Para parayı çekermiş, peki ya iktisadi açıdan? | OturanBilge - Güncel Blog Sitesi İçeriğe geç →

Para parayı çekermiş, peki ya iktisadi açıdan?

halk arasında yaygın bir söz, bir nevi bir önerme vardır para parayı çekermiş diye. peki bu önermenin iktisadi açıdan doğruluk payı var mıdır? ilk aşamada olaya halk dilinde yaklaşacak olursak eğer, İbrahim Tatlıses, Acun Ilıcalı, Bülent Ersoy tarzı çok yüksek meblağalar kazanan isimler bu kazandıkları paraları yeni yatırımlara harcayarak ekstradan gelir elde etmektedirler. aslında bu önermede örneklememizi ibrahim tatlıses üzerinden yapacak olursak olayı cuk oturtmuş oluruz. bilirsiniz ibrahim tatlıses konser, albüm ve tv showundan kazandığı fonları çeşitli sektörlerde yatırım aracına dönüştürerek turizm, inşaat, gayrımenkul, gıda ve hizmet gibi bir çok sektördeki yatırımları sayesinde esas meslek icraatı olan şarkıcılıktan çok daha fazla gelir elde etmektedir. ibrahim tatlıses gibi acun ılıcalı, mehmet ali erbil, küçük emrah gibi sanatçılar kazandığı yüksek fonları yatırımlara dönüştürerek kazançlarına ekstra kazançlar eklemektedirler. yani ”para parayı çekmektedir.”

olaya şimdi de iktisadi açıdan bakacak olursak eğer; en basit tanımlamayla bankaya yıllık %10 faizle yatırılan 1ooo tl, 5ooo tl ile 10.ooo tl’nin bir yıl sonunda getireceği faiz miktarları ana paranın büyüklüğüyle doğru orantılı artacaktır.

-yıllık %10 faizle bankaya yatırılan 5ooo tl 1 yıl sonunda 5oo tl faiz getirisi,

-yıllık %10 faizle bankaya yatırılan 10.ooo tl 1 yıl sonunda 1ooo tl faiz getirir.

görüldüğü gibi çok basit düz mantıkla bankaya yatırılan para ne kadar büyürse aynı faiz oranıyla getirisi de artmaktadır.

bir başka açıdan aylık 1ooo tl geliri olanla aylık geliri 3oo.ooo tl olan iki insandan hangisinin bono, tahvil, hisse senedi gibi kağıtları alma imkanı daha fazladır? işte bu aylık geliri 3oo.ooo tl olan adam parasıyla gider tahvil, hisse senedi, bono alır ve normal maaşından ekstra olarak bu aldığı tahvil, hisse senedi gibi kağıtlardan da faiz gelirleri alır ve burada da ”para parayı çekmiş” olur.

sonuç olarak nasıl ki bir acı eşiği varsa ve belli bir acı eşiğinden sonra her acı aynı etkiyi yapıyorsa veya deli gibi yağan yağmurda çorabınızın ıslanmasını eşik kabul edersek çorap ıslandıktan sonra artık eşiği aşıp boxerınız da ıslansa paçalarınız da ıslansa aynı etkiyi yapmaktadır. işte bu paranın parayı çekmesi önermesinde de belirli bir aylık geliri aşanlar için artık paranızın diğer paraları çekme ihtimali artmaktadır. peki nedir bu maaşın eşiği? bana göre aylık eşik 5ooo tl’dir. yani her ay maaşı 5ooo tl olan adam için standart zorunlu ihtiyaçlar olan; ulaşım, sağlık, eğitim, haberleşme, giyim gibi otonom giderleri karşıladıktan sonra ister 7.5oo tl, ister 10.ooo tl, isterse de 6.ooo tl maaş alsın pekte farketmemektedir.

konuyu bir fıkrayla kapatalım. rahmi koç, bir araba fuarında lüks bir arabanın içine geçerek poz vereceği sırada yerde 50 tl bulur ve akabinde espriyi patlatır:”para parayı çekermiş diye boşuna dememişler!”

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Kategori: İktisat