anayasa arşivleri | OturanBilge - Güncel Blog Sitesi İçeriğe geç →

Etiket: anayasa

Ders çalışma yöntemleri

evet sevgili haydar ve dümenleri. malum 2012’ye girdiğimizde gene bir başka kpss çılgınlığı ve karnavalı başlamış olacak. nice genç ve kendini genç hisseden kitleler 7 temmuz cumartesi sabahı uzatılan tüm mikrofonlara ”attım hafızaya, beyin bedava” diyebilmek için son süratle çalışmalara başladılar. işte beyine atılacak o bilgileri en iyi yöntem ve stratejiyle nasıl atabiliriz sorusu günlerdir aklımı kurcalıyordu.

biz maalesef beynini premium üyenin verdiği avantajla full kullanan einstein’den ziyade tüm bilgileri illegal olarak torrentten downloadlayan kullanıcı gibi, internette diğer tüm sitelerin free user tuşuna bastığımız gibi beynimizi de free user olarak kullanıyoruz. benim bulabildiğim ve araştırmalarım sonucum da ulaştığım bilgilerden yola çıkarak klasik sözel dersler için -ki konumuz içinde matematik ve sayısal dersler yoktur- 2-3 farklı yöntem vardır.

4 Yorum

Dolarizasyon nedir?

sırasıyla aklımda kaldığı kadarıyla bankacılık düşünen arkadaşalr için ileride lazım olabilecek bazı iktisadi kavramları açıklayayım.

öncelikle dolarizason nedir? dolarizasyon en basit iktisadi tanımıyla; bir ülkenin kendi merkez bankasının ürettiği ve değişim aracı, hesap birimi ve değer biriktirme aracı olarak genel kabul görmüş kendi parası yerine uluslar arası alanda kabul görmüş yabancı parayı kullanmalarıdır. buna halk dilinde tercüme olarak ”doğru dürüst bir para politikasi sürdüremeyenlerin biz bir haltı beceremiyoruz o yüzden son çare olarak günahı x parasına atıyoruz demesidir.” günümüzde bu politikayı benimseyen ülkeler arasında yanılmıyorusam eğer ekvador, zimbabve ve güney amerika uygulamaktadır. bu politikada şurası da önemlidir ki genelde çapa atılan yabancı para amerikan doları veya bir ihtimal euro olmaktadır. gene bugünkü yunanistanın euroya geçişi bu tip para poliikasının karşılaşabileceği sorunlara örnek olabilir.

Yorum Bırak

Kpss

Kamu görevlerine ilk defa atama yapılacak kadrolar A Grubu Kadrolar ve B Grubu Kadrolar olmak üzere ikiye ayrılmıştır.
a) A Grubu Kadrolar; Başbakanlık, Bakanlıklar, bunların müsteşarlık, başkanlık ve bağımsız genel müdürlük düzeyindeki bağlı ve ilgili kuruluşları ile bağlı ortaklıklarındaki, özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle girilen ve belirli bir yetişme programı sonrası yeterlik sınavına tabi tutulan mesleklere ilişkin kadro ve görevler ile il özel idareleri ve belediyelerin teftiş kurullarına,
b) B Grubu Kadrolar; kadroları 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin eki listelerde yer alan, genel ve katma bütçeli kurumlarla bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar, kanunlar ile kurulan fonlar ve kefalet sandıkları, il özel idareleri ve belediyeler, il özel idareleri ve belediyelerin kurdukları birlikler ile bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında yukarıda (a) bendinde belirtilmiş olan meslekler dışında, ilk defa kamu hizmeti ve görevlerine atanacaklar içindir.
Yukarıda tanımlandığı gibi, A Grubu Kadrolar kamu kurum ve kuruluşlarına ait Müfettiş Yardımcılığı, Uzman Yardımcılığı, Denetmen Yardımcılığı, Aday Meslek Memurluğu (Dışişleri Bakanlığı), Maliyet Memurluğu (Kaymakam Adaylığı) gibi kadrolardır.

Yorum Bırak