Eğitim arşivleri | OturanBilge - Güncel Blog Sitesi İçeriğe geç →

Kategori: Eğitim

Bu Sene Alman Turist Bekleniyor, Almanca Öğrenmenin Zamanı Geldi!

Yaz döneminde turistlerin en çok geldikleri yerlerden biri olan ülkemiz, özellikle Akdeniz ve Ege kıyıları ile dikkat çekmektedir. Her sene yaz aylarında turizm sezonunun açılması ile sahillerimize farklı ülkelerden insanlar geliyor. Gelen turistlerin dillerini öğrenmek oldukça avantaj sağlıyor. Her ne kadar İngilizce dünya dili olarak kullanılsa da turistlerin ana dillerini bilmek memnuniyet yüzdesini oldukça arttırıyor.

Hizmet ve turizm sektörünü etkileyen turistler, ülkeye bıraktıkları dövizlerle de Türkiye’nin önemli bir gelir kapısını oluşturmaktadır. Bu nedenle, gelen turistlerin aldıkları hizmetten memnun olmaları da bireysel gelire etkisi olduğu kadar ülkenin gelirine de büyük bir katkı sağlamaktadır. Bu sene Almanların ülkemizi daha sık ziyaret etmesi beklendiği için, turizm sektörü başta olmak üzere Almanca öğrenmek isteyenlerin sayısı da artmakta.

Yorum Bırak

Özel Öğrenci Statüsü Nedir?

ozel-ogrenci-statusu-nedir

Özel öğrenci statüsü birçok kişinin aklını karıştırmakta ve tam olarak ne olduğu bilinmektedir. Bunun bir nedeni de aslında üniversite daha doğrusu enstitü yönetimlerinin kendi başına buyruk iş yapmaları olarak görebiliriz.

Özel öğrenci statüsü YÖK deyimiyle karmaşık ve hatta saçma bir tanımla adlandırılmaktadır. Ancak biz kısaca şöyle açıklayabiliriz, enstitünün belli başlı bazı kriterlerinin yerine getirilmemiş ve enstitüye kabul edilmiş kişiye verilen hak. Özel öğrenci konumlarına olan kişiler genel olarak ya Ales ya YDS yada doktoraya kayıt olduysa yüksek lisans tezini teslim etmemiş yani yüksek lisans mezunu olmadan doktoraya kayıt olan olabilmektedir.

Yorum Bırak

2016 Jandarma Sözleşmeli Subay Soruları

2016 yılı Jandarma Sözleşmeli Subay sınavında bu sene çıkan soruları aklıma geldiği kadarıyla yazacağım. 2 adet Türkçe sorusu çıktı biri anlatım bozukluğu biri de anlamlı bi cümle oluşturulması için baştan dördüncü hangisidir tipinde soru. 2 adet Matematik sorusu soruldu. Bunlardan biri çarpanlarına ayırma (cevabı x idi) biri de işlem sorusuydu…

Tek Yorum

KYK Burs-Kredi Başvuruları Başladı

kyk-burs-kredi-basvuru-ne-zamanKYK yurt başvuruları yapılmış ve sonuçları belli olmuştu. Uzun süredir öğrenci kesimi KYK burs ve kredi başvurularını beklemekte. Bu sene hatta diğer senelere göre burs ve kredi başvurularının gecikmesi yaşandı. Bugün 21 Ekimtarihinde KYK Burs ve Kredi başvuruları başladı.

KYK Burs ve Kredileri ne zaman ödenmeye başlanacak ve nereden ödenecek?

Geçtiğimiz yıllarda şubat gibi ödenmeye başlanmıştı ancak bu sene Ocak ayında ödenmeye başlanacağı açıklandı. 6-9 Ocak tarihleri arasında ödenmeye başlanıyor. Ödemeler KYK’nın açtırdığı Ziraat Bankası hesabına yatırılmakta. Ayrıca bu kartlarda 250 TL lik kredi mevcut oluyor. Harcanan kredi ile bir sonraki ayın burs veya krediden düşülüyor.

Açıköğretim ve önlisans (MYO) okuyanlar burs veya kredi alabilir mi?

Açıköğretimde örgün öğretinden bir farkı olmadığı için sorun yok evet alabilirsiniz. Bursta çıkabilir kredide. Önlisans içinde bu aynen geçerli.

KYK Burs ve Kredi ödemeleri ne kadar olacak?

KYK burs ve kredilerine geçen yıl %10’luk bir zam yapılmıştı. Bu sene bir zam yapılmadı. Önümüzdeki sene ne olur bilinmez. Şuanki duruma göre önlisans ve lisans için 330 TL, yüksek lisans için 660 TL, doktora için 990 TL.

Yorum Bırak

Öğretim Görevlisi veya Akademisyen Nasıl Olunur

akademisyen-ogretim-gorevlisi-nasil-olunurOkuyan nüfusun çok olmasından mıdır, yoksa genç nüfusun işsizlik sorunlarından mıdır sürekli artık gençlerin “akademik kariyer” yapmak istiyorum sözlerini duyuyorum. Ancak ülkemizde ne lisede ne üniversitelerde genel olarak öğrencilere akademik kariyer hakkında pek bilgi verilmemekte. Oysa Finlandiya gibi eğitim sistemi oturmuş eğitimde bir numara olan ülkelerde bu lise döneminde belirlenmekte ve kişi buna göre eğitim almakta. Ama biz çağın pek gerisindeyiz. Konumuza dönecek olursak Öncelikle akademik unvanları sıralamak istiyorum.

1- Öğretim üyeleri

Ordinaryüs
Araştırma Profesörü
Profesör
Doçent
Yardımcı Doçent

Tek Yorum