Kitap arşivleri | OturanBilge - Güncel Blog Sitesi İçeriğe geç →

Kategori: Kitap

Kısa Çocuk Masalları ve Çocuk Hikayeleri Okuma Sitesi

Çocuk Masalları ve Çocuk Hikayeleri Okumak İçin Nedenler Bu yazımızda sizlere neden çocuklara kitap okumamız gerektiğini dilimiz döndüğünce anlatmaya çalışacağız. Çocuklara, ebeveynleri tarafından okunan masallar onların zihinsel rahatlığını sağlamakla birlikte, rahat bir uyku uyumalarına da yardımcı olacaktır. Bu nedenle okunan masalların içinde korku ögelerinin olmamasına dikkat edilmelidir. Masal okumak, çocukların…

Yorum Bırak

Kitaptan Filme Uyarlanan En İyi 5 Seri

Günümüzde en çok beğenilen ve izlenen hatta gişe rekorları kıran filmlerin büyük kısmı kitaplarından uyarlanan filmler oluyor. Ancak kitabını okuduktan sonra filmini izleyenler hayal kırıklığı yaşıyabiliyor. Çünkü kitap okurken kitaplarda yaşanan olaylar ve karakterler okuyucuların hayal gücünde yarattıkları tiplerde karakterler oluyor. Ayrıca her ne kadar yazar kendisi hikayeyi ilerletse de yaşanan olaylar da yine hayal gücüne bağlı olarak gelişiyor. Ancak listemizdeki bu beş seri beyazperdede de en çok beğenilen filme uyarlanmış seriler olduğu bir gerçek. Elbette sadece bu kadar değil kitaptan filme uyarlananlar ancak biz en iyi olarak nitelendirilen ve en çok izlenen kitaptan filme uyarlananların serisini hatırladık. Değerli yorumlarınızı bekliyoruz.

 

5. Chronicles of Narnia – Narnia Günlükleri

 

Chronicles-of-Narnia-narnia-gunlukleri

Yorum Bırak

Z Vitamini / Dalkavuklar Gecesi ve Günümüz

dalkavuklargecesi Kitabın (kitapların) içeriğine değinmeyeceğim. Her iki betik (kitap) de birbirine benzer ve kısa olduğu için günümüz de tek kitap halinde satılmakta.

Her Türk gencinin okuması ve günümüzde yaşanılanlarla karşılaştırıp değerlendirmesi gereken bir kitap. 1940 lar da yazılmış olmasına karşın günümüze kadar uyarı teşkil eden bir yapıt.Okuduğunuz zaman aklınız karışmayacak tamamen aydınlanacaksınız.

Atatürk ten sonra ülkenin gidişatını 180 derece döndüren bir zihniyeti mükemmel bir edebiyatla konu almış Atsız. Şimdiler de sürekli İnönü döneminden şikayet eden zihniyetin aslında İnönü dönemi zihniyetten farkı olmadığı hatta aynısı olduğunu görebiliyoruz. Türklüğün tamamen ayaklar altına alınmaya çalışıldığı. Etnik kökenlerin el üstünde tutulduğu. Türk e baskı yapan, Türk ü aşağılayan, Türklüğe karşı operasyonlar yapan bir zihniyet. Ne var ki bu zihniyet hala var.

Yorum Bırak

Korkunun Komedyası

oguz atay korkuyu beklerken kitabi

Nurdan  Gürbilek’ e göre Oğuz Atay’ın öyküsündeki karakterler korkuyu alaya alarak ve korktuklarını unutarak özgürleşmek yerine unutamadıklarının yarattığı gerilim ile daha çok tutsaklaşmaktadır ve Oğuz Atay’ın ironi anlayışı bu gerilim ile okuyucuya aşılanmaktadır. Her bir öyküde hayatta başarısız olmuş bir bireyin, bir unutulmuşun,bir dışlanmışın,bir unutanın mahkeme karşısındaymışçasına kendisiyle yüzleşmesinin ya da toplumun karakterler üzerinde bıraktığı hasarların su yüzüne çıkışının izleri bulunmaktadır.

Bu tespitinde Gürbilek’ in iddia ettiği gibi gerçekten de kitabı okurken sade, akıcı ve ironik bir dilin kullanıldığını ve  “ amma da hikaye”  diyebileceğimiz derecede gerçek dışıymış gibi görünen ama aslında tam olarak içinde bulunduğumuz toplumun yarattığı kaosun içindeki bireylerin anlatıldığı hikayeler barındırdığını görebiliriz. Atay, dilinden anlamayanlar için basit ve saçma bir tarz kullanan, topluma ve düzene uymayan kriterlerde yazan, dilinden anlayabilen  ya da en azından eleştirel bir gözle bakabilen okuyucu için ise ironik ve gizemli bir dili olan, okuyucuyu düşünmeye zorlayan bir yazardır.

Yorum Bırak

Ateşten Gömlek’teki Ayşe Değerlendirilmesi

atesten-gomlek-ayseAteşten Gömlek isimli romanda başkarakter ve anlatıcı Peyami olmasına rağmen, Peyami sadece bir tanık, olayların önemini, aşkın ve Ayşe’nin ne önemli bir karakter olduğunu anlayabilmemiz için bir araç olarak kullanılmıştır. Aslında yazar Peyami’yi değil, Kurtuluş savaşı sırasında gerçekleşen olayların önemini ve kendisi için idealize edilmiş bir kadınının özelliklerini anlatmıştır. Kitap bittiğinde aklımızda kalan Peyami değil, dönemin özellikleri ve Ayşe’nin büyüklüğü olmuştur.

Nazan Bekiroğlu, Halide Edip Adıvar ‘ın romanlarında kadınları aşk üçgeninde kalmış, toplum değerlerine verdiği değer yüzünden kendisi için önemli olan aşkı içine atan, aşk ızdırabı ile yanan, bir nevi Ateşten Gömlek giyen, yine de toplum değerleri yüzünden kendini arka plana atan ve toplumu daha önemli gören, kutsal bir kadın kahraman ortaya çıkardığını iddia etmektedir. Ateşten Gömlek, sadece toplumun değil, karakterlerin de giydiği bir gömlek olmuştur, çünkü Ayşe kabarık milli duyguları için aşkına verdiği değeri görmezden gelmiştir. Peyami’yi ne İhsan ne de kendisi değil, İzmir’i alan kişinin onun seveceği insan olduğuna inandırması, onun milli duygularının kalbinden ve hislerinden daha değerli olduğunu gösterir.

Yorum Bırak