Kpds İpuçları 2012

2012 yılı içinde yeni bir üds konseptli sınav karnavalı öncesinde ve genel olarak kpds ve üds’ye girecek genç dimağlara uyarım olsun. Bu tarz akademik sınavlar genel ingilizce dışında formal sınav ingilizcesi istemektedir. Öncelikle bu konuda hemfikir olalım. Yani sizin lise’den beri başlayan ”one, two, three ve sunday, monday, tuesday” tarzlı ingilizce kelimeler ve bilgiler bu sınavda hiç işinize yaramaz. Yeri gelmişken tabi ki ingilizce olarak bir kaç küfür öğrenin onun zararı yok ama onun dışında ”nasıl olsa ben ingilizce olarak saydırmasını biliyorum hafız, ben bu sınavı geçerim yeaa” derseniz sınavda apışıp kalırsınız. Tamam işin raconunu bildikten sonra çokta öcü bir sınav değildir bunlar ama hiçbir şey bilmeden de girip yapılacak kadar tırışka bir sınav değildir. Sonuçta 30 soruluk türkçe sınavı bile çalışmadıktan sonra pekte kolay gelmeyebilir.

ösym’nin yaptığı ve ölçtüğü ingilizce sınavları sırasıyla; kpss ingilizcesi<üds<kpds zorluk seviyesine göre uzanmaktadır. yani bu demektir ki kpds’de 70 alan, üds’de 80, kpss ingilizcesinde ise 90’a tekabül etmektedir.

peki bu kpds ve üds’yi nasıl yeriz? kpds formatlı üds soslu formal ingilizce sınavları halletmenin 2 yöntemi vardır. ya işin master’ı olmuş bir kursa gidip işin raconunu öğrenip, taktik-teknik ile ”hangi phrasal verbs hangi edatı alır, hangi bağlaçlar virgül almaz” gibi ezber kasacaksınız ya da harbi ingilizce öğrenip işin mutfağında pişip alaylı olarak sınava gireceksiniz ki son dediğim ”baba teknik” için 1 yıl az gelir, 2 senede upper-intermediate seviyeye çıkabilirsiniz. yani işinde uzman olmuş ve kpds’nin raconunu çözmüş adam gibi bir kursa yazılarak sınavı kazanma şansınızı otomatikman %50 oranında arttırırsınız. tabi ki bu konuda 2 kilit nokta vardır. 1-)yabancı dil öğrenme mevzusu tamamiyle yetenek işidir. eğer dil öğrenme yetiniz yoksa işiniz açıkçası zor olabilir. 2-)bir çok kurs kpds sınıfları öncesi deneme sınavı yaparlar ama bu biraz beyhude sınavdır çünkü ezberi kuvvetli olan adam 3-4 aylık bir sürede kpds ve üds’yi geçer. yani zaten adamların konu işlemesi 2-3 hafta sürmekte olup tense’ler, isim ve sıfat cümlecikleri ve if clause type’larını 1 ayda gösterip kalan 3 ayda sırf soru üzerinden gitmektedirler. yani ezberi iyi olan adamın korkmaması gereken sınavdır.

2. yöntem ise bu işi alaylı olarak halledip ingilizcenin mutfağında pişerek genel ingilizce seviyenizle -ki bu upper intermediate seviyesi etmektedir- sınavı geçme ihtimaliniz vardır. ama bu yöntemle kursa giden adamdan maça 1-0 geride başlarsınız ve bu yöntem için yukarıda da bahsettiğim gibi 1 sene az gelir ama adam gibi kasarsanız 2 sene sonunda okuduğunu anladığın için sorular sana çerez gelir. ben kpds için 2. yöntemi kullanmak istiyorum diyen yiğidoya da buradan naçizane bir-kaç taktik vereyim. öncelikle ”okuyacaksın” er kişi. 3-4 yaş ingiliz bebekleri için yazılmış minimal la fontaine ya da ezop tarzı ”kırmızı başlıklı kız, külkedisi” gibi öykülerden okumaya başlayarak günlük washington post, new york posttan makaleler okuyacaksın, odtü hazırlıkta okutulan reader to work 1-2, bazı hocaların kpds için hazırladığı sınav dilinde makaleler ve fersah fersah ingilizce kitaplar okuyacaksın. günde istikrarlı olarak en az 5 sayfa okuyacaksın. ama şunu da belirteyim elinde kesinlikle ama kesinlikle ingilizce sözlük olmayacak. belki ilk başlarda anlamadığın yerlerin anlamına bakabilirsin ama ondan sonra okuduğun cümleyi tahmin edeceksin. tahmin ettin ettin edemedin okumaya devam edeceksin. ilk aylarda zorlanabilirsin ama ilerleyen zamanlarda ingilizce paragrafı anladığını göreceksin. bu neye yarayacak? güzel kardeşim, bu sistem sınavda senin işine yarayacak %70’lik kısmı kurtarack. yani bu şu demektir ki, ösym artık yavaş yavaş ezber bozmaya başlıyor. yani tamamen ticari bir dal haline dönüşen kpds’ tarzı kitap ve kurslar elbet ösym’nin de kulağına gidiyor ve artık adamlar taktikle çözülebilecek sorulardan ziyade daha çok okuduğunu anlamaya yönelik paragraf sorularına yöneliyor ki kpds’de paragraf kısmı sınavın %30’unu oluşturuyor. kpds’de de sadece paragraf kısmında taktik, teknik işe yaramıyor zaten. e sende artık ingilizce okuduğunu anladığın için sırasıyla; paragrafta ne anlatılıyor tarzı okuduğunu anlama soruları sana avanaj sağlayıp sanki türkçe paragraf çözüyormuş gibi olacaksın. hangi cümle paragrafın anlamını bozuyor sorularını rahatlıkla anlayarak yapacaksın. diyalog ve çeviri sorularını zaten ekmek-su gibi göreceksin. parçanın anlam bütünlüğünü sağlayan soruları da hallettin mi geriye sadece kelime bilgisi ve gramer (tense, noun clause, edat, zarf, fiil) soruları kalacak.

Sjackson