İşletim Sistemleri arşivleri | OturanBilge - Güncel Blog Sitesi İçeriğe geç →

Kategori: İşletim Sistemleri

En İyi Anti Keylogger ve Anti Screen Capture Programları

Daha önceki yazımda keylogger tespiti nasıl yapılır konusunu ele almıştım. Keylogger’a kısaca değinecek olursak, bir tür spyware türünde zararlı yazılımdır. Keylogger bilgisayarda yaptığınız her türlü işlemi kayda alır ve zararlı yazılım sahibine e-posta olarak iletir. Özellikle internet siteleri hesaplarınız, kredi kartı bilgileriniz ve kimlik bilgilerinizin hırsızlığı ön planda olmaktadır. Bunun yanı sıra sizin kimlikleriniz kullanılarak işlenen suçlar ile suçları üzerinize yıkmaya çalışılabilir. Özellikle de hukukun düzgün işlemediği veya bilişim suçlarına bakan hukukçuların bilgisizliği söz konusu ise başınızı ağrıtacak durumlara yol açabilir. Yani sizin keyifle bilgisayar ve internet kullanımınız tamamen zehir olacaktır.

Bilgisayar güvenliği bu açıdan oldukça fazla önemli durumdadır. Anti-virüs ve firewall gibi programlar sizin güvenliğinizi sağlayabilir ancak yeterli bu da olmayabilir. Özellikle bilinçli kullanıcı olmak ve anlık dalgınlıklarla hatalara düşmemeniz gerekmektedir. Tabi bu durum Windows kullanıcısıysanız çok daha önemli. MS Windows dünyada en çok kullanılan işletim sistemi olduğu için ve aynı zamanda kullanıcılarına tam yetki ile bilgisayar kullanımını verdiği için büyük bir sorumluluk yüklemektedir. Bunun sonucunda da bilinçli olmayan bir kullanıcı bilgisayarını istemeden de olsa bir suç makinası haline getirebilir. Eğer ki sadece Windows’da çalışan uygulamalar ile işşiniz yok, genel olarak internet için bilgisayar kullanıyorsanız size önerim bir Linux dağıtımını kullanmanız olacaktır. Windows’da en dikkat etmeniz gereken konulardan biri programları full hale getirmek için kullanılan yöntemleri denememenizdir. Crackleme denen işlemlerde bu exe dosyalarının içerisine zararlı yazılım veya minning yerleştirilmektedir. Bunlar da bilgisayar güvenliğini tehlikeye atmakta veya bilgisayarınızın olduğundan fazla efor sarf etmesine neden olmaktadır. Yani yazılımların hakkı ne ise onu ödeyerek kullanmanız en doğrusu olacaktır. Yazılımlara para vermek istemiyorsanız açık kaynak kodlu yazılımları tercih etmelisiniz. Bunun için en iyi işletim sistemleri de Linux dağıtımlarıdır.

Yorum Bırak

SVCHOST.EXE Hizmet Adını Kolayca Tespit Etmenin 7 Yolu

Bilgisayarda gGörev Yöneticisine girildiğinde karşımıza en az 7-8 adet çalışan Svchost.exe görmekteyiz. Bunun ne olduğunu internette arattığınızda ise karşınıza virüs türünde zararlı yazılım olabileceğini görmeniz kaçınılmaz. Ancak durum böyle değildir. Svchost.exe adıyla çalışan uygulama Microsoft Windows’un arka planda çalışan uygulamalarının servisidir.

Svchost.exe genel olarak  SYSTEM, NETWORK SERVICE ve LOCAL SERVICE Kullanıcılar adıyla çalışmaktadır. İnternette dolaşan bazı yanlış haberlere göre de Svchost.exe eğer bilgisayar kullanıcı adınız ile çalışıyorsa bu keylogger (zararlı yazılım) vardır anlamına gelmektedir denmekte. Bu eski sürüm Windows için geçerli olabilir ancak Svchost.exe Windows 10’da kullanıcı adınız ile çalışabilmektedir. Bu da zararlı yazılım anlamına gelmemektedir.

Yorum Bırak

Bilgisayarda Keylogger Tespiti Nasıl Yapılır

Zararlı yazılımlar insanları bilgisayardan uzaklaştıracak kadar insanı sıkıntıya sokabilmektedir. Spyware, worm, virüs, trojan olarak adlandırılan zararlı yazılımlar herkesin korktuğu ve hatta başına bela açabilecek türden zararlar verebilmektedir. Casus yazılımlardan en tehlikelilerinden biri olan keylogger ise  bilgisayarınızda her yaptığınız hareketi kaydeder ve zararlı yazılımın sahibi olan korsana bilgileri gönderir. Özellikle de kredi kartı bilgileriniz, kimlik bilgileriniz ve internet şifreleriniz tehlikeye girmektedir.

2 Yorum

2016 Android Telefon Önerileri

Akıllı telefonlar artık neredeyse herkesin elinde mevcut. Ancak özellikle Android’in çok geniş bir yelpazeye sahip olması kulanıcıların aklını karıştıran bir durum. Acaba hangi markanın hangi modelini alsam, şu fiyata neyi alsam diye düşünüp duruyor birbirlerine danışıyorlar. Geçmişte Android ile uzun bir süre ilgilendiğim için sizlere yardımı dokunabileceğini düşündüğüm bu konuyu hazırladım, umarım faydasını görürsünüz. Herhangi bir telefon markası veya modelini önermeyeceğim sadece cihazların ne tür donanıma yada yazılıma sahip olabilmesi gerektiğini söyleyeceğim. Telefonu almadan önce ihtiyaçlarınızın tam olarak ne olduğunu yani kendinizi bilmek en önemli şartlardan biri. Eğer bunu bilmiyorsanız işiniz zor.

Yorum Bırak

iPhone 4S için iOS 9.0.2 Güncellemesi

iphone-4s-ios8-ios9-karsilastirmasi Apple iOS öncesi Android kullanıyordum. Android deneyimini Samsung Gio ardından Motorola Atrix daha sonra da Samsung S3 ile yaşadım. Android bir süre kullanımdan ağırlaşmalar takılmalar, uygulamaların tam stabil şekilde çalışmaması gibi durumlarla çok karşılaşıyordum. Apple iOS’a geçince tüm bu sıkıntılardan kurtuldum ama Android kadar özgür bir yazılım değildi iOS. Her güzelin bir kusuru vardır elbet ama problem değil, güvenli olsun yeter.

Apple iPhone 4S alırken şüpheyle bakıyordum acaba güncelleme gelir mi diye. Çünkü Android cihazlardayken güncelleme gelmesi tamamen bir dert ve bir iki model öncesini aldıysanız hiç güncelleme gelmiyor. Yada telefon markası önce gelecek güncelleme diyor sonra bekliyorsunuz aylarca gelmiyor. Ama iPhone de bu durumla karşılaşmadım. iOS yeni sürümü gelecek deniyorsa bakıyorsunuz denen günde geliyor. Diyeceksiniz ama Android de custom rom olayı var. Var olmasına var ama stabil değil. Ya telefonun bir özelliği çalışmıyor ya şarj sıkıntısı oluyor. Onla bunla uğraşacak vakti yok çoğu insanın.

6 Yorum