Sanat arşivleri | OturanBilge - Güncel Blog Sitesi İçeriğe geç →

Kategori: Sanat

Keyifle Dinleyeceğiniz En İyi 10 Post-Rock Müzik Grubu

Herkesin müzik zevki başkadır ancak post (enstrümantal) rock müziğinin yeri benim için bambaşkadır. Türkiye’de ne yazık ki post-rock müzik azınlıkta. Dinleyici kitlesinin de az olmasından kaynaklı olabilir diye düşünmüyor değilim. Genel olarak arkadaşlarıma da çok beğendiğim post-rock müzikleri göndersemde tam sana göre müzik deyip geçiyorlar. 🙂 Müzik içerisinde söz olmadığı sürece dinlemiyorlar kısacası. Ancak post-rock dinlemenin keyfi bir başka olduğunu anlamıyorlar.

Yorum Bırak

12 Şirin Sokak Resim Tasarımı

Fransız sokak tasarım sanatçısının mükemmel tasarımları bitmek bilmiyor. O OaKoAk takma adını kullanıyor. O sokaklardaki her nesneyi her bir şekli sanatına kullanıyor. Bu kadar güzel tasarımları ortaya çıkarabilmek şüphesiz ki çok fazla hayalperest bir beynin eseri. O St. Etienne sokaklarını güzelleştirmeye çalışan bir sanatçı. Diğer sokak sanatçılarının aksine onun sokak sanatı bayağı önemli ve popülerdir. Onun sokak sanatı küçük dokunuşlar ile ortaya çıkıyor. Zekasını kullanarak minik dokunuşlar ile çok anlamlı ve sevimli eserler oluşturabiliyor.

OaKoAk adlı Fransız’ın o muhteşem eserlerine bakalım:

 

1413833002073_10626833_759151330823852_3432161343492153332_n

Yorum Bırak

Hollanda Dev Çiçek Heykelleri Festivali

Hollanda dünya üzerinde yaşamak için en iyi ülkelerden biri olarak görülmüştür. Eğer sonbahar için tatil planınız var ise bu planlarınızın arasına Hollandayı eklemeyi ihmal etmeyin. Bloemencorso, size hem tatil keyfini verecek hem de evinize onlarca anıyı yanınızda götürme imkanı sağlayacaktır. Zundert 1936 yılından beri düzenlenen çiçek heykelleri festivaline ev sahipliği yapmaktadır.

Festival Eylül ayının ilk Pazar gününde gerçekleşir. Geçit töreni 20 farklı gerçek çiçeklerden yapılmış heykellerin geçişi ile gerçekleşir.

Farklı tarihlere ait Hollanda’nın dev çiçek heykelleri festivalinden kareleri sizler için hazırladık:

hollanda-dec.cicek-heykelleri-festivali-1

 

Yorum Bırak

Tarihi Romen Cam Plaka Resimlerinin Günümüze Renkli Resmedilişi

Bir savaş fotoğrafçısı olan Romen asıllı Costica Acsinte Birinci Dünya Savaşı sonrasında cam plakalar üzerine mutlu, sevimli fotoğrafları yayınlamaya başladı. Costica Acsinte 1984 yılında vefat etti. 2013 yılında Costica Acsinte’nın eserlerinin tümü koruma altına alındı, arşivlenerek numaralandı ve hasarlı olanlar da onarılmaya çalışıldı. Avustralyalı fotoğrafçı Jane Long, Costica Acsinte ait olan eserlerinin örneklerini aldı ve Photoshop programı ile renklendirip günümüze uyarladı.

Efsanevi fotoğrafların günümüze uyarlanan Photoshop yapılmış hallerine göz atalım:

 

Costica Acsinte-fotograflari-gunumuze-uyarlanamasi1

Yorum Bırak