Özel sektör ile kamu arasındaki fark

olayın özetini geçip en yalın haliyle anlatmak gerekirse eğer, memur kafası yaşamak güzeldir. cumartesi-pazarları tatildir, saat 5 dedi mi babanı tanımaz çıkarsın, yazın 1 ay tatil iyidir hoştur. mesai saatleri insancıldır ve özel hayatına özel sektörde çalışanlara oranla daha fazla zaman ayırabilirsin. ve belkide en büyük avantajı çokta delice bir hata yapmayıp sicilini kirletmezsen yani efendi efendi çalışırsan memurluktan kovulma şansın yok denecek kadar azdır. yani bir ömür boyu maaşın garantidir. bunlar kamusal anlamda memurluğun avantajlı olduğu noktalar.

peki dezavantajları nedir diye soracak olursa bu genç beyinler onuda belirtmek isterim ki özel sektöre oranla daha az kazanırsın. misal orta düzey kurumsal bir şirkette bölge müdürlüğü yapan bir adamın elinde blackberry ve altında bmw 3.20’sinin olma olasılığı bir memura göre kat be kat fazladır. adamın 1.500 tlye aldığı blackberrynin fiyatı bir memurun 1 aylık maaşına tekabül eder. keza işin şu boyutu da vardır ki o bölge müdürü olan adam hep istim üstündedir ve yarın bir gün işten çıkarılma olasılığı kamuda çalışana göre daha yüksek olduğundan o 1.500 tllik blackberry ve bmw 3.20’sinin taksitleri bir taraflarını yakabilir.

özel sektörde -çok şanslı azınlıklar dışında- cumartesilerin tatil değildir. kapitalist düzende iş sahiplerinin elinde olsa pazar günü bile insanları çalıştırmak isterler. her ne kadar çalıştığınız şirket ve firma ne kadar kurumsal ve ne kadar büyük olsa da patronun dışında hiç ama hiç kimsenin yeri garanti değildir. yeri gelir bölge müdürü olan adamları bile kapının önüne çok rahat koyabilirler. yani aldığınız maaş ne kadar çift haneliyse sorumluluğunuzda doğru orantılı artar, sorumluluğunuz ne kadar artarsa stres ve geriliminizde o kadar artar. sabah 8 akşam 20 gibi insanüstü mesai saatleri olabilen özel sektörde bazı zamanlar aldığınız yüksek maaşı harcayamazsınız bile. hafta içi evden işe işten eve kafası yaşayıp haftasonu bir pazarınız olursa eğer o günde dışarda para harcamak yerine evde dinlenerek geçirirsiniz. özelde kendi işinizin patronu değilseniz eğer çetrefilli bir hayatınız olur.

toparlamak gerekirse eğer, çok doğru bir sözdür ki kamuda, çok zamanınız ama az paranız olur; özelde, az zamanınız ama çok paranız olur.

Sjackson