Centurion

tarihi severim. tarihi sevmem dolayısıyla savaş ve tarih filmlerini ayrı bir severim. antik çağda ki kartaca ve roma tarihinden tut 2.dünya savaşına kadar yelpazem geniştir. centurion filmi de, olaya esas konu olan bu 9. lejyon hikayesi hakkında izlediğim 2. film oldu diğeri için (bkz: the last legion). ama the last legion izledikten sonra kurduğum bundan daha kötü bir film olamaz lafımı güzelce ağzıma tıktı centurion.

açılış sahnesinde karlar üstünde koşan bir adam filmin gidişatı hakkında ufakta olsa beni heyecanlandırmıştı. belki bunda görüntü yönetmeni ve filmin yapımcısının filmin açılış sahnesinde kullandığı yüzüklerin efendisi iki kule’den esinlenme tepeden geçişlerle dağ manzaraları ve oyuncularının adını yazdığı stilin rengi bile bana yüzüklerin efendisini anımsattı. bunu yadırgamadım başta. eğer o filmin bir kopyasını bile izleyecek olsaydım bu bile yeterdi bana ama olmadı. açılışta karlar üstünde koşan adam film boyunca koşmaya devam etti ve bu koşma muhabbeti başta olmak üzere nice konu mantıksız bir temele oturtularak filmin tüm kolonları çöktü. filmin havada kalan soruları için;

-birincisi ilk baskından sonra neden, niçin ve nasıl sadece o spartacus bozuntusu roma’lıyı picktler öldürmeyerek esir aldı? hadi esir aldı, o adam picktlerin elinden nasıl kaçmayı başardı?

-hadi bir hiç uğruna ve son derece gerzekçe adamların inine giderek lejyon komutanını kurtarmak istiyorsunuz ve bir halt yiyemiyorsunuz. bundan sonra ki kaçışınız ve koşuşunuz hayatınız için orası tamam da neden güney değilde kuzeye? ve neden sonra koşmaktan sıkıldınız da filmin başında yapacağınız şeyi sonda yaparak koş koş nereye kadar bari savaşalım dediniz? bunu baştan neden yapmadınız?

-bir kaç yerde bahsedildiği gibi madem o dilsiz izciyi öldürmek bu kadar kolaydı da o kadar koşarak harcadığınız kaloriyi baştan bu kızla dişe diş savaşarak harcasaydınız ya.

-o yaralı askeri neden öldürdünüz peki? adam size doğru kollarını açarak tarık akan’nın filiz akına koştuğu bir ahengle dört nala size gelirken ne diye adamı okluyorsunuz? picktli mi sandınız adamı?

son olarak da diyeceğim şunlardır ki;

-roma’nın en sonunda bu topraklardan geri çekilme olayıyla da kahramanımızın kendi ağızlarıya belirttiği gibi pis oyuna gelmeleri neyse de büyük 9.lejyonun sanki hiç olmamışcasına fesih kararından sonra o centurion’nun cadının yanına dönmesi ve böyle bir final belki de son zamanlarda hollywood’un yaptığı en dandik bir finaldir.

filmin tek iyi yanları, the last legion’dan daha gerçekci atmosferi, britanya adasının nefes kesen doğal güzellikleri ve o cadının saf güzelliği.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •