Çocuk Haçlı Seferleri

zamanın orta çağ avrupalılarının çoluk çocuğun maskarasını olduğunu gösteren ve bugün hala avrupalıların üstünü örtmeye çalıştığı, çok bahsedilmeyen bir olaydır.

kudüs’ün selahaddin eyyubi tarafından ele geçirilmesinden sonra üst üste yapılan haçlı seferlerinin amacından saparak, papanın mersine götürmeye çalıştığı haçlı ordusu venedikliler sayesinde tersine gitmiş ve istanbulda son bulmuştu. haçlı seferleri hareketini papalığın tarihi bir misyonu olarak gören papa ııı. ınnocentius (1198-1216) bu yüzden doğu’ya yeni bir sefer daha yapılabilmesi için ısrarla faaliyetlerine devam etmiş ve vaizler avrupa’nın her tarafını dolaşarak halkı yeni bir haçlı seferine katılmaya davet etmişlerdi. işte çocuklar da avrupa’da yıllardan beri durmadan devam eden bu çağrıların etkisinde kalıp ‘kutsal toprakları kurtarmak’ iddiasıyla harekete geçince, 1212 yılı ‘çocukların haçlı seferi’ adıyla tarihe geçen olağanüstü şaşırtıcı bir olaya sahne oldu.

mayıs 1212’de, st. saint-denis’de on iki yaşlarındaki etienne adında bir çoban çocuk, hazreti isa’nın kendisine görünerek onu haçlı seferlerini vaaz etmekle görevlendirdiğini ve tıpkı hz. musa’nın kızıldenizi ortadan ikiye ayırdığı gibi kendilerine de denizin açılacağı ve kolayca kudüs’e ulaşarak kutsal toprakları kurtaracağını söylüyordu. pek çok çocuğu hatta bazı büyükleri bile ikna eden çocuk fransa içerisinde yayılarak gönüllüler toplarlar. ve çocuklar vendôme şehrinde toplanarak harekete geçerler. çocuk ”haçlı ordusunun” içinde ailelerinin gönderdiği çocuklar, evlerinden kaçan asilzade çocukları, yaşlı hacılar vardı. sayıları yaklaşık 50.000 civarı olan bu ordu’nun çoğu yazın kurak geçmesindne dolayı daha marsilyaya ulaşamadan açlıktan ölmüş, bazıları ise evlerinin yolunu tutmuşlardır. marsilyaya ulaştıklarında ise çocukları kandıran tacirler çoğunu müslümanlara köle olarak sattılar. gemiye binen bazı çocuklarsa gemilerinin batması sonucu hayatlarını kaybettiler.

aynı yıllarda almanyadada daha büyük bir çocuk haçlı seferi gerçekleşti. nikolaus önderliğinde gerçekleşen bu sefere katılım daha büyüktü ve asiller çoğunluktaydı. bu çocukların amacıda aynıydı ancak onların sonu daha hazim olacaktı. çocukların çoğu alplerde soğuğa teslim olurken yalnızca 3 te 1 i cenovaya ulaşabildi. ancak bu çocuklardan bir daha haber alınamadı. ancak nikolausun bu gemilere binmediği ve yanında ki az sayıda ki çocukla papayı görmeye gittiği bilinmektedir.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •