Şans

şans oyunlarında kazananlara gıpta ile bakanlar arasında şans oyunu oynamayanların oranı çoktur. sadece adam ne kadar şanslı derler, kendi şanslarını denemeden. bilet almadan piyango çıkmaz.

yine de piyango gibi şans oyunlarında, gerçekçi düşündüğünüzde büyük ikramiyeyi kazanma şansınızın, yağmurlu bir havada kafanıza yıldırım düşme şansıyla eşit mesafede olduğunu söyleyebilirim. zaten bu konuda kişilerin yapabileceği fazla bir şey yoktur. ama başka konularda şansımızı arttırmak için yapabileceğimiz bazı şeyler vardır. bu konuları şu şekilde sıralayabiliriz.

1. iyi bir iş bulmak
2. iyi bir eş bulmak
3. kariyer yapmak
4. yeteneklerimizi değerlendirebileceğimiz olanaklar bulmak
5. bütçemize uygun ve kaliteli, taşınır ve taşınmaz mal sahibi olmak, v.b. gibi şeyler.

bunun için neler yapmak gerekir?
1. öncelikle ben doğuştan şanssızım, nereye elimi atsam kuruyor, benim hiçbir konuda şansım yok diyorsanız, oyunu baştan kaybettiniz demektir, yazının devamını okumanıza gerek yok.

2. dışadönük olmak. dışadönük insanlar, içedönük kişilere göre çok daha sosyal insanlardır. arkadaş ziyaret etmekten, partilere gitmekten ve diğer insanlarla ilişki halinde olabilecekleri işlerde çalışmaktan hoşlanırlar. bunun da 3 yolu vardır.

a. çok sayıda insanla tanışmak

b. sosyal çekiciliğe sahip olmak

c. tanıştıkları insanlarla sürekli iletişim içinde olmak. sosyologlar her birimizin en az 300 kişi ile ilişki içinde olduğumuzu tahmin ediyorlar. biriyle tanıştığımızda veya sohbet ettiğimizde tanıştığımız kişinin tanıdığı en az 300 kişiyle de tokalaşma mesafesi içinde oluyoruz. (“)doğum günü partinize 50 kişi çağırdığınızı düşünelim. bu 50 kişinin her birinin 300 değişik insanla ilişki içinde olduğunu kabul edelim ve bu 50×300 kişinin her birinin de 300 kişiyi tanıdığını düşünelim. hazırladığınız doğum günü masanızda 15000 kişinin bir adım, 4, 5 milyon kişinin (50x300x300) de 2 adım ötesinde oturuyorsunuz demektir.

bir iş arıyorsunuz, tanıdığınız 300 kişi içersinde belki size iş konusunda yardımcı olabilecek kimse yoktur. ama ilişkide bulunduğunuz 300 kişinin tanıdığı 90000 (300×300) kişi içersinde size yardımcı olabilecek bir kişi çıkabilir. burada önemli olan tanıdığımız kişilerle sürekli iletişim içersinde olmamız gerekir. yıllarca görüşmediğimiz birinden işimiz düşünce yardım istememiz ne kadar etkili olabilir ki?

bu arada tesadüflere bağlı fırsatları da değerlendirmemiz gerekir. bir şehirlerarası otobüs yolculuğunda belki yanınıza oturan kişi, size hayatınızı değiştirecek imkânlar sunabilir. bunun için yabancılarla sohbetten kaçınmayın. davet edildiğiniz yere gitmemezlik etmeyin. bütçeniz uygunsa kulüplere üye olun. bütün bunlar çevrenizi genişletecek, ilişkide bulunduğunuz kişilerin sayısını 300 ün üzerine çıkaracaktır.

b.sosyal çekiciliğe sahip olmak. bir çin atasözü vardır. yüzünde gülümseme olmayan insanlar dükkân açmasınlar. her zaman güler yüzlü olun ve beden dilini iyi kullanın, iyi giyinin ve bakımlı olun. bu şekilde siz birileriyle tanışma fırsatı bulmadan, o kişiler sizlerle tanışma fırsatı arayacaklardır.

c. tanıştığınız insanlarla sürekli iletişim kurmak da önemlidir. biriyle tanışıp, bir daha görüşmemek hiç tanışmamak gibidir. bence her insanın birbirinden alabileceği ve birbirine verebileceği bir şeyler vardır.

3. hayata daha esnek bakın. genellikle sinirli ve kafası bir şeylerle devamlı meşgul olan kişiler etrafındaki değişiklerin ve olayların farkına varmazlar. devamlı bir şeyler düşündüklerinden yeni birileriyle tanışmak veya yeni fırsatlar kovalamak akıllarına gelmez. bunun da en iyi yolu rahatlamak ve özellikle nefes meditasyonu yapmaktır. meditasyonla ilgili konular arama motorlarından rahatlıkla bulunabilir.

4. yeni deneyimlere açık olmak. her zaman yaptığımızdan değişik bir şeyler yapmak. değişik lokantalarda yemek yemek. işe giderken bazen bir önceki otobüse binin, belki orada her zaman gördüğünüzden başka kişiler görecek, belki de tanışma imkânı bulacaksınız, evinize değişik yollardan gidin, bu şekilde tesadüfler ne getirir belli olmaz.

Sjackson

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •