Conversations with God

Öncelikle Tanrı’yla Sohbet 4 ciltlik bir Neale Donald Walsch kitabıdır. Aslında bu film ilginç konusu, öğrenmeye açık insanoğlu ve ara gazla çalışan post modern kuantumcular için bulunmaz bir hint kumaşı olabilecekken ne yazık ki ne hint olabiliyor ne kumaş ne de film. Yönetmenin elinde şeker, un, su, yağ varken ve bunlarla güzel bir helva yapabilecekken helvanın dibi tutuyor. Slow başlayan film bir türlü akıcılığını kazanıp sizi içine alamıyor, kurgu çok zayıf, oyunculuk desen yerlerde ve senaryo doğru dürüst seyirciye yedirilmemiş. Filmin teknik kısmıyla ilgili söyleyebileceğim tek olumlu şey sahne geçişleri etkiliydi. Onun dışında, evsiz Morgan Freeman görünümlü siyahi abimiz filmin başrol oyuncusundan rol çalarak insanda daha sempatik bir karakter yarattı. Kopuk kopuk sahneler arasında bağlantı kurmaktan filme adapte olamıyorsunuz. Film çok sıkıcı ve düz. Bu açıdan filme baya bir giydirebilirim ama gelin biz konuya farklı bir açıdan bakalım.

Temelleri Ferrari’sini Satan Bilge ile başlayan ve The Secret ile zirve yapan kuantum olumlama ve ”çekim yasası” ile paralel bir konuyu işlemektedir Tanrı’yla Sohbet kitabı. Aslında 2013 dünyasında hala daha ”insanın içten istediği ve inandığı her şeyi yapabileceğine, hayatın bizim bilinçli veya bilinçdışı yaptiğımız seçimlerden ibaret olduğunun” bir sır olarak kaldığına inanmıyorum. Yani ”odağın gerçekliğini belirler ve yaşadığın hayatı sen yaratırsın” mottosunu bilmeyen varsa şimdi öğrenmiş oldu. Umut, inancın kapısıdır. İnanç bilmenin kapısıdır. Bilmek, yaratıcılığın kapısıdır. Yaratıcılık, deneyimlemenin kapısıdır. Deneyimlemek, ifadenin kapısıdır. İfade, oluşumun kapısıdır. Oluşum, tüm hayatın aktivitesidir ve Tanrı’nın tek fonksiyonudur. Neyi umut ediyorsanız, bir süre sonra ona inanırsınız. İnandığınız şeyi bir süre sonra ifade edersiniz. İfade ettiğiniz şeyi bir süre sonra olursunuz. ”Hayatı kazanmaya çalışmayın sadece yaşayın” unutmayın sadece yaşamı gerçekten sevenlerin ölümden korkmaya vakitleri olmaz. Her şeyin temel taşı sevgi ve şükürdür. Hayatta bulunduğunuz yer aslında düşüncelerinizin sonucu olan hayatı yaşadığınız gerçekliğinizin ta kendisidir. Önce ne olmak istediğinize karar verin ve sonra olmak istediğiniz kişi gibi olun.

İşte bir paragrafta hayatın özünü yansıttım ama filmimimiz yukarıda ki mesajları 1.5 saatte size veremiyor. Bu filmi izlemeyenler öncelikle 4 serilik Conversation With God kitaplarını okusunlar ve emin olsunlar kitapları okuduktan sonra bu filmi izleme hissiyatı duymayacaksınız, önce filmi izleyenler ise filmden sonra kitabı okusunlar ki yönetmen sağ olsun bize yansıtamadığı bir çok detay ve eksik parçalar kitabı okuduktan sonra tamamlanıyor. Son olarak toparlarsak eğer filme puanım 10/6 olmakla beraber hiçbir işiniz yoksa ve heba edecek 2 saatiniz varsa bu film için harcayabilirsiniz eğer yoksa gidin o 2 saatte hayatınızı yeniden tasarlayın ve olmak istediğiniz kişi olun 2 saat boyunca….

Sjackson