İngilizce öğrenmek

öncelikle ingilizce ki bırakın ingilizceyi uganda dilini bile öğrenmek bir istek, azim, istikrar gerektirir. seviyeniz ne olursa olsun sıfırdan başlayıp beginner-elementary-intermediate(lower and upper)-advanced seviyesine çıkabilirsiniz. ”ingilizce öğrenmek” denilince orada insanın bir kere durması geliyor. amacınız kpds-üds-ielts-teofl gibi sınavlara girmekse eğer varıp da ingilizce renkleri, günleri, deyimleri, küfürleri veya ingilizcenin internet diliyle argosunu öğrenmek size bir şey kazandırmaz. onun yerine en azından kelime haznesi olarak daha çok akademi ağırlı kelime öbekleri ve cümleler çalışılmalıdır. onun dışında ingilizce öğrenmede izlenecek yollar ve süreç aynıdır. ama burada işin sırrı algılarınızın açık olması ve istemenizdir. inanın bana çok duydum ingiltereye ingilizce öğrenmek için gidip orada sırf türklerle takılınca ingilizce yerine türkçesini geliştirip gelenler ve bir gıdım ingilizce bilmeyenler çok var. ister kursa gidin, ister evde çalışın, ister amerika da yaşayın esas konu istemektir.

bilindiği gibi ingilizce de 4 farklı nokta vardır. writing, reading, listening, speaking. bence kısa bir sürede bir insanın bu dördünde uzman seviyesine gelmesini beklemek biraz hayalcilik olur. onun yerine gene kpds-üds’ye hazırlananlar daha çok writing, reading, teofl-ielts’e hazırlananlar ise listening, reading, speaking çalışmalıdırlar.

peki ingilizce öğrenmede yabancı şarkı dinlemek ve alt yazılı film izlemenin faydası ne olur diye soracak olursanız, öncelikle şarkı dinlemek ve cnbc-e, cnn, bbc de gün boyu ingilizce dinlemenin tek faydası kulak aşinalığı olur. bence dinlemek ve duymak, görmek ile bakma arasında dağlar kadar fark olduğu için bu aktiviteler de sadece duyar ve bakarsanız pek bir ilerleme kaydedemezsiniz. örnek olarak alt yazılı mad men izlediğinizde kelimeleri yakalayamazsınız. ama ben mesela how i met your mother’ın 1. sezonun 1. bölümünden başladım. diziyi ingilizce alt yazılı olarak izleyin ve her cümle sonunda durdurarak söylenen kelimeyi özümsemeye çalışın. mesela ted mosby’nin söylediği ”what was i do?” cümlesinin tenselerini varsa öznesini görün. her cümle sonunda durdurarak analiz ede ede izleyin. sonrasında diziyi türkçe altyazılı izleyin aynı bölümü. bu sayede ingilizce anlayamadığınız yerlerin türkçesini görürsünüz. en sonunda isteğe bağlı olarak bu sefer hiç altyazısız ve dublajsız olarak sadece orjinal dilinde izleyin. ben himym’ın her bölümüm 3 defa izleyebileceğim için bu diziyi seçtim. dediğim gibi bu yöntemi uygularsanız özellikle türkçe dublaja ingilizce altyazı ve ingilizce dili ingilizce altyazılı izlediğinizde yakalarsınız. yoksa diğer türlü türkçe altyazılı izlediğinizde algılarınız açık değilse 1ooo tane izleseniz faydası olmaz.

reading için odtünün setleri ve çeşitli sitelerde bulunan okuma parçaları ve okuma parçalarıyla ilgili sorular yardımcı olur. ve bol bol new york times’dan makaleler okuyun. okuduğunuz parçada anlamını bilmediğiniz sözcükler için altını çizin ve okuma bittikten sonra onlarla uğraşın. kitap okurken her anlamını bilmediğiniz kelime için sözlüğe bakarsanız faydası olmaz. ve kendinize bir tane bol yapraklı defter edinin. ve ona anlamını bilmediğiniz kelimelerin türkçesini, kullanılıyorsa eğer söz öbeğini, irregular verb ise past tenseni, zıt ve eş anlamlarını yazın ve cümle içinde kullanın.

toparlayacak olursam eğer ben kpds hazırlanıyorum ve hedefim 70+ şuan seviyem pre-intermediate ve kullandığım yöntem ve izlediğim yollar şunlar. önce çeşitli sitelerden tüm tenseleri ve temel basic gramer kurallarını not almak. ondan sonra youtube’da bulunan görsel eğitim videolarını çalışmak ki bunları orjinal ingiliz öğretmenlerin hobi olarak hazırladığı videolardır. onlarda baya etkili oluyor. bu videolardan sonra facetoface setinin tüm kitaplarını çalışmak. arada boş zamanlarda odtü reader to workten reading çalışması yapmak ve en önemli bölüm olan effortless english setinden setin tekniğine uygun olarak çalışmak. benim hedefim önce seviye olarak upper-intermediate geldikten sonra kpdsye yönelik çalışma faslına geçerek hedefe ulaşmak.

biraz uzun oldu farkındayım ama amacım size yazarken aslında kendime yazmaktı. kızım sana söylüyorum gelinim sen anla hesabı.

Sjackson