kpss 2014 arşivleri | OturanBilge - Güncel Blog Sitesi İçeriğe geç →

Etiket: kpss 2014

Kamuda en karizmatik 5 meslek

biliyorsunuz kpss a alan bilgisinden girilen ve kariyer meslekleri denilen meslekler vardır. daha sonra çok detaylı bir şekilde inciğinden cinciğine kadar kpss a’ya nasıl girilir, nasıl tercih yapılır, hangi kadroya kimler girebilir, atanma süreci nasıldır ve hangi meslekler vardırla ilgili bir yazıyı yazacağız. konumuzla paralel olarak kamuda en karizmatik 5 meslek nedir onları sıralayalım. başlamadan belirteyim ki bunlar tamamen subjektif bakış açısıdır.

1-) number one ”kaymakamlık”- valinin altıdır ama vali gibi istisnai değil güvenceli bir devlet memurluğudur. tıpkı vali gibi ortak kararnameyle atanır ve kaymakamlığın yüksek karizmasının yanında daha 25 yaşındayken bir ilçeyi yönetebilme imkanı, 3.ooo tllik maaş, yurt dışında staj imkanı ve idealist biriyseniz yöneticiliğinizi konuşturma fırsatı vardır. kpss alan bilgisi a kadrodan atanır ve atanmanız için içişleri bakanı, bakanlar kurulu ve cumhurbaşkanı’nın ortak kararnamesi gereklidir. kız istemeye gittiğinizde hangi kızın babası ben kaymakam adama kız vermem diyebilir ki?!

2-) number two ”sayıştay denetçiliği” – biliyorsunuz sayıştay meclis adına yani tbmm adına yani türk milleti adına denetleme yapar. bre bre bre sayıştay denetçiliği kariyer mesleğini duyunca insanın hazır ola geçesi geliyor. bu mesleğin her miliminden buram buram kamu gücü akmaktadır. hakim ve savcıların aksine taşrada kalmayıp, sadece ankara’da görev yapıyor. arada turneleri olur. maaşı 2.500 tl civarında başlayıp 1. dereceye ulaşan sayıştay denetçilerinde 5.500 tl.’ye kadar çıkıyor.her ne kadar anayasada yüksek mahkemeler arasında adı geçmese de sadace kit’ler dışında her kurumda denetleme yetkisi bulunan sayıştay’ın sayıştay denetçisi karizmatik olmasında daha nolsun.

Yorum Bırak