En İyi Probiyotik Ürünü | OturanBilge - Güncel Blog Sitesi İçeriğe geç →

En İyi Probiyotik Ürünü

Daha önceki seboreik dermatit tedavisi, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve gaz sorunlarına çözümler yazılarımda probiyotik öneminden bahsetmiştim. Daha hala probiyotik önemini modern tıp dünyasının kavradığından şüpheliyim. Bunun temel nedeni olarak da bağırsakların insanın sağlığındaki yerinin araştırmalarının tamamlanmamış olması olarak görebiliriz. Bağırsakların sağlığımızdaki önemini anlatan en güzel kaynaklardan biri Prof Dr. Hüseyin Nazlıkul’un yazdığı Duygusal Beyin – Bağırsak adlı eseri. Kitapta da yazdığı gibi sadece bağırsaklar bağışıklık sistemimizin çökmesinden ortaya çıkan hastalıkları değil, aynı zamanda duygularımızı bile etkieyen bir organ. Kitapta bunun çok güzel örnekleri verilmiş deyimler ve atasözleri ile bağlanarak.

Son yıllarda yediğimiz besinlerin büyük bir kısmı ne yazık ki deyim yerindeyse bizi zehirlemekte. Besinlerin büyük kısmı GDO’lu ve sağlıksız kimyasallar içermekte. Bu da vücudumuzdaki iyi huylu organizmalarımıza zarar vermekte. Onların zarar görmesi de bizim sağlığımızı etkilemekte. Bu yararlı organizmalarımıza verilen isim probiyotik. Aslında sadece yediklerimiz değil kullanılan antibiyotik gibi ilaçlarda probiyotik denen dostlarımıza zarar vermekte.

İyi huylu organizmaların yok olmasıbağırsak florasındaki değişime neden olmakta bu da bizim bağışıklık sistemimizin çökmesine kolay kolay hasta olma, ağızda uçuk, gözde arpacık, sivilcelenme, alerjik rahatsızlıklar (mesela anjiyo ödem), deri hastalıkları (seboreik dermatit veya diğer egzama türleri) vb.  Bunun yanı sıra yine bağırsakların duygularımızı etkilediklerini söylemiştik. Bunlardan başlıcaları, halsizlikgüçsüzlük, mutsuzluk, endişe ve kaygı vb.

Asıl mesele bağırsak düzeni bozuldu ama nasıl düzelteceğiz. Öncelikle bir uzmana görünmenizi tavsiye ederim. Onun uygulayacağı bir diyet programı ve yardımcı takviyeleri almanızı öneririm.

Hangi probiyotik ürünü kullanmalıyım?

Piyasa da birçok ürün mevcut. Bir kısmını da denedim ancak büyük bir kısmından fayda görmedim. Özellikle çiğneme tableti veya toz şeklinde olanları tavsiye etmiyorum. Bana en iyi gelen Solgar Advanced Multi-Billion Dolphilus olan ürün. Fiyatı biraz pahalı ancak memnun kalacağınız bir ürün diyebilirim. İçeriğinde 5 milyar L. acidophilus, B. lactis, L. paracasei ve L. rhamnosus GG organizmalarını barındırıyor.

Doğal yollarla probiyotik almak

Sadece takviyeler ile değil doğal yollarla da probiyotik alabilirsiniz ki bu en iyisidir. Türk ulusunun genel olarak yiyecekleri probiyotik içermektedir. Çok soğuk iklime sahip olan Orta Asya bozkırlarında hasta olmadan bünyesi sağlam şekilde yaşayabilmeleri yüksek ihtimalle yiyeceklerinin bol probiyotikli olmasından kaynaklı olduğunu düşünmekteyim.

Probiyotik içeren yiyecek ve içeceklere gelecek olursak, kımız, kefir, turşu, tarhana çorbası, yoğurt vb.

Yukarıda bahsettiğim ürünleri doğal olarak yapılırsa (yani pastörize olmayan) çokça faydasını görebilirsiniz. Mayalı ürünlere karşı alerjisi olanların bunları kullanması sorun olacaktır. Bu yüzden bu kişilerin yine uzmandan yardım almasını öneririm.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Kategori: Kişisel Yazılar Sağlık