türk lirası arşivleri | OturanBilge - Güncel Blog Sitesi İçeriğe geç →

Etiket: türk lirası

Tc. Merkez Bankasının karşılıksız para basması

Arkadaş ciddi ciddi ‘neden para basıp borç ödemiyoruz?’ diye soranlar var. Özet geçiyorum, ‘ne kadar ekmek o kadar köftedir olayın özeti ondan. Yazının genelinde söyleyeceğim şeyi tek cümleye indirgersem eğer bunun en güzel açıklamasını şöyle yapabilirim aslında. NBA 2K14 veya Pes oynayanlar bilirler. Sizin sıfırdan oyuncu yarattığınız modlarda oynarken para…

Yorum Bırak

Dolarizasyon nedir?

sırasıyla aklımda kaldığı kadarıyla bankacılık düşünen arkadaşalr için ileride lazım olabilecek bazı iktisadi kavramları açıklayayım.

öncelikle dolarizason nedir? dolarizasyon en basit iktisadi tanımıyla; bir ülkenin kendi merkez bankasının ürettiği ve değişim aracı, hesap birimi ve değer biriktirme aracı olarak genel kabul görmüş kendi parası yerine uluslar arası alanda kabul görmüş yabancı parayı kullanmalarıdır. buna halk dilinde tercüme olarak ”doğru dürüst bir para politikasi sürdüremeyenlerin biz bir haltı beceremiyoruz o yüzden son çare olarak günahı x parasına atıyoruz demesidir.” günümüzde bu politikayı benimseyen ülkeler arasında yanılmıyorusam eğer ekvador, zimbabve ve güney amerika uygulamaktadır. bu politikada şurası da önemlidir ki genelde çapa atılan yabancı para amerikan doları veya bir ihtimal euro olmaktadır. gene bugünkü yunanistanın euroya geçişi bu tip para poliikasının karşılaşabileceği sorunlara örnek olabilir.

Yorum Bırak

Hiper enflasyon nedir?

hiper enflasyon dörtnala enflasyon olarak adlandırılır. piyasadaki banknot miktarının manyak hızlı arttığı, parasal tasarrufun öneminin kalmadığı bir durumdur. nasıl ki gözüne ışık tutulmuş tavşan hıkık deyip inme inmiş gibi kalıyorsa bir ülkenin parası da hiper enflasyon karşısında hıkık der kalır. hiper enflason hiper tansiyon gibi sakat bir durumdur. paranın ne kadar iyi bir değer muhafaza aracı olduğu fiyatların seyrine bağlıdır. örneğin; tüm fiyatların ikiye katlanması, paranın satın alma gücünü ve dolayısıyla değerini yarı yarıya azaltır. fiyatlar genel düzeyinin hızla yükseldiği enflasyonist bir ortamda, para hızla değer kaybeder ve halk servetini para biçiminde tutmaktan uzaklaşır. bu durum hiper enflasyon olarak bilinen ve 3 rakamlı aşırı enflasyon dönemlerinde en uç noktasına ulaşır.

Yorum Bırak