rus savaş uçakları arşivleri | OturanBilge - Güncel Blog Sitesi İçeriğe geç →

Etiket: rus savaş uçakları

Rusya Federasyonu Hava Kuvvetlerinin En İyi 5 Savaş Uçağı

11 Eylül’de ABD’ye terör saldırılarının başlamasından itibaren dünya üzerinde bir çok ülkede savaş başladı. Bu savaş Orta Doğu’da sıcak savaş ile yaşanırken diğer dünya ülkelerinde ise beşinci kol faaliyetleri olarak yaşandı ve yaşanmayada devam ediyor. Dünya üzerinde neredeyse 3. Dünya Savaşı saftlaşmaları yaşanıyor desek yanlış olmaz.

Suriye’de 5-6 yıldır süren iç savaşına bir süre önce Irak Savaşı sırasında Felluce’de üstlenen Saddamın askerleri (biz bunları Amerikan askerlerine karşı saldırılarda Iraklı direnişçiler olarak duyuyorduk.) dahil oldular. Bunu radikal İslam adı altında İslam Devleti (ISIS-IS-IŞİD-DEAŞ-DAİŞ) olarak hem Suriye hem de Irak’ın bir kısmını ele geçirdiler. Yaptıkları faaliyetler ile tüm dünya kamuoyuna korku saldılar ve özellikle enerji hatları üzerinde bulunmaları sebebiyle IŞİD’e karşı koalisyon kuruldu. ABD önderliğinde bir süre havadan vurulan IŞİD karşısında pek bir başarı elde edilemedi, mücadele edebilecek deneyimli ve eğitimli kara birliklerinin olmayışı sebebiyle.

Bunun akabininde Rusya Ortadoğu üzerindeki İran’dan sonraki önde gelen müttefiki olan Suriye’ye elini uzattı. Suriye’de Rus savaş uçakları sadece IŞİD’e değil tüm Suriye rejimine tehlike unsuru olan grupları bombardımana tutuyor. Bu konumuzda Rus savaş uçaklarını özellikleriyle en iyi 5 tanesini sizlere tanıtacağız.

 

5) Mikoyan MiG-29

 

mig-29-en-iyi-rus-savas-jetleri-ucagi

 

Fulcrum NATO’daki kod adıyla anılmaktadır. Tek motora sahiptir. 1977 üretimi olan bu uçaklar halen en kullanışlı ve en iyi uçaklar olarak adlandırılmaktadır. Kısa menzilli avcı ve savunma uçakları olarak kullanılsada bombardımanlarada katılmaktadır. NATO ve batı blok ülkelerinin kullandığı F-16, F-18 ve F-15 uçaklarına karşılık olarak üretilmiştir. MiG-29’lar ilk turbofana sahip savaş uçaklarıdır.

En son modelleri olan MİG-29SMT ve iki kişilik MiG-29UBT’ler modern cihazlarla donatılmış halde görev almaktadır. Menzilleri 3500 km’ye çıkarılmış; kara saldırı görevlerini üstlenebilecek tarzda modernize edilmiştir. Geçtiğimiz gün (04.10.2015) Suriye’de görev alan ve Türk hava sahasını ihlal eden uçaklar bu uçaklardır.

Yorum Bırak