Emergo

Eline her kamerayı alan film çekerse olacağı budur işte. Temelleri The Blair Witch Project filmi ile atılan ”Found Footage” yani Buluntu Film furyasında zirveyi Paranormal Aktivite gördükten sonra yapımcılar her hıyarım var diyene bir avuç tuz alıp koşmaya başladı. Aynı pastanın kaymağını yiyen ekürilerine oranla Emergo filmi insanın ağzında ne pasta olabiliyor, ne kaymak ne de tat!

Eşinin ölümünden sonra çocuklarıyla birlikte yeni bir eve taşınan Alan, kısa sürede evde yalnız olmadıklarını fark ediyor. Alan, eve parapsikoloji uzmanı bir grubu çağırıyor ki film de zaten bu ekibin eve geldikleri noktadan başlıyor. Bu andan itibaren ekibin çalışmaları ilerledikçe, bilinmeyen birtakım şeylerin de ortaya çıkmasıyla işler iyice karışıyor…Ben şnorkelim olduktan sonra klişeler denizinde boğulmayı severim ama bu film hakikaten vasatın da altında kalıyor. Yönetmen sanki little little in the middle dermişcesine ortaya karışık çerez tabağı yaptırmış. Bu tarz mistik ve parapsikolojik olayları bilime bağlama olayını The Last Exocrsim’den çalmış, filme belgesel tadında gerçekçilik katma olayını Paranormal Aktivite’den çalmış, senaryo zaten yılların klişesinden çalınma derken maalesef 4 yanlış bir doğru etmemiş.

Bu tarz filmlerde herkes otoyoldan giderken yönetmen yan yola sapmak istemiş ve farklı bir tarz denemiş. Gündüz vakti de atraksiyon yaşatma, 3 mt. önünde havada durdum şahitlerim var diyene bilimle yaklaşma, kötü ruhlara psikolojik seans yapma, korku olmadan önce adamında dediği gibi adım adım bunu hissettirme derken işin içinden çıkamamış ve üç oradan beş şuradan alıp yazdıktan sonra kendisiyle çelişen bir finalle tüyü dikmiş. Filmde inanılmaz mantık hataları bulunmakta. Bu olayların Paranormal Activity ve türevlerinde gördüğümüz gibi hayaletlerin değil de, psikokinezi (zihnin doğrudan doğruya maddeyi etkileme gücü) olduğunu düşündürtüyor. Dr. Helzer, dairede olan biten her şeye genç kızın sebep olduğunu düşündürtüyor. Lanetli Ruh, bu şekilde bir farklılık yaratmaya çalışıyor ancak filmin bu haliyle ‘buluntu film’ türüne ihanet ettiğini düşünüyorum. Çünkü olayın temelinde bilinmeyen bir güç olduğu müddetçe tekinsiz bir atmosfer yaratılabilir. Her şeyi parapsikolojik temellere oturtma gayreti, filmin atmosfer yaratmada sıkıntılar yaşamasına neden oluyor ve az öncede belirttiğim gibi 3 mt. önünde havada duran kıza ”nemden nemden” arada olur öyle dedikten sonra çok gülünç bir duruma düşüyor. Hele ki o finalle kendisiyle çelişmesi tam bir evlere şenlik komedi olmuş. Velhasıl Emergo, vasatlığı çok da tartışılamayacak bir ucuz sinema örneği.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •