Coherence- Beynin geçersiz bir işlem yürüttü ve kapatılacak dediği bir film.

Kuantum fiziği, olasılık ve paralel evrenler gibi konulara az da olsa ilginiz varsa bu film izlenecekler listenizde en ön sıralarda saf tutmalı. Kısaca paralel evreni de tanımlayacak olursak eğer, bir para havaya atıldığında evren ikiye bölünür. Bir tane evrende o para yazı gelmiştir diğerinde de tura. Böylelikle iki ayrı paralel evren oluşur ve her yeni bir olasılık için yeni bir evren oluşur ve böylelikle bildiğimiz evren devamlı genişler. Sabit değildir paralel evrenler devamlı oluşur durur tıpkı filmdeki gibi binlerce olasılığa varıncaya kadar.

Her şey masumane bir dost meclisinde masumane bir yemekle başlar ama o akşam masum olmayan tek bir şey vardır; o da dünyanın yakınından geçen kuyruklu bir yıldız. Filmde bahsi geçen TUNGUSKA’DA “KUYRUKLU YILDIZ” olayı da doğrudur. Merak edenler google amcadan araştırabilirler. Filmin başında ki girizgah bölümünde boş muhabbetler ve sanki 1. tekil şahısın gözünden oradasınız hissi uyandıran kameramanın yakın çekimleri ve kamerayı sallaması sizi filme biraz geç ısınıdırabilir. Elektriklerin kesilmesi ve sokakta ışıkları yanan esrarengiz bir evin görülmesiyle de start verilmiş olur. Filmin 5. vitese taktığı nokta da ”kapıya gelen bir adam ve kapıya bırakılan not”kısmıdır. O sahneden sonra film son sürat akmaya devam ediyor.

Ben kuantum fizik, olasılık, evren ve paralel evrenle hobi olarak ilgilendiğim için filmde bahsi geçen ”Schrödinger’in kedisi” gibi terimlere yabancı değilim ama filmden tam anlamıyla tat alabilmek için paralel evren kavramını az çok duymuş olmanız gerekiyor. Hoş yönetmen işin bilim kısmını yeterli seviyede tutarak neredeyse her karaktere yaşadıkları durumun ne olduğunu ve neden kaynaklandığını lise de ders anlatır gibi anlattırıyor. Film hem bilimkurgu hem de çok yüksek dozda gerilim içeriyor. Aynı durumda ben ve biz olsaydık ne yapardık sorusunu size sordurtuyor çünkü az öncede belirttiğim gibi paralel evrenler arasında binlerce olasılık bulunmakta. Eğer siz ying’seniz içinizdeki yang’ınız olan kötü tarafla karşılaşmanız mümkün. Olaydan bihaber olan ve sabaha kadar şaraplarla koyu muhabbete devam eden ”senle” karşılaşman mümkün. Seni öldürmek isteyen senle karşılaşman mümkün.

Bundan sonrasına —spoiler diyelim—

Filmi izleyenler anlayacaktır ama gecenin başından beri filmdeki karakterler içten içe birbirlerine garezleri var gibi duruyordu. Filmdeki sarışın kadının da kendi olmadığı evi değil de mutlu olduğu yere dalması da insan karakterinin net özeti.

Em ile Mike konuştuğu sahnede karanlık yoldan geçenler sanki bir rulet tekerleğinden geçmiş gibi rastgele bir gerçekliğe yani eve götürülüyor. Bu yüzden karanlık yoldan geçenlerin tekrar aynı evrene (eski evine) gelme ihtimali çok düşük. Hatta elemanlardan biri bunu hesaplıyor tekrar aynı yere gelme olasığı: 5038848

Yani evden bir kere çıktın mı bir daha aynı eve gelemezsin ilk çıkanlar ve geri gelenler aynı değildi. Bunu bildiği halde Em bir olasılık bütün evleri geziyor fakat hiçbirinde kendi evini bulamayacağını anlıyor ve aradığı evi değilde kendisinin yerinde olan kişinin mutlu olduğu yere dalıyor. Sabah uyandığında (kuyruklu yıldız geçtiğinde) aynı evde aynı kişiden iki kişi var yani tek paralelde sıkışmışlar.

—spoiler—

Filmde karakterlerin varyasyonları artınca sizde o girdapta boğuluyorsunuz ve filmdeki karakterler gibi birbirinize olan güveniniz sıfıra inerek gerilim hat safhaya çıkıyor. İşte bu tarz filmlere ”mind fuck” yani beyin yakan filmler deniliyor.

Beyin yakan filmler listesi;
1-) Coherence
2-) Mr. Nobody
3-) Kelebek Etkisi
4-) Run Lola Run
5-) The Man from Earth…

Filmle ilgili ilginç bir not: Filmde senaryo olmadığı için karakterler arasındaki diyaloglar tamamen doğaçlamaya bırakılmış. Filmi bu bilgiyi bilerek izleyin istedim.