Management Trainee

büyük şirketlerin yönetici pozisyonu için işe aldıkları yeni personele eğitim süresi içerisinde verdikleri isimdir. türkçesi, yönetici yardımcısıdır. Genelde bankacılık sektöründe popülerdir bu management trainee. Management trainee’lerin tek rakibi müfettiş yardımcılarıdır. Aralarında hep bir rekabet vardır. Tıpkı real Madrid-barcelona gibidirler. Bankalarda bu pozisyondaki insanlar daha toyluk zamanlarında fotokopi ve fax işleriyle uğraşırlar. çaycıların izne ayrıldığı dönemlerde çay servisi yaparlar.

2001 yılından sonra bir müddet gözden düşmüş olsa da son yıllarda tekrar gündemde ve gözde olan pozisyondur. çünkü bankaların management trainee pozisyonuyla, belli bir eğitimden sonra ki bu aşağı yukarı 6 ay sürmektedir, yetkili yardımcısı olarak işbaşı yapıyorsunuz. Yalnız size kallavi boyutta bir sözleşme imzalatırlar ve 2 sene boyunca o bankadan ayrılamazsınız.

genel olarak bankaların management trainee sınavları, alan bilgisi içermeyen, ancak istatistiksel gözlem, analitik düşünme, hızlı karar verme becerisini ölçmeye yarayan sınavlardan, ingilizce sınavından ve bir de kişilik envanterinden oluşmaktadır. yazılı sınavdan sonra bir dizi mülakat sürecine giriyorsunuz.

önce telefon mülakatı ondan sonra sınav ve ardından 3 adet mülakat sizi bekliyor olur. telefon mülakatıyla başlayan süreç, genel yetenek, türkçe kompozisyon, ingilizce yazılı test, grup mülakatı, ingilizce mülakat ardından tekrar türkçe mülakat ve sonunda yönetim kurulu ile mülakat aşamasıyla sona erer.

nasıl management trainee olurum derseniz eğer…tek şey kendine güven ve girişkenliktir. Mıymıy olursanız eğer biz sizi ararızla sona erer süreç.

peki benim gözümde managenet trainee nedir derseniz eğer…zamanında bir karikatür vardı. bir derslikte, kravatlı düzgün giyimli adamlar, önlerindeki tombul insanlara köpek tasmasıyla bağlı duruyorlar ve tahtada da ‘management trainee class’ yazıyordu.