Merkez Bankası Para Bassın Dış Borç Kapansın Fikri

her türk gencinin aklına en az bir defa gelen ”madem o kadar borcumuz var o zaman merkez bankası fazladan para basarak borcu ödesin” sorusu ve çözümüdür. bunun olamayacağının halk dilinde tercümesi ve özeti “enflasyon”dur. iktisat literatüründe ki nedeni ise herhangi bir mal veya hizmet karşılığı olmadan basılan para belki kısa vadede işe yarayıp anlık borcunuzun hepsini kapatabilir ama uzun vadede para basılıp piyasaya sürüldüğü takdirde enflasyon oluşturma olasılığı oldukça yüksektir. yani insanların ellerinde para fazla olup satın alınacak ürün sayısı sınırlı olursa , insanlar almak zorunda oldukları ürünler için yüksek fiyat ödeyebilecek ve bu durumda satın alınmak zorunda kalınan ürünün fiyatında hızlı bir yükseliş getirebilecektir arz-talep dengesi. bu da enflasyon oluşturacaktır.

enflasyon oluştuğu takdirde faiz oranlarında yükseliş meydana gelecektir ve yüksek enflasyon sonucunda bütçe de bozulma meydana gelecek, yüksek enflasyon ve faizler nedeniyle girişimci parasını yatırım yapmaktan çekecektir. bununda nedeni faizin getirdiği riske girmek istememesidir.

en basit bir örneğiyle age of empires’ta bile olamayacak bir durumdur. para hilesi yaptığınızda ve anında paranız yükselse bile, normal yollarla o parayı kazanmak için yaptığınız hizmet veya mal kıvamında olan ağaç kesme, maden çıkarma, takas yapmayla bir para kazanılır. siz hile yaptığınızda belki paranız yorulmadan katlara çıkar ama bu seferde artık gerek görmediğiniz için ağaç kesmez, adamlarınızı oraya buraya avlansın, maden işlesin diye göndermessiniz değil mi? istediğiniz her şey elinizin altına koayca ulaşabileceğiniz için paranıza talep düşer ve artık talep etmezsiniz.