Tarih arşivleri | OturanBilge - Güncel Blog Sitesi İçeriğe geç →

Kategori: Tarih

Tarih yazılar.Tarih araştırmaları.

Cadılar bayramı nereden çıkmıştır?

31 Ekim 2018’de Cadılar Bayramı yine her sene olduğu gibi kutlandı. Ancak “nedir bu cadılar bayramı?” diye sorulacak olursa kısa ve öz Keltlere ait kışın gelişine dair kutlanan bir tür bayram veya törendir diyebiliriz. Konumuzun içeriğinde tarihsel sürece de yer vereceğimiz için öncelikle Keltlerin kim olduğu konusunda biraz bilgi vermemiz…

Yorum Bırak

Çin Seddi Nasıl Yapıldı?

Uzaydan bakıldığında görülebilen tek yapı olması, saldırılardan korunmak amacıyla yapılmış olmasına karşın hiçbir saldırıyı önleyememiş olması ve daha pek çok bilgi ile dünyanın en çok merak edilen yapılarından biri Çin Seddi olmuştur. Çin’in kuzeybatı bölgesinde inşa edilen bu duvarlar uzaydan bakıldığında ince ve kıvrımlı bir yapı olarak görülüyor. Her ne kadar yapılış amacı olan saldırıları önleme görevini üstlenememiş olsa da muhteşem bir yapı olduğu bilinir. Özellikle işçilik konusunda halen başarısından söz ettiren bir yapı olduğu bilinir.

Çin Seddi inanılmaz derecede uzun olması ile de ön plana çıkan yapılardan biridir. Günümüzde her yıl binlerce turist bu özel ve muazzam yapıyı görmek için Çin’e seyahat ediyor. Ülkenin kuzeybatısından başlayan bu savunma duvarları o kadar uzun ki Fo Hay Denizi’ne kadar ilerliyor.  Hatta pek çok kişi denizin içerisinde de kalıntılarının olduğunu bilmez. Denizin yükselmesinden midir yoksa denizden ve kıyıdan gelecek saldırıları önlemek için midir, bilinmez ancak deniz içerisinde Çin Seddi’nin pek çok kalıntısının bulunduğu açıklandı. Gobi Çölü’nün güney bölümüne doğru uzanmaya devam eden savunma duvarları Ardından batı bölgesine ilerliyor. Buradaki amaç da batıdan gelecek olan saldırıları engellemek oluyor.

Çin Seddi Ne Zaman Yapıldı?

Bu yapının ne zaman inşa edildiği de merak ediliyor. M.Ö. yedinci asırda yapılan bu savunma duvarları aslında ilk dönemde sadece kısa bir sur olarak görülüyordu. Sonrasında Çin bölgesine yapılan saldırılarla birlikte yapının uzunluğu arttırılmaya başlandı. Özellikle Moğollar, Hunlar ve Tunguzlar’ın Çin’e defalarca saldırı düzenlediği biliniyor. Settin uzatılma kararının verilmesinin en önemli nedeni de bu 3 imparatorluk tarafından düzenlenen saldırılardır.

Yorum Bırak

Thomas Edison Kimdir?

İcraatları sayesinde tüm dünyada tanınan bir isim olan Thomas Edison özellikle yaşadığı 20. Yüzyıla damgasını vurdu. İnsanlığın ve bilimin gelişmesi adına yaptığı icraatları ile hayatını bilime adayan ender isimlerden biri olmasıyla da dikkat çekiyor. O dönemde insanların hayatını kolaylaştıran pek çok buluşa imza atan bu önemli isim aynı zamanda kendisinden önce yapılan pek çok icadı geliştirerek daha faydalı bir form kazandırmış olması ile de ön plana çıkar.

Genellikle adı elektrik ile birlikte anılıyor olsa da aslında dünya genelinde geliştirilmiş formu ile halen kullanılan onlarca farklı icadın sahibi Thomas Edison’dır. Aynı zamanda icatlarının patentini de aldığı için ismi tarihte “en önemli mucitlerden biri” olarak geçer. O dönemde patent almak ve farklı ülkeler tarafından da patentin onaylanmasını sağlamak son derece güçtü. Ancak Thomas Edison aldığı patentleri Amerika’dan Fransa’ya, İngiltere’den Almanya’ya kadar pek çok ülkeye de onaylatıyordu.

Thomas Edison’ın İlk Yılları Sıkıntıyla Geçti!

O dönemin koşullarında bilime inanılmaz ve hatta bilimle ilgilenen insanlar çok ağır cezalara çarptırılırdı. Thomas Edison da bu isimlerden biridir. Yaşamının ilk yıllarından itibaren tam bir bilim aşığı olan bu önemli isim, bilime olan düşkünlüğünden kaynaklı olarak pek çok sıkıntılar çekmiştir. Ancak sonrasında yaptığı buluşlarla herkesin ilgisini çekmeyi başarmış ve hayatı kolaylaştırdığı için de daha rahat bir hayat sürmeye başlamıştır. Ticari zekasıyla da ün yapmış olan bu ismin hayatının son yarısını zenginlik içerisinde geçirdiği de bilinir.

Yorum Bırak

Timur İmparatorluğu ve Timur

timur-imparatorlugu-timur-kimdir-turk-mu

 

Arap kaynaklarına göre 728 (1327-1328) yılında çay ardı (Mâverâünnehir) Keş şehrine bağlı Hoca Ilgar köyünde dünyaya gelen Timur, Barlas kabilesine mensup olan Turagay’ın oğlu idi.Timur’un soyu ile ilgili olarak kaynaklarda iki farklı görüş hakimdir: Bu görüşlerdenbirincisine göre Timur asil bir soya mensuptu; yani babası Heratsultanı Hüseyin’in emirlerinden ve devlet erkanından birisiydi, annesi iseCengiz Han soyundan gelmekteydi. İkinci görüşe göre, Timur’un babası, Sultan Hüseyin’in emirlerinden biri olmadığı gibi, aksine ayak takımından birisiydi ve dolayısıyla Timur da soylu bir kişi değildi. İbn Haldûn da Timur’un Cengiz Han soyundan geldiğini söylemekle birlikte, soyunun Cengiz Han’a nasıl ulaştığını bilmediğini ifade etmektedir. Timur gerçekten Cengiz Han soyundan gelmiş olsadır, Timur’un idareyi nasıl ele geçirdiği anlatılırken de ifade edileceği üzere, tahta Cengiz Han soyundan birisini oturtmak ve ülkeyi onun adına yönetmek ihtiyacı hissetmezdi. Timur’un Cengiz Han ile aynı soydan geldiğini göstermek amacıyla sahte bir soy kütüğü düzenlendiği de araştırmacılar tarafından ortaya konulmuştur. Ayrıca, Timur’un “Han” ünvanı kullanmayıp Mâverâünnehr bölgesine hâkim olduktan bir süre sonra Moğol hükümdârının kızı ile evlenmesi ve bundan dolayı “Gürgân” (Han Güveyisi) lâkabını alması da onun Cengiz Han Soyundan gelmediğinin bir diğer delilidir.

Yorum Bırak

Tarihi Fotoğrafların Renklendirilmiş Halleri

Yeni trendlerden biri tarihi fotoğrafların renklendirilmiş halleri oldu artık. 1800’lerden ve 1900’lerin başında çekilmiş olan fotoğrafların renklendirilmiş hallerini aşağıda görebilirsiniz. Albert Einstein’dan Nikola Tesla’ya kadar renklendirilmiş fotoğrafları görebilirsiniz.

 

Londra 1945

renkli-tarihi-fotograf-00

Yorum Bırak