Sadece aptallar 8 saat uyur

yo dedim kendi kendime yo bu olamaz. bu kitap hiç yazılmamalıydı bu cümle hiç kurulmamalıydı. delilikle dahilik arasında ki ince çizgide giden ama bana kalsa dahilikten bir önce ki söylediğim kelimeye cuk oturan bu adamın gene en az bunun kadar gereksiz ve gereksiz olduğu kadar da diğer tüm genellemeler gibi yanlış olan bir savı daha vardı. ”sadece türkler dönerle ayranı anda bitirirler”. sırf ben dünyanın en zeki adamıyım diye patent bile alan bu adamdan daha akıllı görünme veya onun savını bozma gibi bir düşüncem olmasa da ben hiçbir zaman ayranın son damlasıyla dönerin son lokmasını aynı anda bitirmiyordum. her zaman ayranı en son bitirmenin bana verdiği yetkiyle kaideyi bozan bir istisna oluyordum.

”sadece aptallar 8 saat uyur” gibi sadece aptalların kurabileceği bu savı ele alacak olursak eğer, eski çağlarda yunan felsefe adamlarına kadar dayanan ve gene bir çok bilim adamının da aynı yöntemi kullandığı üzere bir bilim adamı gün içinde eline bir madeni para sıkıştırarak oturduğu yerde uykuya dalıyordu. bilincin kapandığı zamana denk geldiğinde de madeni para yere düşerek ses çıkarıyor ve adamımız uykusundan uyanıyordu. ama bilincin kapanarak madeni paranın yere düşmesi arasında geçen zamanın ne kadar olduğunu bilemeyeceğim. bu iddia edildiği gibi 4 saatte olur 2 saatte olur 10 saatte olur. eskilerden gelen bu olayı sav haline getirmek çok yanlış. şimdi de isterseniz bu savı hep birlikte çürütelim. milattan önceki zamanla günümüz zamanının koşulları, şartları, kültürel ve siyasi yapısı terazide aynı kefeye konulmaz. kaldı ki bir bilim adamı veya filozof sade ve sadece zihinsel olarak yorulurken fiziksel olarak hiç bir şekilde bedenini yormamaktadır. bu da şuna tekabül eder ki bu savı günümüz türkiye şartlarında kuran bir adam türkiye de ki yaşam koşullarından ve türkiye de ki çalışma şartlarından tamamen bihaber olup kendi hayal dünyasından atıp tuttuğu savlarla tamamen hıyanete düşmüş oluyor. iki kitap yazmak için kullanılan kalori ve eforla; bir madencinin, bir amelenin, bir çiftçinin, bir öğretmenin, bir belediye otobüsü şoförünün gün içinde mesai saatinde harcadığı kalori ve eforu bir tutmak aynı olmaz. göze kolay geliyorsa eğer bir inşaatta 10 saat çimento taşınsın da ondan sonra yatakta görelim bakalım kaç saat uyuluyor.

tüm bunların dışında diyelim ki biz gaflete düştük ve aptallığımızı anlayarak artık 8 saat uyumamaya karar verdik. savın bir diğer parçası olarak ömrümüzü uzatmak istiyoruz. gene bu da günümüz şartlarında pekte yapıla bilinirliği kısıtlı olan bir şeydir. sabah 8 akşam 6 insancığı olan normal bir yetişkini ele alırsak eğer iş yerine varması için şart koşulmuş olan sabah 8.00 saati öncesine kadar evinde isterse saat 4’te kalksın. peki bu bilgi adamın ne işine yarayacak ve o 4 saati nasıl değerlendirecek? şöyle belirtmek gerekirse eğer o gece 4 saat uyuyan adam sabah 4’te kalktığında fazladan 4 saat televizyon izlemek için, tv’de bir şey yoksa dvd de film izlemek için, dvd’si yoksa facebookta veya nette fazladan takılmak için mi uykusundan feragat edecek? ben söyleyeyim o saatte tv’de sigara yasağı programlarından başka izleyecek bir şey yok, dvd de film açsan o halde filme konsantre olacak yapın olmaz, facebookta takılsan konuşacak kimse bulamazsın. böyle böyle 4 saati eriten yetişkinimiz işe gitti ve akşam evine geri döndü diyelim. mesai bitimi saatinden sonra kalan 6 saatlik dilimde insanlar zaten sosyalleşiyorlar ve gerek iş arkadaşlarıyla bir bara gidip 2 bira içmek olsun gerek cafeye giderek kahvelerini yudumlamak olsun insanlar zaten bunu yapıyorlar ve tüm bunlar içinde 4 saatlik uyku uyumakta elzem olmuyor. ha derseniz ki ben nasıl olsa 4 saat uyuyorum o yüzden eve geç gitsem de fark etmez o zaman yine yolunuz yol değildir. çünkü er kişimizin arabası yok diyelim ve toplu taşıma araçlarını kullanıyor. en son otobüs, dolmuş ve metro saati de 12 olduğu için dışarlarda gezme hakkın külkedisi gibi 12 de sona eriyor. maazallah son arabayı kaçırırsan puff balkabağı olur çıkarsın. bana bir şey olmaz arabası olan iş arkadaşımın birini çağırırım o bırakır beni eve dersen de hadi 1. gün olur bırakır 2. gün olur bırakır 3. gün olur bırakır ama her gün her gün de olmaz bu sonunda sağlam bir dayak yersin ve unutma o adamında yarın sabah 8’de gideceği bir işi vardır. normal en son sosyalleşme saati olan gece 12’de eve döndün diyelim ve o gece 8 saat değil de 4 saat uyuyacaksın. peki sabah saat 4’te kalktığında mesai başlangıç saati olan sabah 8’e kadar olan zamanı nasıl eriteceksin. tv izleyerek mi facebookta takılarak mı?! (fark ettiyseniz el birliğiyle ne güzel bir paradoxa girdik değil mi?!)

Sjackson