İnternette Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaşamımızın büyük bir kısmını artık internette geçirmekteyiz. Ürün satın alımı öncesinde de artık internette araştırma yaparak alıyoruz veya internetten direkt olarak satın alıyoruz.

Resmi verilere göre Türkiye’de 2018 yılında internetten alışveriş 4.9 oranındayken 2019’da bu oran 5.1’e yükselmiş durumda.

İnternette alışveriş yaparken dikkat edilmesi en önemli noktalardan biri de güvenlik. Güvenlik konusunda yapmanız gerekenleri kısa kısa açıklayacağız.

1) SSL Sertifikası

Alışveriş yapacağınız sitenin adres çubuğunda kilit işareti olması sitenin SSL sertifikasına sahip olduğu anlamına gelir. Yani siteye vereceğiniz bilgilerin şifrelenerek 3. kişilerin eline geçmesini önleneceği anlamına gelmektedir.

2) Sisteminizin Güvenliği

Sistem güvenliğinizi en önemli konu. Bilgisayarınız veya mobil cihazınıza yerleşmiş zararlı yazılımlar ile kişisel verileriniz ile kart bilgileriniz kötü niyetli üçüncü kişilerin eline geçebilir. Kredi kartınızı başkalarının eline geçmesini istemiyorsanız sisteminizi güvenli tutmalısınız.

Sisteminizi güvenli tutmak için yapmanız gerekenler aslında oldukça basit. Bunlar başlıcaları:
– Orijinal bir işletim sistemi kullanın.
– İşletim sisteminizi her zaman güncel tutun.
– İyi bir anti-virüs kullanın
– Bilmediğiniz yerlerden dosya indirip açmayın
– Bilmediğiniz e-postalardan gelen bağlantılara (linklere) tıklamayın, dosyaları indirip açmayın.
– Korsan yazılımlar kullanmayın.
– Mobil cihazlarınıza dışarıdan yüklenebilir uygulamalar kurmayın. (Örneğin .apk)

3) Sanal Kart Kullanın

Sanal kartlarınızı mobil bankacılık veya internet bankacılık üzerinden ücretsiz şekilde oluşturabilirsiniz. Size verilen kart sanal bir karttır ve ana kartınızdan belli limitleri aktarabilirsiniz. Kartınız üçüncü şahısların eline geçse dahi limitiniz olmadığı için sizin tarafınızdan bir sorun teşkil etmeyecektir.

Bunlara dikkat ettiğiniz taktirde internetten güvenli alışveriş rahatlıkla yapabilirsiniz.