Elektronik müzik

elektonik müzik geleneksel müzik aletleriyle çıkarılması mümkün olmayan seslerin elektronik devreler aracılığıyla üretilmesi sonucunda yapılan müzik türüdür. bir darbuka sesini gerçeğiyle de çıkarabiliriz veya dj ekipmanı sayesinde elektronik ortamda da darbuka sesini yapabiliriz. genel olarak elektronik müzik tribal, progressive, house, minimal, electro, techno ve trance türlerine ve bu ana türlerin altında dallanıp budaklanan onlarca çeşide sahiptir.

elektronik müziği günümüzde antipatik hale getiren ve ne dinliyorsun sorusuna gönül rahatlığıyla elektronik müzik dinlerim yanıtı verememenin en büyük etkeni balon clubberlardır. 7 tikkicanın birleşerek beyaz gömleğe girmiş havası vermeleri sonucu ve gittiği club’ta müzikle ellerini hava açarak ve yüzündeki sahte kendinden geçmiş ayağına ortamdaki hatunları kesmesi, basslar başladığında da off süper, yıkılıyo nidaları ile hoplayıp zıplamaya başlamaları sonucunda bu müzik türü bilumum kızlara ve insanlara itici gelmektedir. elektronik müzikte en önemli konu bu müziği sadece üçyüz beşyüzler den votka vişneler den ibaret sanmamaktır. elektronik müzik sülalesi çok daha geniş, sevilen bir aile üyemizdir.

yeni başlayanlar veya elektronik müziği bilmeyenler için tavsiyem şudur ki, sakın ama sakın dj onur, dj crazy boy, dj yalarım, dj clubberım, dj tikkiyim gibi salak saçma adamların yaptığı müziklerden uzak durmanızdır. hem ses kirliliği yaratır hem de kulaklarınıza yazıktır. ayrıca elektronik müzik dinliyor musun diye sorduğunuzda dj tiesto hastasıyım yeaa diyen adamdan da uzak durun. oda yetmez ben 6 yaşımdan beri patlıyorum ulan adamcıklarından da uzak durmanızı şiddetle tavsiye ederim. ayrıca popüler olan bir dj iyi olacak diye bir kaide de yoktur. şahsen ben elektronik müzik dinlerim ama tiesto yu hiç beğenmem. bu müziğin türkiye de ki en sağlam temsilcileri dj gürdağ, dj suat ateşdağlı, dj emre akkaya, dj tarkan dır…

elektronik müzik kategorileri:

tribal : alt kültürleri tribal progressive, deep tech tribal, tribal house, tribal trance olarak ayrılır. tribalin anlamı, afrika kabile müziklerindekilere benzer alt ritimleri ile drum, drum&bass, bongo, davul , arabic belly dance türünün birleşimine denir. genelde vokal az olur. perküsyonun krali vardır. agresif vurmalar, bongo, davullar vardır. türkiye’de genelde tribal olarak adlandırılır ve benim en çok sevdiğim müzik türüdür. ülkemizdeki en önemli temsilcileri dj gürdağ, dj suat ateşdağlı, dj emre akkaya ve dj erhan dır

progressive : progressive house, progressive trance, tribal progressive olarak alt kültürleri vardır. progressive kelimesi, “ilerleme”, “kapsamda genisleme” anlamına gelecek şekilde tanımlanır. progressive house, trance, techno gibi müziklerin modifiye edilmiş şeklidir. dj sasha, dj john digweed ve dj tarkan bu türün temsilcileridir.

minimal: minimal techno minimal house gibi alt kültürleri vardır. adından da anlaşılacağı gibi, minimum ritim değişikliği, basit ve karmaşık olmayan bir alt yapı üzerinde kurulur. techno müziğinin yetişkinler için olanıdır diyebiliriz. elektronik müzik çerçevesinde şahsi zevk ve ilgime göre üçüncü hatta dördüncü sırada gelir.

trance : goa, psytrance, euro-trance, progressive trance alt kültürleri vardır. yüksek bpmlerde gezinip basit bir anlatımla tekdüze deyip geçebilecegimiz ancak her ne denirse densin arada mükemmel olarak tanımlanabilecek örnekleri de çıkan müzik türevidir. bu müziği tam manasıyla icra eden djler arasında tiesto, armin van buuren, paul oakenfold, paul van dyk, carl cox, darude, ferry corsten, yahel, cosmic gate gelir. faithless – insomnia ve guru josh project – infinity 2008 gibi dinlenesi şarkıları tavsiye ederim.

techno : minimal techno, gabber, hardcore techno, industrial techno gibi türleri vardır. bir çok kişi elektronik müziği technoden ibaret sanıyor. clubber’ım ben ortamdan ortama akıyorum patlıyorum deliler gibi zihniyetindeki insanlar içinde geçerlidir bu. kronolojik olarak elektronik müziğin ilk gelişen dallarından olup, bir çok insanın düştüğü hataya düşerek trance gibi yakından uzaktan alakası olmayan bir dal ile karıştırılmaması gereken müzik türevi. yüksek tempolu* beatlerin arasında dönen kısa loopların altında sürekli değişen ritm dizilişleri ve ani attackleri ile insanı ne oldum delisi haline sokabilen bir müzik dalı.
benassi bros – hit my heart
lasgo – something
delerium – silence
benny benassi- change style
tiesto- lethal industry dinlenesi parçalardandır

electro : trance ile harmanlandığı zaman muazzam hale gelen müzik türüdür. club electro house diye etiketlemek çok daha mantıklı sayılabilir. bir zamanlar break beat, electro ve house gibi türlerin harmanlanmasından oluşmuştur. outwork bu türün en iyi djlerindendir.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •