Sınav Öncesi Öğrenciye Indiana Jones Sendromu Yaşatan Zihniyet

evet mektubu elime aldığımda anlamıştım zaten. hem allahsen bu devirde hesap extresi, çeşitli faturalar ve tabiki aöf dışında mektup kullanan kaldı mı ki? o mektubun bana aöfden geldiğini daha yapışkanını yırtmadan hissettim diyebilirim. mektubu açıp kağıda baktığımda aynı zamanda içimden de bari bu sefer dibimde ki okula ver de beni; elimde harita, sırtımda çanta, sanki bir indiana jones edasında kutsal emanet peşinde koşuyormuş gibi bir hava yaratma gene bana pis insan aöf diye geçirdim içimden.

gerek aöf sınavı olsun gerekse öss sınavı olsun farketmez ama bu sınav öncesi öğrenciye indiana jones sendromu yaşatan zihniyeti anlamıyorum ben arkadaş. sınava girecek öğrenciyi en yakınında ki okula atsana. ”hmm bunun oturduğu mahalle şu ve oraya en yakın üniversite ve lise bu. ben bunu buraya atarsam bu adam önceden okula gider sıraların üstüne kopya mopya yazar mazallah, hem belki okul yakın olduğu için okulda ki tüm öğretmenleri tanıyordur sınavda gözetmenler kopya verirler öğrenciye” diye mi düşünüyorsun. eğer öyle bir düşüncen varsa seni kınıyorum ve sana laflar hazırladım. hem benim hemen dibimde 15 dakika yürüme mesafesiyle koskaca türkiyenin en büyük 2. kampüsüne sahip ege üniversitesi dururken sen kalkıp beni taaa gaziemirlere, şirinyerlere, karşıyakalara atıyorsun aöf. bunu neden bana ve benim gibilere yapıyorsun aöf? utanmasan beni manisaya veya aydına atacaksın pis aöf. şu saçlarımı beyazlatan en büyük etken üst üste girecek olacağım sınavlar değildir aöf. benim en büyük stresim sınavdan daha çok beni taa bilmediğim uçsuz bucaksız yerlere sınav bahanesiyle sürüklemendir ve sınav öncesi o okulun yerini öğrenebilme stresidir yani. ege üniversitesi dedim bak orası sınava giren öğrencilerin neredeyse yarısını içine alabilecek kapasitededir. beni oraya atmıyorsun kalkıp şehrin diğer tarafında ki yerlere atıyorsun. işi ne arasın dursun pezevenk diyorsun bana. böyle yapma kalbimi kırıyorsun.

mektubu okuduktan sonra sınava gireceğim yerleri ve okulların adını öğrendikten sonra yavaş yavaş sırt çantamı hazırlamaya ve içine minimal hayatta kalmak için gerekli olan yiyecek, konserve, su, el feneri gibi nevaleleri doldurmaya başladım. ne de olsa yollar uzun, mücadelem çetrefilliydi. önümde bilinmeyene doğru çok maceracı bir yolculuğum vardı. gitmeden önce son kez arkadaşlarımla vedalaştım, helallik aldıktan sonra yanıma kırbacımıda alarak yola koyuldum…