Facebook hesabını kapatmak

insanlar bazen hayattan yorulabilir, insanlar bazen insanlardan bile yorulabilir. insanların günlük hayatta ki rutin sosyal ilişkilerde takındıkları o maskelerini birde sanal alemde takmaları ve her akşam nete girdiğinizde birde samimiyetsizlikte level atlamış tüm o absürt eylemleri görmek insanı bu tarz bir hareket yapmaya tetikleyebilir. ama bilinmesi gerekir ki facebook hesabını kapatmak diye bir şey yoktur, facebooktan şutlanmak vardır.

burada ki ele alınması gereken konu 70 yaşında ki insanların bile facebooka üye olduğu günümüzde, herkes mersine giderken er kişinin neden tersine bir istikamet izlediğidir. bu eylemi yapmak için çok geçerli nedenler olabilir. yalnız o geçerli sebeplerin toplamı bile elinizi ”facebook hesabı dondur” butonuna basmaya tetiklemeyebilir. zaten facebookta sadece şutlanırsanız hesabınız tamamen devreden çıkmış oluyor. diğer türlü elinizde sadece hesabı dondur yolu bulunuyor ki onunda pek bir faydası yoktur. yani normal şifrenizi yazarak girdiğinizde zaten hesabınızı olduğu gibi kullanabiliyorsunuz. olaya bir nefsine hakim olabilme mücadalesi olarak görecek olursak eğer facebook hesabını dondurmak hiçbir işe yaramaz iken esas irade sınavımız facebooktan atıldığınız için kapanan hesabınızı ivedi bir şekilde açıp açmayacağınızdır. misal ben bundan önce 2 defa kapattım(veya atıldım). maksimum 1 ay sonra tekrar geri döndüm facebook alemine. o süre zarfı içinde kafam ciddi anlamda rahatlamıştı. en azından mail kutum bile rahattı. insanların facebooku kullanım amacı kendilerini deşifre etmek ve ilgi çekmeye çalışmak olduğu için facebooka karşı verilen bu savaşta yenilen taraf hep insan iradesi oluyor maalesef. belli bir süre sonra insanın içi içini yiyor. merak duygusunun da verdiği etkiden dolayı acaba bensiz facebook alemlerinde ne yapıyorlar diye düşünüyor? sanıyor ki tüm arkadaş listesi er kişinin facebooktan gitme gününü bekliyordu ki er kişi gider gitmez partilere başladılar, kutlamalar yapıyorlar, üzerlerine krema püskürtüp er kişi tekrar yeni bir facebook hesabı açasıya kadar kremayı bitirmeye çalışıyorlar. yok öyle bir şey. insan olaylara bakmak istediği yerden baktığı ve işine geleni aldığı için madalyonun diğer tarafını hiç düşünmüyor. sanıyor ki olaylar öyle…ama inanın bana geri dönüp baktığınızda gerçekten pişman oluyorsunuz. burada hiçbir şey değişmemiş, insanlar bıraktığım gibi aynı samimiyetsizlikte son sürat devam ediyorlar diye düşünüyorsunuz.

eğer birey çalışan birisi ise facebook hesabını kapatmak daha kolaydır onun için. adam zaten işinde gücündeyken facebookunu kullanmak pek cazip bile gelmeyebilir. sanal hayatını offlayıp real hayatı online yaşamaya başlar. hem sevgilisi de varsa eğer facebookun diğer en büyük kullanım amacı olan karı-kız düşürme amacında da kullanmayacağı için hesabını kapatarak en azından ikili ilişkilerde sürekli yaşanan facebook yüzünden kavgayı yaşamazlar. yalnız, çalışmayan ve evden pek dışarı çıkmayan birisi için daha zordur facebooktan çıkmak. çünkü çoğu zamanını evinde geçiren bireyin tek eğlencesi ve zaman geçirme aracı facebooktur hele ki sözlükte yazar bile değilse.

bahsettiğim gibi bir insan durduk yere facebook hesabını kapatmaz. zaten insanoğlunun nefsi böyle bir hareketi gönüllü yapmaya yetecek kapasitede bile değildir. sade ve sadece soğuk duş etkisi gibi bir şekilde bir gün yataktan kalkıp pcyi açtığınızda şifrenizi girerek siteye giriş yapmaya çabaladığınızda görmüş olduğunuz ”hesabınız kapatılmıştır” ibaresi bu işi yapabilir. iyi bir çocuk olursanız belki bir gün sizde o ibareyi görebilirsiniz. yalnız o ibareyi görmeye gönülden inanırsanız eğer bu hayatınıza minimal bir reset atarak sıfırdan başladığınızı veya başlayacağınızı göstermektedir. sevgilinizle kavga etmişseniz, hayatınızda son sürat dibe doğru çöküş yaşıyorsanız kapatırsınız facebookunuzu. facebookunu kapatan bilge olmak hiçte kolay değildir. bu hareketi yapabilen adamın içinden alien misali bir tyler durden çıkıyordur bundan emin olun.