Muhteşem Özellikleriyle Yandex Arama Motoru Gümbür Gümbür Geliyor

Umarım bu yazıyı yazıyorum diye Google amca bize kızıpta sitemizi arama sonuçlarında son sıralara atmaz :biggrin: Google ye rakip yok tek tekel olmuş diye yakınır durur site yöneticisi arkadaşlar. Hakikaten de yok. Çünkü google=internet gibi bir durum var ortada…Ama Yandex bunu bozailecek güçte görüyorum. Bing yada yahoo bunu beceremedi ama Rusların Yandex i çok üstün gözüküyor. Sadece arama motoru değil bir çok hizmete girişmeleri bunun göstergesi gibi..

Ben en büyük desteği site tasarımcısı yönetisi olan arkadaşların vermesiyle Yandex in gelişeceğini düşünüyorum. Ve tabi 2. olarak kullanıcıların da bunu tercih ediyor olması.

Yandex in site sahipleri için vermiş olduğu hizmet olan webmaster araçları çok mükemmel özelliklere sahip. Site haritası (sitemap) ekleme olanağından tutun, Matrika (google analystic) gibi bir sayaca da sahip ve hatta Google sayacından çok daha üstün bir özelliğe sahip. Bu özelliğin adı da WebVisor açıkçası ben bu özelliği gördükten sonra tamamdır dedim google korkmalıdır artık :biggrin: Webvisor özelliği kısaca şu: sitenize gelen ziyaretçilerin davranışlarını video kaydına alan bir sistem. Ziyaretçilerinizin site içindeki davranışlarını izleyerek sitenizdeki eksikleri giderebilirsiniz. Örneğin dosya indirme sitesinde indirme butonunu bulamadıklarını tespit edebilir bu konuda çalışma yapabilirsiniz. Bu şekilde hatalarınızı eksiklerinizi giderebilir site ziyaretçilerinizi memnun edebilirsiniz…

Metrika nın Webvisor özelliği ile alakalı bir izlence (video) kısa bişi hazırladım 🙂 :

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=nrqvMNuCOwc[/youtube]

Yandex çeviri kısmı da var fakat bu kısım henüz gelişme aşamasında ve sadece Türkçe-İngilizce İngilizce-Türkçe çeviri yapılabiliyor..

Görseller ve Videolar bölümleri mevcut. Mail hizmeti var güzel ve kullanışlı. Tek bir Yandex mail hizmeti alırsanız Yandex in diğer hizmetlerinden yararlanabilirsiniz..

Yandex in kısa süre önce Türkiye de ofis açması Türkiye yi ne kada önemsediklerinin de bir göstergesidir. Bu önemi karşılıksız bırakmamalıyız…

404 sayfalarıda oldukça espirili

ÇOK GİZLİ

Yandex’in gizli belgelerine eriştiniz. Bu sırları bilenler ara sıra, sırasıyla, sırra kadem bastı.

gibi bir yazı görürseniz şaşırmayın. :biggrin:

Eksik olarak adword-adsense gibi gelişmiş bir reklamcılığı yok henüz ama olursa da mükemmel olacaktır.

Herkesi Yandex kullanmaya davet ediyorum 😉

Atu
oturanbilge.com

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •