maaş arşivleri | OturanBilge - Güncel Blog Sitesi İçeriğe geç →

Etiket: maaş

Özel sektör ile kamu arasındaki fark

olayın özetini geçip en yalın haliyle anlatmak gerekirse eğer, memur kafası yaşamak güzeldir. cumartesi-pazarları tatildir, saat 5 dedi mi babanı tanımaz çıkarsın, yazın 1 ay tatil iyidir hoştur. mesai saatleri insancıldır ve özel hayatına özel sektörde çalışanlara oranla daha fazla zaman ayırabilirsin. ve belkide en büyük avantajı çokta delice bir hata yapmayıp sicilini kirletmezsen yani efendi efendi çalışırsan memurluktan kovulma şansın yok denecek kadar azdır. yani bir ömür boyu maaşın garantidir. bunlar kamusal anlamda memurluğun avantajlı olduğu noktalar.

Yorum Bırak

Para parayı çekermiş, peki ya iktisadi açıdan?

halk arasında yaygın bir söz, bir nevi bir önerme vardır para parayı çekermiş diye. peki bu önermenin iktisadi açıdan doğruluk payı var mıdır? ilk aşamada olaya halk dilinde yaklaşacak olursak eğer, İbrahim Tatlıses, Acun Ilıcalı, Bülent Ersoy tarzı çok yüksek meblağalar kazanan isimler bu kazandıkları paraları yeni yatırımlara harcayarak ekstradan gelir elde etmektedirler. aslında bu önermede örneklememizi ibrahim tatlıses üzerinden yapacak olursak olayı cuk oturtmuş oluruz. bilirsiniz ibrahim tatlıses konser, albüm ve tv showundan kazandığı fonları çeşitli sektörlerde yatırım aracına dönüştürerek turizm, inşaat, gayrımenkul, gıda ve hizmet gibi bir çok sektördeki yatırımları sayesinde esas meslek icraatı olan şarkıcılıktan çok daha fazla gelir elde etmektedir. ibrahim tatlıses gibi acun ılıcalı, mehmet ali erbil, küçük emrah gibi sanatçılar kazandığı yüksek fonları yatırımlara dönüştürerek kazançlarına ekstra kazançlar eklemektedirler. yani ”para parayı çekmektedir.”

Yorum Bırak

En Kebap İş Milletvekili Olmakmış

Bu meclis hakkında haberler yada Meclisi TV sine baktığınızda görmüşsünüzdür orda oturulacak yüzlerce lüks popoyu rahatlatıcı koltuklar vardır, ama birçoğu boştur.En fazla 30 40 kişi görebilirsiniz.

Geçenlerde bir gazetenin haberindeki fotoğrafları gördüm dışarda 3-5 kuruş için tüm gününü heba edip binbir insanın kaprisini patron kaprisini çeken insanlar aklıma geldi.Ve bu emekleri sonucunda aldıkları ücretlerin ne kadar az olduğu aklıma geldi.Bir meclise bakıyorum bir dışarıya arada dağlar fark var.O koltukları dolduranlarında pek birşey yaptığını zannetmeyin sakın!Bir çoğu uyumakta bir çoğuda farklı işlerle meşgul olmakta.Haydi bakalım neler yapıyorlarmış:

Yorum Bırak