehzade) , kalfalık (Süleymaniye) ve ustalık (Selimiye) eserleriyle ilgili kurduğu ünlü cümleyi hatırlattı. Murat Cemcir ve Ahmet Kural ikilisini hayatımıza sokan Çalgı Çengi (çıraklık), Kardeş Payı (kalfalık) ve bu Düğün Dernek filmi de tam bir ”ustalık” eseri olmuş. Kalemiyle kelimeleri dans ettiren, yaptığı esprilerle beynimdeki serotoninlere halay çektiren, yazdığı bir harf kelimeye, o bir kelime cümleye, o bir cümlede senaryoya, o bir senaryoda ömrüme mutluluk ve her daim ”gülme efekti” yaratan Selçuk Aydemir gene komediyi öttürmüş.

Adetimdir bir filme başlayacağım zaman filmin ne konusunu, ne fragmanı ne de derinlemesine oynayan oyunculara bakarım. Filme başladıktan sonra tüm hikaye ve olay kurgusu film boyunca akar gider zaten. Bir nevi kervanı yolda düzdürenlerdenim. Sırf bu yüzden ve Düğün Dernek filmi 6.961.909 kişiye ulaşmış olduğundan ben 6.961.909+1 olarak bir kez daha filmin konusunu size anlatmayacağım. 7 milyon insan, bilen biliyor zaten. Film 10 üzerinden 10 puan ve kusursuz bir güzellik. Tarafımdan tüm takdirleri hak eden bu filme bir teşekkürü de şuradan sunmak isterim. Yıl olmuş 2014 ve hala daha Muğla Şivesiyle dizi kasan ”Güzel Köylü” gibi onlarca Muğla şiveli espri, dizi ve film izlemekten artık gına gelmişti. Ben kendim Fethiye doğumluyum ama ben bile şahsen bu kadar Muğla şivesini Fethiye’de duymadım. Bu filme de, artık espri argümanını Muğla’dan alıp Anadolu’nun bağrındaki Sivas’a taşıdığı için bir alkış daha gelsin.

Son olarak ilk izlediğinizde bir espriye gülerken arada birkaç espri heba oluyor malum uzun uzun güldürüyor adamlar. Asgari olarak size 2 doz öneriyorum, doz aşımı midede kasılma, çene de geçici ağrı, gözler de kızarıklık ve sanrı (filmden kareler) görmeye, kendi kendine gülme gibi davranış bozukluklarına sebep olabilir. Aman gülerken kalpten gitmeyin malum bu filmi kalbi olanlar izlemesin.