Hangi Android Telefonu Almalıyım? – OturanBilge – Güncel Blog Sitesi

Hangi Android Telefonu Almalıyım?

hangi-android-telefonu-almaliyim Son dönemlerin en sık sorulan sorularından biri. Hangi Android telefon almalıyım ya da Apple iPhone (iOS) mu yoksa Android mi?

Okuyucuları sıkmamak adına özet geçmeye çalışacağım.

iOS ile Android Nedir?

Her ikisi de Unix den türemiş mobil işletim sistemleridir. iOS Androide göre biraz daha genç olduğu için gelişmişlik düzeyi daha fazladır diyebiliriz.

Benim cihazım stabil olsun yani sorun çıkarmasın sürekli hızlı olsun, uygulamaları da yine aynı şekilde sorun çıkarmadan sorunsuz şekilde çalışsın diyorsanız hiç şüphesiz ki size uygun cihaz iOS işletim sistemli iPhone. Ama cihazınızın görünümü ikonları değiştirmek isterseniz bunu yapmanız (Jailbreak hariç) olası değil.

Android de ise stabil olmak söz konusu ne yazık ki değil. Cihaz zaman sonra yavaşlayacak ya da uygulamalar da zaman zaman sorun yaşayacaksınız. Ama Android de stabil olma söz konusu Android cihaz markalarında tekrar değineceğiz.

Yani iOS ile Android’i özetlersek. Özgür olmak istiyorsanız Android, stabil olmak istiyorsanız iOS. Bu da sizin tercihiniz.

Hangi Android Telefonu Almalıyım?

Bu konu da da edindiğim tecrübelere net bir şekilde konuşacağım. Az evvel stabil olmama konusunda Android eleştirisinde bulunduk. Genel itibari ile Android cihazlar stabil değil. Ama Google’nin çıkarttığı Nexus serisi bunun dışında kalıyor. Peki neden?

Google Android sürümlerini çıkartırken kendi cihazı olan Nexus a göre tasarlayıp çıkartıyor. Daha sonra ise diğer firmalara dağıtıyor ve firmalar cihazlarına göre tasarlayıp cihazlarına bu sürümleri yüklüyorlar. Stabil olamama konusunun doğuşu buradan çıkıyor işte. Ayrıca Android uygulamalar yine hazırlanırken Nexus cihazlara göre hazırlanıyor. Uygulamalarda yaşanan pürüzler de buradan kaynaklı olabiliyor.

Yani kısa ve net tek önerdiğim akıllı telefon Android işletim sistemli olarak Nexus serisinden bir cihazdır. Geride kalan hiçbir cihazı tavsiye etmiyorum.

Çok stabil olmasını istiyorsanız da iOS tercihiniz olsun.

Oturanbilge.com

One thought on “Hangi Android Telefonu Almalıyım?

  1. bilale anlatır gibi anlatmışsınız çok güzel bir yazı olmuş 🙂 ama bir eksik var: google play edition cihazlar… geçen yaz telefon almam gerekiyordu ve maddi olarak kısıtlıydım, nexus alamadım (iphone zaten alamazdım) ben de motorola moto g almıştım, sonuçta google firmasının desteklediği, bloatware’dan arınmış, pure android ve fiyatı da oldukça uygun (630TL idi sanırım) bir telefondu. nitekim beni yanıltmadı, ufak tefek kasmalar olsa da bu kadar zaman geçti hala bana mısın demiyor. üstüne üstlük android 5.0.2’den sonra 5.1 sürümü de yayınlanmış moto g’ler için, o da bugün yarın gelir. yazınız için teşekkürler, okuyanlara faydalı olacaktır kesinlikle 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: