Ekonomik Uçak Bileti Bulmak – OturanBilge – Güncel Blog Sitesi

Ekonomik Uçak Bileti Bulmak

ucuz ucak bileti
Eskiden trenlerle seyahat edilirdi. Tıklım tıkış trenlerde uzun saatler, günler geçirilirdi. Ardından trenler gitti, otobüsler geldi hayatımıza. Hala yurt içi yolculuklarda yoğunlukla kullanılıyor otobüs seyahati. Gideceğiniz yere ulaşmanız için uzun saatlerinizi, gününüzü alan bu iki ulaşım aracını bir kenara bırakırsak “Uçak Yolculuğu” geçtiğimiz yıllarda sayısız insana güzel bir alternatif oldu. Günümüzde eskiye nazaran çok daha fazla havaalanı, daha fazla uçuş rotaları, yepyeni havayolu firmaları var. Öyle ki eskiden birçok insanın hayallerinde bile düşünmediği uçak yolculuğu, artık asgari ücretle çalışanlar için bile sıradan bir seçenek haline geldi. Bu yolda en büyük gelişmeyi sağlayan ise muhtemelen ucuzlayan uçak bileti fiyatları oldu. Peki insanlar nasıl ucuz uçak bileti buluyor? Vaktinizi yollarda geçirmek istemiyor, ama uçak biletine de fazla para vermek istemiyorsanız birkaç noktaya dikkat etmenizde fayda var.


Ekonomik fiyatlar üzerinden uçak bileti bulmak için dikkat etmeniz gereken ilk nokta erken rezervasyondur. Uçuş saati yaklaştıkça, ayrıca uçak seferinin bileti satıldıkça bilet fiyatları artar. Öyle ki, bulunduğunuz gün içerisindeki bir uçuş için bilet almaya kalkarsanız normalin üç dört katı fiyatlarla karşılaşabilirsiniz. Oysa biletinizi en az bir ay erkenden almanız size ortalama fiyatlar sunar. Hatta biletinizi daha da erken alırsanız ortalama fiyatlardan da ucuza biletler bulabilirsiniz.

Biletleri hayli ucuzlatan bir diğer gelişme de hava yolu şirketlerinin uyguladığı uçak bileti kampanyaları ve promosyonlarıdır. Çok daha fazla insanın uçak seyahatine yönelmesiyle havayolu şirketleri müşteri çekmek amacıyla çeşitli fırsatlar sunmaya başladı. Bu da yolcuların hayli işine yaradı doğrusu. Bazen öyle kampanyalar yapılıyor ki otobüs biletlerinden daha ekonomik rakamlarla uçak bileti alınabiliyor. Güncel bir örnek vermek gerekirse Sunexpress bileti bir süreliğine yurt içi  uçuşlarda 45.99TL’ye kadar düştü. Bu tür kampanyaları, promosyonları takip etmek bilet fiyatınızı belirleyecek en büyük etkendir aslında. Çünkü bu kampanyalar uçuştan önce belirli tarihler arasında geçerlidir. Kampanyalı uçak bileti fiyatları saat saat, gün gün değişiklik göstermez. Yakalamanız halinde daha ucuza bulabilir miydim gibi düşüncelere de yer kalmaz dolayısıyla. Bu tip kampanyaları takip etmek için havayolu şirketlerinin elektronik bültenlerine abone olabilirsiniz. Ya da mail kalabalığı istemiyorsanız uçak bileti haberlerini paylaşan internet sitelerini takip edebilirsiniz.

ekonomik ucak biletiGerek erken rezervasyon yaptırırken, gerek kampanyaları takip ederken sanal şubeleri tercih etmek bilet fiyatınızı ucuzlatacak önemli bir etkendir. Dışarıdaki şubeler sayılı insana hizmet verebilirken sanal şubeler 7/24 yüzbinlerce insana hitap edebilecek kapasitededir. Ayrıca sanal şubelerin kira masrafı vs. de yoktur. Yani durmaksızın, düşük maliyetle büyük bir kitleye hizmet verirler. Bu da sanal şubelerden alınan biletlerin daha ucuz olmasını sağlar. Sanal şubelerin fiyat dışında da güncelliği, her yerden kolayca ulaşılabilirliği bu bağlamda ayrı bir avantajdır. Evinizden, işinizden vakit kaybetmeden bilet bulabilir, dışarıda şubeleri dolaşarak vakit kaybetmezsiniz.

Ulaşım türleri arasında en güvenli, en konforlu, en hızlı olma özelliğini taşıyan uçak seyahati yeni atılımlarla en ekonomik olma ünvanının da peşine düştü. Bu yolda da sağlam adımlarla gittiğini de yolcu sayısındaki artışa bakarak görmek mümkün. Hem vakit kaybetmek istemiyor, hem de ekonomik bir seyahat geçirmek istiyorsanız aradığınız şey uçak seyahati. Sadece bu noktalara dikkat etmeniz gerek. Bu yollarla gideceğiniz yerde, tatilinizde harcayacak hem daha fazla nakdiniz, hem de daha fazla vaktiniz olacaktır. Hem zamandan, hem paradan tasarruf etmeyi kim istemez?

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: