fırsat maliyeti arşivleri | OturanBilge - Güncel Blog Sitesi İçeriğe geç →

Etiket: fırsat maliyeti

Aşkın fırsat maliyeti

ideal eş sizce nedir? ideal eş sizce kimdir? aklınıza cevap olarak gelen ilk kriter ‘’güzellik’’ kavramı olsa gerek. ülkemiz bir isveç, estonya veya rusya değil. elf yapımız olmadığından dolayı daha nüfusun %80’nin sahip olmadığı bir kavramı ideal eş seçiminde kriter olarak benimsemek doğru olmuyor. bir başka bakış açısıyla beraber alnında izler olan, ergen sivilceli veya vücudunun belli bölgelerinde ne kadar yağ ve kas kütlesi olması gerektiğinin ölçütlerle belirlendiği ve bunun olmadığı kişiler ve 50-55 kilo dışında olan herkes ideal olmayan eş kavramına girmektedir.

aslında eş seçiminde aklımıza gelen ilk kriterin güzellik olması bilinçsizce yapılan bir seçimdir. erkek ‘’güzel’’ seçerken evrimsel biyolojik miras olarak ortalama üzerinde ki bir güzelliğe spermlerini bırakmak ister. kadının seçiminde ise erkeğin tersine en marjinal sperm ve olursa en kaslı, iri vücutlu ve uzun boylu kişilerin spermleriyle yumurtalarını döllemek ister.

Yorum Bırak

Fırsat Maliyeti

İngilizcesi opportunity cost ve Fransızcası cout d’opportunité olan iktisadi bir terimdir. İktisat kitaplarında herhangi bir malın üretimini bir birim arttırmak için başka bir maldan vazgeçilmesi gereken mal miktarı olarak tanımlanır. İktisadi terimlere yabancı kişiler için bunun halk arasında ki tercümesi ve özeti şudur ki cebinizde 3 TL var. Bu 3…

Yorum Bırak