iPhone 4S için iOS 9.0.2 Güncellemesi

iphone-4s-ios8-ios9-karsilastirmasi Apple iOS öncesi Android kullanıyordum. Android deneyimini Samsung Gio ardından Motorola Atrix daha sonra da Samsung S3 ile yaşadım. Android bir süre kullanımdan ağırlaşmalar takılmalar, uygulamaların tam stabil şekilde çalışmaması gibi durumlarla çok karşılaşıyordum. Apple iOS’a geçince tüm bu sıkıntılardan kurtuldum ama Android kadar özgür bir yazılım değildi iOS. Her güzelin bir kusuru vardır elbet ama problem değil, güvenli olsun yeter.

Apple iPhone 4S alırken şüpheyle bakıyordum acaba güncelleme gelir mi diye. Çünkü Android cihazlardayken güncelleme gelmesi tamamen bir dert ve bir iki model öncesini aldıysanız hiç güncelleme gelmiyor. Yada telefon markası önce gelecek güncelleme diyor sonra bekliyorsunuz aylarca gelmiyor. Ama iPhone de bu durumla karşılaşmadım. iOS yeni sürümü gelecek deniyorsa bakıyorsunuz denen günde geliyor. Diyeceksiniz ama Android de custom rom olayı var. Var olmasına var ama stabil değil. Ya telefonun bir özelliği çalışmıyor ya şarj sıkıntısı oluyor. Onla bunla uğraşacak vakti yok çoğu insanın.

Konumuza dönecek olursak. iOS 7 kullanırken çok memnundum iPhone 4S’den fakat iOS 8 geldi yükledim ve ilk sürümleri baya yavaşlattı cihazı. iOS 8.4.1 gelince bu kasmalar azalsada bir iOS 7 performansını vermiyordu. iOS 9 iPhone 4S’e gelemeyecek dendi. iOS 9 ilk çıktığında iTunes üzerinden güncelleme denedim fakat cihazla uyumlu olmadığını söylüyordu. Bir hafta önce iOS 9.0.2 yayınlandı ve telefonuma güncelleme uyarısı geldi. Şaşırmadım değil. Büyük bir süpriz oldu. Apple kaç yıl önce çıkarttığı iPhone 4S’e bile değer veriyor dedim.

Baya bir hata aldım iTunes üzerinden denedim sorun yaşadım ama telefon üzerinden sorusuzca güncellemeyi yapabildim. Ufak başlıklar altında derleyecek olursak:

1) iOS 9 güncellemesinde eskisi gibi büyük bir boş alanınızın olmasını istemiyor. 806 MB kadar boş alanınız varsa telefon üzerinden sorunsuzca güncelleme yapabiliyorsunuz.

2) iOS 9 güncelleme sonrasında icloud hesabınızın şifrenizi vs. istiyor. Şifresini unutmuş olanlara şimdiden uyarıda bulunayım.

3) Güncelleme sonrası menüde gezinme olsun, uygulama açılışı olsun, açık olan uygulalar arayüzü olsun epey hızlanmış. Kapanış açılış hızında da azda olsa azalma var. Kısacası iOS 7 deki gibi hızlı olmuş.

4) Ayarlar bölümündeki bazı ikonlar renklendirilmiş hoş olmuş.

5) Arkadaş bul uygulaması eklenmiş. iCloud hesabınızda var olan arkadaşlarınızın nerede olduğunu harita üzerinden gösteriyor.

6) iPhonum’u Bul adlı uygulama yüklenmiş. iCloud’un web arayüzünde vardı bu zaten uzun süredir.

7) Siri ekranı biraz daha geliştirilmiş ve iyileştirmeler yapılmış.

8) Son kullanılan / Açık uygulamalar ara yüzü değişmiş. Biraz Android biçimini andırıyor.

iphone-4s-so-kullanilan-acik-uygulamalar-arayuzu-menusu

9) Klavyede de değişiklikler olmuş. Küçük mü büyük mü yazıyor diye çok karıştırırdım. Artık klavyeye küçük harflerde eklenmiş baya hoş olmuş.

iphone-4s-ios-9-klavye

 

10) iOS 8 ile beraber Safari tarayıcısında Masaüstü Görünümünü iste gelmişti.  Link üzerine tıklandığında aşağıya hareket ettirdiğinizde parmağınızı bunu kullanabiliyordunuz. Ben kaldırılmış sandım ama hala bu özellik varmış sadece yapma şekli değişmiş. Artık iOS 9 da sayfayı yenileme okuna basılı tuttuğunuzda bir süre sonra Masaüstü Görünümünü iste seçeneği çıkıyor.

11) Emojide yeni eklenen ifadeler var, bir çok ülkenin bayrağı eklenmiş.

 

Şuana kadar görebildiğim değişiklikler bu kadar. Değişiklikleri gördükçe konuya eklemeler yapacağım. Sizlerinde gördüğü değişiklikleri bildirmenizi yorumunuzda belirtmenizi rica ederim.