ücret arşivleri | OturanBilge - Güncel Blog Sitesi İçeriğe geç →

Etiket: ücret

Nominal ücret, reel ücret ne demektir?

nominal ücret ve reel ücret kavramları nelerdir? biz buna iktisadi açıdan ‘para aldanması’ deriz ki halk arasında sazan yemi denilebilir. peki nedir bu iki kavram?

sanırım daha önceden brüt maaş ve net maaş kavramlarını duymuşsunuzdur? peki nedir bunlar? öncelikle brüt maaş; üniden yeni mezun olacak son sınıf öğrencisinin aklından geçen maaştır. yani ona söylenen ‘brüt maaş olan 1.5oo tl’ den ssk primi, gelir vergisi, damga vergisi gibi kesintilerin olacağını bilmeden hayalini kurduğu ücrete brüt ücret denir. peki net maaş nedir? mesleğinde 20. yılı dolduran adamın, brüt maaştan vergi, sosyal güvenlik primi ve diğer kesintiler yapıldıktan sonra eline geçeceğini bildiği maaştır. genelde ev kirası ve faturalar ödenince de biter o kadar da nettir net maaş. iki kavramın tanımından net ve brütün farkını gördük sanırım.

3 Yorum

Hotfile Kıyımlara Başladı.Alternatifler Ne Olacak?

En eski belkide ilk açılan dosya barındırma sitesi olan rapidshare.de ve sonrasında rapidshare.com film ve müzik şirketlerinin haklarında birçok dava açması üzerine birçok kullanıcısını sistemden uzaklaştırmıştı.Sayısız dosya da kaldırılmıştı.Şimdi aynı duurm hotfile.com un başına gelmeye başladı.Hotfile yi rapidshare nin alternatifi olarak gören herkes Hotfile ye yönelmişti.Hotfile ye yönelmelerinin bir sebebide belli miktarlarda ki indirilen dosya sayısına göre yükleyiciye (uploader)  ücret ödemesiydi.Bazı yükleyiciler Hotfileden aylık 700-800$ ı aşkın bir para kazanmaktaydılar.Gerçi Rapidshare de de buna benzer bir sistem vardı.Rapid points denen bir puan kazandırıyordu.Ama şirketin zora düşmesi sistemi yenilemesiyle bu ortadan kalktı.

Yorum Bırak