Ders çalışma yöntemleri

evet sevgili haydar ve dümenleri. malum 2012’ye girdiğimizde gene bir başka kpss çılgınlığı ve karnavalı başlamış olacak. nice genç ve kendini genç hisseden kitleler 7 temmuz cumartesi sabahı uzatılan tüm mikrofonlara ”attım hafızaya, beyin bedava” diyebilmek için son süratle çalışmalara başladılar. işte beyine atılacak o bilgileri en iyi yöntem ve stratejiyle nasıl atabiliriz sorusu günlerdir aklımı kurcalıyordu.

biz maalesef beynini premium üyenin verdiği avantajla full kullanan einstein’den ziyade tüm bilgileri illegal olarak torrentten downloadlayan kullanıcı gibi, internette diğer tüm sitelerin free user tuşuna bastığımız gibi beynimizi de free user olarak kullanıyoruz. benim bulabildiğim ve araştırmalarım sonucum da ulaştığım bilgilerden yola çıkarak klasik sözel dersler için -ki konumuz içinde matematik ve sayısal dersler yoktur- 2-3 farklı yöntem vardır.

öncelikle tüm metodlar da kullanılan ortak küme konuyu ve özellikle çalışacağınız kitabı baştan sona şöyle bir okumanızdır. burada ki amaç o derse sıfırdan başlıyor olsanız bile konu hakkında ön bilginizin olması içindir. öğrenme kaygısı olmadan sadece okumak olmak için okumanız lazım. tüm kitabı baştan sona okuduktan sonra burada yollar ayrılıyor;

1-)zihin haritalarıyla çalışma yöntemi. postmodern bir çalışma yöntemi olan bu uygulamada örnek olarak tarihin bütün kitabı baştan sona 1-2 defa okunur. ondan sonrasında elinize renkli boya kalemleri ve belirli bir miktar a-4 dosya kağıdı alınarak olaya girişilir. olayın esprisi sayfalarca ve alt alta yazılan yazılar beyine otomatikman ”ders ve sıkıcı” sinyalleri yolladığı için bir a-4 kağıdının hepsini kullanmak suretiyle renkli kalemlerle önceden okuduğunuz konuyu tek cümlelik hatırlatıcı anahtar kelimelerle yazmanız ve kavram haritası oluşturmanızdır. bu tıpkı beyninize sus ve yalamaya devam et demeniz gibidir. beyninize susması ve zırlamaması nedeniyle yalaması için önüne koyduğunuz kandırıcı şeker gibidir. renkli renkli kalemlerle, sadece tek kelimelik hatırlatıcı ve ana konuya bağlanan sözcükleri ve bütün bir konuyu tek bir sayfada gören beyinin kandığı ve hoşuna gittiği bir yöntemdir.

2-)diğer bir yöntemimiz mega hafızayla ilişkili olarak fotografik görsel hafıza tekniğiyle ezber yöntemi. bu yönteminde etkili olduğu konuşuluyor ama bunu denemedim ben.

3-)klasik özet çıkarma yöntemi. hikayemde tilkinin dönüp dolaşıp geleceği yer kürkçü dükkanıdır hikayesinde ki o kürkçü dükkanı oldu benim için. bunda da öncelikle kitabı baştan sona 1-2 defa okuyarak beyninize ön bilgi doldurmanızdır. ondan sonrasında elinizde 2-3 farklı kaynağı açıp konuları özetli ve kısa hallerini deftere sayfalarca ve maddelerce yazma yöntemidir. başarı oranı en fazla olan ve tartışmaya açık olmayan en eski yöntemdir.

4-)özellikle coğrafya konuları başta olmak üzere tarih konularında da zihin haritasına benzer bir yöntemle konuları deftere madde madde ve tek tek yazmak yerine olayı tablolara dökmek ve harita üzerinde çizerek çalışmaktır. örnek türkiyenin madenlerini deftere yazmak yerine her gün haritaya çize çize çalışmaktır.

5-)akrostiş yöntemi. gene bütün derslere ve konulara uygulama ihtimali olmasa da özellikle baya arızalı konularda gayette işe yarayan yöntem. ”takke” veya herkesin bildiği gibi ”fıstıkçı şahap” yöntemidir.

bunlar dışında yaptığım araştırmalar sonucunda ingilizce de de birden fazla ve farklı yöntemler vardır.

-zahmetsiz ingilizce. benimde aklıma en çok yatan, en zahmetsiz, en ezbersiz, en eğlenceli, mega ve fotografik hafıza yönteminin tam zıttı olan, biraz riskli bir yöntem. olayın özü, ne gramer ne de kelime listelerini ezberlemek. sadece bol bol dinleyerek ve okuyabileceğiniz zorlukta mini hikayeleri okumaktır. sizin 23 yaşında ki insan gibi ingilizceyi gramer kuralları ve gramerden sonra ki en çok kullanılan kelimeleri tek tek ezberlemenizden ziyade tıpkı yeni doğan bir alan smith görünümlü genç ingiliz bebeğin ingilizceyi öğrendiği yollardan geçerek öğrenmenizdir.

-mega hafıza ve fotografik hafıza yöntemi ile ingilizce. sadece ”morsel, kazım ve dan-çın” der ve bilenlerin bilmeyenlere anlatmasını isterim.

bunlardan hangisi en iyisi derseniz eğer ben şahsen hepsini bir potada eritip harmanlayarak kullanıyorum. ingilizce de ise önce gene de işi sağlama almak için grameri öğrendikten sonra zahmetsiz ingilizce yöntemini kullanıyorum.