İngiltere Londra metrosunda ki ırkçı kadın

Emma West, arkadaşları ona Dingiliz diyor. Kendisi Liverpool Ülkü Ocakları başkanı! Şaka bir yana da, Londra metrosunda yaşanan bu talihsiz olayı duymuşsunuzdur sanırım. Videoya buradan ulaşabilirsiniz.

Tam olarak videoda geçen diyaloglarda şunlar;
what has this country come to? a load of black people and a load of f***ing polish. a load of f***ing, yeah… you’re all f***ing… do you know what i mean?
‘you ain’t english. no, you ain’t english either. you ain’t english. none of you’s f***ing english. get back to your own f***ing… do you know what sort out your own countries, don’t come and do mine.
‘it’s nothing now. britain is nothing now. britain is f** all. my britain is f*** all.
‘yeah its fine. i have got a little kid here. have respect? i have a little boy here. f** you. i dare you, i f***ing dare you.
‘don’t watch my language. go back to where you come from, go back to f***ing nicaragua or where ever you come from. just f***ing go back.
‘i work, i work, i work, this is my british country until we let you lot come over.
‘so what. it is my british country, you ain’t british. are you british? you ain’t f***ing british. f*** off.
‘you ain’t british, you’re black. where do you come from?
‘no, someone’s got to talk up for these lot. look the whole f***ing tram, look at them. who is black and who is white.
‘there is all black and f***ing burnt people.’

Videoda gördüğünüz gibi kadının kucağında çocuk var. Video başlar başlamaz ırkçı söylemleri havada uçuşuyor. Kadının bir şeye kızdığı belli. Ne yazık ki nedenini bilmiyoruz. Uzun bir süre kadın küfür ettikten sonra siyahi bir anne o küfürlerden rahatsız olduğunu dile getiriyor. Bu ikazdan sonra Emma bu kez de Afrika kökenlilere saydırmaya başlıyor. Arkasında ki siyahi bir genç hemen ayağa kalkıyor ama diğer kişileri genci hemen sakinleştiriyor. Hatta bir kızımız da gencimize sarılıyor. Bence çok güzel mesajlar vermiş bu video. Bir insanın nasıl ırkçılı olabileceğini gösterdiği gibi medeni bir şekilde de cevap vermek mümkün olabilirmiş. Diğer bir ilginç nokta toplum içinde bariz bir şekilde yapılan ırkçı ve nefret söylemleri karşısında diğer İngiliz vatandaşlarının gayet medenice kadına karşılık vermeleridir. Sadece videonun sonlarına doğru bir başka İngiliz hatun dayanamayıp atar yapıyor ve karşılık veriyor. Olaydan sonra Emma polis tarafından tutuklanmıştır ve bazı yorumlara göre olay anında yüksek derece de ”high” olduğu söylenmektedir.

Kavgalarda oluşan ”kimsin lan sen? sen kimsin lan? kimsin olm? sen kimsin lan sen kimsin?” döngüsünün sadece Türkiye’ye ait olmadığını ”you ain’t british. are you british? you ain’t british” repliğiyle göstermiştir.

Emma’nın aynı hareketi Bronx veya Harlem metrosunda da yapmasını temenni eder, bunun bir münferit olay olduğunu ve bütün İngilizlerin böyle olmadığını belirtmek isterim.