Meslek Yüksekokulu (MYO) Öğrencileri için Kariyer Yolları

turkiyede-meslek-yuksek-okullari-myo-ve-kariyer-tercihleriKariyer kelimesini günümüzde sıkça duymaktayız. Kariyerin tanım olarak kısaca bireylerin hayatlarında tecrübe edinmiş oldukları iş ya da işlerdir. Kariyerin daha bir çok tanımı bulunmaktadır. Eski anlayışa göre kariyer belli bir üst düzeyde yer alan (müdür, yönetici vb.) bireylerin meslek hayatlarında edinmiş oldukları yer olarak kabul edilmekteydi. Oysa bugün herkesin bir kariyerinin olduğu söylenmektedir. Ayrıca kariyer tanımı sadece iş hayatı değil bireyin tüm hayatı boyunca elde etmiş olduğu bilgi, birikim ve tecrübelerdir. Kariyer yolu ise bireylerin ulaşmak istedikleri bir kariyer hedefine ilerlemesi için çizmiş olduğu yok ya da yollardır.

Konumuza gelecek olursak, artık çok karmaşık bir hayat içerisinde yaşamaktayız. Bol alternatif olduğu gibi rekabette fazla. Özellikle Türkiye de genç nüfusun fazla olması ve istihdam seviyesinin bunu karşılayamaması dan dolayı bugün bir çok genç işsiz durumdadır.

Meslek yüksekokulları amaç olarak yetiştirdikleri öğrencilerin orta seviyeli pozisyonlarda çalışmaları için kurulmuştur. Ancak görülmektedir ki Türkiye de lisans (4 yıllık) okuyanların bile alt veya orta seviyeden işe başlayıp oradan yükselmeye çalıştıkları ancak bunda da başarılı olamayanların varlığı azımsanamayacak kadar çoktur. Bu durumda meslek yüksekokulu öğrencilerinin şansının azaldığı görülmektedir. Tabi bu her sektör için geçerli değil.

Özellikle iktisadi ve idari bilimler üzerindenmezun olan meslek yüksek okul öğrencilerinin bu durumda işlerinin çok daha zor olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü en fazla lisans mezunları iktisadi ve idari bilimlerden olmakta. İktisadi ve idari bilimlere ait bir myo da okuyan bir öğrencinin okulu bittikten sonra dikey geçiş sınavına girebilir ve 3. sınıftan bir lisans bölümüne başlayabilir. Sınava girmese bile Anadolu Üniversitesinin bir açıköğretim programlarından birine kaydolabilir.

Yine görülmektedir ki, günümüzde artık lisans diplomaları bile pek bir işe yaramamakta. Eğer ki okulunuz etiketli bir okul değilse, en az 2 yabancı dil bilmiyorsanız özel sektörde tutunma şansınız pek yok denebilir. Tutunabilenlerin büyük bir bölümünün de öğrencilik hayatında çalışanlar olduklarını söyleyebiliriz.

Meslek yüksek okulu öğrencisi dgs üzerinden lisans diplomasını alırken bir yabancı dil öğrenmesinide öneririm. Lisans diplomasından sonra ise eğerki özel sektöre girmeyi düşünüyorsanız bir yüksek lisans programına kaydolmanızı öneririm. Akademik kariyer düşünmüyorsanız, doktora yapmayacaksanız tezsiz yüksek lisans yapabilirsiniz. Tezsiz yüksek lisans için Ales’e girme şartı da kaldırıldı. Eğer ki akademik kariyer düşünüyorsanız girmek istediğiniz okulun şartlarına göre bir Ales puanı ve istiyorsa YDS puanı alarak yüksek lisansınızı ve sonrasında doktoranızı yapabilirsiniz.