Devlet Meteoroloji İşlerinde Çalışanlar Gerçekten Meteoroloji Mühendisleri Mi? | OturanBilge - Güncel Blog Sitesi İçeriğe geç →

Devlet Meteoroloji İşlerinde Çalışanlar Gerçekten Meteoroloji Mühendisleri Mi?

Ülkemizde birçok insan hava tahminlerini öğrenmek için tabiki dmi.gov.tr yani Devlet Meteoroloji İşleri nin resmi sitesine girip hava tahminlerine bakıp günlük yaşamında önlemler almaktadır.Ayrıca bazı TV kanallarıda gene burdan gelen uyarıları göz önüne alarak basın yoluyla insanlara bilgi aktarmaktadır.

Açıkçası ben şahsen DMİ nin hiçbir tahminine güvenmemekteyim.Özelliklede İstanbul tahminlerinde.Hayatımda bu kadar saçma tahminler görmedim.Şimdi size resimli olarak bu tutarsız tahminleri ve sonuçları resimli olarak göstereceğim:

(Resme tıklayarak büyütebilirsiniz)

DMİ nin resmi sitesinden alınmış olan ekran görüntüsüne bakılırsa.İstanbul için bugünki tahminleri en düşük 6 en yüksek 7 derece ve yağmurlu.Aynı fotoğrafta Son Durum kısmına bakıyoruz ve gördüğümüz anlık durum Kar Yağışlı Sıcaklık 3 derece. :biggrin: Bazıları diyebilir ne var 3 dereceden ne çıkar?Tabi bu tür söylemler bilgisizlikten kaynaklıdır.Örnek verelim 2 derecede su donmazken 3 derece düşürürsek olur -1 buda suyun donmasına neden olur.Yani don olayları meydana gelir.Sıcaklık her 100 metrede 0.5 derece azalmaktadır.Bu bile büyük bir etkendir.Örneğin İstanbul Beşikteş semtinde 0 rakımında yağmur yada KKY (Karla Karışık Yağmur) yağarken Levent gibi bir yere çıktığınızda yaklaşık 150mt. lik bir yükseklikte yağış kara dönüşmektedir.Ve kar kalınlıklarıda buna göre değişim gösterir.

Her imkanı elinde bulunduran bu kurumun bu kadar hatalı bir tahmin yapıyor olması normalmidir?Bence bu durum rezalettir.

Yukardaki DMİ den aldığım resmin haricinde ENKA nın Balmumcu da bulunan istasyondaki verileri aynı zaman içinde görüntüledim.Gene aynı dakikalarda ENKA nın istasyondaki son durumları resimli olarak gösterelim:

(Resme tıklayarak büyütebilirsiniz)

107mt. de bulunan istasyondaki verilere bakılırsa sıcaklık 1.9 derece dolayında.Şimdi bazıları diyebilir DMİ 3 derece olarak vermiş.Normaldir Çünkü DMİ nin vermiş olduğu istasyon 28mt. de bulunmaktadır.Yaklaşık 0.5 derecelik bir fark var ayrıca istasyonun bulunduğu yerdeki şartlar ve konumdan ötürüde fark olabilmektedir.

Burda anlatmak istediğim şudur: 6/7 derece tahmin yapan DMİ nin bu istasyona bakarak dahada yanıldığını görmekteyiz.Ve bu sıcaklık değerleri saat 11-12 civarında alınmıştır.Daha ilerleyen saatlerde özellikle öğle sonrasında bu sıcaklık değerleri 0 a kadar düşecektir.Bu saatlerde olmasına karşın şuan İstanbul un yüksek kesimlerinde zaten örtü oluşmaya başladı.Özellikle Çatalca, Arnavutköy, Hadımköy vs. diğer bölgelerde ve alçaklarda ise sulu kar ve kar olarak yağış devam ediyor.

Hatta Arnavutköyden anlık görüntü veriyorum:

(Kamera görüntüsü ibb.gov.tr den alıntıdır.)

DMİ nin haricinde hava tahmini yapan internet siteleri mevcuttur.Bunlardan biri olan Havaturka’da tahmin yapan ve sürekli olarak takip ettiğim, ArifTarif rumuzlu kişi olan Arif Bey bugün, yani 17.12.2010 tarihi için çok isabetli bir tahmin yapmıştır.Kendisini burdan tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyorum.

(Resme tıklayarak büyütebilirsiniz)

Bu yazıda kimse yanlış anlamasın.Hiçbir şekilde Devletin resmi kurumunu karalamak değildir amacım.Yazımın başında da belirttiğim gibi ülkemizde birçok insan günlük hayatındaki yapacağı işleri DMİ nin tahminlerine bakarak yapmaktadır.Eğerki DMİ yanlış ve tutarsız tahminler yaparsa bu insanların, böyle değerli bir devlet kurumuna olan inancı kaybolacaktır.Yetkilileri duyarlı olmaya davet ediyorum.

Atu

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Kategori: Genel Kişisel Yazılar