Hayatı Birol Güven dizilerindeymiş gibi yaşamak | OturanBilge - Güncel Blog Sitesi İçeriğe geç →

Hayatı Birol Güven dizilerindeymiş gibi yaşamak

öncelikle başlığın anlatmak istediği olguyu ve neden birol güven olduğunu belirtmem gerekirse, çocuklar duymasını az çok izlemiş olanlar iyi bilirler. 45 dakikalık bir bölümde dizide ki karakterlerin başına bir problem gelir. bölüm sonunda da o problem çözülerek her şey tatlıya bağlanır ve mutlu mesut yaşanmaya devam edilirdi. taa ki diğer bölümde karşılaşılacak yeni bir olaya kadar. dizininde kurgusu ve sitemi buna dayanmaktadır. aslında papatyam dizisi de bu duruma ve başlığa güzel bir örnek oluşturabilir. mantık üç aşağı beş yukarı aynıdır. karakterin başına bir iş gelir misal kadının eski kocası çıkar gelir ortalığı karıştırır bölüm sonunda olay halledilirdi.

hayatta işte tıpkı bu ve bunun gibi diziler gibi yaşanılıyor. sürekli inişli çıkışlı bir grafik izliyor hayat. kendimden bir örnek vermem gerekirse; inci gibi olan dişlerimle gül gibi geçinip gidiyorduk. ortada hiçbir neden yok iken bu gül gibi ilişkimizin dikeni batmışçasına sızlamaya başladı durduk yere. aynı dizideki olay örgüsüne paralel bir şekilde olaya giriş yapılmış oldu. sonrasında gelişme bölümü geldi ki bu ağrı şiddetini iyice hissettirdi ve doktor yolu gözüktü bana. sonrasında bu karşılaştığım problemin sonuç girizgahı geldi ve doktorunda bana söylediği gibi sadece diş hassasiyeti vardı ve ”arada olur öyle” dedi. sonrasında ağrı da geçti zaten.

sizi duyar gibiyim. dua et birol güvenin ki gibi bir hayat yaşıyorsun ya kavak yelleri gibi bir diziye denk gelseydin maazallah der gibisiniz. aynı bölüm içinde bir kişinin başına şunlar gelir mi? kendisi ve annesi kaçırılır. babası diri diri yakılır. kendisine yüksek dozda morfin verilir ve o şekilde ölmek üzere olan annesine müdahale etmesi gerekir. e yuh. beterin beteri vardır diyorum ama bunun gibi ekstrem olaylar sizinde başınıza gelmiştir. elbette size şu cümleyi kurduran bir günü atlatmışsınızdır ”eğer bugünde ölmezsem ve bugünü de atlatırsam daha da bir şey olmaz bana.” sonrasında ne oldu? o günü atlattınız ve hayattasınız değil mi?

hayatın bize sunduğu olay örgüsünde bu ve bunun gibi nice küçük çözülebilir sorunlarla dolu olaylar yaşıyoruz, yaşadık, yaşayacağız. tek temennimiz senaryo konusunda kendisine birol güveni örnek alan hayatımız bir gün tozutup lostun veya 24’ün senaryosu gibi bir senaryoyla karşımıza çıkmaz.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Kategori: Genel